To może być przełom - nowej generacji model płuca człowieka

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
Awatar użytkownika
basika
Moderator
Moderator
Posty: 3771
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 2706
Lokalizacja:
Podziękował: 4601 razy
Otrzymał podzięk.: 5638 razy
Płeć: Kobieta

To może być przełom - nowej generacji model płuca człowieka

Postautor: basika » 14 kwie 2019, 19:30

Obrazek

Tylko trudno jest dzisiaj przewidzieć, jakie będą tego skutki dla wapingu na świecie.

Właśnie się dowiedziałam się, że Anschutz Medical Campus w Kolorado otrzyma od Agencji ds. Żywności i Leków, znanej nam jako FDA, 3,4 miliona dolarów na stworzenie wielokomórkowego, trójwymiarowego (3D) żywego, o ludzkiej strukturze, płuca zawierające komórki, które naturalnie wyściełają nasze drogi oddechowe.
Jak zrozumiałam, będzie się ono składać z rusztowania fizjologicznego, zwanego także macierzą pozakomórkową, w której znajdzie się wyściółka dróg oddechowych, leukocyty odpowiedzialne za obronę immunologiczną, oraz komórki, które są istotne przy rozwoju urazów narządu.
To mikroinżynieryjne ludzkie płuco pozwoli lepiej zrozumieć szkodliwość e-papierosów i fajki wodnej poprzez ocenę ich wpływu na geny, białka, szlaki i funkcje komórkowe / narządowe.

Do tej pory takie badania przeprowadzano na zwierzętach laboratoryjnych, lecz przełożenie ich na ludzki organizm było trudne i niejednoznaczne.

„Dostarczenie nowej generacji modelu płuca człowieka w celu porównania toksyczności pojawiających się produktów, w szczególności fajki wodnej i e-papierosów, pomoże zidentyfikować ich niebezpieczny i rakotwórczy charakter.” - powiedział dr Benam.

Badanie to, w związku z rosnącą popularnością tych produktów, a brakiem wiedzy o ich wpływie na ludzkie płuca, ma za zadanie dostarczyć FDA dowody, aby skuteczniej chronić zdrowie publiczne,

Tak sobie myślę, że takie badanie na pewno się przyda, również nam waperom, ale mam poważne obawy, zwłaszcza gdy czytam, że znalezienie dowodów na ich szkodliwość może posłużyć do ich zwalczania, a nie promowania jako mniejszego zła i każdy pretekst może pogrzebać waping na lata. A może będzie inaczej? Badania nie wykażą żadnych groźnych skutków na ludzkie płuca i wtedy WHO, organizacje zdrowotne, rządy w różnych krajach dadzą nam zielone światło? No cóż, czas pokaże co z tego wyjdzie, ale już dzisiaj spodziewam się że będzie o nim głośno.

A na razie pomedytujmy, odetchnijmy głęboko..., tak trudno jest być optymistą.

https://www.eurekalert.org/pub_releases ... 8lhklSb_1U

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość