Nic po chlebie, kiedy brak zębów

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Nic po chlebie, kiedy brak zębów

Postautor: basika » pn kwie 10, 2017 5:35 pm

To przysłowie przypomina, że zęby to jednak ważna sprawa... ;)
17554152_468230993524505_304340223337645471_n.jpg


To kliniczne badanie obserwacyjne przeprowadzono w Unit of Periodontology and Oral Hygiene of Calabrodental Clinic (Crotone, Italy) i prawdopodobnie jest to pierwsze takie badanie, w którym oceniono stan przyzębia osób, które przerzuciły się z palenia tytoniu na papierosy elektroniczne.
Celem badania było sprawdzenie różnic klinicznych stanu przyzębia po przestawieniu się palaczy na e-papierosy, a ponadto badana grupa miała na koniec określić, czy nastąpiły u nich zmiany zdrowotne i czy czują potrzebę powrotu do palenia papierosów.
Do badania rekrutowano ogółem 350 palaczy. Następnie zostali podzieleni na 2 grupy z zależności od liczby lat palenia. Grupa 1 (mniej niż 10 lat), grupa 2 (więcej niż 10 lat palenia tytoniu). Wszystkie osoby poproszono o wstrzymanie się od palenia tytoniu przez cały okres badania. Do końcowego etapu dotarło 110 palaczy (89 mężczyzn i 21 kobiet, średni wiek 31 ± 9, grupa 1 = 60 osób, grupa 2 = 50 osób)
Wszyscy rekrutowani pacjenci, którzy przystąpili do badań poinformowali, że wcześniej palili tylko papierosy z dużą ilością nikotyny (między 0,8-1 mg). Badanie trwało 120 dni dla każdego pacjenta. Z czego wyróżniono trzy punkty kontrolne: T0 (podstawy), T1 (po 60 dniach) i T2 (po 120 dniach).
Pacjenci byli poddawani badaniom ustnym ( ilość płytki nazębnej i krwawienie dziąseł).
Podczas badania zaobserwowano stałą redukcję blaszki bakteryjnej na powierzchniach zębów, począwszy od wartości wyjściowej w T0 do końca okresu obserwacyjnego w T2.
Stwierdzono również znaczną poprawę w przypadku krwawienia dziąseł. Chociaż mogą istnieć kontrowersje dotyczące wpływu spożycia tytoniu na naczynia krwionośne, istnieją wyraźne kliniczne dowody, że nikotyna indukuje zwężanie naczyń obwodowych naczyń krwionośnych, zmniejszając tym samym krwawienie.
Pod koniec badania klinicznego poproszono pacjentów o ich ocenę stanu zdrowia, zmian w odczuwaniu zapachu i smaku, częstotliwości występowania chorób układu oddechowego i wreszcie o potrzebie powrotu do palenia tytoniu.
Prawie 71% badanych osób wskazało poprawę ogólnego stanu zdrowia (55 z 110 oznaczyło je jako „ lepsze”, 23 z 110 oznaczało "znacznie lepsze”. Mniej niż 1/3 wszystkich osób (30 na 110) nie odczuło żadnych zmian, a tylko 2 osoby wskazały na pogarszanie ogólnego stanu zdrowia (ryc. .33A).
W przypadku wrażeń smaku i zapachu nikt nie wskazał na pogorszenie, a 80% stwierdziło poprawę(rys.3B3B i C), a pozostałe osoby nie odczuły istotnych zmian (Fig.3B3B i C).
Podobnie znaczny odsetek (78%) badanych osób zaobserwowało obniżenie częstości występowania chorób układu oddechowego (ryc. 3D)
I na ostatnie pytanie, czy czują potrzebę powrotu do palenia 96 ze 110 osób, stwierdziło że czują umiarkowaną chęć ,lub zupełny jej brak.. Pozostałych 14 osób stwierdziło potrzebę powrotu do palenia papierosów. (rys. 333E).
Podsumowując : W świetle tego pilotażowego badania można uznać, że e-papieros stanowi cenną alternatywę dla papierosów, bowiem pozytywnie wpływa na stan przyzębia ( po zakończeniu badania zarejestrowano poprawę wskaźników przyzębia i znaczną regresję płytek nazębnych), a także na ogólną percepcję stanu zdrowia i wreszcie wielu pacjentów zgłosiło interesujące zmniejszenie zapotrzebowania na palenie.
„ My wysoko wykwalifikowani lekarze z dziedziny medycyny ustnej chcemy podkreślić, że przejście z palenia tytoniu na elektroniczne papierosy może stanowić ważne wsparcie w kierunku wyraźnej poprawy niektórych specyficznych parametrów zdrowia jamy ustnej, co w efekcie prowadzi do ogólnych korzyści dla pacjentów i wpływa na ich lepsze samopoczucie. „
Więcej szczegółów i interesujące tabelki znajdziecie tutaj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5266049/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 10 gości