SŁOWO ROKU 2017

Tematy luźne, swobodne, nie do końca poważne
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

SŁOWO ROKU 2017

Postautor: basika » ndz gru 31, 2017 10:14 am

Tommy Black pisze:W międzyczasie rozstrzygnięto plebiscyt na młodzieżowe słowo roku 2017.
Czy trzecie w kolejności słowo jest lepszym wyborem? Zwłaszcza, że ciężko je określić wyrazem. Mowa o XD, które występuje raczej w formie pisanej i pełni funkcję emotikonu, ale ponoć również używany jest w języku mówionym jako iksde.

Dzisiaj trafiłam na taką ściągę. Są to skróty obecnie stosowane przez młodzież i nie tylko. Część z nich znam, ale wiele spotkałam po raz pierwszy. Niemniej jednak, może warto je poznać i skorzystać w przyszłości ? ;)

xD - Emotikon najczęściej wyrażający śmiech z czegoś dziwnego, co jednak nas bawi

Kk - Szybsza wersja popularnego "Ok", czyli po prostu zgodzenie się z czymś
Idk - Z angielskiego: "I don't know", czyli "Nie wiem"

Nw - Polska wersja "Idk", czyli skrót od "Nie wiem"

Zw - Zaraz wracam

Jj - Już jestem

Afk - Z angielskiego: "Away from keyboard", czyli dosłownie "Z daleka od klawiatury". Skrót ten oznacza po prostu, że w tym momencie nie ma kogoś przy komputerze

Omg - Z angielskiego: "Oh my God", czyli "O mój Boże". Używany najczęściej jeśli ktoś jest zdziwiony lub zaskoczony, że aż brakuje mu słów

Asap - Z angielskiego: "As soon as possible", czyli "Tak szybko, jak tylko możliwe"

Thx - Skrót od angielskiego "Thanks", czyli "Dzięki"

Gz - Skrót, który powstał z jeszcze innego skrótu: "Gratz". Oznacza po prostu "Gratulacje".

LOL - Z angielskiego: "Laughing out loud", czyli "Śmiać się w głos/śmiejąc się głośno"

Btw - Z angielskiego: "By the way", czyli "Swoją drogą/nawiasem mówiąc/przy okazji"

Rotfl lub Rofl - Z angielskiego: "Rolling on the floor laughing", czyli "Tarzać się po podłodze ze śmiechu". W Polsce częściej używa się krótszej wersji, czyli "Rofl"

LMAO - Z angielskiego: "Laughing my ass off", czyli "Śmiać się do rozpuku"

Kappa - inaczej: ironia. Jest to emotikon, który występuje na czatach w serwisie streamingowym Twitch.tv, przedstawiający twarz byłego pracownika serwisu. Stosowany jest zazwyczaj na końcu zdania w celu podkreślenia ironii, sarkazmu lub po prostu dla żartu.

Bae - Pieszczotliwe określenie ukochanej osoby (częściej kobiety). Jest to rozwinięcie skrótu z angielskiego: "Before anyone else", czyli dosłownie "Przed kimkolwiek wcześniej". Oznacza "Tą jedyną, najważniejszą"

Xoxo - Oznacza "Hugs and kisses", po polsku można przetłumaczyć jako "Buziaki, uściski"

Yolo - Z angielskiego: "You only live once", czyli "Żyje się tylko raz"

Hipster - Osoba, które "chce się pokazać". Hipsterzy deklarują niezależność wobec głównego nurtu kultury masowej, nazywanego z angielskiego "mainstreamem". Cechuje ich również przesadne akcentowanie swojej oryginalności i indywidualności

Hashtag - Używane głównie na Instagramie i Twitterze. Używając przed słowem znak hash (#), tworzymy hashtagi, którymi oznaczamy wpisy. Dzięki nim dużo łatwiej wyszukać istniejące już wpisy o danej tematyce, np. "#moda".

http://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-j ... l-xoxo-bae
Awatar użytkownika
Pamoko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: ndz lip 12, 2015 8:35 pm
Lokalizacja: Grądy
Podziękował: 96 razy
Otrzymał podzięk.: 121 razy
Płeć: Mężczyzna

SŁOWO ROKU 2017

Postautor: Pamoko » śr gru 20, 2017 4:58 am

XD?! Dziwne trochę, ale przecież cytując słowa 75-cio letniej piosenki:

"Co tak dudni, co tak grzmi?
Niebo huczy, ziemia drży.
Czy wichura groźna dmie?
Czy to burza idzie? Nie!

To idzie młodość, młodość, młodość..."

I nie wiem czy płakać, czy się śmiać. A jeżeli śmiać to jak, normalnie, czy wystarczy współczesne "LOL".

PS. Jeżeli ktoś nie zna tego socjalistycznego szlagieru to może warto posłuchać XD

Mój rodzinny blog (dla lubiących stare fotografie i wyblakłe liściki): http://dziadkaheniapisanie.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Selene
Moderator
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: ndz cze 21, 2015 5:49 pm
Lokalizacja: Thalloris
Podziękował: 20800 razy
Otrzymał podzięk.: 5362 razy
Płeć: Kobieta

SŁOWO ROKU 2017

Postautor: Selene » wt gru 19, 2017 10:20 pm

Obrazek
Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś...
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

SŁOWO ROKU 2017

Postautor: Tommy Black » sob gru 16, 2017 4:49 pm

Haze pisze:Powiedz Tommy, że żartujesz, pliiiiis!!!


Nie mam dr inż. @
Awatar użytkownika
Haze
nastroju do żartów a wcześniej, może nie zauważyłeś; pisalem:
Tommy Black pisze:Prawdę mówiąc jestem załamany...
! :evil:
I też pomyślałem o Orwellu...
Miałem przed chwilą przyjemność zobaczyć swoją dudziestotrochęponadletnią :) córkę i zapytałem ją co sądzi o tym wyborze?
Iksde? To w plebiscycie na słowo wygrała emotka? Słabo jakoś tak...i poszła sobie zajęta swoimi sprawami wyższego rzędu niż plebiscytowe słowa... :P
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

SŁOWO ROKU 2017

Postautor: Haze » sob gru 16, 2017 4:11 pm

Powiedz Tommy, że żartujesz, pliiiiis!!! Jakie kuźwa "iksde"? *shock* I PWN się pod tym podpisał?! I pomyśleć, że jak czytałem 84 to wydawało mi się to absurdalne:

Niszczenie słów to coś pięknego. Najwięcej, oczywiście, wyrzucamy czasowników i przymiotników, ale setki rzeczowników też są zupełnie zbędne. Usuwamy nie tylko synonimy, lecz także wyrazy przeciwstawne. Bo jaką rację bytu mają słowa, których znaczenie jest po prostu przeciwieństwem innych? Każde słowo zawiera w sobie swoje przeciwieństwo. Weźmy na przykład przymiotnik "dobry". Jeśli mamy "dobry", po co nam taki przymiotnik jak "zły"? "Bezdobry" wystarczy w zupełności; jest nawet o tyle lepszy, że stanowi dokładne przeciwieństwo przymiotnika "dobry", czego nie można powiedzieć o "zły". A gdy z kolei chcemy coś wzmocnić, czy ma sens stosowanie mętnych i w sumie bezużytecznych określeń typu "wspaniały" lub "znakomity"? "Plus-dobry" adekwatnie spełnia każdy wymóg, jeśli natomiast zachodzi potrzeba jeszcze większej emfazy, można użyć "dwaplusdobry".
George Orwell - Rok 1984.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

SŁOWO ROKU 2017

Postautor: Tommy Black » sob gru 16, 2017 3:10 pm

W międzyczasie rozstrzygnięto plebiscyt na młodzieżowe słowo roku 2017 organizowany przez redakcję serwisu www.sjp.pwn.pl, WN PWN, Instytut Języka Polskiego UW, oraz słownik miejski.pl. Młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości, czytamy na stronie. Które słowo wygrało w tym roku? ;)
Ja o plebiscycie zapomiałem zupełnie, ale już rok temu pisałem aby nieco zmienic jego datę. Za duzo tych plebiscytów, podsumowań, rankingów w ostatnim miesiącu. Ludzie mają na głowie masę różnych spraw a już waperzy to szczególnie... :-P

W wyborze najciekawszego słowa młodzieżowego wzięło udział pięć tysięcy osób. Zwyciężył jednak wyraz, który tak naprawdę zajął trzecie miejsce. Najwięcej głosów uzyskał rzeczownik sztos, ale ten był laureatem zeszłorocznego plebiscytu, więc nie mógł ponownie znaleźć się na podium. Drugie miejsce przypadło słowu dwudzionek, które jednak zostało ostatecznie odrzucone, ponieważ sam Julian Tuwim wyśmiewał niegdyś ten neologizm.

Czy trzecie w kolejności słowo jest lepszym wyborem? Zwłaszcza, że ciężko je określić wyrazem. Mowa o XD, które występuje raczej w formie pisanej i pełni funkcję emotikonu, ale ponoć również używany jest w języku mówionym jako iksde.

Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003, czytamy w uzasadnieniu.

Pod tym linkiem możecie podejrzeć propozycje innych słów, które były brane pod uwagę w plebiscycie razem z ich definicjami: https://sjp.pwn.pl/ciekawostki/Galeria- ... 828;1.html

Prawdę mówiąc jestem załamany... :(( No ale coś co młodzieżowe dziś nie posiada żadnych granic. To jest wspaniale że dla dzisiejszej mlodzieży nie istnieją granice. Że dziś mogą się spotkać w warszawskim empiku a jutro na koncercie w Berlinie czy Londynie.

Na stronie www.sjp.pwn.pl możemy przeczytać komentarz do takiego samego plebiscytu organizowanego w Niemczech:

Wygrał skrót składniowy i bims (ich bin es) – to ja (jestem), który nie jest bardzo odkrywczy formalnie, za to świadczy o skierowaniu uwagi młodego człowieka na siebie. Wśród innych nagrodzonych słów i fraz uwagę zwraca geht fit ‘jasne, oczywiste’, napflixen (‘drzemać w czasie filmu z palcem na pilocie’), selfiecide (‘śmierć w wyniku wypadku podczas robienia selfie’), schatzlos ‘singel, ktoś samotny’, dosł. ‘bez skarbu’.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

SŁOWO ROKU 2017

Postautor: Tommy Black » pt gru 15, 2017 9:33 pm

Już po raz siódmy Uniwersytet Warszawski organizuje ten plebiscyt, w sumie fajną i ciekawą, też pożyteczną zabawę. Szkoda że nie znalazło się tam słowo waper albo cokolwiek z naszego codziennnego słownika. Nic jednak straconego, możemy to zaproponować w tej zabawie sami... Zapraszam więc do Słowa Roku 2017! :)

Słowo.jpg



https://sjp.pwn.pl/slowniki/nenufar.html

Edit i PS, modne ostatnio i sprawdzone w reklamie, dwa w jednym: ;)

Ja proponuję abysmy się jednak edukacyjnie dla społeczeństwa oczywiście, pobawili i zaproponowali tam słowo - waper.
Waper, czlowiek używjący zamiast śmiertelnie szkodliwych papierosów, duzo mniej, 90 % mniej szkodliwych elektronicznych inhalatorów nikotyny.

Przecież gdyby to slowo tylko tam weszło, to BT szlag trafi na miejscu. No, wiem, przesadzam, ale i tak warto... :-P
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „OFF Topic”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości