Gdy się człowiek nudzi...

Tematy luźne, swobodne, nie do końca poważne
Awatar użytkownika
eSCe
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 377
Otrzymał podzięk.: 169 razy

Postautor: eSCe » 19 lis 2019, 16:57

Jeszcze kilka takich tematów:

Szkatułka mechaniczna (Sklejka 3mm)
Obrazek

Spinnery z włókna konopnego (10mm)
Obrazek

Na choinkę (Sklejka 3mm)
Obrazek

Obrazek (Sklejka 3mm i laminat 4mm)
Obrazek

Wieszak na klucze (Tutaj chyba sklejka 10mm - robiłem na zamówienie)
Obrazek

Awatar użytkownika
eSCe
Użytkownik
Użytkownik

Postautor: eSCe » 21 lis 2019, 17:11

Zegarek na lampkach NIXIE ;)
Ten projekt zajął mi trochę czasu bo robiłem go sam od podstaw razem z projektami układów na EAGLE oraz frezowaniem PCB pod to (zagęszczenie ścieżek w niektórych miejscach to 0,4mm). Frezowanie PCB na głębokość 0,15mm dwustronnie - trzeba było przeprowadzić auto leveling.
Użyłem tu standardowej metody bez multipleksowania z obawy na to, żeby nie zmarnować czasu i później nie bawić się z efektem duszków (czyli standardowo sterowniki NIXIE + rejestry przesuwne połączone w szereg w celu zaoszczędzenia wyjść klocka).

Opcje zegara:
    Tryb demo - wyświetlanie wszystkich opcji menu co kilka sekund (Czas, data, pogoda).
    Tryb czas
    Tryb data
    Tryb pogoda
    Tryb ustawiania czasu
    Tryb ustawiania daty
    Tryb ustawiania budzika

Oczywiście możliwość resetu, zaimplementowany EPROM z budzikiem. Podtrzymanie bateryjne.
Projekt nie jest do końca skończony, jeszcze kilka rzeczy trzeba zrobić (lepsza obudowa, przeprogramować trochę rzeczy co wyszło w praniu).

Generalnie wygląda to tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Macie jakiś darmowy hosting wide to bym jakieś filmy wrzucał ;/
Ostatnio zmieniony 21 lis 2019, 17:37 przez eSCe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 16921
Podziękował: 6613 razy
Otrzymał podzięk.: 16823 razy

Postautor: Tommy Black » 21 lis 2019, 17:17

eSCe pisze:Generalnie wygląda to tak:

No kurcze...generalnie wygląda to przesuperowo. Tylko kurcze jak w tych żarówkach zrobiłeś cyfry? To jakaś magia jest cholera...na pewno magia bo opisu to ja nie mogę zrozumieć. Ba, ja nie znam połowy słów tam użytych. Nie bawię się tak... :D :P
Awatar użytkownika
eSCe
Użytkownik
Użytkownik

Postautor: eSCe » 21 lis 2019, 17:28

Tommy Black pisze:
eSCe pisze:Generalnie wygląda to tak:

No kurcze...generalnie wygląda to przesuperowo. Tylko kurcze jak w tych żarówkach zrobiłeś cyfry? To jakaś magia jest cholera...na pewno magia bo opisu to ja nie mogę zrozumieć. Ba, ja nie znam połowy słów tam użytych. Nie bawię się tak... :D :P

To są lampki NIXIE używane w rosyjskich / ukraińskich miernikach i innych sprzętach w latach 60-70 bodajże, wychodziło ich kilka rodzajów (cyfry, litery, znaki specjalne) - kiedyś nie było wyświetlaczy więc w taki sposób się wyświetlało informacje w urządzeniach.
Zasilane są napięciem 180V przy użyciu przetwornicy z ograniczeniem natężenia - zbyt duże je spali ale można nim sterować jasnością u mnie nie pamiętam jakie ustawiłem ale chodzą już ponad rok i póki co awarii nie ma ;)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lampa_cyfrowa
Awatar użytkownika
eSCe
Użytkownik
Użytkownik

Postautor: eSCe » 21 lis 2019, 21:38

Ten projekt był moim pierwszym projektem, jest to czujnik czadu oraz gazów łatwopalnych na sensorze MQ-9, wykonany w celu bezpieczeństwa piecyka gazowego.

Czujnik z tego co pamiętam był sterowany dwoma napięciami (faza nagrzewania (ok. 5V) - część tej fazy to kalibracja i faza pomiaru (ok. 1.5V) - odczyt), czujnik był bardzo wrażliwy na temperaturę i wilgotność powietrza dlatego trzeba było brać pod uwagę korektę podczas kalibracji i odczytu na te dwie wartości wg zaleceń i wzorów z kart katalogowych.

Obrazek

Cała ta operacja była wykonywana kilka razy dziennie (różna temperatura w ciągu dnia), zaprogramowane zabezpieczenie przed ponowną kalibracją w momencie przekroczenia odczytu.
Odczyty robiłem po kilka razy na sekundę i w odstępach kilkusekundowych pobierałem średnią która była wyświetlana w PPM. Odczyty były bezprzewodowo przesyłane do komputera celem zrobienia wykresu oraz wyświetlane na LCD.

Jeszcze nie miałem CNC więc wykonanie metodą chałupniczą ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wróć do „OFF Topic”