Nożowe tematy

Tematy luźne, swobodne, nie do końca poważne
Awatar użytkownika
krisIs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: śr lip 19, 2017 3:05 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 64 razy
Otrzymał podzięk.: 218 razy
Płeć: Mężczyzna

Nożowe tematy

Postautor: krisIs » pt lut 01, 2019 7:35 pm

@
Awatar użytkownika
seth13
zgwałciłeś moje oczy :)

Od dawna oglądam nożorobów na YT, aktualnie zbieram PLNy żeby zacząć coś dłubać samemu (jestem leniwy, więc szlifierka taśmowa dużo potem piecyk ;) ), a w międzyczasie pomykam z moim Ka-Barem :)
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Nożowe tematy

Postautor: basika » pt lut 01, 2019 6:46 pm

@
Awatar użytkownika
seth13
, zaimponowałeś mi. Nie tylko tym, że masz takie ciekawe hobby, ale widać że to kochasz i robisz z pasją. Nigdy bym nie pomyślała, że noże mogą być takie piękne. :smile:
*wino*
Awatar użytkownika
seth13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: sob sty 26, 2019 8:45 am
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 290 razy
Otrzymał podzięk.: 237 razy
Płeć: Mężczyzna

Nożowe tematy

Postautor: seth13 » pt lut 01, 2019 5:15 pm

Nie ma głupich pytań, a obraz wart tysiąca słów... nieraz się o tym przekonałem.
Fajnie by było jakby zainteresowani zaproponowali zagadnienia, wtedy mógł bym zebrać podobne w jeden spójny temat i go opisać.
Może jutro postaram się zrobić mały indeks zagadnień, co najbardziej by interesowało
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Nożowe tematy

Postautor: Tommy Black » pt lut 01, 2019 7:05 am

seth13 pisze:Po publikacji swoich produkcji w dziale o hobby, wyszło zapytanie od administracji czy nie wykonam jakiegoś małego poradnika jak się bawić w robienie Noży.



No i jak widać ta administracja nie jest taka zła jak pisują na wykopach i innych peryferiach internetów. :-P
Piotrek, wspaniała robota! Bardzo dziękujemy! *wino*
Jeśli objawi nam się więcej takich talentów, zrobimy tu specjalny Dział dla Hobbystów Wszelakich. Zapraszamy więc i prosimy o kontakt z moderatorami.
Awatar użytkownika
seth13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: sob sty 26, 2019 8:45 am
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 290 razy
Otrzymał podzięk.: 237 razy
Płeć: Mężczyzna

Nożowe tematy

Postautor: seth13 » pt lut 01, 2019 7:01 am

Sixtysix pisze:Super temat, nie mogę sie doczekać dalszej części ! Oglądam twoje dzieła i widzę w nich niezliczone godziny, które poświęciłeś na wymuskanie każdego blanku jak i rękojeści z osobna. Już bez słodzenia... Zakochałem się w rękojeści z 4 zdjęcia :brawo: :bry: *yes2*

Dzięki, ta rękojeść może posłużyć jako przykład szlifowania płaszczyzny o wielu twardościach i różnych ścieralnościach. Dodam w tajemnicy że jest rozbieralna, wybijając stalowy pin
Awatar użytkownika
Sixtysix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: czw gru 27, 2018 4:30 pm
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Podziękował: 37 razy
Otrzymał podzięk.: 64 razy
Płeć: Mężczyzna

Nożowe tematy

Postautor: Sixtysix » pt lut 01, 2019 5:29 am

Super temat, nie mogę sie doczekać dalszej części ! Oglądam twoje dzieła i widzę w nich niezliczone godziny, które poświęciłeś na wymuskanie każdego blanku jak i rękojeści z osobna. Już bez słodzenia... Zakochałem się w rękojeści z 4 zdjęcia :brawo: :bry: *yes2*
Obrazek
Awatar użytkownika
seth13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: sob sty 26, 2019 8:45 am
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 290 razy
Otrzymał podzięk.: 237 razy
Płeć: Mężczyzna

Nożowe tematy

Postautor: seth13 » czw sty 31, 2019 7:06 pm


















Awatar użytkownika
seth13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: sob sty 26, 2019 8:45 am
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 290 razy
Otrzymał podzięk.: 237 razy
Płeć: Mężczyzna

Nożowe tematy

Postautor: seth13 » czw sty 31, 2019 7:06 pm

„Nóż to narzędzie”

„Skoro noże zabijają, to auta powodują wypadki, długopisy popełniają błędy, a łyżki są przyczyną nadwagi”



Witam szanowne grono

Po publikacji swoich produkcji w dziale o hobby, wyszło zapytanie od administracji czy nie wykonam jakiegoś małego poradnika jak się bawić w robienie Noży.
Kiedyś sam zadałem podobne pytania, jednemu z lepszych nożorobów w Polsce i mojego mentora, a odpowiedź jaka padła, zbiła mnie z nóg, „bierzesz kawałek blachy, robisz bziuuuut, i jest gotowy nóż” Dość długi czas nie rozumiałem tej odpowiedzi, ale po miesiącach zapoznawania się z tematem dochodziło, do mnie jak złożonym zagadnieniem jest wytwarzanie ostrych przedmiotów, że nie idzie tego opowiedzieć w dwóch zdaniach, że trzeba stać się ekspertem, lub chociaż liznąć tematy z dziedziny metaloznawstwa, ślusarstwa, obróbki termicznej, kowalstwa, stolarstwa i sporej ilości innych zagadnień.
Jestem Nożownikiem.
Tak, nie boję się polskiego nazewnictwa, lepiej brzmi niż knifemaker, jedynie ta jego pejoratywność, zagrabienie nazewnictwa przez prokuraturę, policję, media, bardzo to nie sprawiedliwe, bo skoro bandyta z nożem to nożownik, to bandzior z siekierą to siekiernik, jak ktoś dokonał zbrodni za pomocą krzesła, to krzeselnik? Nóż to narzędzie, a nożownik na podgrodziu wykonywał noże, koniec kropka.
Postaram się w jak najprostszy sposób, wyjaśnić jak moje prace powstają, sam kiedyś posiłkowałem się na cudzej wiedzy, na cudzych tutorialach, z biegiem lat wyrobiłem własne techniki, swoje małe tips tricki i ułatwiacze życia, ale temat jest tak obszerny, że jak administracja pozwoli i będą jacyś chętni do czytania i zadawania pytań, to postaram się każde zagadnienie przybliżyć w osobnych wpisach. A więc start to begining
Hobby to, wcale nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych, ani wyszukanego sprzętu, przeszedłem całą drogę, od robienia na przysłowiowym kolanie, poprzez budżetowe zabawki z marketu, aż po szlifierkę budowaną pode mnie, ale o tym co można w domu, zaczynając przygodę z nożoróbstwem, w części o szlifowaniu. Na samym początku zadajemy sobie pytanie jaki ma to być nóż i do czego, wyróżniamy dwa typy głowni, full tang i hidden tang, oraz ich wariacje


Do czego, również jest istotną sprawą, bo nie zrobimy noża do lasu, o kształcie i szlifie kuchenniaka. Czyli zabawę zaczynamy od projektu, uwzględniając ergonomię i walory wizualne. Jedni robią to na kartce, używając przyrządów kreślarskich, inni projektują w programach graficznych, a inni bezpośrednio pisakiem na stali


Skoro mamy już projekt, trzeba znaleźć odpowiedni kawał złomu, tutaj mamy pełne spektrum do wyboru, od materiałów z odzysku, piły do traka, noże do heblarki, stare pilniki, poprzez lśniące nowością płaskowniki lub całe arkusze blach od producenta(Bohler, Sadvik, Abrams i wielu innych), wraz ze składem i specyfikacją, rdzewne, semi rdzewne, i nierdzewne, wysokogatunkowe stale proszkowe, aż po egzotyki w postaci damastów, bułatów, san mai czy laminaty. Gdy już mamy odpowiedni kawałek stali, i wiemy z czego on jest (nie może być blacha zza stodoły pana Wiesia, bo nie zahartujemy) przenosimy projekt na materiał i wycinamy, najlepiej szlifierką kątową, ale może być brzeszczotem, laserem, drutówką czy przecinarką wodną  . Wstępnie wycięty blank, bo tak już go od teraz nazywamy, zaczynamy obrabiać do pożądanego kształtu, pilnikami, szlifierkami, czy czym nam tam przyjdzie do głowy


Na tym etapie dodaję też otwory odciążające i otwory pod piny lub śruby i tulejki na linki (otwory nie dziury, bo jak mawiał mój majster na praktyce, 30 lat temu, dziurę to masz w d…) oraz wszelkiej maści upiększacze jak notch , jimping czy fileworki

Jimping

Notch

Filework

Po czym przystępujemy do nadawania naszemu blankowi szlifów, czyli to co z niego robi nóż. Jest wiele technik i mnóstwo patentów, od wykonania Jiga w domowych warunkach i ryrania pilnikiem (koszty śladowe)

I noże znajomego, robione na takowym blacie

Poprzez szlifiereczki marketowe

I kombajny z falownikami

Ale na co komu sprzętu kupa, jak ze szlifierza d… Przed szlifowaniem wyznaczamy środek krawędzi tnącej, najlepiej mazakiem i suwmiarką lub wiertłem o średnicy grubości blanka

I zabieramy się za szlifowanie, tu przydaje się geometria i matematyka, ustawianie kąta, resztę za nas robi fizyka oraz tarcie 


Są też szkoły szlifowania z ręki, wszystkich noży tak nie robię, ale przy kuchennych mamy lepszą kontrolę szlifowania i temperatury

Mamy już swój blank co wygląda jak nóż

Teraz należało by go zahartować, by nie leżał tylko na półce i nie tępił się od wzroku. Proces hartowania, mam nadzieję przybliżyć w kolejnych o ile będą, odsłonach, bo to temat rzeka. Po krótce polega on na rozgrzaniu materiału do zadanej temperatury, którą określają wykresy CTP dla danych stali, utrzymanie przez żądany czas w tej temperaturze, by zaszła przemiana martenzytyczna i szybkie ostudzenie. Jedni to robią w paleniskach, inni w piecach napędzanych palnikiem gazowym, a inni w piecach elektrycznych ze sterowaniem elektronicznym, gdzie rozgrzewane są spirale z…, kto zgadnie? Tak jest Khantala :P

Gdy już mamy zahartowany i twardy blank, należało by go wyczyścić i wysatynować, tu niestety moi mili nie ma kolorowo, blank ściskiem do stołu, papier na coś twardego i heja, od najmniejszej gradacji, kilka godzin wyjęte z życia. Nie ma patentu na równą satynę, na nie zatarcie linii szlifu, praktyka i kilometry papieru ściernego jedynie.

zbliżamy się pomału do grande finale, w co oprawić naszego blanka? Jeśli robimy hidden tang to jeszcze trochę nam zostało, bo to i gardę trzeba zrobić i rękojeść wyprofilować, przy full tangu jest dużo łatwiej, bo kształt rękojeści ogranicza nam kształt blanka, czyli dwie klepki, piny lub śruby i zabawa papierkami

Poradnik jak i wyjaśnienie procesu, daje obraz jak mniej więcej to wygląda, ale jest to proces bardziej złożony, i nie zawsze po wielu godzinach, efekt końcowy nas zadowala, każdy etap jest bardzo ważny i musi być przemyślany, Too Cruel zapewne zrozumie, a i mnie udawało się rozdawać efekty wielogodzinnych prac i widzieć brak poszanowania.
Jeśli będzie mi dane rozwijać ten temat, to poruszę kilka ciekawych spraw, jak choćby materiały używane w rękojeściach, stabilizowane drewienka, hybrydy, G10, morsy i mamuty, które mam zamiar wykorzystać również w modowaniu boksów i parowników
Na koniec dodam kilka swoich prac i mam nadzieję że komuś się spodoba i przystąpi do dyskusji o dość fajnym hobby.

Wróć do „OFF Topic”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 31 gości