Fotki z wakacji

Tematy luźne, swobodne, nie do końca poważne
Awatar użytkownika
Marcin Gdynia
Nieaktywny
Nieaktywny
Posty: 723
Rejestracja: pt maja 28, 2021 8:35 am
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 828 razy
Otrzymał podzięk.: 1580 razy
Płeć: Mężczyzna

Fotki z wakacji

Postautor: Marcin Gdynia » śr sie 03, 2022 6:52 pm

Dwa, dość aktywne dni na Kaszubach za nami. Wczoraj zaczęliśmy od wizyty w Fabryce Porcelany Lubiana w Łubianie. Jako dziecko, bardzo często rodzice zabierali mnie tam przy okazji wczasowego wypoczynku w Garczynie lub Sudomiu. Dużo się nie zmieniło. W firmowym sklepie kupiłem sobie wielką filiżankę z kaszubskimi wzorami. Pojemność 1 litr.

Obrazek

Obrazek

Dalej, miejsce oddalone o 2 km, czyli ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Sudomie. Miejsce moich wakacji, praktycznie każdych. Był to ośrodek, który należał do firmy Społem, gdzie pracowała mama. Ostatni raz byłem tam w 1992 roku i był to ostatni rok funkcjonowania tego ośrodka. Natura zabrała to co odebrali jej ludzie - zostały ruiny przystani oraz hotelowca. Smutny widok. Zwiedzając to miejsce opowiadałem moim dzieciakom co i gdzie się robiło itd.

Tyle zostało ze stołówki (posiłki na dwie tury), w której zawsze siedzieliśmy po lewej stronie w miejscu drzew...

Obrazek

A to resztki przystani, w której w 1991 roku dumnie odebrałem kartę pływacką po wcześniejszym egzaminie. Na piętrze była świetlica, w której godzinami graliśmy w tenisa stołowego.

Obrazek

Kolejnym punktem była Kościerzyna. Zabrałem rodzinkę dokładnie tam, gdzie mama zabierała mnie i tatę, czyli do Cukierni Jarzębiński na kościerskim rynku. Tak jak 30 lat temu mi mama, tak ja kupiłem dzieciakom po lodzie i wyśmienitej Jagodziance.

Obrazek

Obrazek


Co dalej? Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, które mocno mnie zaskoczyło. Pamiętam czasy kiedy jego funkcjonowanie stało pod wielkim znakiem zapytania z uwagi na brak pieniędzy na opiekę nad eksponatami. Jest dużo lepiej! Powstało kilka ciekawych ekspozycji i można znaleźć wiele odrestaurowanych lokomotyw. Na końcu przejechaliśmy się mini kolejką. Moi synowie, Jurek i Leon są kolejowymi maniakami - byli bardzo szczęśliwi. Na zdjęciu jednostka EW90. Jednostki tego typu pochodzące z Berlina zostały w ramach reparacji wojennych po II wojnie światowej przekazane do Polski i przebudowane w Polsce, w latach 1951-1957, w zakładach ZNTK Lubań i ZNTK Gdańsk. Przystosowano je do odbioru prądu z sieci trakcyjnej (oryginalnie były zasilane z trzeciej szyny) i eksploatowano na liniach SKM w Trójmieście. Jeden z dwóch zachowanych EW90 został uratowany przed zniszczeniem i pozbawiony części wyposażenia wnętrza znajduje się właśnie w skansenie w Kościerzynie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na koniec oczywiście spacer po wsi Śluza (gmina Lipusz). W końcu psu też się od wakacji coś należy! Po spacerze porządna kolacja (polecam kiszkę ziemniaczaną Gzella z jajkiem).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nie byłbym sobą gdybym się czymś nie pochwalił. Pamiątką z Kościerzyny jest tabakiera. Tabakierę wykonano z wyselekcjonowanego rogu krowiego. Model ten posiada unikatowe i niepowtarzalne słoje, które powstały podczas ręcznej obróbki kości. Kaszubski róg jest bardzo poręczny, a jego płaska podstawa sprawia, że model ten można postawić na płaskiej powierzchni. Tabakiera Kaszubska posiada zatyczkę z rzemienia, która doskonale dopasowuje się do otworu prze który wysypujemy swoją tabakę. Od spodu zastosowana została zatyczka z drewnianą zawleczką po wysunięciu której wsypujemy tabakę. Szczerze napiszę, że zawsze chciałem taką mieć, ale szkoda mi było pieniędzy. Tutaj ukłon w kierunku mojej małżonki, która uparła się na jej kupno.

Obrazek

Obrazek

Podsumowując: nie był to Egipt, Wenecja czy Ameryka. Czasy mamy trudne, więc trzeba sobie radzić. Ja w tym roku wróciłem do korzeni i zabrałem do nich moje dzieci (sztuk 4). Nikomu się nie nudziło i wszyscy jesteśmy zadowoleni. W czasach chleba w cenie 7 zł poradziliśmy sobie znakomicie. Wracamy w piątek wieczorem. Serdecznie pozdrawiamy cały Salon Rozchmurzonych! :papatki:
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3677
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3216 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Fotki z wakacji

Postautor: iron64 » wt sie 02, 2022 7:05 pm

Tatry są przereklamowane, Bieszczady są ładniejsze. ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
edarek
Moderator
Moderator
Posty: 2668
Rejestracja: pn sty 06, 2020 1:39 pm
Lokalizacja: Trzebież
Podziękował: 3887 razy
Otrzymał podzięk.: 1933 razy
Płeć: Mężczyzna

Fotki z wakacji

Postautor: edarek » wt sie 02, 2022 5:07 pm

Moderacja urlopuje się na zmianę i właśnie ta zmiana turnusu nastąpiła.
Śpiący rycerz pozdrawia Salonowiczów.

Obrazek

Niebawem kolejna porcja fotek z naszych pięknych Tatr.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Tak w przybliżeniu

Obrazek
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3677
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3216 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Fotki z wakacji

Postautor: iron64 » wt sie 02, 2022 11:17 am

W drodze, na małej przerwie.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
666mAh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 557
Rejestracja: śr wrz 04, 2019 3:30 am
Lokalizacja:
Podziękował: 375 razy
Otrzymał podzięk.: 502 razy
Płeć: Mężczyzna

Fotki z wakacji

Postautor: 666mAh » pn sie 01, 2022 5:55 am

Jastarnia molo, jeden z nielicznych pochmurnych dni w tegoroczne wakacje.

Obrazek

I trochę lokalnego urbexu

Obrazek
Awatar użytkownika
Marcin Gdynia
Nieaktywny
Nieaktywny
Posty: 723
Rejestracja: pt maja 28, 2021 8:35 am
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 828 razy
Otrzymał podzięk.: 1580 razy
Płeć: Mężczyzna

Fotki z wakacji

Postautor: Marcin Gdynia » ndz lip 31, 2022 12:30 pm

Przesyłam Wam serdeczne pozdrowienia z serca Kaszub. Pogodę mamy piękną, idealną na odpoczynek. Internet pojawia się raz dziennie - ale to chyba dobrze. ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
DooshPastesh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1883
Rejestracja: śr paź 03, 2018 8:59 am
Lokalizacja: Gizycko
Podziękował: 996 razy
Otrzymał podzięk.: 2234 razy
Płeć: nieokreślona

Fotki z wakacji

Postautor: DooshPastesh » wt lip 26, 2022 8:39 am

Takie atrakcje na Mazurach!
Zdjęcie to nie jest fotoszopką. Wykonane zostało podczas pobytu w Zjawiskolandzie koło Ełku. Miejsce to posiada dom do góry nogami, mini zoo, atrakcje dla dzieci. Można spędzić kilka godzin na relaksie i wypoczynku, puścić pasożyty wolno, krzywdy sobie nie zrobią. Jest spory plac zabaw, można postrzelać z łuku, zagrać w boule, jest naprawdę mnóstwo różnorodnych atrakcji. Naprawdę przyjemne miejsce.
http://www.zjawiskoland.pl

Obrazek
Don't drip and drive.
MTL: Aspire Paradox, BP Mods Pioneer
DTL:
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Fotki z wakacji

Postautor: Tommy Black » wt lip 26, 2022 4:40 am

Uzupełnię te fotki z wakacji, rodziną Krasnali którym odmówiono wypożyczenia roweru wędkarskiego wodnego...

Obrazek
Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Posty: 6685
Rejestracja: sob cze 20, 2015 6:38 am
Lokalizacja: Aglomeracja Śląska
Podziękował: 5173 razy
Otrzymał podzięk.: 7643 razy
Płeć: Mężczyzna

Fotki z wakacji

Postautor: Krasnal45 » pn lip 25, 2022 7:12 pm

Fotki z dziś, na plaży w Dębkach...

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Awatar użytkownika
bulit73
Patronauta
Patronauta
Posty: 1813
Rejestracja: pn paź 14, 2019 3:09 pm
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 7878 razy
Otrzymał podzięk.: 1857 razy
Płeć: Mężczyzna

Fotki z wakacji

Postautor: bulit73 » ndz lip 24, 2022 5:02 pm

Krasnal45 pisze:Widok z mola na przystań jachtową w Pucku i na Zatokę Gdańską.

I znowu się do mnie nie odezwałeś. :bije: Z Pucka do mnie jest kilkanaście kilometrów.
Obrazek

Wróć do „OFF Topic”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 26 gości