E-papierosy groźne jak dopalacze? GIS wyśle ostrzeżenia do szkół

Co nowego piszą o e-papierosach?
Awatar użytkownika
Tomba
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Posty: 3925
Rejestracja: 21 maja 2019, 15:29
Punkty reputacji: 7203
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2963 razy
Otrzymał podzięk.: 3890 razy
Płeć: Mężczyzna

E-papierosy groźne jak dopalacze? GIS wyśle ostrzeżenia do szkół

Postautor: Tomba » 02 paź 2019, 07:16

No i jak można było się spodziewać zaczyna się kręcić i u nas.

"E-papierosy jak dopalacze – główny inspektor sanitarny planuje rozesłać ostrzeżenie do placówek edukacyjnych. Główne ryzyko nowej używki: uzależnienie od nikotyny oraz nieznane skutki zdrowotne.

Jedną z przyczyn alarmu GIS jest wejście na polski rynek nowej firmy – największego amerykańskiego giganta w branży e-papierosów. To podmiot, który, jak pisał DGP, jest oskarżany w USA o propagowanie swoich wyrobów wśród młodzieży, co przyczynia się do wzrostu zażywania nikotyny. Jak przyznaje Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny, smaki w postaci mango czy crème brûlée oraz wygląd e-papierosa jako modnego gadżetu wskazują, że jest to produkt kierowany do młodszej grupy odbiorców.

Śledztwo prowadzone przez amerykańskich kongresmenów wykazało, że firma szukała w tej grupie nowych – lojalnych – klientów. Chodzi o promocję skupioną w mediach społecznościowych czy programy „edukacyjne” prowadzone w szkołach.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji, w rozmowie z DGP przyznaje, że szkoły powinny pomagać w walce z uzależnieniami. Naczelna Izba Lekarska prowadzi z kolei rozmowy z GIS nad formą pomocy, którą mogłaby zaoferować. – Moglibyśmy przygotować warsztaty w szkołach – tłumaczy Łukasz Jankowski, szef mazowieckiej Okręgowej Izby Lekarskiej

List przygotowany przez inspekcję we współpracy z MEN trafi do rodziców i dyrektorów szkół za pośrednictwem Librusa. – Planujemy go wysłać na dniach. Aktualnie trwają prace nad jego przygotowaniem. Gotowy dokument musi jeszcze zaakceptować MEN – mówi Jan Bondar, rzecznik GIS, i dodaje, że kolejną odsłoną akcji mają być lekcje edukacyjne dla uczniów.

Kilka dni temu amerykańskie media donosiły o pierwszym przypadku śmierci, który mógł mieć związek z vapowaniem, czyli elektronicznymi papierosami. Przedstawiciele producentów e-papierosów mówią DGP, że popierają wszystkie działania zmierzające do ograniczenia sprzedaży produktów zawierających nikotynę osobom niepełnoletnim i deklarują gotowość do rozmowy – również z GIS – na temat blokowania dostępu osób niepełnoletnich do tych produktów.

Akcja GIS ma rozpocząć się w pierwszych dniach szkoły. Zacznie się listem, który dotrze do rodziców przez dziennik elektroniczny. – Z naszych doświadczeń wynika, że dobrze jest o problemie poinformować najpierw rodziców. To powoduje ich większe zaangażowanie – mówi Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego. Taką formę przyjęto w styczniu br. w związku z walką z dopalaczami. GIS wówczas pisał „w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie młodzieży, zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w przeciwstawieniu się zjawisku używania substancji psychoaktywnych”.

Teraz chodzi o narastającą modę używania e-papierosów przez młodzież. Nauczyciele przyznają, że obok smartfonu e-papierosy są drugim najpopularniejszym gadżetem w plecakach uczniów.

– Wystarczy popatrzeć na młodzież wychodzącą ze szkoły. Jak tylko przekroczą bramę placówki, wyjmują e-papierosa. To także ich najlepszy sposób na umilenie sobie czasu w oczekiwania na tramwaj czy autobus – mówi dyrektor stołecznego liceum.

– Publikacje naukowe coraz częściej obalają mit o nieszkodliwości e-papierosów. Dostrzegamy też inne zagrożenie: mogą służyć do aplikacji substancji psychoaktywnych. Dlatego trzeba uświadamiać młodzież i rodziców, z jakim zagrożeniem mogą mieć do czynienia – mówi Jan Bondar.

– Nikotyna jest uzależniająca – dodaje Łukasz Jankowski, szef mazowieckiej Okręgowej Izby Lekarskiej. Dlatego środowisko medyczne wesprze GIS w akcji. – Organizujemy pogadanki dla lekarzy, którzy otrzymali prawo do wykonywania zawodu, poruszając na nich temat e-papierosów – dodaje Jankowski. Są po rozmowie z GIS na temat włączenia się do kolejnych akcji. Zauważa też, że o skutkach e-papierosów wciąż wiadomo niewiele. Dlatego wciągnie się młodych w nowa modę, a tym samym w nałóg nikotynowy – jest zagrożeniem. Koncerny budują bazę lojalnych klientów, którzy będą kupować te produkty w przyszłości. Jak zauważa dr hab. Łukasz Balwicki, ekspert zdrowia publicznego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, nikotyna ma szczególnie negatywny wpływ ma zdrowie młodych osób, których mózg się rozwija. Działa jak uzależnienie chemiczne, powodując zaburzenia myślenia, wpływając na umiejętności poznawcze, zapamiętywania, sprzyjając gorszym wynikom edukacyjnym. Kilka dni temu media podały informację o pierwszej śmierci w USA, która może być związana z vapowaniem. W stanie Illinois zmarła dwudziestoparoletnia dziewczyna, która była hospitalizowana w związku z chorobą płuc. Lekarze łączą to z korzystaniem z e-papierosów. Centrum Kontroli i Prewencji Chorób CDC informuje, że zidentyfikowano w 22 stanach 193 przypadki niewyjaśnionych i nietypowych chorób płuc, które mogą być związane z vapowaniem – w urządzeniu może być nie tylko nikotyna, ale także THC, główna substancja znajdująca się w konopiach indyjskich.

Działania GIS pozytywnie oceniają też sami producenci wyrobów tytoniowych i e-papierosów. Jak deklarują, swoje produkty kierują wyłącznie do osób dorosłych, do tego tych borykających się z nałogiem palenia tradycyjnych papierosów.

– Młodzież nie powinna mieć do nich dostępu. Jesteśmy za dwutorowością polityki w zakresie e-papierosów. Po pierwsze, powinna polegać na uświadamianiu i utrudnianiu dostępu do produktu nieletnim oraz kierować wyroby wyłącznie do osób, które nie mogą pozbyć się nałogu. Widzimy też zagrożenie dla vapowania substancji psychoaktywnych poprzez urządzenia – komentuje Piotr Zieliński, prezes Stowarzyszenia Vaping Association Polska. I dodaje, że sklepy oferujące e-papierosy są obecnie regularnie kontrolowane przez sanepid pod kątem tego, czy nie sprzedają poza liquidami substancji niedozwolonych. – Na razie nie mam informacji o tym, by miało to miejsce. Dodam, że ujawnienie takiego procederu odbiłoby się negatywnie na wizerunku branży elektronicznych papierosów – dodaje Piotr Zieliński. Podobnie mówi przedstawiciel firmy, która weszła na polski rynek.

List do rodziców i lekcje edukacyjne dla młodzieży nie kończą zaangażowania GIS w walkę z modą na e-papierosy w szkołach. Inspekcja chce się zaangażować w rewizję obowiązujących w Polsce przepisów dyrektywy tytoniowej, zakazującej m.in. sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim. Chce sprawdzić jej przestrzeganie. Pojawia się też pytanie, czy vapowanie w Polsce nie powinno być zarezerwowane wyłącznie do celów medycznych – jako produkt pomagający zwalczać tradycyjne papierosy."


Źródło: https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly ... szkol.html

A tu kolejny tekst: "Szkoła na wojnie z e-papierosami" - https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie ... trump.html
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
Maskota
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 311
Rejestracja: 08 wrz 2019, 22:33
Punkty reputacji: 86
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podzięk.: 92 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: E-papierosy groźne jak dopalacze? GIS wyśle ostrzeżenia do szkół

Postautor: Maskota » 02 paź 2019, 07:58

Ale bardzo dobrze, niech się biorą za gimbusów. Widze w tym tekście kilka mądrych zdań ;)
Awatar użytkownika
Raz2trzy
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Posty: 517
Rejestracja: 02 kwie 2019, 08:27
Punkty reputacji: 1050
Lokalizacja:
Podziękował: 212 razy
Otrzymał podzięk.: 377 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: E-papierosy groźne jak dopalacze? GIS wyśle ostrzeżenia do szkół

Postautor: Raz2trzy » 02 paź 2019, 08:22

Machina ruszyła, pewnie się to odbije na nas, ale jeśli ma to być ''znośny'' rikoszet, a problem popularności e papierosów wśród młodzieży chociaż w wiekszym stopniu zażegnamy, to będzie warto.Dla dobra ogółu, i tych setek drobnych duszyczek. Ale pewnie nie podejdą do tego racjonalnie, tylko po najprostszej lini oporu, więc będziemy mieć przesrane.
Awatar użytkownika
Metall
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Posty: 2003
Rejestracja: 27 lip 2019, 16:20
Punkty reputacji: 4701
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
Podziękował: 1997 razy
Otrzymał podzięk.: 1731 razy
Płeć: Mężczyzna

E-papierosy groźne jak dopalacze? GIS wyśle ostrzeżenia do szkół

Postautor: Metall » 02 paź 2019, 10:45

Maskota pisze:Ale bardzo dobrze, niech się biorą za gimbusów. Widze w tym tekście kilka mądrych zdań ;)

Szkoda, że nie zauważyłeś, że te "kilka mądrych zdań" jest zanurzonych w morzu bredni nt. EIN. I to bredni, których ogólny kontekst jest nie tylko nieprawdziwy, ale wprost krzywdzący i szkodliwy dla całej branży EIN i dla nas, waperów. Zrównywanie EIN z takim syfem jak dopalacze, przypisywanie im znacznej szkodliwości dla zdrowia i wręcz zabójczych cech jest propagandą na miarę gadzinówek Goebbelsa. Podłym kłamstwem - w myśl zasady - powtarzanym po tysiąckroć, dla przeobrażenia go w prawdę. A te "kilka mądrych zdań" zręcznie wplecionych w cały przekaz ma tylko tę propagandę uwiarygodnić i wszelkie niecne działania w stosunku do EIN, które mogą mieć miejsce w przyszłości, usprawiedliwić w oczach opinii publicznej. Bo przecież o DOBRO WASZYCH/NASZYCH DZIECI CHODZI!

Wystarczyło przecież podać komunikat, że w zw. z tym, iż EIN są bardzo popularne wśród nieletnich, a są produktem tylko dla 18+ w świetle prawa, to w szkołach odbędzie się stosowna akcja edukacyjna na ten temat. I koniec. Ale nie, brednie nt. tego jakim to EIN są zagrożeniem dla życia i zdrowia musiały się przewinąć.

A to zdanie już całkiem położyło mnie na łopatki, choć kiedyś o tym pisałem już na Forum jako ponury żart o ponurej, aczkolwiek dość mało prawdopodobnej przyszłości:

"Inspekcja chce się zaangażować w rewizję obowiązujących w Polsce przepisów dyrektywy tytoniowej, zakazującej m.in. sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim. Chce sprawdzić jej przestrzeganie. Pojawia się też pytanie, czy vapowanie w Polsce nie powinno być zarezerwowane wyłącznie do celów medycznych – jako produkt pomagający zwalczać tradycyjne papierosy."

Czyli co? Mam latać po liquidy do apteki z receptą od lekarza? Oczywiście po uprzednim załatwieniu sobie od psychiatry zaświadczenia, że jestem uzależniony od nikotyny i byłem wieloletnim palaczem? I do tego z rentgenem i opinią od pulmonologa? A żeby nabyć legalnie sprzęt będę musiał wystąpić do komendanta wojewódzkiego Policji o stosowne pozwolenie?
Awatar użytkownika
Icey33
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 01 paź 2019, 12:45
Punkty reputacji: 171
Lokalizacja: Wągrowiec
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podzięk.: 57 razy
Płeć: Mężczyzna

E-papierosy groźne jak dopalacze? GIS wyśle ostrzeżenia do szkół

Postautor: Icey33 » 02 paź 2019, 11:33

Problem jest taki według mnie, że nasze polskie prawo i ludzie którzy te prawo stanowią, popadają ze skrajności w skrajność.
Problem palącej młodzieży, nieletniej, bo o to tu chodzi głównie, był, jest i będzie zawsze. Jak w sklepie nie chcieli sprzedać analogów to dzieciaki brały menela spod sklepu żeby kupił za piwerko pakę fajek.
Prawda jest taka, że w chwili obecnej, nie zdarzyło się, bym na stoiskach z EINami widział by sprzedawca sprawdzał dowód, mimo że osoba przy ladzie ewidentnie była nieletnia. Możliwe, że w porządnych sklepach stacjonarnych sprawa wygląda inaczej.
Młodzież kupuje EINy bo to szpan, nie dlatego że mają problem z paleniem i chcą sobie pomóc. Kupują bo chcą zacząć palić, a to zła droga.
Nie twierdzę, że EIN powinien być tylko na receptę ale sprzedawcy powinni bardziej przykładać wagę do tego komu i co sprzedają. Twierdzenie, że "ja nie mam dzieci to co mnie obce obchodzą" jest lekko mówiąc niefajne.
Jako ojciec, zawsze twierdziłem tak samo jak mój ojciec, palacz od lat, że lepiej jak sobie dzieciak zapali ze "starym" w domu skoro tak bardzo chce, a nie po kątach.
Edukacja w tym temacie w Polsce jest straszna. Z jednej strony walka o zdrowie i młodzież, z drugiej akcyza która daje państwu miliony złotych. Przez lata tak naprawdę niewiele się dzieje w temacie analogów, za to w temacie EINów ciągle trwa nagonka i walka... Jak zwykle odbije się to na Nas, osobach które faktycznie chcą rzucić palenie analogów, a mają z tym problem lub palili dużo i traktują EIN jako zdrowszą alternatywę.
Tym bardziej, że Anglicy robią badania i są chyba jedynym państwem w którym rzeczywiście lekarze polecają EIN jako alternatywa albo sposób na rzucenie analoga.
Awatar użytkownika
Raz2trzy
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Posty: 517
Rejestracja: 02 kwie 2019, 08:27
Punkty reputacji: 1050
Lokalizacja:
Podziękował: 212 razy
Otrzymał podzięk.: 377 razy
Płeć: Mężczyzna

E-papierosy groźne jak dopalacze? GIS wyśle ostrzeżenia do szkół

Postautor: Raz2trzy » 02 paź 2019, 11:38

Maskotek może Metall ma lekkie cechy paranoika, rozumiem że Ty masz osobowość nieskazitelną? Ale jak Ty go tutaj obrażasz jest conajmniej niestosowne i szukasz zaczepki ewidentnie. Przecież to odrazu idzie wyczuć że piszę to z lekkim sarkazmem. Jest to sztuka wypowiedzi,która moim zdaniem mimo definicji definiowana być nie powinna, bo każdy w trochę inny sposób może go użyć. Te zaczepki że się często udziela - na serio? Bo te teksty o masturbacji to nawet nie skomentuje...Jesteś bardzo przesiąknięty trawnikiem i zachowujesz sie jak tamtejsze zgredy. Musisz pamiętać że to salon, tutaj się wchodzi niemalże jak do teatru mój Drogi.
Awatar użytkownika
lesstro
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Posty: 519
Rejestracja: 14 gru 2016, 11:10
Punkty reputacji: 1283
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował: 321 razy
Otrzymał podzięk.: 505 razy
Płeć: Mężczyzna

E-papierosy groźne jak dopalacze? GIS wyśle ostrzeżenia do szkół

Postautor: lesstro » 02 paź 2019, 11:41

@
Awatar użytkownika
Maskota
ka - rozejrzyj się po świecie, w Stanach jeden po drugim gubernatorzy zakazują EIN bez wnikania w szczegóły, dlatego nie dziwię się @Matall 'owi, że roztacza takie wizje. Gdzieś już pisałem, że prawdopodobnie zaczął się armagedon wapowania na świecie. To nie paranoja to rzeczywistość.
Obrazek
Awatar użytkownika
Metall
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Posty: 2003
Rejestracja: 27 lip 2019, 16:20
Punkty reputacji: 4701
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
Podziękował: 1997 razy
Otrzymał podzięk.: 1731 razy
Płeć: Mężczyzna

E-papierosy groźne jak dopalacze? GIS wyśle ostrzeżenia do szkół

Postautor: Metall » 02 paź 2019, 11:53

Maskota pisze:
Metall pisze:
Maskota pisze:
Metall pisze:
Czyli co? Mam latać po liquidy do apteki z receptą od lekarza? Oczywiście po uprzednim załatwieniu sobie od psychiatry zaświadczenia, że jestem uzależniony od nikotyny i byłem wieloletnim palaczem? I do tego z rentgenem i opinią od pulmonologa? A żeby nabyć legalnie sprzęt będę musiał wystąpić do komendanta wojewódzkiego Policji o stosowne pozwolenie?

Tak i rentgenem odbydu, żeby sprawdzić czy nie powiększają Ci się hemoroidy po zastosowaniu Ein. Pozwolenie od komendanta :lol: Urodziłeś się z paranoją czy popadasz w nią z wiekiem?

Tylko jedno słowo: sarkazm.

To nie sarkazm, ani nawet nie ironia. To daleko idąca paranoja. Jako jedyny w każdym takim temacie widzisz wizje oddalone o miliony lat świetlnych od rzeczywistości albo coś czego wcale nie będzie. Czasem mam wrażenie że nie masz w życiu innych problemów, że żyjesz tylko Ein. Że siedzisz całe dnie przed monitorem i się masturbujesz pod każdy taki temat wymyślając coraz to nowsze, drastyczniejsze, wręcz scenariusze dla przyszłości Ein. Jakby zaraz mieli pozbawić Cie zakupu jedynego pokarmu. Mamy jesień, wiatry dość mocno wieją, weź wyjdz może się troche przewietrzyć? Wybacz szczerość ale tak to wygląda z boku.

Kiedyś już coś Ci tłumaczyłem. Wniosków nie wyciągnąłeś. A powtarzał nie będę, bo chwaliłeś się gdzieś, że z testów nt. czytania ze zrozumiem miałeś wynik 96%. Tylko z litości tego nie skomentuję.
Ponadto diagnozowanie mojego stanu psychicznego i preferencji seksualnych nie jest tematem tego wątku. Tak więc odpuść. Póki sam jeszcze możesz to zrobić.


lesstro pisze:@Maskota - rozejrzyj się po świecie, w Stanach jeden po drugim gubernatorzy zakazują EIN bez wnikania w szczegóły, dlatego nie dziwię się @
Awatar użytkownika
Metall
'owi, że roztacza takie wizje. Gdzieś już pisałem, że prawdopodobnie zaczął się armagedon wapowania na świecie. To nie paranoja to rzeczywistość.

BAN na EIN w Indiach też jest pewnie tylko moją wewnętrzną paranoją ;)
Awatar użytkownika
Maskota
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 311
Rejestracja: 08 wrz 2019, 22:33
Punkty reputacji: 86
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podzięk.: 92 razy
Płeć: Mężczyzna

E-papierosy groźne jak dopalacze? GIS wyśle ostrzeżenia do szkół

Postautor: Maskota » 02 paź 2019, 11:55

Raz2trzy pisze:Maskotek może Metall ma lekkie cechy paranoika, rozumiem że Ty masz osobowość nieskazitelną? Ale jak Ty go tutaj obrażasz jest conajmniej niestosowne i szukasz zaczepki ewidentnie. Przecież to odrazu idzie wyczuć że piszę to z lekkim sarkazmem. Jest to sztuka wypowiedzi,która moim zdaniem mimo definicji definiowana być nie powinna, bo każdy w trochę inny sposób może go użyć. Te zaczepki że się często udziela - na serio? Bo te teksty o masturbacji to nawet nie skomentuje...Jesteś bardzo przesiąknięty trawnikiem i zachowujesz sie jak tamtejsze zgredy. Musisz pamiętać że to salon, tutaj się wchodzi niemalże jak do teatru mój Drogi.

Ja go nie obrażam, a wyrażam własne zdanie. Nie jestem nieskazitelny, mam bardzo paskudny charakter co wynika z tego że twardo stąpam po ziemi, i unikam wpadania w paranoje. I Zielony nie ma tutaj nic z tym wspólnego. Jeżeli już ma sie skłonność do wpadania w paranoje, go trzeba nad tym panować szczególnie publicznie. Bo gdybym dziś jako swieżak przyszedł na forum doczytać w sprawie Ein, chcąc zacząć wapować to czytając takie scenariusze powiedziałbym Ja piertole Kazia, ide po analogi. Bo mnie taka wizja skutecznie by od Ein odepchnęła skoro nie bede mógł ich kupić w dedykowanym sklepie.
lesstro pisze:@Maskotaka - rozejrzyj się po świecie, w Stanach jeden po drugim gubernatorzy zakazują EIN bez wnikania w szczegóły, dlatego nie dziwię się @Matall 'owi, że roztacza takie wizje. Gdzieś już pisałem, że prawdopodobnie zaczął się armagedon wapowania na świecie. To nie paranoja to rzeczywistość.
@
Awatar użytkownika
lesstro
masz racje, jednak USA w niektórych stanach ma kare śmierci, możliwość zakipu broni bez pozwolenia i wiele innych czego u nas nie ma i nie będzie. USA jest równie dzikie co Kaukaz. Nie prędko patrzyłbym na to co będzie h nas po tym co jest tam.
Awatar użytkownika
Tomba
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Posty: 3925
Rejestracja: 21 maja 2019, 15:29
Punkty reputacji: 7203
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2963 razy
Otrzymał podzięk.: 3890 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: E-papierosy groźne jak dopalacze? GIS wyśle ostrzeżenia do szkół

Postautor: Tomba » 02 paź 2019, 12:01

@
Awatar użytkownika
Maskota
- widziałeś ile sprzętu ostatnio kupiłem? Myślisz, że gromadzę go sobie ot tak? Napisałem nawet, że szykuję się na wojnę. Ta "wojna" to właśnie coraz większe restrykcje, które również przewiduję. Na pewno lepiej już nie będzie.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................

Wróć do „W mediach - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości