To może być przełom - nowej generacji model płuca człowieka

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
Awatar użytkownika
dar.jusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: pn lip 08, 2019 6:37 pm
Lokalizacja: Dolny Śląsk/Wałbrzych
Podziękował: 277 razy
Otrzymał podzięk.: 112 razy
Płeć: Mężczyzna

To może być przełom - nowej generacji model płuca człowieka

Postautor: dar.jusz » pt lip 12, 2019 9:48 am

Cześć Madzia, dziękuję Ci za "kompaktowe" podsumowanie Twoich, Naszych (w tej liczbie również moich) przemyśleń, dylematów - ale i nadziei/zadowolenia. Z nas, naszych decyzji, osiągnięć.

Odnośnie Twego pytania... 0:-)... Jacha :jupi: / jeszcze zanim przekroczyłem ( na legalu ) progi Salonu.
Obrazek,

Zasyłam ukłony :bry:
***** *** /# awatar
Awatar użytkownika
Selene
Moderator
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: ndz cze 21, 2015 5:49 pm
Lokalizacja: Thalloris
Podziękował: 20800 razy
Otrzymał podzięk.: 5362 razy
Płeć: Kobieta

To może być przełom - nowej generacji model płuca człowieka

Postautor: Selene » czw lip 11, 2019 9:39 pm

dar.jusz pisze:
... Cztery lata wapowania - nie przeszkodziły płucom w oczyszczeniu się. Ich kondycja jest niemal idealna. To co pozostało, to "pamiątka" po paleniu ale izolowana, degresywna.
... Ja jestem żyjącym (jeszcze) przykładem, na udowodnienie Naszych racji, Naszego stylu życia. Naszego czyli Waperów *yes*

Cieszę się, że Twoje badania wyszły dużo lepiej niż kilka lat temu :smile: i że dzięki EIN rzuciłeś te okropne śmierdziuchy..
Myślę, że bardzo dużo ludzi z naszego grona, z grona naszej społeczności rzuciła śmierdziele ze względu na swoje przyszłe zdrowie. I na pewno dużo rzuciło z powodu już widocznych kłopotów zdrowotnych.. Między innymi ja, też tu gdzieś w Salonie opisałam jak bardzo pomogło mi EIN i co by się stało gdybym nie rzuciła analogów ;)
I nie wiem jakie badania jeszcze musiałyby zostać przeprowadzone na ich (EIN) nieszkodliwość, ale wiem na pewno że już wielu ludzi uratowały (w tym mnie, gdy po 8 latach chmurzenia nie mam żadnych objawów/dolegliwości zdrowotnych, które miałam podczas palenia)Obrazek


Vaping is not tobacco!
A właśnie! Podpisałeś już petycję? :-P
--> viewtopic.php?f=42&t=5922

Pozdrawiam *wino*
Obrazek
Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś...
Awatar użytkownika
dar.jusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: pn lip 08, 2019 6:37 pm
Lokalizacja: Dolny Śląsk/Wałbrzych
Podziękował: 277 razy
Otrzymał podzięk.: 112 razy
Płeć: Mężczyzna

To może być przełom - nowej generacji model płuca człowieka

Postautor: dar.jusz » czw lip 11, 2019 6:56 pm

Przeglądając artykuły forum Medycyna i e-papierosy, wybrałem ten wpis - aby na swoim przykładzie,nomen omen,tchnąć w Nas ( ludek waperski ) jeszcze więcej optymizmu.
Operowany byłem 1,5 roku po zaprzestaniu palenia. Na "wybudzeniu", anestezjolog psioczył na stan moich płuc i wróżył mi niewesołe perspektywy zdrowotne.
Obrazek,
Ogólnie płuca miałem jeszcze zajechane po ponad trzech dekadach palenia.
TK wykonywane końcem kwietnia br.
Obrazek,
jest diametralnie lepsze! Cztery lata wapowania - nie przeszkodziły płucom w oczyszczeniu się. Ich kondycja jest niemal idealna. To co pozostało, to "pamiątka" po paleniu ale izolowana, degresywna.
Tak więc Szanowna Basiko - owszem pomedytuj, oddychaj zawsze głęboko i bądź OPTY! :D . Bądźmy optymistami. Ja jestem żyjącym (jeszcze) przykładem, na udowodnienie Naszych racji, Naszego stylu życia. Naszego czyli Waperów *yes*
***** *** /# awatar
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

To może być przełom - nowej generacji model płuca człowieka

Postautor: basika » ndz kwie 14, 2019 5:30 pm

Obrazek

Tylko trudno jest dzisiaj przewidzieć, jakie będą tego skutki dla wapingu na świecie.

Właśnie się dowiedziałam się, że Anschutz Medical Campus w Kolorado otrzyma od Agencji ds. Żywności i Leków, znanej nam jako FDA, 3,4 miliona dolarów na stworzenie wielokomórkowego, trójwymiarowego (3D) żywego, o ludzkiej strukturze, płuca zawierające komórki, które naturalnie wyściełają nasze drogi oddechowe.
Jak zrozumiałam, będzie się ono składać z rusztowania fizjologicznego, zwanego także macierzą pozakomórkową, w której znajdzie się wyściółka dróg oddechowych, leukocyty odpowiedzialne za obronę immunologiczną, oraz komórki, które są istotne przy rozwoju urazów narządu.
To mikroinżynieryjne ludzkie płuco pozwoli lepiej zrozumieć szkodliwość e-papierosów i fajki wodnej poprzez ocenę ich wpływu na geny, białka, szlaki i funkcje komórkowe / narządowe.

Do tej pory takie badania przeprowadzano na zwierzętach laboratoryjnych, lecz przełożenie ich na ludzki organizm było trudne i niejednoznaczne.

„Dostarczenie nowej generacji modelu płuca człowieka w celu porównania toksyczności pojawiających się produktów, w szczególności fajki wodnej i e-papierosów, pomoże zidentyfikować ich niebezpieczny i rakotwórczy charakter.” - powiedział dr Benam.

Badanie to, w związku z rosnącą popularnością tych produktów, a brakiem wiedzy o ich wpływie na ludzkie płuca, ma za zadanie dostarczyć FDA dowody, aby skuteczniej chronić zdrowie publiczne,

Tak sobie myślę, że takie badanie na pewno się przyda, również nam waperom, ale mam poważne obawy, zwłaszcza gdy czytam, że znalezienie dowodów na ich szkodliwość może posłużyć do ich zwalczania, a nie promowania jako mniejszego zła i każdy pretekst może pogrzebać waping na lata. A może będzie inaczej? Badania nie wykażą żadnych groźnych skutków na ludzkie płuca i wtedy WHO, organizacje zdrowotne, rządy w różnych krajach dadzą nam zielone światło? No cóż, czas pokaże co z tego wyjdzie, ale już dzisiaj spodziewam się że będzie o nim głośno.

A na razie pomedytujmy, odetchnijmy głęboko..., tak trudno jest być optymistą.

https://www.eurekalert.org/pub_releases ... 8lhklSb_1U

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości