Indie wprowadzają bana na EIN

Komentarze, Fakty i mity o e-papierosach oraz czym żyje Salon
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Indie wprowadzają bana na EIN

Postautor: Tommy Black » pt wrz 20, 2019 6:26 am

Tomba pisze:Za swoje dzieci ja ponoszę odpowiedzialność.
Nie będę decydował czy obce małolaty mają palić czy nie i co mają. To nie jest moja sprawa i ja do tego ręki nie będę przykładał.


W rzeczy samej. Nie rozumiem dlaczego od nas wymaga się wychowywania małolatów zwanych najczęściej gimbusami? Oni, w większości, mają rodziców i chodzą, w większości, do szkół.
My nie jesteśmy od wychowywania dzieci, nie swoich dzieci. A to jak wychowujemy swoje to nie jest temat dla publiczności. Owszem, możemy dawać dobry przykład.Dorosłym raczej bo jak wiemy nie mogą w życiu Salonu uczestniczyć małolaty.Ja bym bardzo nie chciał aby moje dziecko wychowywało jakieś, najlepsze nawet, forum.
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Indie wprowadzają bana na EIN

Postautor: Tomba » czw wrz 19, 2019 9:42 pm

Metall pisze:@
Awatar użytkownika
Tomba
, swojej nieletniej córce kupiłbyś EIN, ale obcej nieletniej już nie? A jest między nimi jakaś różnica? Obie są nieletnie. Więc co powoduje, że w obliczu de facto tych samych okoliczności postępujesz (postąpiłbyś) zgoła odmiennie? Tak z ciekawości tylko pytam ;)

Odpowiedź jest prozaiczna. Za swoje dzieci ja ponoszę odpowiedzialność.
Nie będę decydował czy obce małolaty mają palić czy nie i co mają. To nie jest moja sprawa i ja do tego ręki nie będę przykładał.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
Maskota
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 311
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 8:33 pm
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 53 razy
Otrzymał podzięk.: 98 razy
Płeć: Mężczyzna

Indie wprowadzają bana na EIN

Postautor: Maskota » czw wrz 19, 2019 9:00 pm

Szczerze mówiąc to w świecie Ein utarł się mający dużo wspólnego z rzeczywistością stereotyp że nielat z ein to chmurojebczy gimbus który wapuje żeby się wstrzelić w kolegów. Przykładem są fora gdzie większości tych właśnie 16nasto latków nie pyta nas co zrobić i jaki sprzęt kupić żeby się pozbyć nałogu. Większość to niestety słowa typu: elo mordeczki jaką kupić góre do smoka żeby dawała dużo dymu, bo chce się nauczyć robić sztuczki, bo kolega robi większą, bo chce być kurła fajny- niepotrzebne sobie skreśl ;) Czy bym kupił? Pewnie nie, chociaż po Twoich słowach skromny MTL, rzucenie śmierdzieli etc. to może ciut bym się zawachał no ale chyba nadal nie. Szczególnie przypominając sobie po co może go chcieć. No może gdyby nie był to przypadkowy nielat tylko ktoś kogo znam, nie wiem ale myśle że nadal chyba jednak nie. A może tak. Nie miałem takiej sytuacji i mam nadzieje że nie będe miał bo przypominając sobie co ja przechodziłem próbując rzucić analogi jeszcze jak o ein zbytnio nie słyszałem to być może zaprzeczyłbym wszystkiemu co tutaj napisałem i mu kupił, a wolałbym jednak nie. Nie będe też takiej sytuacji miał bo sprzedawcy bardzo szanują młodocianą klijentele zamawiając nawet asortyment właśnie pod nich.
Awatar użytkownika
Metall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2067
Rejestracja: sob lip 27, 2019 2:20 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 2128 razy
Otrzymał podzięk.: 2038 razy
Płeć: Mężczyzna

Indie wprowadzają bana na EIN

Postautor: Metall » czw wrz 19, 2019 8:48 pm

Maskota pisze:[...] kultura też osiąga delikatne dno.

:lol:
Co za uroczy eufemizm ;) Jeżeli dno miałoby poziom gruntu, to obecna kultura znajduje się gdzieś tam w okolicach skamielin dinozaurów.

Maskota pisze:Ps. @
Awatar użytkownika
Metall
ale i w tej kwesti @
Awatar użytkownika
Tomba
ma racje że kupiłby swojemu nastoletniemu dziecku ein gdyby było w nałogu a obcemu nie, też bym tego nie zrobił. A dlaczego? Bo o tym powinni zdecydowac jego rodzice.

A jeżeli pośrednio zdecydowali w sposób negatywny? Są wieloletnimi palaczami wskutek czego i ich dziecko też wciągnęło się w nałóg. Mówi im o EIN, ale oni naoglądali się TV i twierdzą, że EIN to gówno gorsze niż ich ukochane marlboro (no przecie w Ułesa zabija ludzi setkami). Młody ma jednak inne zdanie i ma już dość życia w smrodzie, bo przestało to być modne, poza tym on chce uprawiać sport i mieć lepszą kondycję etc., ale uzależnił się niestety od fajek przez starych i przez zacofanych starych może tylko pomarzyć o EIN. No i taki właśnie 16-letni szczyl zaczepia Cię w okolicach vapeshopu i pyta czy kupisz mu skromnego MTL-a? Jak mu kupisz to postąpisz źle czy dobrze? Jego rodzice mają decydować?
Nie ma oczywistych i krystalicznie czystych odpowiedzi na pewne pytania. Świat nie jest czarno-biały. To cała skala szarości. Tyle ;)

Maciejko pisze:Hobby owszem, ale przecież nie każde hobby musi być dla nieletnich, nie sądzisz? Samochody, tatuaże, broń to też może być hobby, ale raczej nie dla dzieciaków. :)
No, znam dorosłych, którzy nie powinni mieć prawa ani dostępu do niczego, bo są po prostu idiotami. I znam szczyli, którzy mają więcej rozumu niż oni i to dużo. Jednak jakąś granicę należało wyznaczyć i ją wyznaczono. U nas jest to 18 lat. U innych - różnie, ale też zazwyczaj to magiczne 18.

Co do całego Twojego posta. Masz swoje racje i nie ma powodu, aby tym Twoim racjom odmawiać racji.

Maciejko pisze:@
Awatar użytkownika
Metall
nie możesz mi pisać takich wywodów, jak ja zaraz muszę spać. :D
[...]
P.S. Sytuacja ze szpitalem niezbyt trafiona. 60 osób to za mało, to się nawet nie kwalifikuje na ludobójstwo. Musiałbym uśmiercić jeszcze kogoś. :P
No nie jest do końca trafiona, przyznaję. Powinna być jeszcze jednoosobowa grupa C, czyli ja. Miałbyś wtedy łatwy i przyjemny wybór, a jaki spokój po jego dokonaniu :P
Awatar użytkownika
Maciejko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 11:36 am
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1235 razy
Otrzymał podzięk.: 1684 razy
Płeć: Mężczyzna

Indie wprowadzają bana na EIN

Postautor: Maciejko » czw wrz 19, 2019 8:33 pm

@
Awatar użytkownika
Metall
nie możesz mi pisać takich wywodów, jak ja zaraz muszę spać. :D

Hobby owszem, ale przecież nie każde hobby musi być dla nieletnich, nie sądzisz? Samochody, tatuaże, broń to też może być hobby, ale raczej nie dla dzieciaków. :)

Natomiast cytat ten, cóż... Jak ktoś czytał, to wie, że te dywagacje były czysto teoretyczne, bo główny bohater i tak zawsze był w centrum wydarzeń i podejmował decyzje.
Natomiast z mojej perspektywy chodziło o coś innego. Przede wszystkim wspomnę, że moje posty nie odnosiły się do moich własnych dzieci (bo takowych nie posiadam), ale do obcych. W życiu nie kupiłbym obcemu dziecku nic z zakresu EIN. To co chciałem przekazać to fakt, że najlepiej byłoby, gdyby osoby nieletnie w ogóle nie korzystały z używek. Gdybym miał taką władze nad światem, że mógłbym robić wszystko, to nie wybrałbym ani papierosów, ani EIN. Nie wiem jak to dokładnie wytłumaczyć, oczy mi się zamykają, a mózg powoli wchodzi na bieg jałowy. Może ten cytat nie do końca tu pasuje. Ale jak dzieciak by mnie poprosił o papierosy, a ja mógłbym wybrać mniejsze zło i kupić mu EIN, to nie kupiłbym mu nic. Nie wybrałbym żadnej z tych opcji. Czy słusznie? Nie wiem. Brzmi to głupio, szczególnie dla mnie samego, bo wiem jaki byłem. Wiem, że pewnie gdyby okres bycia gówniarzem, przedłużył mi się o, przynajmniej, 2 lata to spróbowałbym pewnie wszystkich używek, jakie tylko człowiek wymyślił. Ale warto się uczyć na błędach (najlepiej cudzych, ale na własnych też można), i nie chciałbym po prostu przyczyniać się do nałogu wśród młodzieży. Czy oni znajdą sposób, żeby się zaopatrzyć? Na pewno, ale to już nie będzie moja wina.

Każdy ma trochę racji. I ja nie uważam, że moja racja jest lepsza. Każdy ma swoje zdanie, bo takie ma prawo. A jakich dokona wyborów, czy będą zgodne z jego moralnością to już nie mi oceniać.

P.S. Sytuacja ze szpitalem niezbyt trafiona. 60 osób to za mało, to się nawet nie kwalifikuje na ludobójstwo. Musiałbym uśmiercić jeszcze kogoś. :P
Awatar użytkownika
Maskota
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 311
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 8:33 pm
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 53 razy
Otrzymał podzięk.: 98 razy
Płeć: Mężczyzna

Indie wprowadzają bana na EIN

Postautor: Maskota » czw wrz 19, 2019 8:16 pm

Może troche źle sformułowałem tamten post. Najlepiej niż stawać przed wyborem czego mają używać nasze dzieciaki byłoby je odpowiednio wyedukować wcześniej że to jest złe. Jak bywa w praktyce gdy my idziemy pracować a nasze dziecko do szkoły każdy wie. Nie mamy wpływu na to co i z kim robi, nie będziemy wysyłać hycli żeby robili rozpoznanie czy znajomi naszego dziecka palą. Wiadomo gdybym już wiedział że młodsza wersja mnie wpadła w analogi to zapewne pomógłbhm mu z tego wyjśc chociażby za pomocą ein, jednak tylko wtedy gdyby już był w nałogu a nie dopiero stawał przed wyborem w który nałóg iść, zapewne Ty to samo miałeś na myśli i obaj mówimy o naszych dzieciach. A tutaj powodem tej dość delikatnej dyskusji było wyrażenie chęci zakupu ein jakiemuś nielatowi który o to poprosi. W takiej sytuacji mówie nie. I naprawde działa mi na nerwy jak widze gimbusa wypuszczającego chmure tak wielką że wącha ją jeszcze 5 innych osób idących za nim, albo jak mi gimb wchodzi przed samą maske samochodu bo akurat sobie coś pstryka w modzie i nie widzi bądź co bądź sporych rozmiarów kombi, taki jest kurła zajęty. Taką samą żenade i politowanie jak ja teraz czuli pewnie ludzie widzący mnie jako nastolatka z petem w zębach ;) Tyle że nie zadymiałem nim innych ludzi jak teraz gimby swoimi parowozami, kultura też osiąga delikatne dno.
Ps. @
Awatar użytkownika
Metall
ale i w tej kwesti @
Awatar użytkownika
Tomba
ma racje że kupiłby swojemu nastoletniemu dziecku ein gdyby było w nałogu a obcemu nie, też bym tego nie zrobił. A dlaczego? Bo o tym powinni zdecydowac jego rodzice.
Awatar użytkownika
Metall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2067
Rejestracja: sob lip 27, 2019 2:20 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 2128 razy
Otrzymał podzięk.: 2038 razy
Płeć: Mężczyzna

Indie wprowadzają bana na EIN

Postautor: Metall » czw wrz 19, 2019 8:08 pm

Temat miał być o zakazie EIN w Indiach, a skończyło się prawie że rozprawką o ludzkiej moralności. Wyszedł z tego super offtopic ;)

W zasadzie to każdy w tym temacie ma trochę racji, ale nikt nie ma racji absolutnej. Bo takowej w tym temacie nie ma. Są tylko i aż poglądy każdego z nas na tę sprawę.
Czy pomoc w kupieniu np. 16-latkowi jego pierwszego EIN jest zła? I tak, i nie. Jeżeli pali analogi, a chciałby przejść na EIN to raczej nie jest to "zła" pomoc. Jeżeli nie pali, a chciałby kupić EIN dla szpanu to raczej jest to "zła" pomoc. Te kwestie są płynne i ocenne i zależne od tego, kto jakie wartości wyznaje bardziej a jakie mniej.

Jeszcze niedawno ten problem (przynajmniej oficjalnie i prawnie) nie istniał, bo nie było zakazu sprzedaży EIN nieletnim. Teraz taki zakaz obowiązuje, więc jakby i problem "urósł", ale tylko dlatego, że stał się bardziej zauważalny i ostro go zaznaczono przepisami prawa.

W niektórych stanach w USA można mieć prawo jazdy od 16. roku życia, ale legalnie kupować alkohol dopiero od 21. roku. Czy faktycznie wypicie amerykańskiego browara sikacza przez 20-latka wymaga większej dorosłości i odpowiedzialności niż kierowanie pojazdem na drodze? Nie wiem. U nas wiek lat 18-stu to taka magiczna granica, od której wiele rzeczy staje się nagle dostępnych i "legalnych". Jak ktoś ma 17 i pół roku nie może kupić wódy ani fajek, ale w dniu 18. urodzin może już chlać na umór na legalu. Jak wiadomo organizm ludzki rozwija się do 21-22 roku życia. Dlatego jeżeli państwo faktycznie kieruje się zdrowiem swoich obywateli to te używki powinny być dostępne dopiero właśnie od tego wieku, a w zasadzie to zakazane w ogóle. Ale przez wgląd na tradycję i uwarunkowania kulturowe jest to niemożliwe. W średniowieczu normą było, że król będący już starym dziadem brał za żonę często "kobietę", która miała lat 11 lub 14. I ze sobą legalnie współżyli. Obecnie ktoś taki wylądowałby w pierdlu z etykietką pedofila. A czy obecnie stary 80 letni bogacz, który bierze sobie za żonę 19-latkę jest pedofilem? Nie. Ale pedofilem (w świetle prawa) jest już 19-latek, który na imprezie przespał się z 14-latką, która wyglądała jak 17-stka. To są po prostu pewne paradoksy. Pewne kwestie należało unormować prawnie i to zrobiono. Ale czy to wszystko pokrywa się z logiką i moralnością. Najczęściej tak i najczęściej powinno, choć nie zawsze tak jest.

@
Awatar użytkownika
The9Green
kupiłby obcemu 16-latkowi coś z EIN, bo uważa, że jeżeli on tego nie zrobi to szczyl i tak znajdzie inny sposób, żeby to zdobyć. Ja bym nie kupił, choć wychodzę z takiego samego założenia jak @
Awatar użytkownika
The9Green
, czyli że szczyl i tak to zdobędzie. Ale jeżeli miałbym 19 lat i 16-letniego kumpla, który poprosiłby mnie o zakup EIN, to bym mu go kupił bez namysłu. Czy postąpiłbym wtedy lepiej czy gorzej niż @
Awatar użytkownika
The9Green
? Nie wiem.

@
Awatar użytkownika
Tomba
, swojej nieletniej córce kupiłbyś EIN, ale obcej nieletniej już nie? A jest między nimi jakaś różnica? Obie są nieletnie. Więc co powoduje, że w obliczu de facto tych samych okoliczności postępujesz (postąpiłbyś) zgoła odmiennie? Tak z ciekawości tylko pytam ;)

@
Awatar użytkownika
Maciejko
, skoro uważasz EIN za pewnego rodzaju hobby to dlaczego odmawiasz go nieletnim? Oni nie mają prawa do tego hobby? ;)

No i cytat, który przytoczyłeś:- Zło to zło, Stregoborze - rzekł poważnie wiedźmin wstając. - Mniejsze, większe, średnie, wszystko jedno, proporcje są umowne a granice zatarte. Nie jestem świątobliwym pustelnikiem, nie samo dobro czyniłem w życiu. Ale jeżeli mam wybierać pomiędzy jednym złem a drugim, to wolę nie wybierać wcale.

Pozwolę sobie trochę popłynąć ;) Uważam, że ten cytat zawiera w sobie pewnego rodzaju błąd logiczny.
Wybór między złem mniejszy a większym nie jest sam w sobie wyborem, ale przymusem. Nikt nie ma przecież zamiaru wybierać dobrowolnie między złem mniejszym czy większym, bo owa gradacja tego zła w momencie wyboru faktycznie może być złudna i dopiero później okazać się może, że źle jednak wybraliśmy. Dlatego uważam, że jeżeli musimy dokonywać w swoim życiu wyboru między złem większym lub mniejszym, to znaczy już tylko tyle, że życie nie dało nam szansy, ba! luksusu, abyśmy tego wybierania mogli uniknąć w ogóle i pozostać z czystym sumieniem. Po prostu konieczność tego wyboru oznacza tylko tyle, że stoimy już przed sytuacją krytyczną i nie możemy się wycofać, dlatego właśnie musimy tego wyboru dokonywać. Luksusu niedokonywania wyboru już nie ma, bo tak naprawdę nie jest on zależny od Twojej woli. Bo gdyby był, nie musiałbyś przed tym wyborem stawać w ogóle.
Przykład. Sytuacja kryzysowa. Jest szpital, jesteś osobą decyzyjną, od której zależy wszystko. Dostajesz informację, że zaraz otrzymasz jeden transport 10-ciu ciężko rannych pacjentów (grupa A) i drugi, gdzie rannych jest 50 pacjentów (grupa B), ale lekko. Leków, środków wszelkich, personelu itd. masz tylko tyle, że możesz uratować tylko jedną z tych grup pacjentów. Musisz więc wybierać rozłącznie pomiędzy tymi grupami i tylko ty jesteś osobą decyzyjną. Nikt inny tej decyzji za Ciebie nie podejmie i podjąć nie może. Czas jest ograniczony, niepodjęcie decyzji spowoduje śmierć ludzi z obu grup. A więc przeżyją Ci z grupy A, a ci z grupy B umrą. Lub odwrotnie. Albo umrą wszyscy. Które zło wybierasz? Mniejsze czy większe? A które jest które? Czy rezygnujesz z wyboru, bo nie chcesz wybierać mniejszym złem większym lub mniejszym?
No to wybierajmy.
Wybieram grupę B. Skazuję na śmierć 10 osób z grupy A, ale ratuję 50 osób z grupy B. A Ty? Pozwolisz sobie na luksus niepodejmowania decyzji, pomiędzy którym złem wybierać? Jeżeli wolisz nie wybierać wcale umierają wszyscy, A i B, czyli 60 osób.
Czy wybrałem dobrze? W tamtym czasie i okolicznościach tak. Ale później może okazać się, że grupa B to było 50 więźniów z pożaru więzienia, a grupa A to było 10 ofiar pożaru uniwersytetu. Czy później wiedząc to uznam, że dokonałem wyboru mniejszego zła? Zapewne nie. Ale czy musiałem wybierać? Tak. Kiedy mógłbym pozwolić sobie na luksus niepodejmowania tej decyzji i kiedy nie musiałbym wybierać między złem mniejszym i większym? Jakbym np. złamał rano w drodze do tego szpitala nogę i nigdy bym tam nie dotarł. Ale to już nie byłoby zależne od mojej woli, że nie musiałem wybierać, bo nigdy przed takim wyborem nawet bym nie stanął. Tak więc jeżeli mamy do wyboru zło mniejsze lub większe to znaczy, że tego wyboru uniknąć nie mogliśmy, bo uniknięcie go nie jest zależne od naszej woli. Gdyby było, w ogóle nie musielibyśmy wybierać.
Awatar użytkownika
Vukotich
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: sob lut 02, 2019 10:23 am
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podzięk.: 138 razy
Płeć: Mężczyzna

Indie wprowadzają bana na EIN

Postautor: Vukotich » czw wrz 19, 2019 7:54 pm

Maskota pisze:No masz racje byłem głupi ale najważniejsze uczyć się na błędach ;) A to że bym sobie sam skombinował czy kupił co zresztą robiłem to nie znaczy że ja mam teraz również gimbusom kupować w ramach wdzięczności że naście lat temu ktoś kupił fajki dla mnie.


No, teraz w pełni się z Tobą zgadzam. Również nie pochwała kupowania młodym takich rzeczy. Natomiast gdybym stał przed wyborem, że MOJE dziecko będzie palić fajki, a kupić mu EIN, to... kupię EIN. Uprzednio wyedukowawszy latorośl.
BTW, nie wymadrzam się czy coś, po prostu sam również przechodziłem ten etap jako dzieciak i niestety, za wejście w nałóg mogę obwiniac tylko i wyłącznie siebie :/
Stop głupocie. Stop PiS. Reboot the system.
Awatar użytkownika
Maskota
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 311
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 8:33 pm
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 53 razy
Otrzymał podzięk.: 98 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Indie wprowadzają bana na EIN

Postautor: Maskota » czw wrz 19, 2019 5:15 pm

No masz racje byłem głupi ale najważniejsze uczyć się na błędach ;) A to że bym sobie sam skombinował czy kupił co zresztą robiłem to nie znaczy że ja mam teraz również gimbusom kupować w ramach wdzięczności że naście lat temu ktoś kupił fajki dla mnie.
Awatar użytkownika
Vukotich
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: sob lut 02, 2019 10:23 am
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podzięk.: 138 razy
Płeć: Mężczyzna

Indie wprowadzają bana na EIN

Postautor: Vukotich » czw wrz 19, 2019 5:09 pm

Maskota pisze:@Metall ale @SuwMar ma racje. Skoro mamy pomagać młodzieży w zdobywaniu Ein żeby nie sięgały po analogi to dajmy im też narkotyki żeby nie sięgały po dopalacze które bądź co bądź zabiły w rok więcej ludzi niż prochy. I dajmy im też dziewiątke bo nożem to się jeszcze skaleczą ;) A dziewiątką najwyżej odstrzelą kolege. Gdyby nie taka pomoc w zakupie czegoś to dziś nie miałbym na koncie nastu lat palenia analogów, płuc z zerową pojemnością i kłopotów ze zdrowiem.


Ty tak serio? Naprawdę za swoją głupotę i słabość obwiniasz kogoś kto poproszony o pomoc w zakupie przysłowiowych ćmików Ci je zakupił? I uważasz, że gdyby odmówił, to byś sobie ich predzej czy później / w taki czy inny sposób nie skołował? Jak człowiek chce, to zawsze znajdzie sposób.
Stop głupocie. Stop PiS. Reboot the system.

Wróć do „Co nowego w Salonie i na świecie?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 5 gości