SCh na blogu kolejne bagno wyciąga...

Komentarze, Fakty i mity o e-papierosach oraz czym żyje Salon
Awatar użytkownika
Krasnal45
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1209
Rejestracja: 20 cze 2015, 08:38
Punkty reputacji: 932
Lokalizacja: Tychy
Podziękował: 409 razy
Otrzymał podzięk.: 1071 razy
Płeć: Mężczyzna

SCh na blogu kolejne bagno wyciąga...

Postautor: Krasnal45 » 11 sty 2020, 11:35

... a w BT i BP znowu korki szampana strzelają :baran:

https://starychemik.wordpress.com/2020/01/11/american-lung-association-zle-to-robicie/

American Lung Association – źle to robicie!

Niestety, mamy efekt domina spowodowany histerią w USA. Znaczące stowarzyszenie medyczne, zrzeszające specjalistów chorób płuc (ponad 32 tys. członków), American Lung Association (ALA), postanowiło wydać oświadczenie, które może mieć olbrzymie znaczenie dla całej społeczności waperskiej w USA (a potem zapewne w innych miejscach na świecie, w tym w Polsce).
Rozpoczęli oni właśnie kampanię pod hasłem „Quit, don’t switch” („rzuć, nie przestawiaj się [w domyśle – na e-papierosy]”. Oczywiście w tekście mamy starą śpiewkę o tym, jakie te e-papierosy są straszne, bo ludzie chorują lub umierają. Ani słowa o lewych płynach, octanie tokoferylu czy też THC. Tekst jest pełen przekłamań i przeinaczeń. Piszą np. o tym, że e-papierosy to produkt tytoniowy. Dalej mamy bełkot (tak, będę to nazywał po imieniu!) o metalach ciężkich i związkach toksycznych. Jednym z nich, wymienionym wprost, jest – uważajcie – glikol propylenowy! Rzecz jasna wspomniany jest dwuacetyl i powodowane przez niego płuco popcornowe, choć brak choćby jednego przypadku wiążącego tę chorobę z e-fajkami. Oczywiście wspominają też, że tak naprawdę ludzie sięgają po e-papierosy jako coś dodatkowego, stając się użytkownikami hybrydowymi. Owszem, są takie przypadki, ale sami doskonale wiecie, jak wielu ludzi po prostu rzuciło palenie i nie wróciło do niego. ALA oczywiście tego nie chce zauważyć, bo im to nie pasuje do stworzonej tezy.
Niestety, wielu ludzi łyknie bezrefleksyjnie przekaz ALA. Jakiś znikomy odsetek być może będzie w stanie rzucić stosując metody NTZ, ale nie oszukujmy się – efektywność ich jest tylko nieco większa niż placebo. Reszta po prostu będzie nadal palić. Dlatego też hasło „Quit, don’t switch” tak naprawdę powinno brzmieć „Quit or die” („Rzuć albo umrzyj”). I kolejne tysiące ludzi będzie umierać – ku chwale ALA. Gdzieś w śmieciach wylądowała koncepcja redukcji szkód (harm reduction) spowodowanych paleniem. Mamy sytuację zero-jedynkową – albo rzucasz albo radź sobie sam, używając ewentualnie NTZ. Owszem, e-papierosy nie są zdrowe, nie są nieszkodliwe. Dlatego też mówimy o redukcji szkód, a nie o ich eliminacji. Mówimy o specyficznym kontinuum – gdzie na jednym brzegu mamy palenie tytoniu, a na drugim niepalenie. ALA nie widzi przestrzeni pomiędzy tymi dwoma brzegami. Niestety, taka sama filozofia towarzyszy naszym specjalistom od ochrony zdrowia.
Rzucenie palenia jest trudne, jeszcze trudniejsze jest pożegnanie się z nikotyną. Tyle, że sama nikotyna jest od dziesięcioleci uznawana za czarnego luda, którego się boimy. Nadal wielu ludzi uważa, że powoduje ona nowotwory oraz że jest odpowiedzialna za ciężkie choroby układu krążenia. Tymczasem coraz więcej danych przemawia za tym, że jej szkodliwość jest zbliżona do kofeiny.
Obawiam się niestety, że kampania ALA będzie propagowana, co z kolei spowoduje problemy branży e-papierosowej. Od jesieni sporo małych firm i sklepów zniknęło już z rynku. Wielcy oczywiście przetrwają, a Big Tobacco będzie odbudowywać swoją silną pozycję. Ludzie będą umierać, ale kogo to w sumie obchodzi.
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga w paszczy

mattoid1973
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 194
Rejestracja: 14 paź 2019, 16:51
Punkty reputacji: 79
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podzięk.: 77 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: SCh na blogu kolejne bagno wyciąga...

Postautor: mattoid1973 » 11 sty 2020, 13:28

Hmm... A co jeśli oni mają rację, a tak na prawdę to Chińczycy napychają Chemikowi kieszenie kasą?

Wierzę co prawda w Waszą inteligencję, umiejętność rozpoznanie ironii, itp. ale tak na wszelki wypadek dodam, że żartowałem. Ciekawi mnie tylko, kiedy ktoś w BT lub BP wpadnie na pomysł, żeby jego i jemu podobnych zdyskredytować w środowisku naukowym. Myślę, że nie będzie to dla nich żaden problem.
Awatar użytkownika
DamianGR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 929
Rejestracja: 18 lip 2015, 21:50
Punkty reputacji: 620
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 601 razy
Otrzymał podzięk.: 979 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: SCh na blogu kolejne bagno wyciąga...

Postautor: DamianGR » 11 sty 2020, 14:19

Prof. Sobczaka już zdyskredytowano w materiale TVN.
mattoid1973
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 194
Rejestracja: 14 paź 2019, 16:51
Punkty reputacji: 79
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podzięk.: 77 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: SCh na blogu kolejne bagno wyciąga...

Postautor: mattoid1973 » 11 sty 2020, 14:50

Jeszcze nic mu nie zrobili, na razie nieco tylko sprostowanie jego wypowiedź tak, aby pasowała do kontekstu. Ja miałem na myśli działania na większą skalę. Odebranie grantów, ostracyzm w środowisku naukowym, wyśmiewanie przez niedawnych kolegów, a finalnie pozbawienie pracy. Dokładnie tak, jak na to miejsce w przypadku naukowców (byłych), którzy ośmielili się spróbować uświadamiać ludzi w kwestii szkodliwości aluminium.

Wróć do „Co nowego w Salonie i na świecie?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: ValQ i 1 gość