Rakotwórcze metale ciężkie z grzałek

Co nowego piszą o e-papierosach?
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Rakotwórcze metale ciężkie z grzałek

Postautor: Tommy Black » śr lut 28, 2018 5:42 pm

Tak z ciekawości zajrzalem do komentarzy pod tym artykulem w Zdrowie.gazeta.pl, bo przecież o samym artykule wypowiedziałem się wyżej. I te komentarze jakby potwierdzają moją opinię o tych badaniach, zapomiałem jednak dopisać że " naukowcom " w dalszym ciągu potrzebni będą "dziennikarze." :-P :lol:

Oto kilka wpisów:



cysio93
Czyżby Philip Morris chciał podnieść sprzedaż IQOS ?


inny2008
Ale jednocześnie reklamujecie podgrzewacze tytoniu... ile wam za to zapłacili?


pan_wafel_wielki
Zadziwiające, artykuł o śmiertelnej szkodliwości EP pojawia się akurat tego samego dnia, co artykuł o zbawiennych właściwościach produktu technicznie konkurencyjnego, który jest nota bene tworem opracowanym przez Big Tobacco :D :D :D Nie dość, że artykuł promujący podgrzewanie tytoniu jest (dla mnie) jawnym złamaniem zakazu reklamy, to puszczenie przestarzałego już i zdyskredytowanego "njusa", jest po prostu chamskie!

Przy całej mojej sympatii Gazetko, wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd! Pecunia non olet?


Sądzę że przy następnym takim "artykule" sponsor :lol: zażąda wyłączenia komentarzy pod nim. :-P
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Rakotwórcze metale ciężkie z grzałek

Postautor: basika » śr lut 28, 2018 3:08 pm

E-papierosy to ogromna konkurencja dla papierosów i nowatorskich wyrobów tytoniowych, więc trzeba je zniszczyć. Taki jest cel BT. A czy sponsorowali naukowców ? Znane są już takie przypadki, więc właściwie to nie dziwi. Trudno nam, laikom, polemizować z tymi badaniami, dlatego oddam głos osobie, która zna się na tym i cieszy się naszym zaufaniem.

Po opublikowaniu powyższego badania, znany nam ekspert dr Konstantinos Farsalinos , pracownik naukowy w Centrum Oncare Cardiac Surgery Center w Atenach i Uniwersytetu w Patras w Grecji, który od 2011 r. prowadzi badania laboratoryjne i kliniczne jako główny badacz e-papierosów, na zadawane pytania, zamieścił odpowiedź na swojej stronie na Facebooku.

Farsalinos-badanie.PNG


"Znaczącą ilość metali, o których autorzy piszą, zmierzono w μg / kg. W rzeczywistości są one tak niskie, że jak obliczyłem, w przypadku chromu i ołowiu trzeba by zużyć więcej niż 100 ml dziennie, aby przekroczyć limity FDA dla dziennego spożycia leków wziewnych."


Farsalinos zwrócił uwagę, że niestety jest to znowu przypadek błędnie zinterpretowanych danych i ustaleń, które zostały wyjęte z kontekstu.

"Autorzy po raz kolejny wprowadzają w błąd, podając limity bezpieczeństwa środowiskowego związane z ekspozycją przy każdym oddechu i stosują je do wapingu. Tymczasem ludzie biorą ponad 17 000 oddechów dziennie, z czego tylko 400-600 zaciągnięć podczas używania e-papierosów. "

No i to by było na tyle o tym badaniu, które niestety znowu przynosi wiele szkody i wprowadza opinię publiczną w błąd. :facepalm:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Rakotwórcze metale ciężkie z grzałek

Postautor: Tommy Black » śr lut 28, 2018 7:38 am

Haze pisze:Bełkot gazeciarzy można sobie podarować i od razu przejść do artykułu źródłowego (link na początku - "Odkrycie naukowców z prestiżowego ..."


No właśnie o to chodzi! Bełkot gazeciarzy już na nikim nie robi wrażenia a gazety już nie chcą się kompromitować więc BT dało sobie z gazetami spokój i wróciło do sponsorowania naukowców. Najlepiej tych "prestiżowych" :lol: czyli potrzebujących kasy.
A jaka byla teza tych badań, czego miały dowieść wie tylko BT chyba, bo na pewno nie ci naukowcy.Spokojnie, dowiemy się bo takich badań będzie coraz więcej. Znany jest cel przynajmniej. Przy pomocy badań naukowych, nie bełkotu gazeciarzy,zasiać niepewność, wątpliwości, wywołać dyskusję o szkodliwości ein...Stanton Glanz? :-P :lol:
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Rakotwórcze matele ciężkie z grzałek

Postautor: Haze » wt lut 27, 2018 8:49 pm

Bełkot gazeciarzy można sobie podarować i od razu przejść do artykułu źródłowego (link na początku - "Odkrycie naukowców z prestiżowego ..."). Nie wiem co to niby za wielkie "odkrycie", ale OK, artykuł nosi znamiona jakiejś tam rzetelności. Wprawdzie metodologia jest dla mnie dość zagmatwana, bo nie wiem jak np. można podawać różną zawartość metali ciężkich w wyjściowym (nie zalanym do parownika) liquidzie w zależności od, UWAGA, użytej wkrótce grzałki?? *shock* :mrgreen: (tabela 6). Ale kluczowa jest tabela 8:

art-tab8.png

Jak widać mediana tego co pomierzyli (czyli najczęściej spotykany wynik) przekracza wyżyłowane normy różnych agencji o całe 11 do 75% (na zielono w nawiasach) :lol: Wprawdzie te wyliczenia procentów coś mi się nie zgadzają, ale przecież uznani amerykańscy naukowcy wiedzą chyba lepiej. Tak czy inaczej gdyby zrobić taką tabelkę dla analogów to pewnie trzeba by iść w tysiące procent. Warto też spojrzeć na wartości minimalne pokazane w linijce "Range" - są one często o 2 RZĘDY niższe od limitów (czyli STO RAZY mniejsze)!

Ale przekaz oczywiście poszedł w świat :evil:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
sikor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: pn maja 15, 2017 10:38 am
Lokalizacja: opolskie
Podziękował: 1246 razy
Otrzymał podzięk.: 470 razy
Płeć: Mężczyzna

Rakotwórcze metale ciężkie z grzałek

Postautor: sikor » wt lut 27, 2018 8:00 pm

Nie widzę tego u nas więc daje linka...
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,1015 ... gn=8190512

Wróć do „W mediach - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości