Czy wapowanie jest o 95% mniej szkodliwe niż palenie ?

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
Awatar użytkownika
Selene
Moderator
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: ndz cze 21, 2015 5:49 pm
Lokalizacja: Thalloris
Podziękował: 20800 razy
Otrzymał podzięk.: 5362 razy
Płeć: Kobieta

Czy wapowanie jest o 95% mniej szkodliwe niż palenie ?

Postautor: Selene » śr lut 05, 2020 10:02 pm

trusiu pisze:... Truje się (jej wybór), ale i tak by to robiła po cichaczu, a tak przynajmniej wiem, że ona wie o co chodzi w tym wapowaniu.

Lepiej, że "truje się" chmurką, niż śmierdzielem który ma ponad 4000 związków chemicznych, z których aż 60 to substancje rakotwórcze...
Obrazek
Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś...
trusiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 198
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:26 pm
Lokalizacja: Bialystok
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podzięk.: 199 razy
Płeć: Mężczyzna

Czy wapowanie jest o 95% mniej szkodliwe niż palenie ?

Postautor: trusiu » śr lut 05, 2020 8:01 pm

Moja córa obecnie 19 wiosen zaczęła wapowanie jakiś czas temu. Dowiedziawszy się o tym, w pierwszej chwili tak mnie to wk.....ino, że zrobiłem jej awanturę. Po pewnym czasie i analizie sytuacji pogadalismy sobie. Używa jakiego Norda okazjonalnie na imprezach. Pokazała mi sprzęt i liquid na 18 mg. Opieprzyłem jeszcze raz za to, że nie zapytała. Dałem jej jakiś swój na 3 mg, nakazałem często zmieniać grzałki i na tym się skończyło. Obserwując ją od pewnego czasu wiem przynajmniej, że nie robi głupot i nie przesadza chociażby ze stężeniem nikotyny. Truje się (jej wybór), ale i tak by to robiła po cichaczu, a tak przynajmniej wiem, że ona wie o co chodzi w tym wapowaniu.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: sob cze 20, 2015 6:38 am
Lokalizacja: Aglomeracja Śląska
Podziękował: 5173 razy
Otrzymał podzięk.: 7643 razy
Płeć: Mężczyzna

Czy wapowanie jest o 95% mniej szkodliwe niż palenie ?

Postautor: Krasnal45 » pt sty 31, 2020 3:51 pm

shpongled pisze:Miałam taką sytuacje że przyszedł do mnie ojciec z synem, który okazało się że już podpalał, wiec ojciec zamiast jak to zazwyczaj wychodzi, nieudolnie zakazywać , kupił mu sprzęt i prosił mnie jeszcze żeby jak przyjdzie sam, to żebym mu sprzedał co tam będzie chciał a młody miał 16 lat;). Nie wiem czy taka postawa jest dobra. Opisuje tylko sytuacje bo tylko raz mnie coś takiego spotkało.

To temat trudny i śliski. Wiele razy sam się zastanawiałem, co ja, będąc w roli ojca, bym w takiej sytuacji zrobił. Wiem, z jednej strony piszę to co piszę i raczej zdania nie zmieniam w sytuacji gdy młody człowiek, który tak jak pisałem bierze się za wapowanie dla szpanu, z drugiej jednak strony, jeżeli taki młokos już pali pokątnie, to może, rzeczywiście wapowanie jest jakąś alternatywą...
Rozum jedno, serce drugie. Myślę że to kwestia człowieka i jego osobowości i pamiętać należy zawsze, że pełnoletniość to nie zawsze dorosłość i vice-versa.
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Awatar użytkownika
shpongled
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 456
Rejestracja: pn paź 07, 2019 12:58 pm
Lokalizacja: Alpha Centauri
Podziękował: 166 razy
Otrzymał podzięk.: 368 razy
Płeć: Mężczyzna

Czy wapowanie jest o 95% mniej szkodliwe niż palenie ?

Postautor: shpongled » pt sty 31, 2020 3:20 pm

Co jest w tym nie etycznego?. - Właśnie ludzie którzy od początku stosują EIN, będą za ileś tam lat najlepszym dowodem na to na ile wapowanie szkodzi, choć obawiam się że prędzej czy później, raczej prędzej , EIN zostanie zbanowane.

To tak jak Alkohol i Marihuana , oczywiście jeden lubi jedno , drugi drugie ale obiektywnie marihuana jest o wiele mniej szkodliwa czy to zdrowotnie czy(najważniejsze) społecznie a jednak w większości krajów jest ban, choć też w wielu krajach przymykają już na to oko a USA w końcu się obudziło i w niektórych stanach jest pełen legal.

Konkluzja jest taka że nie ma znaczenia co jest bardziej czy mniej szkodliwe a czyje lobby zwycięży.

Krasnal45 pisze:. I nie ma przyzwolenia, ani zrozumienia dla ludzi, szczególnie młodych, nastoletnich, którzy nigdy nie palili papierosów a łapia za e-papierosy dla mody, szpanu, zabawy i "sztuczek". To nie jest zdrowa, ale mniej szkodliwa alternatywa dla byłych, nałogowych palaczy, pragnących sobie poprawić byt...


Oj tam, zapomniałeś jak miałeś kilkanaście lat i jarało się śmierdziele dla szpanu.Teraz szpanem jest duża chmura z e-papierosa, wiadomo że lepiej nic nie używać ale rzeczywistość jest zgoła odmienna.

Miałem taką sytuacje że przyszedł do mnie ojciec z synem, który okazało się że już podpalał, wiec ojciec zamiast jak to zazwyczaj wychodzi, nieudolnie zakazywać , kupił mu sprzęt i prosił mnie jeszcze żeby jak przyjdzie sam, to żebym mu sprzedał co tam będzie chciał a młody miał 16 lat;). Nie wiem czy taka postawa jest dobra. Opisuje tylko sytuacje bo tylko raz mnie coś takiego spotkało.
***** ***
Awatar użytkownika
DamianGR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1245
Rejestracja: sob lip 18, 2015 7:50 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 816 razy
Otrzymał podzięk.: 1360 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Czy wapowanie jest o 95% mniej szkodliwe niż palenie ?

Postautor: DamianGR » sob sty 18, 2020 8:34 pm

@
Awatar użytkownika
edarek
ale chodzi o to , że dzieżko zbadać takie skutki na osobach , które wcześniej paliły(a większość użytkowników EIN wcześniej paliła) . Z kolei badanie na osobach, które nigdy nie paliły jest nieetyczne.
Awatar użytkownika
robert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2204
Rejestracja: czw cze 11, 2015 7:47 pm
Lokalizacja: Łuków
Podziękował: 4062 razy
Otrzymał podzięk.: 2405 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Czy wapowanie jest o 95% mniej szkodliwe niż palenie ?

Postautor: robert » sob sty 18, 2020 6:33 pm

Chmurzę od 2012 roku, a papierosy paliłem pewnie ze 30 lat.
EIN jest mniej szkodliwe, a ile mniej okaże się jak zbadany zostanie waper z 25 letnim stażem.
Awatar użytkownika
edarek
Moderator
Moderator
Posty: 2668
Rejestracja: pn sty 06, 2020 1:39 pm
Lokalizacja: Trzebież
Podziękował: 3887 razy
Otrzymał podzięk.: 1933 razy
Płeć: Mężczyzna

Czy wapowanie jest o 95% mniej szkodliwe niż palenie ?

Postautor: edarek » sob sty 18, 2020 6:02 pm

robert pisze:Mnie nurtuje pytanie, jak długotrwałe wapowanie wpływa na nasz organizm.
Niestety, zbyt młody to wynalazek aby coś konkretnego zakładać.
Poczekamy, zobaczymy.
Za kilka lat, albo świat i my przeklniemy EIN, albo będzie jednym z ważniejszych wynalazków dwudziestego wieku.

Dlaczego za młody? Paląc kilkanaście lat fajki nie można zachorować, bo za krótko? - Można!
Uważam, że vapowanie jest na tyle "dorosłe", że tak powiem, iż nie ma problemu, żeby stwierdzić, czy jest bardzo szkodliwe, mniej, czy trochę.
Nie mam pojęcia, jak robi się te badania, czy opiera na przypadkach skrajnej głupoty vapowania np. butaprenu. Wg. mnie, żeby przeprowadzić takie badania, powinni zwracać się do takich, jak ta społeczności, czy zgodzi się wziąć udział w takich badaniach. Myślę, że nie byłoby żadnego problemu i znaczna część, żeby te negatywne opinie ukrócić poszłaby w podskokach.
Ja wiem, że po klikudziesięciu latach śmierdzieli, bolącej głowy, zadyszek, kapcia w gębie, a wręcz i kaca, czuję się zupełnie inaczej. Nawet, jeśli nie jest to 100% zdrowia (co teraz jest zdrowe?), to bierzcie mnie i badajcie :-D.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Tak w przybliżeniu

Obrazek
Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: sob cze 20, 2015 6:38 am
Lokalizacja: Aglomeracja Śląska
Podziękował: 5173 razy
Otrzymał podzięk.: 7643 razy
Płeć: Mężczyzna

Czy wapowanie jest o 95% mniej szkodliwe niż palenie ?

Postautor: Krasnal45 » sob sty 18, 2020 5:59 pm

Magpieman pisze: ...paliłem papierosy przez dziesiątki lat i myślę, że nie pogarszam sobie organizmu wapując, w porównaniu do palenia.

Tu jest właśnie pies pogrzebany. Zwróćcie uwagę, że w żadnym, absolutnie w żadnym artykule szkalującym EIN nie ma najmniejszego nawet porównania do szkodliwości tradycyjnych papierosów. Dlaczego? Chyba nie trzeba wyjaśniać.

Magpieman pisze:W moim głębokim przekonaniu, wapowanie jest pozytywną alternatywą dla nałogowych palaczy. Zresztą dla nich zostało stworzone

Dokładnie tak. I nie ma przyzwolenia, ani zrozumienia dla ludzi, szczególnie młodych, nastoletnich, którzy nigdy nie palili papierosów a łapia za e-papierosy dla mody, szpanu, zabawy i "sztuczek". To nie jest zdrowa, ale mniej szkodliwa alternatywa dla byłych, nałogowych palaczy, pragnących sobie poprawić byt...
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Magpieman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: pt lis 08, 2019 8:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 102 razy
Otrzymał podzięk.: 322 razy
Płeć: Mężczyzna

Czy wapowanie jest o 95% mniej szkodliwe niż palenie ?

Postautor: Magpieman » sob sty 18, 2020 5:41 pm

robert pisze:Mnie nurtuje pytanie, jak długotrwałe wapowanie wpływa na nasz organizm.


To są słuszne słowa, i sam nie jestem wolny od takich wątpliwości. A jednak... paliłem papierosy przez dziesiątki lat i myślę, że nie pogarszam sobie organizmu wapując, w porównaniu do palenia. Czuję to, bo tak jak każdy znam swój organizm najlepiej. W moim głębokim przekonaniu, wapowanie jest pozytywną alternatywą dla nałogowych palaczy. Zresztą dla nich zostało stworzone. Pisaliśmy już o tym na łamach Salonu, przypominając sylwetki twórców e-papierosów. Nie trzeba też chyba specjalnej przenikliwości, aby stwierdzić, że najzdrowiej jest nie palić i nie wapować. Ale ja po 35 latach nie umiem rzucić palenia ot tak i nic nie mieć w zamian. Dla mnie wapowanie jest po prostu szansą, żeby żyć troszkę dłużej. I swojemu bratu, który po latach chce rzucić palenie też bym tak powiedział, a nawet już to zrobiłem ...
Awatar użytkownika
robert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2204
Rejestracja: czw cze 11, 2015 7:47 pm
Lokalizacja: Łuków
Podziękował: 4062 razy
Otrzymał podzięk.: 2405 razy
Płeć: Mężczyzna

Czy wapowanie jest o 95% mniej szkodliwe niż palenie ?

Postautor: robert » sob sty 18, 2020 4:39 pm

Mnie nurtuje pytanie, jak długotrwałe wapowanie wpływa na nasz organizm.
Niestety, zbyt młody to wynalazek aby coś konkretnego zakładać.
Poczekamy, zobaczymy.
Za kilka lat, albo świat i my przeklniemy EIN, albo będzie jednym z ważniejszych wynalazków dwudziestego wieku.

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości