Papierosy. Brak rzetelnej informacji uderza w Polaków

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
inawera
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 17 cze 2015, 11:17
Punkty reputacji: 92
Lokalizacja:
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podzięk.: 197 razy
Płeć: nieokreślona

Papierosy. Brak rzetelnej informacji uderza w Polaków

Postautor: inawera » 21 sie 2018, 14:26

Znalazłem w sieci:https://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/papierosy-brak-rzetelnej-informacji-uderza-w-polakow,2583026,4141 ale bojąc się że może zniknąć skopiuje i wkleję.
Polscy konsumenci są pozbawieni prawa do wiedzy na temat alternatywnych, mniej szkodliwych wyrobów nikotynowych - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Staszica. I ostrzega, że zbyt restrykcyjna polityka walki z nałogiem palenia może nie tylko nie odnieść oczekiwanych skutków zdrowotnych w społeczeństwie ale też mieć negatywny wpływ na gospodarkę.
Po papierosa sięga co trzeci dorosły Polak, czyli prawie 9 milionów osób - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Co roku choroby wywołane nikotyną przyczyniają się do śmierci ponad 60 tysięcy osób. Zdaniem autorów raportu Instytutu Staszica, jednym z rozwiązań, dzięki któremu palacz rzadziej będzie sięgał po tradycyjne papierosy, mogą być alternatywne, mniej szkodliwe - w świetle badań - wyroby zawierające nikotynę. Kupujący nie mają jednak dostępu ani do informacji o istnieniu takich produktów ani do wyników badań naukowych dotyczących ich mniejszej szkodliwości.

Przyczyną jest obowiązująca od 2017 roku ustawa antytytoniowa, która zakazuje informowania o wyrobach tytoniowych w punktach sprzedaży. W praktyce, sprzedawca nie może udzielić kupującemu żadnych informacji. Nie wolno mu też wskazać różnic między tradycyjnymi papierosami, a alternatywnymi produktami nikotynowymi. Autorzy dokumentu podkreślają, że dane o tych wyrobach powinny być dostępne i oparte wyłącznie o badania naukowe przeprowadzone zgodne z międzynarodowymi standardami. Obecny zakaz - ich zdaniem - jest sprzeczny z prawem obywateli do pełnej i rzetelnej informacji. Przypominają też, że w ostatnich miesiącach zostały opublikowane wyniki niezależnych badań. Są one potwierdzeniem wcześniejszych badań producentów alternatywnych wyrobów tytoniowych i podstawą do tworzenia regulacji w myśl zasady "science-based medicine".
W raporcie Instytutu Staszica zwrócono uwagę, że coraz więcej krajów prowadzi dwutorowo walkę z nałogiem palenia. Z jednej strony wprowadza zakazy i zachęca do terapii, których celem jest porzucenie nałogu. Z drugiej dostarcza osobom uzależnionym produktów o obniżonym ryzyku, takich jak e-papierosy i wyroby gdzie tytoń nie jest spalany a podgrzewany, tzw. NWT. Przykładem są Stany Zjednoczone. Tamtejsza Agencja Żywności i Leków (FDA) oznacza niektóre produkty tytoniowe jako mniej szkodliwe i udostępnia palaczom informacje na ich temat. Prawo do informowania o alternatywnych wyrobach tytoniowych istnieje też m.in. w Portugalii, Austrii, Słowacji, we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Tamtejszy Instytut Zdrowia Publicznego (Public Health England) wprowadził je do strategii walki z nałogiem palenia i uznał produkty alternatywne wobec papierosów, jako środek ograniczający epidemię tytoniową.
Strategia prowadzona przez te kraje jest skierowana przede wszystkim to osób, które nie mogą zerwać z nałogiem. Jej prowadzenie uzasadniają niezależne badania naukowe nad e-papierosami i NWT. Przeprowadzono je m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Japonii. Badania wykazały, że produkty alternatywne zawierają mniej związków szkodliwych dla zdrowia niż tradycyjne papierosy. Instytut Staszica negatywnie ocenił obecny stan prawny w Polsce. - Walka z epidemią papierosową opiera się dziś w Polsce przede wszystkim na restrykcjach i zakazach. Wydaje się, że zwalczanie innowacji, które zmniejszają szkodliwe skutki używania tytoniu, może być w tym przypadku wręcz kontrskuteczne. Konsumenci mają prawo do pełnej informacji zarówno na temat mniejszej szkodliwości tego rodzaju innowacyjnych wyrobów, jak i do zagrożeń dla zdrowia, które wiążą się z ich używaniem - czytamy w raporcie Instytutu Staszica.
Jego autorzy zwrócili też uwagę na ważne dla Polski aspekty gospodarcze. Kraj jest jednym z unijnych liderów w eksporcie papierosów i drugim po Niemczech ich producentem. Zgodnie z danymi Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, wartość legalnego rynku wyrobów tytoniowych wyniosła w 2016 r. około 29 mld zł. Niewiele mniej - 24,4 mld zł - wyniósł w tym samym czasie dochód z podatku od produkcji i konsumpcji wyrobów tytoniowych a eksport tytoniu i wyrobów tytoniowych - 8,77 mld zł. Ogółem, udział przemysłu tytoniowego w wartości dodanej brutto produkcji przemysłowej w Polsce wyniósł dwa lata temu ponad 1 proc.
Brak nowoczesnych regulacji może doprowadzić do ograniczenia tego rodzaju inwestycji - ostrzegają autorzy raportu. Ich zdaniem, wyniki gospodarcze nie powinny przesłaniać walki z nałogiem papierosowym. Jednak firmy działające w tej branży - także te produkujące wyroby alternatywne wobec tradycyjnych papierosów - powinny podlegać jasnym regułom gry. - Jedną z takich reguł jest prawo do rzetelnej, pozbawionej cech promocji informacji o wyrobach i ich skutku dla zdrowia. Skoro na opakowaniach widnieją ostrzeżenia, że papierosy powodują śmiertelne zagrożenie dla palących, to pożądane wydaje się dopuszczenie możliwości informowania palaczy o alternatywach mniej szkodliwych dla ich zdrowia - argumentują autorzy raportu.

Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11129
Rejestracja: 05 cze 2015, 09:23
Punkty reputacji: 7154
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 3374 razy
Otrzymał podzięk.: 10609 razy
Płeć: nieokreślona

Papierosy. Brak rzetelnej informacji uderza w Polaków

Postautor: Tommy Black » 21 sie 2018, 15:36

inawera pisze: Skoro na opakowaniach widnieją ostrzeżenia, że papierosy powodują śmiertelne zagrożenie dla palących, to pożądane wydaje się dopuszczenie możliwości informowania palaczy o alternatywach mniej szkodliwych dla ich zdrowia - argumentują autorzy raportu.


Tak ale to argumentacja autorów raportu, czyli ludzi światłych i myślących a nie tępych i pazernych i wyjątkowo tępych i zadufanych w sobie urzędników wyposażonych w olbrzymi arsenał dzięki któremu mogą wszystko. Ten arsenał to rząd.Rząd może wszystko a i urzędnik przy okazji coś dla siebie.
To że brak tej informacji o której piszesz to jawny skandal, to jedno a drugie to to że jej brak to właśnie dzialania naszego rządu, bo dyrektywa unijna tego nie wymagała. Podobnie jak zakazu handlu w internecie. Miało być "Bruksela + zero" a wyszlo jak , no właśnie jak? Jak ktoś zapłacił? Bo nie szukajmy tu neologizmów.Brak takich informacji jest de facto przestępstwem.

PrzemNow.jpg


To fragment dyskusji biznesowej zorganizowanej przez Super Biznes w lutym 2016 roku. Warto poznać jej większe fragmenty, mino że minęły już dwa lata.Niżej link:

https://superbiz.se.pl/firma/przyszosc- ... -gDqK.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
basika
Moderator
Moderator
Posty: 3771
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 2706
Lokalizacja:
Podziękował: 4601 razy
Otrzymał podzięk.: 5638 razy
Płeć: Kobieta

Re: Papierosy. Brak rzetelnej informacji uderza w Polaków

Postautor: basika » 21 sie 2018, 18:30

No tak, dzisiaj czytamy raport Instytutu Staszica. W kwietniu wrzuciłam tu raport WEI - "Ministerstwo Zdrowia nie dba o zdrowie palaczy i ogranicza dostęp do mniej szkodliwych produktów"
viewtopic.php?f=23&t=3711

Wyniki prawie identyczne. Wniosków do dzisiaj brak. Ale my nie zapomnimy i nie pozwolimy żeby inni zapomnieli.

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość