Akcyza na e-papierosy coraz bliżej?

Komentarze, Fakty i mity o e-papierosach oraz czym żyje Salon
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Akcyza na e-papierosy coraz bliżej?

Postautor: Tommy Black » śr mar 01, 2017 6:26 pm

Warto zwrócić jednak uwagę na dwie sprawy. Odpowiedzi na interpelację udzielił Z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów
Wiesław Jasiński Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów a nie kolejny mędrzec z Ministerstwa Zdrowia.Jest napisana klarownie i bez zbędnego bełkotu.
Ja wiem że zachowano tu właściwość ministerialną, ale jednak zachowano też pewien styl i powołano się na suche fakty, od tegoż ministerstwa niezależne.
Świetnie też jest napisana interpelacja pana posła Pawła Grabowskiego, za co duże brawa.
Na pewno akcyzy nie unikniemy, nawet jeśli Unia wprowadzi ją fakultatywnie. O to zadba już ministrant Radziwiłł. A tu trudno spodziewać się choć oznak jakiegokolwiek rozsądku.
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Akcyza na e-papierosy coraz bliżej?

Postautor: basika » śr mar 01, 2017 6:12 pm

Taką ciekawostkę znalazłam. A ponieważ znajdujemy tu pytania, które sami często zadawaliśmy, to z uwagą zapoznałam się z odpowiedzią Ministerstwa Finansów.
Poseł Paweł Grabowski zwrócił się z interpelacją (nr 9026) do ministra finansów w sprawie podatku od e-papierosów.
Na prośbę mieszkańców swojego miasta poprosił o wyjaśnienie na jakiej podstawie e-papierosy mają być objęte akcyzą. Zastanawia się czemu inne produkty dostarczające nikotynę, jak np. nikotynowe gumy do żucia, plastry nikotynowe nie są brane pod uwagę przy planowaniu tego nowego podatku i czy faworyzowanie wyżej wymienionych produktów nie przerodzi się w dyskryminację e-papierosów ? Zwraca uwagę, że na każdym rynku powinny być stosowane uczciwe zasady konkurencji.
W odpowiedzi czytamy, że w chwili obecnej żadne wiążące decyzje dotyczące opodatkowania akcyzą e-papierosów jeszcze nie zapadły, choć został powołany zespół do wypracowania systemowych rozwiązań w zakresie opodatkowania akcyzą e-papierosów i wyrobów nowatorskich. I oczywiście powołują się na Komisję Europejską, która już się przymierza do takiego podatku, oraz zwracają uwagę, że kilka państw członkowskich już wprowadziło opodatkowanie e-papierosów (Portugalia, Włochy, Rumunia, Słowenia, Łotwa i Grecja), zaś inne państwa planują wprowadzenie opodatkowania tych wyrobów w najbliższych latach (Estonia, Węgry i Chorwacja).
A także: „Rozważanie ewentualnego objęcia akcyzą papierosów elektronicznych wynika z faktu, że mogą one być traktowane jako wyroby substytucyjne względem tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Powyższe potwierdza spadek w ostatnich latach sprzedaży tradycyjnych wyrobów tytoniowych oraz rozwijający się rynek e-papierosów.”
I dalej: Motyw 43 preambuły dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE stanowi m.in., iż „Papierosy elektroniczne mogą doprowadzić do uzależnienia od nikotyny, a ostatecznie do tradycyjnego spożycia tytoniu, ponieważ naśladują czynność palenia papierosów i przyzwyczajają do niej”.
I dlatego e-papierosy zostały zaimplementowane do w/w ustawy, a takie wyroby jak plastry czy gumy z nikotyną nie są nią objęte.
„Reasumując powyższe, obecnie papierosy elektroniczne i plastry czy gumy z nikotyną podlegają dwóm różnym reżimom prawnym. Nie ma zatem uzasadnienia, aby w kwestiach ewentualnego opodatkowania akcyzą ww. wyroby traktowane były w podobny sposób.”

No więc wreszcie wiemy o co chodzi. Plaster się przykleja, gumę konsumuje, a e-papierosy są substytutem i naśladują czynność palenia, więc przyzwyczajają i uzależniają od nikotyny, a to z kolei prowadzi do tradycyjnego spożycia tytoniu. Brawo ! Z tak głupiej i pokrętnej argumentacji dawno nie spotkałam.
Ale przynajmniej Ministerstwo Finansów zauważa jak rosnąca popularność e-papierosów przekłada się na spadek spożycia wyrobów tytoniowych, którego to związku Ministerstwo Zdrowia nie chce zauważyć. No cóż, jak to mówią : „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” *girl_f*


Całość:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/Interp ... y=3ADEFE75
http://orka2.sejm.gov.pl/INT8.nsf/klucz ... 026-o1.pdf

A ja zapraszam na naszą stronę na FB. Lajkujcie i udostępniajcie kochani ;)
https://www.facebook.com/salonrozchmurz ... 36313311:0

Wróć do „Co nowego w Salonie i na świecie?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości