Z innej beczki

Tematy luźne, swobodne, nie do końca poważne
przemoert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: śr sty 20, 2021 6:47 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podzięk.: 38 razy
Płeć: Mężczyzna

Z innej beczki

Postautor: przemoert » ndz mar 21, 2021 7:49 pm

jirajamgo pisze:@przemoert Całkowity zwis, jedynie restart pozostawał.

@
Awatar użytkownika
Cinmar
Ja też w stacjonarce mam Windowsa i Linux mi tam do niczego nie potrzebny. W jakiś słabszy laptop czy inny sprzęt gdzie ma to służyć do przeglądania neta wolę jednak zdecydowanie Linuksa.


W takim razie mógł się grzać. Ubuntu zawsze lubił całkiem zwisnąć, kiedy procek miał zbyt wysoką temperaturę. Osobiście nigdy nie praktykowałem z Ubuntu na tabletach, dlatego chętnie bym zobaczył logi. Może jakiś problem z jakimś sterownikiem? Przyczyn całkowitych zwisów może być dużo. Kiedyś jeden skrypt do conkiego mi zwieszał wszystko. Tydzień kombinowałem co jest przyczyną. ;)
Awatar użytkownika
DooshPastesh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1883
Rejestracja: śr paź 03, 2018 8:59 am
Lokalizacja: Gizycko
Podziękował: 996 razy
Otrzymał podzięk.: 2234 razy
Płeć: nieokreślona

Z innej beczki

Postautor: DooshPastesh » ndz mar 21, 2021 6:01 pm

A ja się niedawno przesiadłem na Maca i nie żałuję. Po latach spędzonych na Linuxie (nadal mam openSUSE na drugim lapku) wciąż uważam, że każdy system jest lepszy niż Windows. :P

...według moich potrzeb i zainteresowań oczywiście. Każdy używa takich narzędzi jakie potrzebuje.
Don't drip and drive.
MTL: Aspire Paradox, BP Mods Pioneer
DTL:
Awatar użytkownika
jirajamgo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: pt sty 24, 2020 5:17 pm
Lokalizacja: stolica złota Polski
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podzięk.: 131 razy
Płeć: Mężczyzna

Z innej beczki

Postautor: jirajamgo » ndz mar 21, 2021 5:54 pm

@
Awatar użytkownika
przemoert
Całkowity zwis, jedynie restart pozostawał.

@
Awatar użytkownika
Cinmar
Ja też w stacjonarce mam Windowsa i Linux mi tam do niczego nie potrzebny. W jakiś słabszy laptop czy inny sprzęt gdzie ma to służyć do przeglądania neta wolę jednak zdecydowanie Linuksa.
Lost Vape Thelema Quest 200W + Damn Vape Doom X RTA
Awatar użytkownika
Cinmar
Patronauta
Patronauta
Posty: 1138
Rejestracja: ndz wrz 09, 2018 7:33 am
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 528 razy
Otrzymał podzięk.: 868 razy
Płeć: Mężczyzna

Z innej beczki

Postautor: Cinmar » ndz mar 21, 2021 5:15 pm

A ja jako SU stwierdzam, że sam autor uznał temat za wyczerpany, więc już nic szyków głównego nurtu nie pomiesza. :-D
A jako były użytkownik Minta, znokautowany przez sam instalator Archa, z bólem duszy stwierdzam, że jeśli ktoś jest równie graczem (jak ja), to niestety wyboru systemu nie ma, bo dowolna dystrybucja Linuxa jest jedynie marną protezą.
Przy okazji, jestem świadomym użytkownikiem komputera i twory pokroju oprogramowania antywirusowego są dla mnie zbędnym wymysłem. Załączników z nieznanych mejli nie otwieram (adresy też dokładnie sprawdzam), wiem w których częściach internetu poruszam się bezpiecznie i nie dotykam plików nieznanego pochodzenia. Dodatkowo czytam komunikaty przed zamknięciem. :lol:

Linux jest fajny, ale od dawna nie odczuwam potrzeby jego posiadania. Jako zwykły, szary użytkownik stawiam na wygodę przeklikania wszystkiego, zamiast zabawy z terminalem.
Obrazek
Awatar użytkownika
DooshPastesh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1883
Rejestracja: śr paź 03, 2018 8:59 am
Lokalizacja: Gizycko
Podziękował: 996 razy
Otrzymał podzięk.: 2234 razy
Płeć: nieokreślona

Z innej beczki

Postautor: DooshPastesh » ndz mar 21, 2021 11:13 am

Jako stary Linuxiarz zawsze popieram wszelkie dyskusje na temat tego systemu, ale niestety jak moderator muszę zaznaczyć, że jedziemy już w OffTopic. :P

:offtopic:
Don't drip and drive.
MTL: Aspire Paradox, BP Mods Pioneer
DTL:
przemoert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: śr sty 20, 2021 6:47 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podzięk.: 38 razy
Płeć: Mężczyzna

Z innej beczki

Postautor: przemoert » ndz mar 21, 2021 11:11 am

@
Awatar użytkownika
jirajamgo
Kwestia tego czy to całkowity zwis czy zwykły freeze. Bo jeśli obraz zamiera, a dźwięk dalej leci, to bankowo grafika. Akurat wszystko, co oparte na Debianie przerobiłem z każdej możliwej strony. Ubuntu zawsze miał szczególne problemy ze zintegrowanymi grafikami, a w tablecie innej się nie spodziewam. Kwestia przejrzenia logów z momentu zwisu. No ale skoro już wywaliłeś, to możemy sobie gdybać ;)
Awatar użytkownika
jirajamgo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: pt sty 24, 2020 5:17 pm
Lokalizacja: stolica złota Polski
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podzięk.: 131 razy
Płeć: Mężczyzna

Z innej beczki

Postautor: jirajamgo » ndz mar 21, 2021 9:40 am

@
Awatar użytkownika
iron64
Tam pójdzie taśma termoprzewodząca, ewentualnie pasta i przekładka z blachy miedzianej. Aktualnie jest tam płaski radiator aluminiowy na taśmie termoprzewodzącej ale nie wyrabia. Nie wiem jaki tam jest kontroler ale to raczej jest już zintegrowane w samym CPU tak jak układ graficzny. Wystarczy że nie będzie się tak nagrzewać, kręcenie tego nie ma sensu bo zeżre więcej baterii. Jak będzie trzymać zegary 1.8GHz bez grzania się to w pełni wystarczy, teraz jest skręcony na 1.1GHz i chodzi to dobrze.

@
Awatar użytkownika
przemoert
Trudno powiedzieć bo to następowało w losowych momentach, pod obciążeniem jak i bez. Może w samym kernelu czegoś brakować albo coś się gryzie jak i z samym UEFI może być problem. Tak to jest z tymi Atomami, mam jeszcze HP Stream 7 z Atomem Z3735G i tam Lubuntu śmiga bez zawieszania się na amen.
Lost Vape Thelema Quest 200W + Damn Vape Doom X RTA
eSCe
Płeć: nieokreślona

Z innej beczki

Postautor: eSCe » ndz mar 21, 2021 8:49 am

Jeżeli chodzi o reinstalację systemu, ze wszystkimi sterownikami, partycjonowaniem, programami, konfiguracją, aktualizacjami, itp. to jest to koszt mniej więcej ~ 150 zł.
Z odzyskiwaniem danych, jak koledzy wspomnieli wyżej, to już zależy ile danych, co zostało nadpisane, ile razy, jak głęboko trzeba grzebać ~ 300 zł.
Wymiana głowicy, nie wiem, nigdy nie miałem przyjemności robić, natomiast dyski rozbierałem i jeżeli poziom miniaturyzacji wpływa na pracę to grzebania trochę jest. ;)

PS.
Jeżeli Linuks się wiesza i nie pomoże instalacja sterowników graficznych, można spróbować skompilować jeszcze raz jądro ewentualnie GUI zmienić na inne.
Co do Linuksów, miałem używałem i powiem wam szczerze (moim zdaniem), jak się dba o system to tak działa, mam Windowsy od XP do 10 i działają po kilka lat, nic się nie dzieje, żadne BSODy nie wyskakują.

Lunuksy przerobiłem: UBUNTU, KUBUNTU, PCLINUXOS, FEDORA, i pare innych jeszcze, zawsze brakowało mi czegoś, jeżeli ktoś używa kompa do internetu, filmów, poczty to okej.
Przykładowo dostałem zlecenie na integrację sklepu internetowego z SUBIEKT przez SFERĘ GT i na Linuksie tego się ruszyć nie da. :(

DP
przemoert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: śr sty 20, 2021 6:47 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podzięk.: 38 razy
Płeć: Mężczyzna

Z innej beczki

Postautor: przemoert » ndz mar 21, 2021 7:38 am

jirajamgo pisze:Lubuntu coś nie współpracuje, tablet się potrafi zawiesić na amen.

Na wszelkich Ubuntu, zawieszanie, w większości przypadków jest winą sterowników graficznych. Przerobiłem tą wiedzę w bardzo upierdliwy sposób. ;)

 ! Wiadomość od: DooshPastesh
Prosimy o kończenie zdań kropką nie emotką.
Obrazek
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3677
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3216 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Z innej beczki

Postautor: iron64 » ndz mar 21, 2021 5:09 am

Jako pastę polecam Coollaboratory Liquid Pro, tylko pamiętaj, że nie możesz dopuścić tam aluminium, musi być miedź, no i nie może spaść gdziekolwiek indziej niż rdzeń CPU. To bardzo istotne przy tym materiale termo przewodzącym (nie napisałem pasta, bo to nie pasta), bo przewodzi prąd w przeciwieństwie do past termo przewodzących. Ale przewodność cieplna jest chyba najwyższa z dostępnych różności.
Jaki kontroler siedzi w tym tablecie? Tego CPU ładnie można podkręcić gdybyś chciał, jednak nie w każdym sprzęcie (zależnie od reszty układów oraz chłodzenia, co już wiesz).
Obrazek

Wróć do „OFF Topic”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości