RMF24 - badania przeprowadzone w Perelman School of Medicine University of Pennsylvania

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
kamikazze2
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 139
Otrzymał podzięk.: 37 razy

RMF24 - badania przeprowadzone w Perelman School of Medicine University of Pennsylvania

Postautor: kamikazze2 » 21 sie 2019, 20:37

Na RMF24 pojawił się krótki artykuł o badaniach przeprowadzonych przez Perelman School of Medicine przy University of Pennsylvania.

Eksperymenty przeprowadzone teraz z udziałem 31 zdrowych, niepalących osób pokazały, że sesja zaciągania się aerozolem z e-papierosów, nawet nie zawierającym nikotyny przynosi zauważalne, niekorzystne efekty dla pracy tętnic. To może być wstęp do większych problemów, z miażdżycą włącznie. Autorzy pracy są przekonani, że to skutek toksycznego działania aerozolu powstającego między innymi z glikolu propylenowego i gliceryny, który wpływa na działanie układu naczyniowego i promuje procesy zapalne. Natychmiastowy efekt potwierdzono w badaniach rezonansowych tętnicy udowej u osób, które wdychały tę mgiełkę zaledwie 16 razy po trzy sekundy.

Cząsteczki aerozolu szybko trafiają do pęcherzyków płucnych, skąd z krwią mają otwarty dostęp do żył i tętnic.

Link do źródła: https://www.google.com/amp/s/www.rmf24. ... Id,3159001

Dużo nie napisali. Grupa 31 osób :D Rodzaj stosowanego liquidu? Szukam źródła dla artykułu lecz nic nie mogę znaleźć.
Obrazek

3znaki
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 1
Otrzymał podzięk.: 3 razy

Re: RMF24 - badania przeprowadzone w Perelman School of Medicine University of Pennsylvania

Postautor: 3znaki » 21 sie 2019, 22:27

Zerlish
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 17
Otrzymał podzięk.: 19 razy

Postautor: Zerlish » 21 sie 2019, 22:38

kamikazze2 pisze:Rodzaj stosowanego liquidu?

No dokładnie.
nicotine-free e-cigarette aerosol

Badacze pieprzeni, specjaliści od vapowania...
Pracuję w badaniach klinicznych poniekąd. Dowiem się jutro czy tak wykształconym w kwestii EIN lekarzom czy kim tam oni są, mało ważne, można jakoś dopiec. Bo jestem prawie pewien, że można.
Zerlish
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 17
Otrzymał podzięk.: 19 razy

Postautor: Zerlish » 22 sie 2019, 10:31

Po głębszym rzuceniu okiem na to, tam niżej są wspomniane proporcje i sprzęt. Całkiem dokładnie nawet. Niemniej nie ma wspomniane jaki aromat chociażby.
Będę mieć więcej czasu to zerknę na to jeszcze dokładniej, może coś wymyślę że głupoty pieprzą, mimo że zawodowym lekarzem nie jestem. :) A może jednak mają rację.
Aż wstyd mi za mój wybuch emocji z wczoraj. Jeszcze bardziej mi wstyd za brak źródła w artykule w naszych mediach...
Awatar użytkownika
Metall
Moderator
Moderator
Punkty reputacji: 941
Podziękował: 642 razy
Otrzymał podzięk.: 425 razy

Postautor: Metall » 22 sie 2019, 19:40

@
Awatar użytkownika
Zerlish
, nie masz za co przepraszać (choć wypowiadam się głównie za siebie), wybuchy emocji są pozytywne (no chyba że wskutek wybuchu emocji posiekasz kogoś maczetą, to nie... no chyba że zasłużył). Gdyby nie emocje świat byłbym jednym wielkim lasem, bo ludzie byliby jak drewno ;)

A co do badań. Uznaję je za zrobione dość "po łebkach". Zbyt małe grupy kontrolne. Cholera wie również, co oni tak naprawdę wapowali i na jakim szajsie... może słodką akroleinkę? Czas pokaże, sądzę, że za 50, 60 lat będziemy wiedzieć naprawdę wiele o skutkach wapowania. Obecnie to w głównej mierze gdybanie, wróżenie z fusów i ruska ruletka. Po drodze są jeszcze fobie, majaki i mitomania.

Aczkolwiek (możecie mnie zeżreć), ale to ma nawet sens... Skoro pęcherzyki płucne przepuszczają tlen i inne gazy, to czemu nie miałyby przepuszczać zatomizowanego liquidu (wiem, wiem, pewnie chodzi o skalę, cząsteczki "schmurzonego" liquidu są pewnie większe od cząsteczek tlenu)? No ale ma to też swój plus. Przynajmniej liquid się w płucach nie odkłada, czym trochę martwiłem się jeszcze nie tak dawno :-P
* * * * *
"Bądźmy realistami, żądajmy niemożliwego!"
Awatar użytkownika
Vincitore
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 0
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podzięk.: 1 raz

Postautor: Vincitore » 25 sie 2019, 00:07

Nie wiem po co robić takie testy na osobach niepalących. Równie dobrze mogli by porównać wypływ analogów na ta sama grupę kontrolną.
"To może być wstęp do większych problemów, z miażdżycą włącznie." - palenie tradycyjnych papierosów też!
Nie lepiej było by porównać wpływ na tętnice osób palących a potem test na zaciągania się aerozolem z e-papierosów? podając konkretne różnice analogów do stosowania EIN.
Awatar użytkownika
Vukotich
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 234
Podziękował: 92 razy
Otrzymał podzięk.: 57 razy

Postautor: Vukotich » 25 sie 2019, 16:54

A zwrócił ktoś uwagę na jakim sprzęcie odbywał się test?
Podpowiem:
Obrazek

Ktoś ma jeszcze jakieś pytania? :>
Stop głupocie. Stop PiS. Reboot the system.
Awatar użytkownika
Metall
Moderator
Moderator
Punkty reputacji: 941
Podziękował: 642 razy
Otrzymał podzięk.: 425 razy

Postautor: Metall » 08 paź 2019, 19:28

Ja dziś dostałem od znajomego linka ze strony Antyradia, że e-papierosy wywołują raka u myszy...

Tekst:

Naukowcy mają dowody, że e-papierosy wywołują raka

Używanie e-papierosów nie jest już postrzegane jako bezpieczna dla zdrowia alternatywa do palenia tradycyjnego tytoniu. Naukowcy znaleźli właśnie dowody na to, że elektroniczne papierosy wywołują raka płuc u myszy.

E-papierosy przez sporą część palaczy zostały uznane za wybawienie. Początkowo przepisy nie ograniczały w żaden sposób możliwości ich używania w przestrzeni publicznej, a i przyjęło się uważać, że taki rodzaj zaciągania się nikotyną jest znacznie bezpieczniejszy, niż wciąganie dymu powstającego podczas palenia tytoniu.

Na tym wizerunku zaczęły jednak pojawiać się rysy. Na początku stwierdzono, że liquidy smakowe potrafią być bardziej toksyczne, niż papierosy.

Z e-papierosów korzystają miliony osób na całym świecie, naukowcy zaczęli więc prowadzić badania w celu sprawdzenia, jaki mają wpływ na zdrowie. Wyniki studiów nad modnymi gadżetami zaczynają trafiać na łamy czasopism naukowych. Wygląda na to, że na e-papierosy nie będzie się już patrzyć z taką pobłażliwością, jak dotychczas.
E-papierosy wywołują raka płuc

Wpływ używania e-papierosów na zdrowie był monitorowany przez naukowców z New York University’s School of Medicine. Eksperyment, trwający 54 tygodnie (rozciągające się na ponad rok), polegał na wystawianiu myszy na wpływ pary z elektronicznych papierosów, a następnie sprawdzaniu jaki miało to wpływ na ich płuca.

W czasie testów przez pięć dni w tygodniu wystawiano 3 grupy myszy na: 4 godziny wdychania odpowiednio symulowanego „dymu” z e-papierosów, 4 godziny wdychania głównych składników liquidów wprowadzonych do powietrza oraz 4 godziny oddychania oczyszczonym powietrzem.

Z podsumowania badania można się dowiedzieć, że spośród myszy znajdujących się w grupie wystawianej na działanie e-papierosów 22,5% (40 organizmów) zostało dotkniętych rakiem płuc. W obu pozostałych grupach stwierdzono łącznie tylko jeden taki przypadek.

Zespół badaczy odkrył, że w organizmach dotkniętych nowotworami myszy powstawały związki chemiczne, które są uznawane za kancerogenne zarówno u gryzoni, jak i ludzi.

Naukowcy zaznaczyli, że wywoływanie przez e-papierosy raka płuc u myszy może, ale nie musi, mieć przełożenie także na podobne zjawiska u ludzi. Nie podjęli się także oszacowania, czy bardziej niebezpieczne jest palenie papierosów, czy używanie elektronicznych odpowiedników.

"Rak płuc pojawia się u palaczy po 20 latach. Jeśli w przypadku e-papierosów będziemy mieć do czynienia z takim samym czasem wywoływania nowotworu, przypadki chorób zaczną się pojawiać za około dekadę".

Badanie pokazujące związek używana e-papierosów z ryzykiem zachorowania na raka płuc zostało opublikowane w czasopiśmie PNAS.

Źródło
* * * * *
"Bądźmy realistami, żądajmy niemożliwego!"
Awatar użytkownika
Tomba
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 1717
Podziękował: 579 razy
Otrzymał podzięk.: 888 razy

Postautor: Tomba » 08 paź 2019, 20:08

Metall pisze: "Rak płuc pojawia się u palaczy po 20 latach. Jeśli w przypadku e-papierosów będziemy mieć do czynienia z takim samym czasem wywoływania nowotworu, przypadki chorób zaczną się pojawiać za około dekadę".

To za 10 lat napiszę Wam, czy dostałem raka. Jestem chyba jednym z najstarszych stażem aktywnych "wapaczy" w Polsce i nie mam zamiaru przestać. Tym bardziej czytając tak bzdurne wyniki badań. Od czytania takich głupot prędzej dopadnie mnie zapalenie opon mózgowych.
shpongled
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 9
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podzięk.: 8 razy

Postautor: shpongled » 08 paź 2019, 23:16

@
Awatar użytkownika
Tomba
- chill, raka nie dostaniesz, co najwyżej e-raka ;). Swoją drogą, jak ktoś pisze że 'Rak płuc pojawia się u palaczy po 20 latach' (chodzi tu o śmierdziochy), to jak to poważnie traktować :(

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”