Zamawianie z Chin

Tu omawiamy problemy z zakupami on line ale nie łamiemy prawa i nie udzielamy instrukcji w tym kierunku!
Regulamin forum
Informacje podstawowe
Jak wiadomo handel w branży ein na odległość jest zakazany. Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych,art.Art. 7f. Zabrania się sprzedaży na odległość, w tym transgranicznej sprzedaży na odległość:
1) wyrobów tytoniowych;
2) papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych oraz ich części.
Co prawda indywidualny nabywca nie jest w takich wypadkach pociągany do odpowiedzialności karnej ale zgodnie z prawem zakupione towary mogą zostać odesłane do sprzedawcy lub ulec zniszczeniu na koszt nabywcy.
ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 952/2013 z dnia 9 października 2013 r.
Artykuł 197
Zniszczenie towarów
Jeżeli organy celne uznają to za uzasadnione, mogą zażądać zniszczenia towarów przedstawionych organowi celnemu i informują o tym posiadacza towarów. Koszty zniszczenia ponosi posiadacz towarów.
Nie pomagamy tu w takich zakupach ale wymieniamy się doświadczeniem, opisujemy własne historie i radzimy jak śledzić przesyłki i rozmawiać z Urzędami Celnymi.
Awatar użytkownika
vitz
Patronauta
Patronauta
Posty: 666
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 8:12 pm
Lokalizacja: Otwock
Podziękował: 662 razy
Otrzymał podzięk.: 728 razy
Płeć: Mężczyzna

Zamawianie z Chin

Postautor: vitz » czw mar 30, 2023 11:12 am

Ostatnio zamawiałem parownik z Aliexpress. Kupowałem już od tego sprzedawcy, nie było problemów, dlatego wziąłem dostawę do paczkomatu i metodę Standard Shipping. Zwykle paczka szła przez Węgry, a w Polsce przejmował ją, wiadomo, InPost. Tym razem, pan Chińczyk, zastosował inną wysyłkę - CNE Express. Nieco się zdziwiłem i oczywiście podpytalem go o powód zmiany (przy okazji zamiast InPostu, paczkę miał dostarczyć kurier DPD). Kolega z Kraju Kwitnącego Ryżu, wyjawił mi, że Aliexpress Standard Shipping dało bana na wszelkie produkty związane z wapowaniem i dlatego wysyła tak, jak wysyła. Jakoby owe CNE Express, to teraz najlepsza metoda wysyłki do Europy i nie będzie problemów. Finalnie paczka dotarła do Holandii, dostarczyło mi ją DPD, wystarczyła tylko zmiana adresu z paczkomatu na domowy. Najlepsze jest to, iż przesyłkę miałem w rękach, po 6 (!) dniach od zamówienia. Taka sympatyczna historia.
Obrazek
Bishop fan#1 ;-)
nimo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: wt paź 26, 2021 5:25 pm
Lokalizacja: Kielce
Otrzymał podzięk.: 9 razy
Płeć: Mężczyzna

Zamawianie z Chin

Postautor: nimo » śr mar 29, 2023 7:32 pm

Kayfun X zamówiony w połowie stycznia, nie wyjechał z Chin, 2 dni temu dostałem informację o zwrocie dostawy.
Awatar użytkownika
edi_groch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: pt sie 26, 2022 6:39 am
Lokalizacja:
Podziękował: 120 razy
Otrzymał podzięk.: 58 razy
Płeć: Mężczyzna

Zamawianie z Chin

Postautor: edi_groch » wt mar 28, 2023 1:04 pm

A ja ostatnio jestem bardzo pozytywnie zaskoczony dostawami z Chin. Zamawiałem dwa razy w lutym i w marcu, jakieś części motocyklowe. W obu przypadkach, przed upływem 14 dni od zamówienia miałem paczki w rękach. W tym jedna paczka była niekompletna, ale bez problemu to sprzedawca wynagrodził. Dostawy docierały Pocztexem.

eD
Awatar użytkownika
Sebaindy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: pt lut 10, 2023 10:38 am
Lokalizacja: Wlkp
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podzięk.: 77 razy
Płeć: Mężczyzna

Zamawianie z Chin

Postautor: Sebaindy » wt mar 28, 2023 9:51 am

Swojego czasu bardzo dużo zamawiałem na AliExpres, Gearbest czy też Banggood.
Sytuacja się zmieniła po 1 lipca.
Ale dobrze wspominam te czasy.
Najszybciej przesyłka dotarła do mnie po tygodniu, a na najdłuższą musiałem czekać 7 miesięcy. Była to jakaś pierdoła o której zupełnie zapomniałem.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Rapi30
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: pt paź 07, 2022 1:14 pm
Lokalizacja: GB
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podzięk.: 89 razy
Płeć: Mężczyzna

Zamawianie z Chin

Postautor: Rapi30 » sob mar 25, 2023 3:47 am

Pod linkiem jest artykuł odnośnie Poczty Polskiej i przesyłek spoza UE.
https://www.google.com/amp/s/www.telepo ... rce-oplata
Na nie każdą przesyłkę miałem naliczoną opłatę. Zamawiam dużo części do elektroniki z Chin i co któraś paczka podlegała dodatkowej opłacie, to samo dotyczy zakupów na Amazon, które są dostarczane spoza UE.
Ciekawi mnie jak naliczają opłatę, ponieważ nie zdarzyło mi się, aby ktoś ze mną się kontaktował odnośnie do zakupionego towaru, a jego wartość rzadko wynosi więcej niż 50 Euro.
Przepis istnieje od 2021 roku, a dopiero w tym roku mi sie to przydarzyło.

eD
Awatar użytkownika
EricSon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: ndz sty 14, 2018 9:06 am
Lokalizacja:
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podzięk.: 35 razy
Płeć: Mężczyzna

Zamawianie z Chin

Postautor: EricSon » pt mar 24, 2023 9:46 pm

A ja właśnie mam 3 z kolei sytuację w której sprzedający ustala sam metodę wysyłki, nie zwracając na wybraną opcję do paczkomatu… Pierwsza paczka odebrana tego samego dnia, kiedy pojawiła się w lokalnej poczcie - dzięki czemu uniknąłem jej zwrotu do nadawcy. Drugą paczką się nie interesowałem i tak jak wspomniał kolega @
Awatar użytkownika
Rapi30
, paczka dostarczona jednak nie wiadomo komu :hmmm:. Za trzecim razem pilnowałem kiedy paczka zostanie nadana, jak tylko zobaczyłem, że znowu ten sam problem, skontaktowałem się ze sprzedającym, nastraszyłem go kosztownym zwrotem, otworzyłem spór, to jeszcze tego samego dnia zmienił adres na poprawny, domowy.
@
Awatar użytkownika
Rapi30
Tak że może nie do końca jest tak, że paczki są przejmowane przez Pocztę Polską, a wina leży po stronie sprzedawców, którzy coraz częściej bez wiedzy kupującego sami zmieniają metodę wysyłki. A kiedy taka paczka dojdzie do Polski, to zaczynają dziać się różne cuda…

K45
Obrazek :ok2:
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Zamawianie z Chin

Postautor: Tomba » pt mar 24, 2023 7:18 pm

@
Awatar użytkownika
kociol21
- tydzień realizacji to na Ali nie jest jakaś rzadkość. Dwa tygodnie to już standard. Tylko trzeba wybierać oferty z takimi terminami i czasami dopłacić jakieś śmieszne grosze do szybszej wysyłki, a nie łakomić się na darmową i jeszcze bez opcji śledzenia.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
kociol21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: czw kwie 02, 2020 3:59 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podzięk.: 149 razy
Płeć: Mężczyzna

Zamawianie z Chin

Postautor: kociol21 » pt mar 24, 2023 6:24 pm

Ja rzadko zamawiam, za to żona przynajmniej 20-30 przesyłek w ciągu ostatniego pół roku. Część do paczkomatu, część do domu i z nich wszystkich tylko dwie nie przyszły, obie rozpłynęły się w powietrzu pomiędzy Polską, a Chinami, ale w obu przypadkach Aliexpress bez problemu zwróciło wpłatę. Kilka przesyłek było tragicznie opóźnionych np. jakieś bibeloty na święta zamówione na początku listopada przyszły pod koniec stycznia. I kilka razy zamówione rzeczy były inne niż opisywane i znacznie gorszej jakości, ale szczerze mówiąc, to z takim czymś zawsze trzeba się liczyć kupując na podobnych portalach. Oczywiście wszystkie te zakupy nie związane z EIN.

Za to ja ostatnio zamówiłem 3 rolki jakiegoś claptona i wielkie było moje zdziwienie, jak doszły po 8 dniach. Teraz jeszcze domówiłem drut i omomierz. Zobaczymy jak się wyrobią.
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Zamawianie z Chin

Postautor: Tomba » pt mar 24, 2023 5:10 pm

Zamawiam dużo - nawet kilka paczek tygodniowo. Zarówno na adres domowy jak i do paczkomatu i nie miałem z tym żadnego problemu przynajmniej od kwartału.
Nie zamawiam na Aliexpress nic z EIN.
Nie miałem żadnego problemu z zatrzymywaniem paczek w Polsce.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
Rapi30
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: pt paź 07, 2022 1:14 pm
Lokalizacja: GB
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podzięk.: 89 razy
Płeć: Mężczyzna

Zamawianie z Chin

Postautor: Rapi30 » pt mar 24, 2023 4:23 pm

Większość przesyłek z Aliexpress przechodzi teraz podwójną kontrolę celną, raz są prześwietlane w Warszawie, później są sprawdzane przez Pocztę Polską, ta z kolei nakłada na nie opłatę w wysokości 8,50 zł lub nie, nie wiadomo od czego to zależy. Zamawiając do paczkomatu, można się spodziewać, że paczka nie dotrze.
Zamawiałem ostatnio dwie paczki na paczkomat, jedną przyniósł listonosz i do zapłaty 8,50 zł, druga dotarła do placówki Poczty w Komornikach, została dostarczona nie wiadomo komu i gdzie, ślad po niej zaginął. Pieniądze za nią zostały zwrócone.
Lepiej zamawiać na adres domowy, ponieważ Poczta i tak je przejmuje, oni decydują co dalej z nimi zrobić. Jest wtedy większa możliwość, że przesyłka do nas trafi.
Do śledzenia przesyłek polecam:
alipaczka.pl
chinapost-track.com
global.cainiao.com
Łatwiej wtedy określić gdzie jest paczka i co się z nią dzieje, choć ostatnio aktualizacje przesyłek są sporo opóźnione.

K45

Wróć do „Handel zagraniczny, cła, podatki czyli ryzykowne zakupy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości