Firma DYMO i jej idiotyczne posunięcia, czyli jak zhackować drukarkę termiczną :)

Tematy luźne, swobodne, nie do końca poważne
Awatar użytkownika
agentlupus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz kwie 24, 2022 5:35 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podzięk.: 13 razy
Płeć: Mężczyzna

Firma DYMO i jej idiotyczne posunięcia, czyli jak zhackować drukarkę termiczną :)

Postautor: agentlupus » czw cze 30, 2022 8:18 am

@Wampir z Pniew no tak, wiadomo że w tej sytuacji nie zwrócisz. Z drugiej strony dostałeś na gwarancji nowe więc warto zużyć sprzęt, a potem zastanawiać się nad inną firmą, jak wynika z Twojej wypowiedzi. Póki hackowanie działa.

Można jeszcze liczyć na załamanie łańcuchów dostaw do tego stopnia, że samo DYMO powie oficjalnie jak obejść limity... Tak jak zrobił to już jakiś czas temu Canon. Ewentualnie każą kupić użytkownikom nową drukarkę, bo czemu by nie?

Znalazłem także film na YT (w j. ang.) w którym koleś pokazuje dowód na zapisywanie licznika wydrukowanych etykiet w tym chipie. Licznik może wynosić maksymalnie 65535 (0xFFFF szesnastkowo), pytanie brzmi czy drukarka nie pozwoli drukować, jeśli ta wartość zostanie osiągnięta?
Jeśli ktoś jest zainteresowany to można go znaleźć tutaj.

EDIT: Już wymyślono urządzenie pozwalające na obejście DRM: Nazywa się FreeDMO. Niestety artykuł również w języku angielskim. W skrócie działa jako pośrednik pomiędzy układem odczytującym a samą drukarką i można ją oszukiwać.
Wampir z Pniew
Płeć: nieokreślona

Firma DYMO i jej idiotyczne posunięcia, czyli jak zhackować drukarkę termiczną :)

Postautor: Wampir z Pniew » czw cze 30, 2022 7:43 am

@
Awatar użytkownika
agentlupus
Niestety nie miałem za bardzo wpływu na to co dostanę, bo załapałem się miesiąc przed zakończeniem 3-letniej gwarancji producenckiej. Zanim paczka dotarła, zanim zorientowałem się, że jest upośledzona, to już było po sprawie. Dymo wybierałem zawsze, bo byłem przyzwyczajony do ich drukarek, no ale jeśli ta postanowi umrzeć, to już na pewno nie wrócę do ich produktów. Gdyby faktycznie te wszystkie firmy swoje oryginalne produkty miały z 20% droższe niż podróbki, to bym nie miał większego problemu, żeby kupować oryginalne, ale 500% różnicy - dziękuję, postoję. :D Aha, i kiedyś do drukarek dorzucali kartę do czyszczenia tej całej głowicy, teraz już nawet tego nie dają do opakowania...
Awatar użytkownika
agentlupus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz kwie 24, 2022 5:35 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podzięk.: 13 razy
Płeć: Mężczyzna

Firma DYMO i jej idiotyczne posunięcia, czyli jak zhackować drukarkę termiczną :)

Postautor: agentlupus » czw cze 30, 2022 7:28 am

Wampir z Pniew pisze:Czołem!
Na szczęście technologia jest głupia i nie ma rzeczy, której nie można obejść. :lol: Zatem żeby odzyskać kontrolę nad maszyną, po pierwsze musimy stać się władcami pustych rolek od etykiet, których używamy. No cóż, koszty trzeba jednorazowo ponieść. Gdy już zdobędziemy potrzebne płytki PCB możemy zacząć korzystać z chińskich etykiet za kilka złotych. Jak? Ano bardzo prosto. Pustą rolkę przykładamy do boku drukarki i sprawdzamy, czy urządzenie ją wykrywa. Jeśli tak, to możemy ruszać z drukowaniem po niskich kosztach.

bulit73 pisze:@Wampir z Pniew za mocno się nie chwal, bo licho nie śpi. Oby następne modele nie miały zabezpieczenia na taką opcję.


Cinmar pisze:Mało prawdopodobne. W takim wypadku każda rolka miałaby unikatowy identyfikator, co jest bardzo mało prawdopodobne. Pewnie drukarka potrzebuje tylko potwierdzenia, że rolka jest oryginalna.


Wydaje mi się, że i w tym wypadku rynek nie zniesie próżni. Kiedyś EPSON wprowadził w drukarkach atramentowych chipy, w których jest zapisywany poziom atramentu w danym pojemniku - a to w celu uniemożliwienia ich ponownego napełniania. Oczywiście długo nie trzeba było czekać na obejścia, wprowadzono programatory resetujące chipy, a następnie zamienniki tuszy zawierające te chipy.
Jeśli Dymo wprowadzi kartridże z taśmą, które zawierają chip, to i tak ktoś to w końcu złamie. Wszystkie tego typu sprzęty to zwykle model a'la maszynki Gilette.

Na reddit pojawiają się posty o zwracaniu drukarek z informacją zwrotną, że ludzie nie zgadzają się na takie traktowanie i idą do konkurencji.
Czekam na wprowadzenie NFC lub czegoś innego do tych mini drukarek typu LabelManager.
Awatar użytkownika
ValQ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 259
Rejestracja: wt gru 10, 2019 4:10 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podzięk.: 223 razy
Płeć: Mężczyzna

Firma DYMO i jej idiotyczne posunięcia, czyli jak zhackować drukarkę termiczną :)

Postautor: ValQ » czw cze 30, 2022 6:51 am

smialekcz pisze:Nie ma telefonów/smartfonów z niewymiennymi akumulatorami - co najwyżej wymiana w takich modelach grozi nieestetycznym sklejeniem obudowy. Wystarczy się postarać.

OK, poniekąd masz rację, chodziło mi raczej o normalną wymianę, ja w swoim Mi 6 sam wymieniłem bez większych problemów ale nie każdy tak potrafi albo się po prostu nie chce.

eD
Warwolf 80W x2 :good: ,Drag X x2 ,Pico 75 x2,Mechman 80W
Siegfried RTA , JuggerKnot MR RTA :brawo: , Intake RTA x 2
Awatar użytkownika
smialekcz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: czw gru 22, 2016 5:25 pm
Lokalizacja: Głogów
Podziękował: 271 razy
Otrzymał podzięk.: 284 razy
Płeć: Mężczyzna

Firma DYMO i jej idiotyczne posunięcia, czyli jak zhackować drukarkę termiczną :)

Postautor: smialekcz » śr cze 29, 2022 9:57 pm

ValQ pisze:Po co tyle szukać - nasze smartfony - ja rozumiem, że one są tak a nie inaczej zbudowane ale czy nie lepiej dać możliwość wymiany i tak słabych baterii a nie zmuszać nas do "produkcji" elektrośmieci, ...

Nie ma telefonów/smartfonów z niewymiennymi akumulatorami - co najwyżej wymiana w takich modelach grozi nieestetycznym sklejeniem obudowy. Wystarczy się postarać.
Zasilania: rurki, boksy, elektroniki i mechaniki.
Parowniki: na szmaty, waty, siaty, grzały i druty.
Obrazek
Awatar użytkownika
bulit73
Patronauta
Patronauta
Posty: 1813
Rejestracja: pn paź 14, 2019 3:09 pm
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 7875 razy
Otrzymał podzięk.: 1857 razy
Płeć: Mężczyzna

Firma DYMO i jej idiotyczne posunięcia, czyli jak zhackować drukarkę termiczną :)

Postautor: bulit73 » śr cze 29, 2022 8:10 pm

@Wampir z Pniew za mocno się nie chwal, bo licho nie śpi. Oby następne modele nie miały zabezpieczenia na taką opcję.
Obrazek
Wampir z Pniew
Płeć: nieokreślona

Firma DYMO i jej idiotyczne posunięcia, czyli jak zhackować drukarkę termiczną :)

Postautor: Wampir z Pniew » śr cze 29, 2022 9:15 am

@
Awatar użytkownika
ValQ
No właśnie, co UE na to? Ile razy już pisali, że te praktyki mają być zakazano i co? Ano wielkie g... :)
Awatar użytkownika
ValQ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 259
Rejestracja: wt gru 10, 2019 4:10 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podzięk.: 223 razy
Płeć: Mężczyzna

Firma DYMO i jej idiotyczne posunięcia, czyli jak zhackować drukarkę termiczną :)

Postautor: ValQ » śr cze 29, 2022 8:23 am

Przyznam się, że w pewnym sensie postępowanie firmy Dymo wcale mnie nie dziwi, dba o swój biznes ale co powiecie na "postarzanie" sprzętu przez inne wiodące marki?
Jakiś czas temu przeglądając forum techniczne znalazłem temat dotyczący bodajże resetowania zegara czasu pracy zmywarki lub piekarnika - teraz nie pamiętam- myślę sobie "jaja sobie robią" wchodzę w temat i resztki włosów stają mi dęba bo serwisanci opisują swoje przypadki.
Jednym z nich jest na przykład poczciwa pralka automatyczna ma tak usytuowany silnik szczotkowy, że pył ze szczotek węglowych sypie się wprost na niczym nie osłoniętą płytkę z elektroniką - czym to skutkuje? Wiadomo.
Czy ktoś słyszał o zegarze czasu pracy odkurzacza? Oczywiście chodzi o_te nowe nie poczciwe, stare Zelmerki. ;-)
Przez grzeczność nie wspomnę o praktykach stosowanych przez znaną firmę produkującą telewizory, niby te działania miały być zakazane w UE ale...
Po co tyle szukać - nasze smartfony - ja rozumiem, że one są tak a nie inaczej zbudowane ale czy nie lepiej dać możliwość wymiany i tak słabych baterii a nie zmuszać nas do "produkcji" elektrozłomu elektrośmieci, na szczęście jest światełko w tunelu zaczyna się skupowanie przy zakupie nowych, to już jest coś.
Warwolf 80W x2 :good: ,Drag X x2 ,Pico 75 x2,Mechman 80W
Siegfried RTA , JuggerKnot MR RTA :brawo: , Intake RTA x 2
Awatar użytkownika
Cinmar
Patronauta
Patronauta
Posty: 1138
Rejestracja: ndz wrz 09, 2018 7:33 am
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 528 razy
Otrzymał podzięk.: 868 razy
Płeć: Mężczyzna

Firma DYMO i jej idiotyczne posunięcia, czyli jak zhackować drukarkę termiczną :)

Postautor: Cinmar » śr cze 29, 2022 6:14 am

Mało prawdopodobne. W takim wypadku każda rolka miałaby unikatowy identyfikator, co jest bardzo mało prawdopodobne. Pewnie drukarka potrzebuje tylko potwierdzenia, że rolka jest oryginalna.
Obrazek
Awatar użytkownika
jsakic19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: wt kwie 06, 2021 5:26 am
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 486 razy
Otrzymał podzięk.: 523 razy
Płeć: Mężczyzna

Firma DYMO i jej idiotyczne posunięcia, czyli jak zhackować drukarkę termiczną :)

Postautor: jsakic19 » śr cze 29, 2022 4:57 am

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, aby móc drukować na zamiennikach trzeba mieć chociaż jedną oryginalną z której po zużyciu zrywamy naklejanego chipa?
I teraz masz dożywotnio drukowanie na klonach? Czy jednak rolka ma określoną liczbę etykiet i po pewnym czasie sygnalizuję koniec? W sumie to niemożliwe no chyba, że w pamięci drukarki zapisywana jest każda rolka i jej zużycie.

/MGdy
Obrazek

Wróć do „OFF Topic”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości