"Szachy to wojna rzeźbiona w drewnie" - czyli o królewskiej grze słów kilka

Gry planszowe to też gry i nawet nie potrzebujemy komputera czy konsoli tylko dobre oparcie...
Awatar użytkownika
Nikotynos
Patronauta
Patronauta
Posty: 2855
Rejestracja: pn paź 14, 2019 9:40 am
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 7310 razy
Otrzymał podzięk.: 3799 razy
Płeć: Mężczyzna

"Szachy to wojna rzeźbiona w drewnie" - czyli o królewskiej grze słów kilka

Postautor: Nikotynos » ndz maja 17, 2020 7:48 pm

Ja ostatnio kupiłem córci taki zestawik: Szachy, Warcaby, Pachisi, Młynek itp. w jednym. Do każdej gry osobna plansza i ciachamy prawie codziennie, ale jednak Szachy dominują. :ok: :palicygaro:
Kutwa zdjęcia nie mogę dodać.
Obrazek

 ! Wiadomość od: Maciejko
Ale ja mogę. :)
Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: sob cze 20, 2015 6:38 am
Lokalizacja: Aglomeracja Śląska
Podziękował: 5173 razy
Otrzymał podzięk.: 7643 razy
Płeć: Mężczyzna

"Szachy to wojna rzeźbiona w drewnie" - czyli o królewskiej grze słów kilka

Postautor: Krasnal45 » ndz maja 17, 2020 6:01 pm

Kurde, faktycznie, proste. :blush:
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Awatar użytkownika
Maciejko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 11:36 am
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1235 razy
Otrzymał podzięk.: 1684 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: "Szachy to wojna rzeźbiona w drewnie" - czyli o królewskiej grze słów kilka

Postautor: Maciejko » ndz maja 17, 2020 5:55 pm

Gnomie, łatwe. Wxd8, Kxd8, Hf8#. Łatwe dałem teraz. Są takie gdzie na przewagę grasz 8 posunięć, a nie mata w dwóch. :smile:
Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: sob cze 20, 2015 6:38 am
Lokalizacja: Aglomeracja Śląska
Podziękował: 5173 razy
Otrzymał podzięk.: 7643 razy
Płeć: Mężczyzna

"Szachy to wojna rzeźbiona w drewnie" - czyli o królewskiej grze słów kilka

Postautor: Krasnal45 » ndz maja 17, 2020 4:49 pm

@
Awatar użytkownika
Maciejko

Ta pierwsza plansza istotnie jest prosta do rozwiązania, ale ta druga? Przewaga białych miażdżąca, ale nie widzę mata w dwóch ruchach? Fakt, że też już daaaawno się nie interesowałem tematem.
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: "Szachy to wojna rzeźbiona w drewnie" - czyli o królewskiej grze słów kilka

Postautor: Tomba » ndz maja 17, 2020 4:28 pm

Mi jakoś zawsze brakowało cierpliwości do szachów. Za to w brydża lubiłem pograć i mam nadzieję, że jeszcze sobie pogram na emeryturze.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
shpongled
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 456
Rejestracja: pn paź 07, 2019 12:58 pm
Lokalizacja: Alpha Centauri
Podziękował: 166 razy
Otrzymał podzięk.: 368 razy
Płeć: Mężczyzna

"Szachy to wojna rzeźbiona w drewnie" - czyli o królewskiej grze słów kilka

Postautor: shpongled » ndz maja 17, 2020 4:21 pm

Ciekawie musi się grać tymi środkowymi. Rozumiem że pije ten co zbija, co przy solidnych kielonach, daje przewagę drugiemu.:D

Swoją droga przypadek. Po jakiś 10 latach odświeżyłem szachy, a kiedyś grałem na prawdę dobrze(jak na amatora).Teraz to jest jakaś tragedia ale z każdą partią widzę postępy. No może nie wczoraj, gdzie braciszek, przez zwykłą moją nieuwagę, wykosił mi 2 królówki, tak że pozostało mi tylko klikać 'poddanie partii'.
***** ***
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

"Szachy to wojna rzeźbiona w drewnie" - czyli o królewskiej grze słów kilka

Postautor: Tommy Black » ndz maja 17, 2020 3:50 pm

Zanim zrobimy salonowy turniej szachowy który oczywiście wygram, pokażę kilka fajnych szachownic z figurami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
slaviop
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2439
Rejestracja: czw mar 03, 2016 11:41 am
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 1558 razy
Otrzymał podzięk.: 4400 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: "Szachy to wojna rzeźbiona w drewnie" - czyli o królewskiej grze słów kilka

Postautor: slaviop » ndz maja 17, 2020 3:43 pm

Kiedyś grywałem ze swoim szwagrem - prawie rok już nie ma mi kto sprawić manta na szachownicy. Do naszych potyczek specjalnie kupiłem piękne drewniane szachy...
Gra oczywiście to był pretekst do wypicia piwa lub jednej z butelczyn mojej produkcji...
Co cię nie zabije - to zginie z twojej ręki...
Awatar użytkownika
Maciejko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 11:36 am
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1235 razy
Otrzymał podzięk.: 1684 razy
Płeć: Mężczyzna

"Szachy to wojna rzeźbiona w drewnie" - czyli o królewskiej grze słów kilka

Postautor: Maciejko » ndz maja 17, 2020 3:00 pm

Obrazek
"Szachy są kijem, przy pomocy którego paralityk może pobić dwóch zupełnie zdrowych ludzi."
Takie słowa wypowiedział austriacki arcymistrz szachowy, zaliczany do grona najsilniejszych szachistów w okresie dwudziestolecia międzywojennego, Ernst Grünfeld.
I w stwierdzeniu tym jest sporo prawdy. Bo szachy to batalia na 64 polach, którą wygrać może każdy. Każdy kto posiada lepszy plan na grę, lepsze zdolności planowania i przewidywania. Szachy to rozgrywająca się na szachownicy wojna idei.

Co jest takiego wspaniałego w szachach? Ich zasady są proste, klarowne i zrozumiałe. Z pozoru różne partie nie mogą się jakoś znacząco od siebie różnic. Nic bardziej mylnego. Każda partia szachowa jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Mimo nieskomplikowanych zasad, sama gra jest trudna, wymagająca i nie wybacza żadnych błędów. A przynajmniej nie wybacza tych, których nie wybaczył nasz rywal.
Każda partia to umysłowa wojna, wojna pomysłów, wojna idei, wojna planów, ataków, wojna inteligencji. A wszystko to okraszone zrozumiałymi zasadami, które zawsze są niezmienne i jednoznaczne.

Grać w szachy może każdy - dzieci, dorośli, młodzież, emeryci. I przy grze na poziomie amatorskim każdy ma równe szanse. Szanse zależne od czynników wspomnianych wcześniej.
Jednak żeby dobrze grać w szachy - to już trzeba się postarać. Jak w każdym sporcie trzeba poświęcić masę czasu na właściwią grę, analizę swoich partii, analizę partii innych graczy, dostrzeganie straconych okazji, przegapionych szans, analizę pozycji, zadania szachowe. Tutaj do głowy przychodzi taki cytat:
"Mówi się, że życie jest zbyt krótkie, by je poświęcić szachom.
Ale to już wina życia, a nie szachów."


I z szachami jest tak, że jeżeli nie zacznie się ćwiczyć od najmłodszych lat - to szanse na osiągnięcie wysokiego poziomu są znikome, niestety. Ja swój moment przegapiłem dawno temu, pozostaje mi tylko gra na kiepskim poziomie, którego rozwijanie porzuciłem dawno temu. I wiem, że lepszy nie będę, bo jestem na to zwyczajnie za stary. Podobnie jak nie będę zawodowym piłkarzem, czy hokeistą.

Ale mimo to szachy są doskonałym treningiem umysłu, pozwalają świetnie spędzić czas, nie tylko na rozgrywaniu partii, lecz także na analizie już rozegranych, czy rozwiązywaniu zadań szachowych. Dla mnie szachy to królewska gra. Głównie dlatego, że można rozegrać 10000 partii, a partia 10001 i tak będzie inna i pasjonującą. Nie nudzi się nigdy i zawsze z chęcią można zagrać.

No więc na dobry początek dwa zadania szachowe, raczej proste:
a) białe na posunięciu, dają mata w 2 ruchach,
Obrazek

b) białe na posunięciu, dają mata w 2 ruchach.
Obrazek

O szachach można pisać dużo i długo, ale już wystarczy. Zachęcam gorąco do zapoznania się z tą grą, rozegrania kilku partii z komputerem, czy z kimś bliskim.
A jeżeli nie macie z kim to polecam świetną aplikację na Androida i iOS. Jest w pełni darmowa, bez reklam i umożliwia grę offline z komputerem, czy online z żywymi graczami. Do tego silnik szachowy Stockfish pozwala na analizę partii, czy rozwiązywanie zadań szachowych.
Obrazek
Link do strony: http://www.lichess.org.

Na koniec bardzo ciekawy cytat. Z jednej strony szachy to sztuka planowania i myślenia taktycznego, więc nic się nie dzieje z przypadku. Z drugiej strony jednak:
"Wbrew temu, co się powszechnie mówi, rola przypadku w grze szachowej jest olbrzymia.
Przegrywa się niemal zawsze, gdy przypadkiem trafi się na silniejszego gracza."

Wróć do „Carcassonne, Cluedo, Szachy czyli rozrywamy się na miejscu...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości