Nieoczekiwany sojusz służby zdrowia ze sklepami waperskimi

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Nieoczekiwany sojusz służby zdrowia ze sklepami waperskimi

Postautor: basika » pn lut 19, 2018 9:32 pm

Krasnal45 pisze:A ja już myślałem, że o naszej służbie zdrowia piszesz :lol: Oj głupi Krasnal, głupi :lol:
A tak na marginesie, mogę tego posta zacytować na trawniku? ;)

Chciałbyś co ? :lol: A może i u nas do tego kiedyś dojdzie. Oczywiście @
Awatar użytkownika
Krasnal45
możesz ten tekst wykorzystać *czajniczek*
Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: sob cze 20, 2015 6:38 am
Lokalizacja: Aglomeracja Śląska
Podziękował: 5173 razy
Otrzymał podzięk.: 7643 razy
Płeć: Mężczyzna

Nieoczekiwany sojusz służby zdrowia ze sklepami waperskimi

Postautor: Krasnal45 » pn lut 19, 2018 8:51 pm

A ja już myślałem, że o naszej służbie zdrowia piszesz :lol: Oj głupi Krasnal, głupi :lol:
A tak na marginesie, mogę tego posta zacytować na trawniku? ;)
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Nieoczekiwany sojusz służby zdrowia ze sklepami waperskimi

Postautor: basika » pn lut 19, 2018 5:04 pm

sojusz.png


Niedawno pisałam o tym, że Wielka Brytania szkoli lekarzy aby promowali e-papierosy. Okazuje się, że to nie wszystko. Pojawiły się głosy, że publiczna służba zdrowia (NHS) powinna rozważyć współpracę z renomowanymi sklepami waperskimi, które pomagają rzucać palenie, jak i samymi waperami. Taki postulat pojawił się po publikacji nowych badań przeprowadzonych przez University of East Anglia, finansowanych przez Cancer Research UK.

Jak wiadomo e-papierosy są najpopularniejszą metodą rzucania palenia, a większość z nich jest kupowana w specjalistycznych sklepach waperskich. Opublikowane nowe badanie dowodzi, że sklepy waperskie zapewniają wsparcie palaczom i pomagają w rzucaniu palenia, a pracownicy służby zdrowia mogliby odnieść korzyści ze zrozumienia roli, jaką te sklepy odgrywają w ograniczaniu palenia.

W Wielkiej Brytanii jest ok. 2000 sklepów waperskich w których zaopatruje się
2,9 miliona waperów. Szacuje się, że branża ta jest warta ponad 600 milionów funtów rocznie w samej tylko Wielkiej Brytanii.

Badacze sprawdzili w jaki sposób sklepy waperskie pomagają rzucić palenie. Przeprowadzili wywiady z 40 osobami, które zdecydowały się rzucić palenie za pomocą e-papierosa. Współpracowali również z sześcioma sklepami w różnych lokalizacjach, aby obserwować interakcje jakie zachodzą pomiędzy pracownikami i klientami.

Główny badacz, dr Emma Ward, z Norwich Medical School w UEA, powiedziała:

"Wcześniejsze badania potwierdzają, że 90 procent prób rzucenia palenia kończy się nawrotem; palacze są uzależnieni od nikotyny, ale istnieje także wiele złożonych zachowań psychospołecznych związanych z paleniem tytoniu, a nikotynowa terapia zastępcza nie zawsze zaspakaja uzależnienie behawioralne i pomija społeczne aspekty palenia, ale przejście na e-papierosy może być naprawdę skutecznym sposobem na rzucenie palenia.”

"Stwierdziliśmy, że sklepy waperskie zapewniały skuteczne wsparcie i pomoc
osobom rzucającym palenie. Pracownicy sklepu starali się poznać preferencje klientów dotyczące palenia, dobierali dla nich odpowiednie produkty, oraz udzielali stałej pomocy
.”

„Niezadowalająca konfiguracja, nieprawidłowe działanie urządzenia może spowodować nawrót palenia, ale wsparcie pracowników sklepów waperskich i praktyczna pomoc w naprawie sprzętu, lub zalecenie zwiększenia mocy nikotyny, może temu zapobiec."

Zespół badawczy stwierdził również, że sklepy waperskie są miejscem socjalizacji i wzmacniają „tożsamość” waperów. Na ogół są dostępne przy głównych ulicach i urządzone w stylu kwiarni w której można się relaksować w miłym towarzystwie. Tego rodzaju nieformalna atmosfera może przemawiać do osób, które cieszyły się społecznym aspektem palenia. Jednak sklepy waperskie postrzegane są w większości przypadków jako męskie terytorium.

"Niektóre z kobiet, z którymi rozmawialiśmy, powiedziały, że nie czuły się pewnie w tych sklepach i prosiły o pomoc swoich kolegów, lub partnerów. Co potwierdziły nasze obserwacje, gdyż często mężczyźni dokonywali zakupów, lub prosili o poradę dla kobiet ze swojego otoczenia

Konkluzja z badania jest taka, że pracownicy służby zdrowia mogą czerpać korzyści z sukcesów sklepów waperskich poprzez partnerską współpracę w celu zapewnienia najlepszej pomocy palaczom.

Główny badacz badania, dr Caitlin Notley, Society for Study of Addiction Research Fellow w Norwich Medical School UEA, powiedział: "Sklepy waperskie mogą być bardzo cennymi sojusznikami dla NHS w walce z paleniem.”

"Nasze badanie pokazuje, że bardzo ważne jest oferowanie stałego wsparcia i doradztwa w zakresie wyboru urządzeń oraz najlepszego sposobu korzystania z e-papierosów, szczególnie w celu ułatwienia ludziom rezygnacji z palenia w długim okresie czasu.”

"Pracownicy służby zdrowia powinni rozważyć podjęcie współpracy z lokalną społecznością waperów, aby uniknąć kierowania klientów do sklepów oferujących słabą obsługę klienta lub udzielających nieodpowiednich porad.”

No i jak Wam się podoba taki sojusz ? Bo mnie bardzo. :P

https://medicalxpress.com/news/2018-02- ... s-nhs.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości