Zakazy, nakazy, sankcje, czyli trudny żywot wapera

Komentarze, fakty i mity o e-papierosach z Salonu Rozchmurzonych
Awatar użytkownika
basika
Moderator
Moderator
Posty: 3196
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 1842
Lokalizacja: Lubin
Podziękował: 3904 razy
Otrzymał podzięk.: 4800 razy
Płeć: Kobieta

Zakazy, nakazy, sankcje, czyli trudny żywot wapera

Postautor: basika » 30 mar 2018, 19:29

Chyba wszyscy już wiemy, że waping podlega takim samym ograniczeniom jak palenie tytoniu. Przepisy niby są jasne, ale i tak rodzą się wątpliwości, zwłaszcza w zetknięciu z bardzo ogólnymi pojęciami. Ponieważ często spotykam się z pytaniami na ten temat, zebrałam w tym miejscu kilka informacji, które może komuś pomogą i ułatwią życie.

Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zakaz palenia obejmuje również wyroby takie jak e-papierosy, które sklasyfikowano jako wyroby tytoniowe. Inaczej mówiąc, nie można wapować tam, gdzie do tej pory obowiązywał zakaz palenia, czyli :
1. Na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne.
2. Na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej.
3. Na terenie uczelni
4. W pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2.
5. W pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego.
6. W lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.
7. W środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych.
8. Na przystankach komunikacji publicznej.
9. W pomieszczeniach obiektów sportowych.
10. W ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci.
11. W innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Przepisy wyraźnie mówią o tym, że w przestrzeni publicznej, na której obowiązuje zakaz palenia tytoniu, należy umieścić, w widocznym miejscu, stosowne piktogramy oraz tabliczki z informacją słowną. Obowiązkiem umieszczania takich znaków ustawodawca obarcza właścicieli lub zarządców obiektów. Brak takich oznaczeń może okazać się kosztowny – za nieumieszczenie odpowiednich znaków grozi kara grzywny, nawet do 2000 zł. Nie warto też łamać przepisu zakazu palenia. Osoby, które nie zastosują się do niego (dotyczy to również pracowników) mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 500 zł.
Przykładowe znaki zakazu:
palenie-e-papierosow-zabronione-2_pc515.jpg

zakaz-palenia-papierosow-elektronicznych-gb042.jpg
Zakaz palenia w środkach transportu publicznego
Nowelizacja z dnia 8 kwietnia 2010 roku wprowadziła również zakaz palenia na przystankach komunikacji publicznej oraz w środkach pasażerskiego transportu publicznego i w miejscach służących obsłudze podróżnych. Konieczne jest również, tak jak w pozostałych miejscach przestrzeni publicznej, umieszczenie znaku o zakazie palenia.

"Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych, umieści w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenia słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych na danym terenie lub środku transportu, zwane dalej „informacją o zakazie palenia tytoniu.”
Przykładowy znak:
zakaz-palenia-w-pojezdzie-ne_023.jpg

zakaz-palenia-w-srodkach-komunikacji-ne_024.jpg


Tu wolno palić
Zgodnie z przepisami w niektórych miejscach może być wyznaczone specjalne miejsce, w którym palenie tytoniu jest dozwolone – palarnie.

„palarnia” – wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczenie, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.”
Palarnia powinna być odpowiednio oznaczona i spełniać szereg wymogów, np. musi być odrębnym pomieszczeniem (przepisy nie określają jasno, gdzie powinna być usytuowana, jednak na wdychanie dymu nie mogą być narażone osoby, które znajdują się poza palarnią) z dobrą wentylacją, o wysokości minimum 2,5 metra i o odpowiedniej powierzchni, nie mniejszej jednak niż 4 metry kwadratowe.
Przykładowy znak:
tu-wolno-palic-1-2_pc503.jpg

tu-wolno-palic-papierosy-elektroniczne-2_pc513.jpg

tu-wolno-palic-2-ne_019.jpg

tu-wolno-palic-rb_025.jpg


Źródło: https://blog.znakowo.pl/zakaz-palenia-p ... o-zapalic/

Na koniec przypomnę o małej furtce dla spragnionego chmurki wapera. ;)
Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że jeśli elektroniczne papierosy nie zawierają nikotyny, to ich użytkowników nie obejmuje zakaz palenia w miejscach publicznych.
Urzędnicy z ministerstwa powołali się na art. 2 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który definiuje, czym jest papieros elektroniczny:

„Jest nim wyrób, który może być wykorzystywany do spożycia pary zawierającej nikotynę za pomocą ustnika, lub wszystkie elementy tego wyrobu, w tym kartridże, zbiorniki i urządzenia bez kartridża lub zbiornika; papierosy elektroniczne mogą być jednorazowego użytku albo wielokrotnego napełniania za pomocą pojemnika zapasowego lub zbiornika lub do wielokrotnego ładowania za pomocą kartridżów jednorazowych”.

Jak poinformowało ministerstwo, przepisy te, nie odnoszą się do zakazu palenia w miejscach publicznych, jeśli w inhalatorze używa się płynu bez zawartości nikotyny.
Źródło: http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/ ... znych.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
PucH2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 12 cze 2017, 18:28
Punkty reputacji: 0
Lokalizacja: 432675
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podzięk.: 13 razy
Płeć: Mężczyzna

Zakazy, nakazy, sankcje, czyli trudny żywot wapera

Postautor: PucH2 » 31 mar 2018, 22:06

Gazeta w kibelek powołuje się na odpowiedź z ministerstwa.

Odpowiedź ministerstwa nie stanowi wykładni prawa! Czyli nie można. I tyle po analizie zerówek.

W kontakcie urzędnik obywatel stoi się na straconej pozycji. No może nie aż tak straconej bo jeszcze jest jest definicja urzędowa. Jednak werdykty mogą być różne a łącznie z ustawową karą i zleconymi badaniami oraz kosztami nie warte wojowania. Pierwszy szczęśliwiec opisze boje.

Tak to już jest jak się pisze buble prawne i zostawia decyzyjność urzędnikom niższego szczebla.

Wróć do „Fakty i mity o e-papierosach - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość