Aromaty cytrusowe MA

Salonowa sofa firmy MA
Awatar użytkownika
Alchemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1206
Rejestracja: czw cze 11, 2015 10:59 am
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 842 razy
Otrzymał podzięk.: 1597 razy
Płeć: Mężczyzna

Aromaty cytrusowe MA

Postautor: Alchemik » śr cze 10, 2020 10:17 pm

Azgar pisze:Myjka ultradźwiękowa też czasem pomaga. ;)

Zgadza się, gdyż powoduje wzrost rozproszenia cząstek aromatu, a to wpływa korzystnie na szybkość homogenizacji. :good:
:crystball: Kto szuka, ten znajdzie... :crystball:
Awatar użytkownika
Azgar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1705
Rejestracja: śr sie 30, 2017 7:49 pm
Lokalizacja: Michrów
Podziękował: 1293 razy
Otrzymał podzięk.: 1694 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Aromaty cytrusowe MA

Postautor: Azgar » śr cze 10, 2020 9:59 pm

Myjka ultradźwiękowa też czasem pomaga. ;)
Awatar użytkownika
Alchemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1206
Rejestracja: czw cze 11, 2015 10:59 am
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 842 razy
Otrzymał podzięk.: 1597 razy
Płeć: Mężczyzna

Aromaty cytrusowe MA

Postautor: Alchemik » śr cze 10, 2020 9:23 pm

spidy pisze:Panie Arturze ,a takie pytanie techniczne,co można zrobić jeżeli się dany produkt się rozwarstwia jest jakiś sposób na to ?

Jeżeli pojawiło się rozwarstwienie, to wszystko zależy od tego, czy nie została przekroczona granica rozpuszczalności/mieszalności danego ukladu i tutaj możemy mieć do czynienia z dwoma przypadkami:

- Graniczne stężenie nie zostało przekroczone, lecz otrzymany produkt jest mętny/rozwarstwia się. W tym przypadku mamy do czynienia z układem dwóch ciężko mieszających się substancji i homogenizacja/wyklarowanie roztworu powinno nastąpić samoistnie w funkcji czasu. Tego typu produkt należy przechowywać w ciepłym miejscu i często mieszać (wystarczy zwyczajne wytrząsanie ręką) w celu zwiększenia rozproszenia aromatu (wzrost powierzchni kontaktu przyspiesza proces homogenizacji).

- Graniczne stężenie zostało przekroczone. Tutaj sytuacja jest zdecydowanie gorsza, lecz możemy spróbować zastosować prostą sztuczkę. Obserwowane zjawisko jest spowodowane znaczącymi różnicami w polarności mieszanych składników i jeżeli jest to tylko niewielkie przekroczenie wartości stężenia maksymalnego, to najprostszym sposobem uratowania takiego liquidu jest dodatek ok 2% czystego etanolu (spirytus spożywczy 95%). Podobnie jak w pierwszym przypadku, tak i tutaj produkt należy przechowywać w ciepłym miejscu i często mieszać w celu zwiększenia rozproszenia aromatu.

Uwaga. Jako homogenizator stosujemy tylko i wyłącznie etanol o stężeniu nie mniejszym aniżeli 95%. Zastosowanie alkoholu o większej ilości wody spowoduje pogłębienie zmętnienia/rozwarstwienia liquidu.
:crystball: Kto szuka, ten znajdzie... :crystball:
spidy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: śr sty 11, 2017 5:51 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podzięk.: 103 razy
Płeć: Mężczyzna

Aromaty cytrusowe MA

Postautor: spidy » śr cze 10, 2020 8:45 pm

MA pisze:3) Jeżeli po wymieszaniu aromatu z bazą pojawia się zmętnienie, to absolutnie nie wolno wlewać takiego liquidu do parownika. Obserwowane zmętnienie to nic innego, jak drobne kropelki stężonego aromatu rozproszone w całej objętości roztworu (dyspersja) i kontakt z czymś takim będzie zabójczy dla uszczelek. Po wyklarowaniu liquidu (co zazwyczaj następuje samoistnie po kilku godzinach/dniach/tygodniach/...) produkt powinien już być bezpieczny dla tworzyw sztucznych.
4) Jeżeli produkt się rozwarstwia - patrz wyżej.


Może dla większości z Was to (cytujac klasyka) "oczywista oczywistość", lecz dobrych rad podobno nigdy za wiele. :blush:


Panie Arturze ,a takie pytanie techniczne,co można zrobić jeżeli się dany produkt się rozwarstwia, jest jakiś sposób na to?
mareke
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: czw sty 16, 2020 1:46 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podzięk.: 11 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Aromaty cytrusowe MA

Postautor: mareke » śr cze 10, 2020 8:12 pm

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Dużo dobrych rad i wskazówek dla człowieka takiego jak ja. Zakładając konto w Salonie czułem, że trafiłem w odpowiednie miejsce. :)
Awatar użytkownika
Alchemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1206
Rejestracja: czw cze 11, 2015 10:59 am
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 842 razy
Otrzymał podzięk.: 1597 razy
Płeć: Mężczyzna

Aromaty cytrusowe MA

Postautor: Alchemik » śr cze 10, 2020 7:57 pm

Aromaty cytrusowe rzeczywiście bywają dość agresywne dla niektórych tworzyw sztucznych i potrafią narobić niezłego bałaganu, lecz zazwyczaj dotyczy to tylko ich formy skoncentrowanej i po rozcieńczeniu do pożądanego poziomu stężeń nie powinny już stanowić problemu. Pamiętajmy jednak o kilku podstawowych zasadach:

1) Nigdy nie pozwólmy na kontakt stężonego aromatu z elementami wykonanymi z tworzyw sztucznych.
2) Nie przekraczajmy sugerowanych wartości stężeń.
3) Jeżeli po wymieszaniu aromatu z bazą pojawia się zmętnienie, to absolutnie nie wolno wlewać takiego liquidu do parownika. Obserwowane zmętnienie to nic innego, jak drobne kropelki stężonego aromatu rozproszone w całej objętości roztworu (dyspersja) i kontakt z czymś takim będzie zabójczy dla uszczelek. Po wyklarowaniu liquidu (co zazwyczaj następuje samoistnie po kilku godzinach/dniach/tygodniach/...) produkt powinien już być bezpieczny dla tworzyw sztucznych.
4) Jeżeli produkt się rozwarstwia - patrz wyżej.
5) Jeżeli otrzymany liquid okaże się za mało aromatyczny, to pod żadnym pozorem nie dolewamy aromatu bezpośrednio do parownika.

Może dla większości z Was to (cytujac klasyka) "oczywista oczywistość", lecz dobrych rad podobno nigdy za wiele. :blush:
:crystball: Kto szuka, ten znajdzie... :crystball:
Awatar użytkownika
Azgar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1705
Rejestracja: śr sie 30, 2017 7:49 pm
Lokalizacja: Michrów
Podziękował: 1293 razy
Otrzymał podzięk.: 1694 razy
Płeć: Mężczyzna

Aromaty cytrusowe MA

Postautor: Azgar » śr cze 10, 2020 7:18 pm

Potwierdzam i ja, Dragon's lemon w ciągłym użyciu.
Nic złego się nie dzieje.

Uważaj jednak na aromaty innych firm, nie każde są tak łaskawe dla uszczelek jak te od @MA.

Kiedyś przez aromat "Juicy Lemon" z pewnej firmy której nazwy nie wymienię, bo 99% aromatów mają świetne.
Butelka silikonowa w Dovpo Topside dual zaczęła wychodzić poza urządzenie.

Podsumowując:
Cytrusy od @MA, tak.
Inne w sumie też tak, ale ostrożnie. :-D
mareke
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: czw sty 16, 2020 1:46 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podzięk.: 11 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Aromaty cytrusowe MA

Postautor: mareke » śr cze 10, 2020 6:17 pm

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. :) Miałem wybrane aromaty, które tylko czekały na Wasze odpowiedzi. Co do smaku - dla mnie jedne z najlepszych aromatów jakie miałem okazję wapować.
Awatar użytkownika
edarek
Moderator
Moderator
Posty: 2668
Rejestracja: pn sty 06, 2020 1:39 pm
Lokalizacja: Trzebież
Podziękował: 3887 razy
Otrzymał podzięk.: 1933 razy
Płeć: Mężczyzna

Aromaty cytrusowe MA

Postautor: edarek » śr cze 10, 2020 5:47 pm

Ja też miałem Cytruska, jak i Dragon's lemon od @MA, w którym również jest ten pierwszy i nie zauważyłem, żeby coś niepokojącego działo się z uszczelkami.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Tak w przybliżeniu

Obrazek
Awatar użytkownika
Halah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 468
Rejestracja: wt lut 18, 2020 4:24 pm
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1109 razy
Płeć: Kobieta

Aromaty cytrusowe MA

Postautor: Halah » śr cze 10, 2020 5:06 pm

Mam Lemon Cheesecake i Shisha Lemon, uszczelki w stanie nienaruszonym. :) Smak to zawsze kwestia gustu, ale Lemon Cheesecake to chyba najlepszy sernik jaki kiedykolwiek wapowałam i mogę polecić z czystym sumieniem, zamów sobie choćby próbkę 2 ml.

Wróć do „MaiArt w Salonie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości