Pokojowa Nagroda Nobla 2022

Tematy luźne, swobodne, nie do końca poważne
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21759
Rejestracja: 05 cze 2015, 09:23:07
Punkty reputacji: 29277
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 1060 razy
Otrzymał podzięk.: 3695 razy
Płeć: Mężczyzna

Pokojowa Nagroda Nobla 2022

Postautor: Tommy Black » 07 paź 2022, 12:15:18

Obrazek

W piątek 7 października oczy całego świata zwrócone były na Oslo, gdzie norweski komitet ogłosił laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Zostali nimi białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.

"Tegoroczni laureaci od wielu lat promują prawo do krytyki władzy i ochrony podstawowych praw obywateli. Podjęli niezwykły wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, naruszenia praw człowieka i nadużycia rządzących. Razem pokazują znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla pokoju i demokracji" - argumentuje swój wybór komitet.

Aleś Bialacki był jednym z inicjatorów ruchu demokratycznego, który pojawił się na Białorusi w połowie lat 80. XX wieku. Jak wskazuje komitet, jeden z laureatów tegorocznej Nagrody Nobla poświęcił swoje życie na promowanie demokracji i pokojowego rozwoju w swoim rodzinnym kraju.
Obrazek

Pokojowa Nagroda Nobla 2022. Kim są laureaci?

Aleś Białacki - to białoruski działacz społeczny, polityk i obrońca praw człowieka. Kieruje Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiosna", to wiceprzewodniczący Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka; honorowy obywatel miasta Genui.

Organizacja praw człowieka Memoriał z Rosji - to działająca od 1989 roku, niezależna organizacja zajmująca się dokumentowaniem i upowszechnianiem wiedzy o ofiarach represji komunistycznych oraz ochroną praw człowieka w Rosji i krajach byłego ZSRR.

Centrum Wolności Obywatelskich (Center for Civil Liberties) - to ukraińska organizacja, zajmująca się ochroną praw człowieka. Działa od 2017 roku koncentruje się na wolnościach obywatelskich, kwestiach gospodarczych i edukacji.

Wróć do „OFF Topic”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości