Co zrobić ze starym smartfonem?

Przenośne, multimedialne urządzenie, łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera czyli to czego potrzebujemy. A ponieważ nie zawsze wiemy czego potrzebujemy to mamy to subforum.
Regulamin forum
O czym jest to subforum to już wiadomo. A skoro wiadomo to pisujemy tu tylko o tym. Telefony mamy wszyscy, a teraz będziemy mogli o nich porozmawiać i być może dowiedzieć się czegoś nowego.
KaroloBC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: wt lut 09, 2021 7:16 am
Lokalizacja: okolice Jaworzna
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podzięk.: 26 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Co zrobić ze starym smartfonem?

Postautor: KaroloBC » czw mar 25, 2021 10:05 pm

DooshPastesh pisze:Trim nie jest niczym innowacyjnym w pamięci flash. Po prostu zrzuca nieużywane sektory/bajty czy jak tam sobie nazwiemy nieaktywne rzeczy. Dopóki urządzenie nie jest wyłączone, sporo rzeczy z szyfrowanego kontenera siedzi sobie swawolnie i bez zabezpieczeń w ramie. Warto wyłączyć urządzenie przed spodziewaną kontrolą służb wywiadowczych. :)
Tak, z tym że spora część siedzi w RAMie się zgodzę. Tylko przyszły nabywca i tak nic z tego ramu nie odzyska ;) była kiedyś taka akcja że zamrażając kość pamięci dane z niej uwalniały się wolniej i można było je odczytać kilka sekund po wyłączeniu. Ciekawe czy przy obecnych smartfonach też by to przeszło.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
Joyetech Cuboid 150 + Centaurus sub-ohm + 2x Samsung 25R 2500mAh
Awatar użytkownika
DooshPastesh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1883
Rejestracja: śr paź 03, 2018 8:59 am
Lokalizacja: Gizycko
Podziękował: 996 razy
Otrzymał podzięk.: 2232 razy
Płeć: nieokreślona

Re: Co zrobić ze starym smartfonem?

Postautor: DooshPastesh » czw mar 25, 2021 8:02 pm

Wszystko jest niemal możliwe, jedyną barierą jest tylko poziom determinacji.
Don't drip and drive.
MTL: Aspire Paradox, BP Mods Pioneer
DTL:
eSCe
Płeć: nieokreślona

Co zrobić ze starym smartfonem?

Postautor: eSCe » czw mar 25, 2021 6:08 pm

karol1241 pisze:Nie zgodzę się - większość kilkuletnich (lub nowszych) telefonów ma natywnie włączone szyfrowanie. Skutkuje to tym, że dane są niemożliwe do odzyskania nawet po najprostszym resecie z poziomu ustawień. Ten problem już dawno został rozwiązany.


Nowe telefony są domyślnie szyfrowane ale dane jak nadpiszesz kilkukrotnie to praktycznie są nie do odzyskania nawet jakby zaszyfrowane nie były.
Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze, że szyfrowana jest partycja /userdata, sam Android nie może być szyfrowany bo byś nie odpalił systemu ponieważ szyfrowanie/deszyfrowanie jest raczej odpalane z Androida a nie Bootloadera. Aplikacje pozostawiają logi, i inne rzeczy...

Jak się sprzedaje telefon, wystarczy raczej kilka razy zrobić wipe, pobawić się na telefonie żeby dane się nadpisały i tyle. Natomiast szyfrowanie w Android to już temat rzeka. Można poczytać o kluczach wstawianych przez producentów, MDM jeżeli ma się firmowy telefon, backdoory hardwarowe, cachowanie danych w pamięci jak ktoś wcześniej zauważył, itp.

Możliwości jest mnóstwo, ale komu się chce w to bawić żeby mieć dostęp do danych telefonu Kowalskiego.
karol1241
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: pt kwie 12, 2019 7:06 am
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podzięk.: 12 razy
Płeć: Mężczyzna

Co zrobić ze starym smartfonem?

Postautor: karol1241 » czw mar 25, 2021 9:05 am

Sobear pisze:Opcji co zrobić ze starym telefonem jest sporo, ale mogę Wam powiedzieć, czego nie robić. Nie polecam sprzedaży (szczególnie Androidów) - ilość danych jakie można odzyskać z używanego telefonu jest przerażająca (zdjęcia, filmy i dokumenty). Factory reset nic nie da, jedynie specjalistyczne narzędzia, które zazwyczaj wymagają roota.

Nie zgodzę się - większość kilkuletnich (lub nowszych) telefonów ma natywnie włączone szyfrowanie. Skutkuje to tym, że dane są niemożliwe do odzyskania nawet po najprostszym resecie z poziomu ustawień. Ten problem już dawno został rozwiązany.
Awatar użytkownika
pHarel2403
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: wt kwie 09, 2019 5:56 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 174 razy
Otrzymał podzięk.: 121 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Co zrobić ze starym smartfonem?

Postautor: pHarel2403 » śr mar 24, 2021 11:30 pm

Ostatnio znalazłem w swoich gratach LG G3S i będzie mi służył jako monitor wypalania DPF w aucie. Jeżeli macie jakieś ciekawsze wykorzystanie tego ustrojstwa, to chętnie wypróbuję.
eVic mini, Primo, Pico, Vesta, Pulse80W, Drag, RSQ, VT Inbox, Warwolf, Paranormal DNA250C, SXmini MX Class, Billet Box
Kayfun V5,V5 mini,V3 mini,lite, Merlin,Skyline, TGT II,III,GTR, Hussar, X, Ammit MTL,Siren2, Dvarw MLT,Soulmate
Hadaly, Venna,C4
Awatar użytkownika
DooshPastesh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1883
Rejestracja: śr paź 03, 2018 8:59 am
Lokalizacja: Gizycko
Podziękował: 996 razy
Otrzymał podzięk.: 2232 razy
Płeć: nieokreślona

Co zrobić ze starym smartfonem?

Postautor: DooshPastesh » śr mar 24, 2021 8:42 pm

Trim nie jest niczym innowacyjnym w pamięci flash. Po prostu zrzuca nieużywane sektory/bajty czy jak tam sobie nazwiemy nieaktywne rzeczy. Dopóki urządzenie nie jest wyłączone, sporo rzeczy z szyfrowanego kontenera siedzi sobie swawolnie i bez zabezpieczeń w ramie. Warto wyłączyć urządzenie przed spodziewaną kontrolą służb wywiadowczych. :)
Don't drip and drive.
MTL: Aspire Paradox, BP Mods Pioneer
DTL:
KaroloBC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: wt lut 09, 2021 7:16 am
Lokalizacja: okolice Jaworzna
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podzięk.: 26 razy
Płeć: Mężczyzna

Co zrobić ze starym smartfonem?

Postautor: KaroloBC » śr mar 24, 2021 7:47 pm

Nie przesadzajcie. Obecnie telefony są domyślnie szyfrowane, używają funkcji TRIM (po skasowaniu dane rzeczywiście są kasowane, a nie wyłącznie oznaczane jako wolne), poza tym telefon bez roota zapisuje dane jedynie na partycji /data (poza kartą pamięci). Przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych wystarczy, nawet gdyby coś udało się odzyskać to nie uda się tego odszyfrować.
Joyetech Cuboid 150 + Centaurus sub-ohm + 2x Samsung 25R 2500mAh
Awatar użytkownika
DooshPastesh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1883
Rejestracja: śr paź 03, 2018 8:59 am
Lokalizacja: Gizycko
Podziękował: 996 razy
Otrzymał podzięk.: 2232 razy
Płeć: nieokreślona

Co zrobić ze starym smartfonem?

Postautor: DooshPastesh » wt mar 23, 2021 6:08 pm

Samo czyszczenie urządzenia dla mocno upartego nie stanowi przeszkody aby odzyskać jakieś dane z telefonu. Z kolei zwykły śmiertelnik może jedynie co najwyżej najpierw wymazać fabrycznie telefon a potem "zflashować" jeszcze raz system (zainstalować cały system od nowa, nadpisać wszystkie jego partycje). Choć teraz telefony oferują szyfrowanie, to całkiem niezłe zabezpieczenie. Wtedy wystarczy tylko wymazać telefon do fabrycznych ustawień.
Don't drip and drive.
MTL: Aspire Paradox, BP Mods Pioneer
DTL:
Awatar użytkownika
Mystics91
Waperka
Waperka
Posty: 32
Rejestracja: pt mar 19, 2021 2:31 pm
Lokalizacja: k-pax
Podziękował: 64 razy
Otrzymał podzięk.: 22 razy
Płeć: Kobieta

Co zrobić ze starym smartfonem?

Postautor: Mystics91 » wt mar 23, 2021 5:17 pm

Metall pisze:@Sobear, a nie ma po prostu jakiejś aplikacji, którą można porządnie wyczyścić smartfona, aby odzyskanie z niego danych było niemożliwe lub co najmniej mocno utrudnione?
Pytam, bo akurat mam starego smartfona, którego chcę sprzedać.

Aplikacja miałby sobie poradzić lepiej niż przywrócenie ustawień fabrycznych? Można pomarzyć. :D
Offtopic jest nie okej, ale obrażanie jest okej.
Bawcie się dobrze, ja wysiadam z tego pociągu.
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Co zrobić ze starym smartfonem?

Postautor: Tomba » pt mar 05, 2021 9:20 am

Wykorzystałem starego smartfona jako odtwarzacz muzyki.
Pierwotnie miałem podłączonego fona, którego aktualnie używam, ale wkurzało mnie, że co telefon albo jakaś wiadomości, to słyszę to wszystko na głośnikach.
Znalazłem starego Iphone 6S (po córkach) i po sprawie. Oczywiście działa bez karty SIM. Łączy się poprzez WiFi z netem i Bluetooth z Soundbar.

Obrazek

Przy okazji fajny i niedrogi sprzęt, który w zupełności zaspakaja moje potrzeby. https://allegro.pl/oferta/zestaw-multim ... 9608573524 .

@
Awatar użytkownika
Metall
- Ty chyba szukałeś kiedyś głośników do TV Samsunga. Mi też wysiadły i za naprawę zażądali 580 zeta. Wtedy znalazłem tego Sounbara. Przy TV sprawdził się idealnie - bez porównania lepszy od wmontowanych głośników. Drugiego kupiłem do swojego pokoju i tak słucham teraz muzyki.
Jeszcze mam taką korzyści, że nauczyłem się wreszcie obsługi Iphonów.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................

Wróć do „Smartphony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości