Rysowanie cyfrowe - Huion RTM-500

Prawie każde urządzenie jest teraz "smart", więc nawet Salon musi mieć swoje "Smart Subforum". Salon oczywiście nie jest tak smart jak smartakordeon, ale się rzadziej psuje.
Regulamin forum
Reguły, zasady, przywileje i obowiązki jak w pozostałych miejscówkach Salonu. Moderatorzy też ci sami, choć nie wykluczamy niespodzianek. Przyzwoitość jest cenna, a kreatywność pożądana.
Awatar użytkownika
DooshPastesh
Moderator
Moderator
Punkty reputacji: 4709
Podziękował: 848 razy
Otrzymał podzięk.: 1786 razy

Postautor: DooshPastesh » 12 gru 2021, 13:47

Kryzys wieku średniego. Dotyczy każdego mężczyzny. Każdy z nas musi sobie z nim poradzić. Tommy kupuje jachty i każe modelkom polewać jego deck najdroższą whisky, eDarek znęca się gramatycznie nad użytkownikami Salonu, a Madzia jest czarodziejką i nigdy się nie starzeje.

Ja, któremu nadciąga nieubłaganie emerytura, postanowiłem całkiem przypadkiem zająć się czymś, czego w życiu nie dotknąłbym świadomie. Będę rysował! Tak, moje ostatnie rysunki opuściły biurko mniej więcej gdy miałem 8 lat, dlatego naturalnie, że zajmę się tym, bo mam już conajmniej 8 lat doświadczenia rysowania po ścianach, patykiem w gównie, a no i jeszcze raz płot malowałem. Zdajcie sobie więc sprawę jaki talent drzemie w mych dłoniach!

Na szczęście postanowiłem skorzystać z dobrodziejstw jakie daje obecna technologia. Patyk i gówno przeniosłem w świat cyfryzacji, jedyne co mnie teraz ogranicza to wyobraźnia!
No i trening… Dużo treningu.

Od jakiegoś czasu rysuję troszkę grafiki wektorowe (przy pomocy myszki), których kilka przykładów już umieściłem w Salonie. Jednak zawsze tęskniłem za rysowaniem. Prawdziwym. Tylko przewracanie stosów papieru, wybieranie ołówków, kupowanie całego mandżuru, rysowanie, ścieranie, rysowanie, ścieranie, zawsze mnie odpychało.

Z pomocą przychodzi tani tablet graficzny. Zastanawiałem się nad różnymi, oczywiście na początku celowałem w HighEnd, ale z drugiej strony nie chciałem topić kasy w coś, co może okazać się niewypałem.
Wszelkie Wacomy, czy iPady niestety odpadają. Dlatego, po przewertowaniu sieciowych zasobów padło na chiński (a jakże!) tablet o dźwięcznej i co niektórym kojarzącej się dwuznacznie nazwie „HUION”. Konkretnie, model RTM-500.
Za niecałe 300 zł otrzymujemy całkiem niezły sprzęt do amatorskiego tworzenia. Rozmiar M daje aktywny obszar rysowania wielkości kartki A5, dodatkowo, sam tablet jest dość cienki, około 8,5 mm, posiada 4 przyciski, które możemy dowolnie przypisać, oraz cyfrowy suwak, dzięki któremu przybliżamy i oddalamy płótno. W tej cenie również jest w zestawie piórko, które posiada ponad 8000 poziomów skali czułości (co przekłada się na dobre oddanie siły nacisku pisaka), wyczuwa kąt nachylenia do 60 stopni, oraz aż 10 zapasowych końcówek do piórka. Wspomnę, że pisak nie wymaga baterii. Nie zabrakło również stojaka na piórko.
Niski koszt urządzenia w tym przypadku wcale nie świadczy o słabej jakości. Wprawdzie brakuje mu takich wodotrysków jak Bluetooth, ale posiada wszystkie niezbędne funkcje by swobodnie oddać się rysowaniu bez narzekania na niedociągnięcia.
Dodam jeszcze, że sam tablet jest bardzo smukły i mieści się w mojej mikro torbie na 13” laptopa. Jest to najnowszy model, w średnim rozmiarze. Są dostępne jeszcze dwa, mniejszy oraz większy, w zależności na czym nam zależy. Podstawową cechą przy wyborze tabletu powinien być rozmiar, który mniej więcej odpowiada wielkości ekranu naszego komputera, czy laptopa. Oczywiście, nie musimy kupować 29” tabletu, wystarczy nam rozmiar średni. To kwestia przyzwyczajenia ręki do oddania skali „kreski” na ekranie.

Tablet odebrałem wczoraj, obejrzałem kilka filmów na YouTube, przypomniałem sobie to i owo z plastyki i wytworzyłem kilka poniższych dzieł przy pomocy darmowego programu Krita oraz mojego ulubionego Affinity Designer:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak wygląda moje ogromne biurko i stanowisko pracy:

Obrazek

Tak wygląda sam tablet:

Obrazek

Pamiętajcie! Rysować można się nauczyć! Talent nie jest wymagany, ale może pomóc.

P.S: Zapomniałem dodać, że działa też na Androidzie!

Obrazek
Don't drip and drive.

DTL: Keen + Asgard
MTL: Evic Primo Mini + Hastur Mini
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 25051
Podziękował: 8206 razy
Otrzymał podzięk.: 21256 razy

Postautor: Tommy Black » 12 gru 2021, 13:53

DooshPastesh pisze:Pamiętajcie! Rysować można się nauczyć! Talent nie jest wymagany, ale może pomóc.

Ten tablet jest wprost stworzony dla Salonu. Tu wszyscy są zaraz po rejestracji bardzo utalentowani. Nauka może im tylko zaszkodzić, ale darmowe lekcje u tego belfra @
Awatar użytkownika
DooshPastesh
a zawsze można wziąć. Ja wziąłem, co mi szkodzi...
Obrazek

Kupie se takie cosik i teraz moje partytury zyskają na aukcjach. :poland:

PS
@
Awatar użytkownika
DooshPastesh
- autoportret fantastyczny. Jakby wczesny, przed obrzezaniem ucha, Van Gogh!
Awatar użytkownika
Werniks
Donator
Donator
Punkty reputacji: 181
Podziękował: 95 razy
Otrzymał podzięk.: 154 razy

Postautor: Werniks » 12 gru 2021, 15:09

@
Awatar użytkownika
DooshPastesh
przedstawiasz nam stanowisko pracy, i sam tablet. Powiem szczerze, masz bardzo kobiece dłonie Duszku :haha2: .
Awatar użytkownika
DooshPastesh
Moderator
Moderator

Re: Rysowanie cyfrowe - Huion RTM-500

Postautor: DooshPastesh » 12 gru 2021, 15:12

To są zdjęcia poglądowe, ze strony producenta. :P
Don't drip and drive.

Awatar użytkownika
Nikotynos
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 4290
Podziękował: 4714 razy
Otrzymał podzięk.: 2308 razy

Postautor: Nikotynos » 14 gru 2021, 00:04

@
Awatar użytkownika
DooshPastesh
Czy do tego musi być jakiś dedykowany soft do malowania, czy na choćby zwykłym Paint itp. też będzie śmigać? Tak pytam bardziej pod kątem córki, bo ona lubi rysować. Na razie ma tablet graficzny Xiaomi, ale on nie daje tyle możliwości i precyzji co Twoje cacko.
Obrazek
Awatar użytkownika
DooshPastesh
Moderator
Moderator

Postautor: DooshPastesh » 14 gru 2021, 05:06

Wystarczy zwykły Paint. Natomiast jest bardzo fajny i darmowy program Krita. Po polsku i łatwy w obsłudze. Ważne by program obsługiwał siłę nacisku piórka, czego akurat Paint nie potrafi. Krita to profesjonalny program, ale z łatwą obsługą. Może być też GIMP lub inne oprogramowanie. Generalnie, sam tablet zachowuje się trochę jak myszka, więc tam gdzie da się myszką coś naskrobać, to i tablet da radę.
Don't drip and drive.

Awatar użytkownika
Miodu
Moderator
Moderator
Punkty reputacji: 5694
Podziękował: 2600 razy
Otrzymał podzięk.: 4882 razy

Postautor: Miodu » 14 gru 2021, 07:17

DooshPastesh pisze:Generalnie, sam tablet zachowuje się trochę jak myszka...

Sam tablet to raczej jak podkładka pod myszkę. Jak myszka to chyba samo piórko?
Awatar użytkownika
DooshPastesh
Moderator
Moderator

Postautor: DooshPastesh » 14 gru 2021, 07:31

Dokładnie. Tablet jest podstawką odpowiadającą całej powierzchni ekranu, natomiast piórko (lekko uniesione) przekazuje ruch kursora po ekranie. W momencie styku piórka z tabletem następuje magiczne rysowanie (lub gesty myszką - klikanie, przeciąganie). Wysokość jaką wyczuwa tablet do piórka to około 1 centymetr według producenta, ale mi się wydaje, że nawet trochę więcej.
Don't drip and drive.

Awatar użytkownika
DooshPastesh
Moderator
Moderator

Postautor: DooshPastesh » 01 sty 2022, 22:54

Dwa tygodnie bazgrania godzinę dziennie, trochę YouTube dla nauki podstaw i postęp wygląda tak:

Pół miesiąca temu:

Obrazek

Teraz:

Obrazek

Polecam. Świetna zabawa. Dawno się tak dobrze nie bawiłem czymś, co sam wytworzyłem. W dobie papki medialnej polegamy na uciechach podanych na tacy, a to rozwija kreatywność, pobudza wyobraźnię, relaksuje, a przede wszystkim, nie denerwuje.

:wino:
Don't drip and drive.

Awatar użytkownika
slaviop
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 5412
Podziękował: 1394 razy
Otrzymał podzięk.: 3388 razy

Postautor: slaviop » 03 sty 2022, 18:12

Pochwalę się nowym zakupem. Dorwałem tablet Lenovo Tab 11 Pro. W komplecie klawiatura i rysik. Jestem pod wrażeniem funkcjonalności. Ściągnąłem odpowiednie aplikacje do rysowania. Na razie uczę się podstaw drawingu. Jakoś mi idzie...

Wysłane z mojego Lenovo TB-J706L przy użyciu Tapatalka
Co cię nie zabije - to zginie z twojej ręki...

Wróć do „Smart Salon”