Pokłosie EVALI - stanowisko prof. Andrzeja Sobczaka

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
Awatar użytkownika
Frankosio
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 30 wrz 2019, 11:39
Punkty reputacji: 699
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 123 razy
Otrzymał podzięk.: 305 razy
Płeć: Mężczyzna

Pokłosie EVALI - stanowisko prof. Andrzeja Sobczaka

Postautor: Frankosio » 15 mar 2020, 12:49

Obrazek

Pokłosie EVALI i perspektywy dla e-papierosów w świetle badań naukowych – stanowisko prof. Andrzeja Sobczaka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zespołowi ostrej niewydolności płuc, który w zeszłym roku zaobserwowano w USA, nadano skrót EVALI (ang. e-cigarette, or vaping, product use - associated lung injury), co można przetłumaczyć jako „uszkodzenie płuc związane z używaniem e-papierosów i produktów do wapowania”. Taka nazwa stygmatyzuje e-papierosa jako przyczynę tej choroby. Pamiętajmy, że e-papierosy dostępne są na rynku amerykańskim od ponad dekady, używa ich około 11 milionów ludzi, a nagły wybuch problemów zdrowotnych, który spowodował kilka tysięcy hospitalizacji i kilkadziesiąt zgonów, zaobserwowano dopiero teraz. Wytłumaczenie jest bardzo proste. To nie urządzenie jest winne, tylko użytkownicy, którzy eksperymentują z nielegalnymi substancjami kupowanymi na czarnym rynku. Dzisiaj już bez wątpienia wiadomo, że przyczyną tej choroby był dodatek do płynów nikotynowych tetrahydrokannabinolu, substancji aktywnej z konopi indyjskich, i octanu tokoferolu.

Kilkumiesięczne przypisywanie winy e-papierosom spowodowało porzucenie tego wyrobu przez część użytkowników i powrót do palnych wyrobów tytoniowych. Czy spowoduje to spadek zainteresowania młodych ludzi e-papierosami? Trudno w tym momencie przewidzieć, ale wiadomo, że taki przekaz zniechęcił pokaźną grupę palaczy do prób rzucenia palenia za pomocą e-papierosa. Jest to szczególnie niepokojące w świetle ostatnich doniesień opartych na randomizowanych badaniach klinicznych uznawany za złoty standard badań klinicznych, szczególnie wtedy, gdy badana jest skuteczność kuracji. Badania te udowodniły, że e-papierosy stosowane łącznie z terapią behawioralną lub plastrami nikotynowymi są skuteczniejsze w rzuceniu palenia niż sama nikotynowa terapia zastępcza.

Dezawuowanie tych produktów niesie za sobą możliwość utraty uzyskania ogromnych korzyści w obszarze chorób odtytoniowych.

Powyższy tekst został przygotowany przez Pana Profesora Andrzeja Sobczaka na okoliczność udziału w konferencji Stowarzyszenia VAP dnia 26 lutego 2020r. w Warszawie.


źródło: STOWARZYSZENIE VAPING ASSOCIATION POLSKA
Zasilania: Ijoy Captain PD270, iJoy Saber, Armour Pro
Baniaki: Siren 2 GTA MTL, Ammit MTL RTA, Ares MTL RTA
Odstawione: iJust3, ElloDuro, Melo 4, Melo 5
Obrazek

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość