"Coraz więcej osób" - mówi jedna z reklam, czyli koncerny tytoniowe przepraszają po latach!

Co nowego piszą o e-papierosach?
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10332
Rejestracja: 05 cze 2015, 09:23
Punkty reputacji: 6388
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 2987 razy
Otrzymał podzięk.: 9644 razy
Płeć: nieokreślona

"Coraz więcej osób" - mówi jedna z reklam, czyli koncerny tytoniowe przepraszają po latach!

Postautor: Tommy Black » 25 sty 2018, 12:51

Obrazek
Richard Baker/Getty Images

Pod koniec 2017 roku największe firmy tytoniowe w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły wielką emisję reklam prasowych i reklam pełnoekranowych, ale ta kampania raczej nie pobudzi entuzjazmu do ich produktów i na pewno nie przysporzy im nowych klientów.
Każda reklama zaczyna się od stwierdzenia, że ​​Altria, RJ Reynolds Tobacco, Lorillard i Philip Morris USA zostały zobowiązane do złożenia oświadczeń przez sąd federalny.Stąd te reklamy oraz ich treść i forma.
"Coraz więcej osób"
- mówi jedna z reklam -
"umiera co roku od palenia, to więcej niż z powodu morderstw, AIDS, samobójstw, narkotyków, wypadków samochodowych i alkoholu".
Inny cytat brzmi:
"Firmy papierosowe celowo produkowały papierosy z wystarczającą ilością nikotyny, aby stworzyć i utrzymać uzależnienie."

Działania te wynikają z pozwu wniesionego przez Departament Sprawiedliwości w 1999 r. W ramach orzeczenia z 2006 r. W sprawie, która miała na celu ukaranie producentów papierosów przez dziesięciolecia oszukujących opinię publiczną, ukrywających niebezpieczeństwa związane z ich produktami. Koncerny tytoniowe zostały zobowiązane do rozpowszechnienia
"oświadczeń naprawczych koncentrujących się na zagrożeniach dla zdrowia i uzależniającym charakterze palenia"
. Ale do tej pory opierały się i toczyly spór o sformułowania.
"Jest to zarówno ważne, jak i frustrujące zwycięstwo"
- powiedział Matthew Myers, prezes Campaign for Tobacco-Free Kids, która pracuje nad tą sprawą od 1999 roku. Firmy tytoniowe
"wydały miliony dolarów i przez 10 lat opierały się nakazowi sądowemu , który wymaga po prostu publikowania prawdziwych faktów na temat ich produktów i ich zachowań "
- powiedział.
Pan Myers powiedział, że reklamy będą mniej skuteczne niż pierwotnie zamierzano, ponieważ mniej osób czyta gazety i ogląda dziś telewizję. Firmy tytoniowe, jak powiedział, wynegocjowały również, aby nie umieszczać w reklamach zwrotu
"tu jest prawda"
.Oświadczenia naprawcze miały pojawiać się w miejscach, w których firmy produkujące tytoń
"historycznie wykorzystywały informacje o fałszywych papierosach i informacjach zdrowotnych"
. Poza reklamami telewizyjnymi i prasowymi, będą też nformacje na samych paczkach i na stronach internetowych firm, choć szczegóły wciąż są opracowywane.
"Na pewno nie sądzę, że to, na czym ostatecznie skończyliśmy, jest zgodne z duchem pierwotnego orzeczenia"
- powiedziała Ruth Malone, profesor pielęgniarstwa i polityki zdrowia publicznego na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, z którym konsultował się Departament Sprawiedliwości w tej sprawie.
"Pierwotne orzeczenie było takie, że amerykańska opinia publiczna zrozumiałaby, że zostali oszukani na wiele sposobów, czy palenie tytoniu powodowało choroby, czy palenie zabijało ludzi, czy bierne palenie powodowało choroby, czy nikotyna uzależniała"
- powiedziała.Proponowane wersje reklam w 2011 roku były bardziej dobitne. Jedna mówiła:
"Powiedzieliśmy Kongresowi pod przysięgą, że uważamy, że nikotyna nie uzależnia. Powiedzieliśmy ci, że palenie nie jest uzależnieniem i wszystko, czego potrzeba, aby odejść, to siła woli. Oto prawda: palenie bardzo uzależnia. I nie jest łatwo zrezygnować. Zmanipulowaliśmy papierosy, aby były bardziej uzależniające."
Firmy tytoniowe argumentowały, że pierwotnie proponowane oświadczenia to
"przymusowe publiczne zeznania"
mające na celu
"ich zawstydzenie i upokorzenie"
. Stwierdzili również, że oświadczenia były niepotrzebne po tym, jak prawo z 2009 r. przyznało Agencji ds. Żywności i Leków uprawnienia do regulowania wyrobów tytoniowych.
Kampania, która się już rozpoczęła, obejmuje pięć różnych reklam z wyrażeniami podzielonymi według kategorii, takich jak
"manipulacja projektowaniem i składem papierosów w celu zapewnienia optymalnego dostarczania nikotyny" i "niekorzystne skutki zdrowotne narażenia na bierne palenie". Inne stwierdzenia to "bierne palenie" dym powoduje raka płuc i chorobę wieńcową u dorosłych, którzy nie palą "i" Palenie zabija średnio 1200 Amerykanów. Codziennie."
Całostronicowe reklamy będą wyświetlane w Internecie oraz w niedzielnych wydaniach ponad 40 gazet, w tym w The New York Times, w ciągu pięciu oddzielnych dni. Istnieje również pięć wersji reklam, które będą emitowane przez cały rok w CBS, ABC i NBC w godzinach wieczornych od poniedziałku do czwartku.
"Jedynym powodem, dla którego w końcu drukują i transmitują to wszystko, jest to, że zostali zmuszeni do tego przez sędziego, który uznał ich za winnych przestępst i oszustw"
- powiedział dr Malone.
"W przeciwnym razie nadal byśmy nic nie wiedzieli."


Cały artykuł pt. " Why Tobacco Companies Are Paying to Tell You Smoking Kills" możecie przeczytać w internetowym wydaniu, jest też w papierowym, The New York Times tu:
https://www.nytimes.com/2017/11/24/busi ... s-ads.html

A ja się tak zastanawiam czy Komisja Zdrowia UE nie przespała sprawy czy celowo ktoś " zapomniał" w tej sprawie o Europie? Nie tylko o Europie zresztą, bo taka kampania powinna być prowadzona na całym świecie, tego jednak amerykański sąd orzec nie mógł. A szkoda... :(

Awatar użytkownika
basika
Moderator
Moderator
Posty: 3653
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 2319
Lokalizacja:
Podziękował: 4364 razy
Otrzymał podzięk.: 5400 razy
Płeć: Kobieta

"Coraz więcej osób" - mówi jedna z reklam, czyli koncerny tytoniowe przepraszają po latach!

Postautor: basika » 25 sty 2018, 17:45

Pisałam o tej kampanii tutaj:
viewtopic.php?f=23&t=2941
I wiecie co? Bardzo się cieszę, że się pojawiła. Gdy zaczynaliśmy palenie, a przecież nie jesteśmy zgrzybiałymi staruszkami, to owszem - wiedzieliśmy że jest to niezdrowe, ale mało kto z nas zdawał sobie sprawę z "ulepszaczy" jakie stosują koncerny tytoniowe aby nas utrzymać w nałogu. Byliśmy bezbronni walcząc o powrót do normalności, czyli życia bez papierosa. Każdy z nas przeszedł trudną drogę, aby stać się wolnym człowiekiem. I za naszą i innych ludzi krzywdę, ból, choroby, śmierć bliskich, te firmy odpowiadają i powinny za to zapłacić.
Moim zdaniem każdy rząd, który teraz w imię zysków z papierosów, utrudnia wejście na rynek alternatywy dla tego świństwa, też powinien zostać rozliczony, ukarany i gdy przyjdzie ten moment, zmuszony do publicznego przyznania się do działania na szkodę swoich obywateli ! I mam nadzieję, że tego dożyjemy *girl_f*
Awatar użytkownika
gunslinger
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 25 sty 2018, 19:08
Punkty reputacji: 3
Lokalizacja: Upper Silesia
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podzięk.: 7 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: "Coraz więcej osób" - mówi jedna z reklam, czyli koncerny tytoniowe przepraszają po latach!

Postautor: gunslinger » 25 sty 2018, 19:15

Część z nas zaczynała palić sporo "zdrowsze" papierochy. Nasze, rodzime firmy nie szpikowały tytoniu taką ilością szajsu jak do czasu wejścia do nas American Tobacco.
Tytoń przecież był palony od wieków i nie szkodził. Ale koncerny "musiały" bardziej przywiązać do siebie klienta,
Fajna ta akcja, ale cóż z tego, skoro tytoń nadal jest legalny, mimo, że wszyscy wiedzą czym grozi jego "utylizacja" Liczy się tylko zarobek. Trawkę zakazali, ale tytoń nie. Ot hipokryzja :/
Awatar użytkownika
DamianGR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 679
Rejestracja: 18 lip 2015, 21:50
Punkty reputacji: 271
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 417 razy
Otrzymał podzięk.: 815 razy
Płeć: Mężczyzna

"Coraz więcej osób" - mówi jedna z reklam, czyli koncerny tytoniowe przepraszają po latach!

Postautor: DamianGR » 02 lut 2018, 00:26

Taaak - tytoń był palony od wieków i nie szkodził... Bo naturalny i eko to samo zdrowie :D Smoła z EKO tytoniu powoduje bardziej naturalnego raka, przez co umieranie na niego jest bardziej naturalne. Proponuję jeszcze nie stosowanie chemii w leczeniu bo to nie jest naturalne...
Awatar użytkownika
miblah
Administrator
Administrator
Posty: 1439
Rejestracja: 24 wrz 2016, 20:47
Punkty reputacji: 1579
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1264 razy
Otrzymał podzięk.: 951 razy
Płeć: Mężczyzna

"Coraz więcej osób" - mówi jedna z reklam, czyli koncerny tytoniowe przepraszają po latach!

Postautor: miblah » 02 lut 2018, 00:29

@DamianGR - w obronie @gunslinger powiem, że widzę jego tok rozumowania: papierosy za prl'u nie były przez nasz rząd faszerowane wynalazkami wzmagającymi uzależnienie, bo oni zwyczajnie nie mieli możliwości, ani potrzeby dokonać tego, co koncerny tytoniowe.

Znlazłem pozytyw w komunie :facepalm: Idę się biczować *bicz*
Obrazek
Awatar użytkownika
DamianGR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 679
Rejestracja: 18 lip 2015, 21:50
Punkty reputacji: 271
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 417 razy
Otrzymał podzięk.: 815 razy
Płeć: Mężczyzna

"Coraz więcej osób" - mówi jedna z reklam, czyli koncerny tytoniowe przepraszają po latach!

Postautor: DamianGR » 02 lut 2018, 00:44

miblah pisze:@DamianGR - w obronie @gunslinger powiem, że widzę jego tok rozumowania: papierosy za prl'u nie były przez nasz rząd faszerowane wynalazkami wzmagającymi uzależnienie, bo oni zwyczajnie nie mieli możliwości, ani potrzeby dokonać tego, co koncerny tytoniowe.

Znlazłem pozytyw w komunie :facepalm: Idę się biczować *bicz*

Tak , rozumiem też ten tok rozumowania ale jest on błędny. Zwiększoną zachorowalność na raka zauważono już w latach 50 tych. A dwa że może gdybyśmy żyli w czystym otoczeniu to może organizm dawał by radę z usuwaniem toksyn i odbudowywaniem zniszczonych komórek. Ale jak się pozbiera zanieczyszczenia razem to już nie da rady. A trzy to smoła ze spalania jest smołą i na pewno nie pomaga naszym płucom. Stąd mój sarkazm. Problem tkwił też w ilości. Jak jakieś plemie ( bo tak to się zaczęło- chyba w Peru) paliło tytoń to było to okazjonalnie ( w fajkach). A masowa produkcja polegała na tym aby ułatwić to palenie(papieros) . Stąd palacze palili dużo więcej niż ich protoplaści. Że tak to przyrównam do liści koki. Tubylcy żuli je sobie od czau do czasu i nic im nie było za bardzo. Ale biały człowiek wpadł na pomysł usprawniający i "usprawnił" życie milionom ludzi. Mocniej , więcej , szybciej i wygodniej. A że efekty uboczne to trudno.

Panie za komuny to i cukierki były jakies takie smaczniejsze :P
Awatar użytkownika
gunslinger
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 25 sty 2018, 19:08
Punkty reputacji: 3
Lokalizacja: Upper Silesia
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podzięk.: 7 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: "Coraz więcej osób" - mówi jedna z reklam, czyli koncerny tytoniowe przepraszają po latach!

Postautor: gunslinger » 03 lut 2018, 14:52

IMHO nie jest błedny. Wszystko rozbija się o jeden parametr który sam zauważyłeś: ILOŚĆ.
W małych ilościach i trucizna nie szkodzi, a wręcz leczy. Za duże ilości we wszystkim są zgubne. Nawet chmurzenie, choć teoretycznie tak mało szkodliwe.
:ok: :cycki: :ok:
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10332
Rejestracja: 05 cze 2015, 09:23
Punkty reputacji: 6388
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 2987 razy
Otrzymał podzięk.: 9644 razy
Płeć: nieokreślona

"Coraz więcej osób" - mówi jedna z reklam, czyli koncerny tytoniowe przepraszają po latach!

Postautor: Tommy Black » 04 lut 2018, 10:46

miblah pisze:@DamianGR - w obronie @gunslinger powiem, że widzę jego tok rozumowania: papierosy za prl'u nie były przez nasz rząd faszerowane wynalazkami wzmagającymi uzależnienie, bo oni zwyczajnie nie mieli możliwości, ani potrzeby dokonać tego, co koncerny tytoniowe.

Znlazłem pozytyw w komunie :facepalm: Idę się biczować *bicz*


Wątpię aby polski rząd coś se mógł dodawać do papierosów... :) chyba że jak w tym dowcipie?

Na ogólnopolskiej naradzie dyrektorów wytworni papierosów jeden z nich zwraca się do sąsiada:
- Proszę mi zdradzić, jak wam się udaje robić takie dobre "Klubowe"? Wszyscy klienci o nie pytają ...
-To żadna tajemnica. Do codziennej produkcji zużywamy dwa wagony siana i jeden wagon tytoniu.
- Aaaaaaa! Więc wy dajecie do nich tytoń?!
Awatar użytkownika
gunslinger
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 25 sty 2018, 19:08
Punkty reputacji: 3
Lokalizacja: Upper Silesia
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podzięk.: 7 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: "Coraz więcej osób" - mówi jedna z reklam, czyli koncerny tytoniowe przepraszają po latach!

Postautor: gunslinger » 10 lut 2018, 06:47

Tommy, jaja sobie robisz, a chyba wiesz o co chodzi. Oczywiście, że fizycznie rząd tego nie robi. Tyle, że tak się zbiegł, se za prlowskich rządów nie pakowali tyle chemii.
:ok: :cycki: :ok:
Awatar użytkownika
DamianGR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 679
Rejestracja: 18 lip 2015, 21:50
Punkty reputacji: 271
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 417 razy
Otrzymał podzięk.: 815 razy
Płeć: Mężczyzna

"Coraz więcej osób" - mówi jedna z reklam, czyli koncerny tytoniowe przepraszają po latach!

Postautor: DamianGR » 15 lut 2018, 00:54

gunslinger pisze:IMHO nie jest błedny. Wszystko rozbija się o jeden parametr który sam zauważyłeś: ILOŚĆ.
W małych ilościach i trucizna nie szkodzi, a wręcz leczy. Za duże ilości we wszystkim są zgubne. Nawet chmurzenie, choć teoretycznie tak mało szkodliwe.

Jeśli będę palił nienafaszerowanych 20-30 papierosów dziennie to będę zdrowszy? Coś Ci się kolego pomieszało.

Wróć do „W mediach - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości