Włoski waping w dobie COVID-19

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
Awatar użytkownika
Frankosio
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 412
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podzięk.: 180 razy

Postautor: Frankosio » 19 mar 2020, 21:34

Włochy doświadczyły największego wybuchu epidemii koronawirusa w Europie. Pierwsze przypadki zachorowań pojawiły się w regionie Lombardii - choroba w bardzo szybkim tempie rozprzestrzeniła się po całym kraju.

W momencie publikacji, we Włoszech odnotowano prawie 32 tys. potwierdzonych zarażonych koronawirusem oraz ponad 2500 zgonów. Włoska służba zdrowia jest ogromnie obciążona z powodu liczby osób wymagających intensywnej opieki. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, rząd przyjął jedne z najbardziej rygorystycznych działań na świecie, zakazując wszelkich publicznych zgromadzeń, zamykając szkoły i większość działalności gospodarczych, w tym barów i restauracji. Sklepy z e-papierosami pierwotnie miały także zostać zamknięte, jednak dzięki jednemu człowiekowi, vapeshopy pozostaną otwarte.

Obrazek
Ten człowiek to Dr Riccardo Polosa - światowej sławy naukowiec zajmujący się badaniami nad wapowaniem i ograniczaniem szkód wyrządzonych tytoniem. Jest założycielem i dyrektorem klinicznym Centrum Badań nad Tytoniem oraz dyrektorem naukowym Center of Excellence for the Acceleration of Harm Reduction (CoEHAR) w Katanii we Włoszech. Opublikował dziesiątki opracowań na tematy związane z wapowaniem.

We Włoszech liczba waperów sięga jednego miliona, przy 16 milionowej popoulacji palaczy papierosów. 11 marca 2020r. Premier Włoch ogłosił zamknięcie działalności komercyjnych oprócz aptek, supermarketów, działalności medialnych i trafik. Dr Polosa uznał, że jest to wysoce niesprawiedliwe, iż ogranicza się waperom dostęp do produktów vape, jednocześnie pozostawiając dostęp do produktów tytoniowych. Skala epidemi, kwarantanny i panika w społeczeństwie może powodować podwyższony poziom stresu, a co za tym idzie większą chęć sięgnięcia po nikotynę. Waperzy pozostawieni bez dostępu do e-papierosów mogą zwrócić się z powrotem do tytoniu, co bezpośrednio odbije się na ich zdrowiu. Dr Polosa skontaktował się z National Association for Electronic Smoking (ANAFE) - najważniejszą organizacją we Włoszech zrzeszającą producentów elektronicznych papierosów i e-liquidów. ANAFE wykorzystując kontakty z politykami zasygnalizowało problem jaki powoduje zamknięcie vape shopów dla społeczeństwa.
13 marca 2020r. Minister Zdrowia wraz z Premierem Włoch ogłosili, że vape shopy dołączają do grona działalności, które mogą pozostać otwarte w czasie epidemii, by zaopatrzyć osoby które potrzebują e-papierosów do walki z nałogiem nikotynowym, oraz by nie odbierać szans tym, którzy chcą rozstać się z paleniem papierosów i rozpocząć używanie e-papierosów. Rząd Włoch tym samym pokazał, że vaping odgrywa bardzo ważną rolę w zakresie zdrowia publicznego i nie powinno odcinać się sporej części społeczeństwa od produktów, które są im niezbędne.

Na podstawie "ITALY VAPING CORONAVIRUS"
Zasilania: Ijoy Captain PD270, iJoy Saber, Armour Pro
Baniaki: Melo 4, Melo 5, Innokin Ares, Ammit MTL
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 12846
Podziękował: 5691 razy
Otrzymał podzięk.: 14538 razy

Postautor: Tommy Black » 20 mar 2020, 08:38

Frankosio pisze:13 marca 2020r. Minister Zdrowia wraz z Premierem Włoch ogłosili, że vape shopy dołączają do grona działalności, które mogą pozostać otwarte w czasie epidemii, by zaopatrzyć osoby które potrzebują e-papierosów do walki z nałogiem nikotynowym, oraz by nie odbierać szans tym, którzy chcą rozstać się z paleniem papierosów i rozpocząć używanie e-papierosów. Rząd Włoch tym samym pokazał, że vaping odgrywa bardzo ważną rolę w zakresie zdrowia publicznego i nie powinno odcinać się sporej części społeczeństwa od produktów, które są im niezbędne.

Aż tak dalekich wniosków bym jednak z tego nie wyciągał.
Rząd Włoch tym samym pokazał, że vaping odgrywa bardzo ważną rolę w zakresie zdrowia publicznego i nie powinno odcinać się sporej części społeczeństwa od produktów, które są im niezbędne.
Rząd Włoch niczego jeszcze nie pokazał. Rząd Włoch po prostu przestraszył się protestów i posądzenia o sprzyjanie koncernowi PMI. Tak mocnej pozycji jak tam, ten koncern nie ma nigdzie.
Coraz częściej ujawniane są okoliczności współpracy byłego premiera Mattea Renziego z tym koncernem. Przy czym, te okoliczności współpracy, to kolokwializm...
Awatar użytkownika
Halah
Waperka
Waperka
Punkty reputacji: 630
Podziękował: 492 razy
Otrzymał podzięk.: 260 razy

Postautor: Halah » 20 mar 2020, 13:01

A ja zapytam, chociaż to trochę OT... czy u nas w Polsze sklepy waperskie są normalnie otwarte? Konkretnie e-dym. Mam problem z zamówieniem od Biomusa i chciałabym wyjątkowo kupić glikol i glicerynę w e-dymie... mogłabym napisać do nich e-maila, ale może ktoś ma info? Ewentualnie jakiś sprawdzony sklep, który nadal normalnie wysyła glikol i glicerynę paczkomatem? Bo zaczynają mi się kończyć zapasy. :boi:
Strona e-dymu wygląda normalnie, nie ma żadnej informacji, że nie pracują... ale sama nie wiem i wolę zapytać. Może ktoś był ostatnio?

Co do artykułu, to przywrócił mi wiarę w ludzkość. Może nieznacznie i zapewne na krótki czas, ale jednak. Nie chodzi mi o polityków, ale o Profesora Polosę i jego reakcję.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2020, 13:01 przez Halah, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bulit73
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 761
Podziękował: 1106 razy
Otrzymał podzięk.: 356 razy

Postautor: bulit73 » 20 mar 2020, 13:04

Halah pisze:czy u nas w Polsze sklepy waperskie są normalnie otwarte? Konkretnie e-dym.

Działa normalnie, niestety na stronie glikolu brak. Na razie nie wiadomo kiedy będzie. Stacjonarnie, u mnie, też nie mieli.

p.s Włącz sobie, na stronie, powiadomienie jak będzie glikol.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2020, 13:14 przez bulit73, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 888
Podziękował: 778 razy
Otrzymał podzięk.: 609 razy

Postautor: iron64 » 20 mar 2020, 13:09

@
Awatar użytkownika
Halah
u mnie we wtorek jeszcze mieli glikol. Jak chcesz podjadę i jeśli będzie to kupię i wyślę ci paczkomatem. Ile go potrzebujesz? Sam glikol czy glicerynkę też?
Obrazek
Awatar użytkownika
NostalgiaVibes
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 172
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podzięk.: 49 razy

Re: Włoski waping w dobie COVID-19

Postautor: NostalgiaVibes » 20 mar 2020, 14:13

Dosyć odważne słowa że "vaping odgrywa poważną rolę". Z tego co mi wiadomo wprowadzili tam akcyzę równie zabójczą co będzie u nas...
Cześć, zapraszam do naszego sklepu oraz na fanpage!
Sklepik: https://nostalgia-vibes.shoplo.com
FanPage: https://www.facebook.com/Nostalgia-Vibe ... EMDTo0fLCf
Awatar użytkownika
Halah
Waperka
Waperka

Postautor: Halah » 20 mar 2020, 14:27

@
Awatar użytkownika
NostalgiaVibes
Nie potrafię w tej chwili znaleźć w sieci informacji, ale mam wrażenie, że to właśnie we Włoszech została wprowadzona wysoka akcyza, którą później obniżono z powodu małych wpływów i rozwoju szarej strefy...? Choć mogę się mylić i to był inny kraj... może Portugalia lub Hiszpania...? Tendencje w UE są jakie są w kwestii wapingu, ale dla mnie mimo wszystko budujące jest to, że nikt we Włoszech nie powiedział: "No fajnie, ale macie przecież liquidy na stacjach benzynowych i tam sobie kupujcie" oraz że w ogóle te zastrzeżenia Profesora Polosy i ANAFE nie zostały zabite śmiechem. Ale fakt, że pewnie chcieli po prostu unikąć protestów, tak jak pisze Tommy, oraz negatywnej oceny społeczeństwa... a przynajmniej wapującej części tego społeczeństwa. ;)
Awatar użytkownika
NostalgiaVibes
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 172
Podziękował: 43 razy
Otrzymał podzięk.: 49 razy

Postautor: NostalgiaVibes » 20 mar 2020, 14:29

Halah pisze:@NostalgiaVibes Nie potrafię w tej chwili znaleźć w sieci informacji, ale mam wrażenie, że to właśnie we Włoszech została wprowadzona wysoka akcyza, którą później obniżono z powodu małych wpływów i rozwoju szarej strefy...? Choć mogę się mylić i to był inny kraj... może Portugalia lub Hiszpania...? Tendencje w UE są jakie są w kwestii wapingu, ale dla mnie mimo wszystko budujące jest to, że nikt we Włoszech nie powiedział: "No fajnie, ale macie przecież liquidy na stacjach benzynowych i tam sobie kupujcie" oraz że w ogóle te zastrzeżenia Profesora Polosy i ANAFE nie zostały zabita śmiechem. Ale fakt, że pewnie chcieli po prostu unikąć protestów, tak jak pisze Tommy, oraz negatywnej oceny społeczeństwa... a przynajmniej wapującej części tego społeczeństwa. ;)

Też pamiętam że było takie państwo. Może Grecja? Ale nie brałbym tego za pewnik. Oczywiście jeśli chodzi o sam ruch jaki wykonał włoski rząd, jest on bardzo dobry, ale jednak co do przyjaźni użytkowników EIN z rządzącymi miałbym pewne wątpliwości. Chyba bardziej lubią się z lobby tytoniowym. Ale to tylko moje zdanie. :P
Cześć, zapraszam do naszego sklepu oraz na fanpage!
Sklepik: https://nostalgia-vibes.shoplo.com
FanPage: https://www.facebook.com/Nostalgia-Vibe ... EMDTo0fLCf
Awatar użytkownika
Halah
Waperka
Waperka

Postautor: Halah » 20 mar 2020, 14:34

@
Awatar użytkownika
NostalgiaVibes
Ja nie mam wątpliwości, że włoski rząd nie przyjaźni się z waperami. :P Zresztą chyba żaden rząd w UE się z nami nie przyjaźni, bo Wielka Brytania postanowiła się "wylogować" z tego ambarasu... nie mniej jednak, mam poczucie, że u nas w Polsce, taka propozycja mogłaby zostać wyśmiana. Chociaż, może będę miała się okazję przekonać, że będzie inaczej. Oby było inaczej. :budda:
Awatar użytkownika
Krasnal45
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 1132
Podziękował: 567 razy
Otrzymał podzięk.: 1297 razy

Postautor: Krasnal45 » 20 mar 2020, 16:14

@
Awatar użytkownika
Halah

Dokładnie to we Włoszech było. Wprowadzili wysoką akcyzę, a po kalkulacji rzeczywistych wpływów do budżetu w stosunku do prognozowanych i po eksplozji natychmiast szarej strefy, szybciutko się z akcyzy wycofali.

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”