Taka ciekawostka - Odma opłucnowa

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
Borgi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: czw mar 17, 2022 4:10 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podzięk.: 9 razy
Płeć: Mężczyzna

Taka ciekawostka - Odma opłucnowa

Postautor: Borgi » sob maja 27, 2023 12:12 pm

Obrazek
Awatar użytkownika
vitz
Patronauta
Patronauta
Posty: 666
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 8:12 pm
Lokalizacja: Otwock
Podziękował: 662 razy
Otrzymał podzięk.: 728 razy
Płeć: Mężczyzna

Taka ciekawostka - Odma opłucnowa

Postautor: vitz » ndz maja 21, 2023 4:46 pm

Równie dobrze, te cząsteczki mogą pochodzić po prostu z powietrza, spalin i tak dalej. To, że oczyszczacz coś wykrywa, to jedno. Pytanie tylko skąd. Zresztą nieważne, bo chemię masz wszędzie - w powietrzu, jedzeniu, wodzie, kosmetykach, się tego uniknąć nie da. Faktem jest, że im prostszy liquid, tym bezpieczniejszy, ale nie popadajmy w paranoję. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek, korzystać z odpowiednich źródeł i przestrzegać określonych zasad. Widziałem trochę tych badań - lwia część tych niebezpiecznych substancji jest wytwarzana przy temperaturze grzałki, która przy normalnym użytkowaniu nie jest osiągana. Nie jest też tak, że wapowanie to proces obojętny dla ustroju, tak dobrze nie ma. Niewątpliwie jest jednak bezpieczniejsze od palenia i warto się przerzucić. Z drugiej strony, jeśli ktoś nigdy nie palił, a zaczął chmurzyć, to zbyt roztropny nie jest. Zawsze uważałem wapowanie za krok w stronę wyjścia z nałogu, nic więcej.
Obrazek
Bishop fan#1 ;-)
bojack
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: wt mar 21, 2023 10:03 am
Lokalizacja: UKF
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podzięk.: 2 razy
Płeć: Mężczyzna

Taka ciekawostka - Odma opłucnowa

Postautor: bojack » ndz maja 21, 2023 2:49 pm

Oczyszczacz powietrza przemawia do mnie, bo ten który posiadam wskazuje mi ilość cząsteczek pm2.5 w powietrzu. Dokładnie taką samą metodą badana jest jakość powietrza atmosferycznego, która podają nam w prognozach pogody. Skoro czujnik wykrywa pm2.5 to znaczy, że w tym co wciągamy do płuc podczas wapowania są cząsteczki pm2.5, które skutecznie penetrują nasze płuca i przedostają się do krwi. W aromatach mamy mnóstwo chemii, są też już oficjalne badania, które wskazują, że podczas wapowania wytwarzane są różne niebezpieczne substancje.

Ja wiem, że komfortowo jest myśleć, że wapowanie nie ma negatywnych skutków na nasze zdrowie, ale to jest oczywista nieprawda. Nie wprowadzajmy ludzi w błąd, bo będziemy mieli na sumieniu ich zdrowie. Wiem też, że porównywanie do palenia papierosów, to całkiem inny kaliber szkodliwości, tutaj też nie mam żadnych wątpliwości.

Druga strona medalu jest oczywiście taka, że powietrze, którym codziennie oddychamy, również ma potężną dawkę różnego rodzaju substancji szkodliwych. To samo tyczy się jedzenia, picia, leków, szczepionek, itd.

Trzymajmy się jak najbliżej prawdy.
Awatar użytkownika
vitz
Patronauta
Patronauta
Posty: 666
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 8:12 pm
Lokalizacja: Otwock
Podziękował: 662 razy
Otrzymał podzięk.: 728 razy
Płeć: Mężczyzna

Taka ciekawostka - Odma opłucnowa

Postautor: vitz » ndz maja 21, 2023 12:30 pm

@
Awatar użytkownika
bojack

Zgodzę się z Tobą, że predyspozycje genetyczne, mają spory wpływ na zachorowalność przy różnych chorobach, nowotworowych też. Czynniki środowiskowe i określone czynności, jak palenie papierosów, to jedna z wielu zmiennych. Nie można też porównać bezpośrednio osoby niepalącej, która pracowała 30 lat w fabryce azbestu z palaczem, który przebywał we względnie zdrowych warunkach. Jednakowoż, palenie papierosów, to jeden z głównych prekursorów rozwoju nowotworów, nie tylko układu oddechowego - sprawa jest przebadana dokładnie. Jak to jest z wapowaniem? Czas pokaże. Ja osobiście, czuję się znacznie lepiej, co również potwierdzają wyniki badań. Na pewno chmurzenie nie jest super bezpieczne, ale na pewno bezpieczniejsze niż palenie fajek. Za jakiś czas pewnie pojawią się badania długofalowe waperów i zobaczymy. Jednak złudne będzie też to, kiedy będziemy sugerować się faktem, iż człowiek, który palił przez 30 lat, a potem 5 lat chmurzył, zachorował na nowotwór. Te 30 lat palenia i jego skutki, nie znikną w magiczny sposób. Zresztą żadna substancja, którą wprowadzamy do organizmu, nie jest obojętna. Zbyt dużo wody, czy zwykłej soli, również może zabić. Reasumując - jak ktoś ma pecha, to i palec w dupie złamie. :D
Natomiast argument z oczyszczem powietrza, zupełnie do mnie nie trafia. Nie widzę zbytniego związku z chmurzeniem, tym bardziej, że takie urządzenie reaguje na wszelkie lotne substancje. To już zresztą koledzy napisali.
Jeżeli chodzi o czujniki dymu, to faktycznie - te optyczne można odpalić czymkolwiek. Wiązka światła jest przerwana i się załączy. Jednak taki dobry, posiadający analizator chemiczny, nie powinien zareagować na chmurkę.
Obrazek
Bishop fan#1 ;-)
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Taka ciekawostka - Odma opłucnowa

Postautor: Tomba » ndz maja 21, 2023 11:29 am

@
Awatar użytkownika
edarek
Daruś, myślę, że jesteśmy blisko tematu, bo jak znam życie, to niedługo ktoś "mądry" napisze, że skoro uruchamia się czujka dymu, to generujemy dym.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
edarek
Moderator
Moderator
Posty: 2668
Rejestracja: pn sty 06, 2020 1:39 pm
Lokalizacja: Trzebież
Podziękował: 3887 razy
Otrzymał podzięk.: 1933 razy
Płeć: Mężczyzna

Taka ciekawostka - Odma opłucnowa

Postautor: edarek » ndz maja 21, 2023 11:08 am

Trochę zbaczamy z tematu, ale skoro już o czujnikach mowa, to będąc w prywatnej kwaterze w Decinie, również taki czujnik uruchomiłem. Czujnik był w przedpokoju, nad samymi drzwiami do łazienki, w której siedziałem i generowałem chmury. Ja po prostu go rozebrałem i wyjąłem baterię. :-D
:BtT:
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Tak w przybliżeniu

Obrazek
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Taka ciekawostka - Odma opłucnowa

Postautor: Tomba » ndz maja 21, 2023 11:02 am

edarek pisze:Czyli do zadziałania czujnika wystarczy cokolwiek, nawet para wodna.

Dlatego też zawsze się zabezpieczam na kwaterach. Wystarczy zwykła siatka foliowa. Tylko trzeba pamiętać by przed opuszczeniem usunąć ją. :haha2:

Obrazek
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
edarek
Moderator
Moderator
Posty: 2668
Rejestracja: pn sty 06, 2020 1:39 pm
Lokalizacja: Trzebież
Podziękował: 3887 razy
Otrzymał podzięk.: 1933 razy
Płeć: Mężczyzna

Taka ciekawostka - Odma opłucnowa

Postautor: edarek » ndz maja 21, 2023 10:37 am

Tomba pisze:... Tak samo jest z czujkami dymu. Chociaż nasza mgiełka to nie żaden dym, to i tak czujka się uruchomi.


Uruchomi, ponieważ te tańsze czujniki dymu nie badają składu powietrza, jak czujniki gazu, czy czadu, a jedynie działają na zasadzie przerwania wiązki światła. Czyli do zadziałania czujnika wystarczy cokolwiek, nawet para wodna.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Tak w przybliżeniu

Obrazek
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Taka ciekawostka - Odma opłucnowa

Postautor: Tomba » ndz maja 21, 2023 9:20 am

Nikotynos pisze: Puść bąka w odświeżacz to też Ci wykryje PM 2.5. ;-)

To chyba też sobie coś takiego sprawię. :lol:

Tak samo jest z czujkami dymu. Chociaż nasza mgiełka to nie żaden dym, to i tak czujka się uruchomi.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
Nikotynos
Patronauta
Patronauta
Posty: 2854
Rejestracja: pn paź 14, 2019 9:40 am
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 7306 razy
Otrzymał podzięk.: 3799 razy
Płeć: Mężczyzna

Taka ciekawostka - Odma opłucnowa

Postautor: Nikotynos » ndz maja 21, 2023 7:22 am

bojack pisze:Ciekawostka taka... Mam oczyszczacz powietrza w pomieszczeniu w którym wapuję. Kilka chmur i wskazuje wysokie stężenie pm2.5 w powietrzu rzędu 500-800. Czujniki w tych urządzeniach są bardzo skrupulatne.

A widzisz, bo nie znasz zasady działania oczyszczacza. Jego funkcja to też niwelowanie nieprzyjemnych zapachów np. z kuchni. Lampka Ci się zaświeci nie dlatego, że akurat wykrył szkodliwe pyły, tylko dlatego, że w ogóle wykrył jakiś zapach. Mój Daikin wchodzi na wyższe obroty nawet jak poczuje perfumy, psikający odświeżacz zapachowy powietrza czy jak otworzę łazienkę po prysznicu. Puść bąka w odświeżacz to też Ci wykryje PM 2.5. ;-)

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości