Wybuch e-papierosa

Używamy naszych e-papierosów odpowiedzialnie! Wszystko, co warto wiedzieć o bezpieczeństwie...
Awatar użytkownika
iron64
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 3396
Otrzymał podzięk.: 1881 razy

Wybuch e-papierosa

Postautor: iron64 » 25 mar 2021, 10:37

Nie jest to możliwe, z tego powodu, że win~ ponosi użytkownik. Zawsze. Użytkując np. akumulatory z odzysku albo z rozdartym i koszulkami, albo ladując akumulatory w modzie, czego nikt nie zaleca. Najczęściej za rozgrzanie do roztopienia obudowy odpowiada akumulator, który ze względu na swe zużycie nie jest w stanie naładować się do 4,2 V. Ładowarka nie przestanie ładować przy napięciu niższym i tym sposobem temperatura wzrasta dość szybko i niebezpiecznie. Innym powodem jest ładowanie prądem wielokrotnie większym niż dopuszcza producent ogniwa. Ogólnie można rzec RTFM, bo za 99,9% takich sytuacji odpowiadamy my sami. Więc lista musiałaby zawierać nicki userow chyba.
Ja sam doprowadziłem do wybuchu LG HG2 w ramach testów. Na listę więc się łapię. ;)
:bry:
Apoc

Wybuch e-papierosa

Postautor: Apoc » 17 cze 2021, 06:28

O kurde, nieładnie to wygląda. Nigdy się tym nie interesowałem, ale obrażenia po takim wybuchu są straszne. Kurde, metalowe obudowy modów się przepalają/topią, to co zrobią z twarzą/nogą... Noszenie ogniw li-ion jest niebezpieczne, czy to w kieszeni luzem, w pudełku, czy w modzie. Widziałem filmik gdzie gość sobie ściągnął bucha, schował do kieszeni moda i dopiero po czasie zaiskrzyło. Więc jaką on tu winę ponosi w tym przypadku? Jedynie złej jakości ogniwo, ale tego też nie jesteśmy pewni. Przypadków nagranych na kamerę jest dużo, a ile jest tych których nie uchwycono? :oops:

EDIT:

Co ciekawe, telefony (prócz jednego - wadliwego modelu oczywiście) nie wybuchają, a nawet jeśli to zdecydowanie rzadziej, choć telefonu używa praktycznie każdy człowiek, a EIN nie są tak popularne.
Awatar użytkownika
edarek
Moderator
Moderator
Punkty reputacji: 2452
Podziękował: 1847 razy
Otrzymał podzięk.: 1047 razy

Wybuch e-papierosa

Postautor: edarek » 17 cze 2021, 06:57

Apoc pisze:... Co ciekawe, telefony (prócz jednego - wadliwego modelu oczywiście) nie wybuchają, a nawet jeśli to zdecydowanie rzadziej, choć telefonu używa praktycznie każdy człowiek, a EIN nie są tak popularne.

To ja mam pomysł na spopularyzowanie EIN. Skoro telefony mogą mieć aparaty, to dlaczego nasze mody/boxy nie mogą mieć telefonów? :-D Robisz bucha - ktoś dzwoni, włączasz na głośnomówiący i buchasz dalej. Ale upsss... :BtT:
Obrazek
Tak w przybliżeniu
Awatar użytkownika
Sobear
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 804
Podziękował: 368 razy
Otrzymał podzięk.: 398 razy

Wybuch e-papierosa

Postautor: Sobear » 17 cze 2021, 07:41

@Apoc Nie siejmy apokaliptycznych wizji, bo naprawdę trzeba się postarać żeby akumulator strzelił i w 99.9% przypadków jest to wina użytkownika.

@
Awatar użytkownika
edarek
Niestety, ale ktoś Twój pomysł wykorzystał. ;) https://www.droidmen.com/jupiter-io3-smokeable-android-phone/
Sprzęt: Dicodes Dani SBS + Kayfun Lite 2021, Aspire Mixx + Siren V4, Ambition Mods Easy SBS + Pioneer RTA, Ambition Mods Converter + Bishop MTL RTA, Kizoku Techmod + Tauren MTL plus worek modów i karton tanków.
Awatar użytkownika
Miodu
Moderator
Moderator
Punkty reputacji: 5361
Podziękował: 2318 razy
Otrzymał podzięk.: 4516 razy

Wybuch e-papierosa

Postautor: Miodu » 17 cze 2021, 07:44

I to już na początku 2016 roku. :-D
Apoc

Wybuch e-papierosa

Postautor: Apoc » 17 cze 2021, 08:38

Sobear pisze:@Apoc Nie siejmy apokaliptycznych wizji, bo naprawdę trzeba się postarać żeby akumulator strzelił i w 99.9% przypadków jest to wina użytkownika.

Kurcze, ale przeczytałem właśnie praktycznie cały dział o bezpieczeństwie, i jest to zjawisko dość powszechne dodając to co widziałem na YT. I nie zawsze winny jest użytkownik, co potwierdza temat o spalonym Wismecu i ogniwach Sony (?) :

viewtopic.php?f=28&t=4308

A stał sobie wyłączony.

Sobear pisze:@edarek Niestety, ale ktoś Twój pomysł wykorzystał. ;) https://www.droidmen.com/jupiter-io3-smokeable-android-phone/

Nieeee! RLY? :facepalm1:
Awatar użytkownika
Sobear
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 804
Podziękował: 368 razy
Otrzymał podzięk.: 398 razy

Wybuch e-papierosa

Postautor: Sobear » 17 cze 2021, 09:05

Nie, nie jest to zjawisko powszechne. Jest to zjawisko dalekie od powszechnego. Podam Ci prosty przykład - typ wrzucił posta na reddicie o tym, że e-papieros wybuchł mu w ręce. ŁOLA BOGA ZBANOWAĆ VAPING!!! Okazało się, że matoł używał laptopówek bez owijek na mechu. Kolejny przykład - znajomemu bateria w modzie strzeliła. Czemu? Na akumulatorze zostało mniej niż 50% owijki... Oczywiście, że zdarzają się defekty modów, które mogą doprowadzić do takich sytuacji, ale jak już pisałem, w większości przypadków to wina użyszkodnika.
Sprzęt: Dicodes Dani SBS + Kayfun Lite 2021, Aspire Mixx + Siren V4, Ambition Mods Easy SBS + Pioneer RTA, Ambition Mods Converter + Bishop MTL RTA, Kizoku Techmod + Tauren MTL plus worek modów i karton tanków.
Awatar użytkownika
iron64
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 3396
Otrzymał podzięk.: 1881 razy

Re: Wybuch e-papierosa

Postautor: iron64 » 17 cze 2021, 09:20

Ja tam kilka boxow już ubiłem i kilka akumulatorów również. Jednak nigdy nie była to wina ani boxa ani akumulatora. Zawsze była to moja wina. Jak ktoś nie potrafi się przyznać do tego to winy szuka wszędzie wkoło.
:bry:
Apoc

Wybuch e-papierosa

Postautor: Apoc » 17 cze 2021, 09:37

No OK.

Nie wiem czy powinienem to napisać tutaj, czy założyć nowy temat ale zapytam: (proszę o usunięcie posta jeśli nie powinno go tu być)

Ja do niedawna używałem iJusta 3, moja żona nadal go używa, grzałki 0,2 oma i 0,15 oma - więc non stop ogniwo jest mocno obciążone, dodatkowo ładowany jest jak wiecie przez gniazdo USB - ogniwo jest wbudowane. Czytałem o słabej jakości tych zasilań i nie wiem już co zrobić, czy czym prędzej się pozbyć ich z domu? (moje zasilanie leży w pudełku w graciarni z EIN)

Czy nie warto panikować i poczekać na niepokojące objawy? Obydwa zasilania się nie grzeją, nie śmierdzą po kilku głębszych. Podczas ładowania też nic złego się nie dzieje. Przyciski w porządku. Nie ukrywam, że w obecnej chwili nie chciałbym wydawać kasy na nowy kit, dodatkową ładowarkę i ogniwa, trzeba zafundować dziecku wakacje więc odłożyłbym zakupy dla żony na później.
Awatar użytkownika
GeciKowy
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 198
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podzięk.: 99 razy

Wybuch e-papierosa

Postautor: GeciKowy » 17 cze 2021, 09:38

Mi kiedyś lekko (i dosłownie) strzelił SMOK OSUB 80W. Był to pierwszy i ostatni raz kiedy kupiłem coś ze stajni Smoków. Używany był zgodnie ze sztuką. Akumulator sprawdzony w stanie idealnym, parownik inny niż z zestawu skręcony na 25_W bo był to singlowy modzik. Wyciągnąłem z kieszeni, odblokowałem, zrobiłem dwa sztachy i w trakcie zaciągania coś w nim pierdło. Mod przestał działać, akumulator lekko "podspawany" ale nie wybuchł. Nawet owijka na nim w stanie nienaruszonym. W sumie to jeden i jedyny przypadek kiedy miałem przygodę ze sprzętem.

Owszem bardzo często wina leży po stronie użytkownika, ale równie często moim zdaniem jest to wina samego sprzętu. Jesteśmy zalani chińszczyzną. Produkcje lecą na ogromne skale i pomimo jakiejś tam umownej kontroli jakości, nie są w stanie wszystkiego przetestować/sprawdzić dokładnie. Zawsze jakieś pojedyńcze sztuki wyjdą z wadami, tak samo jak zawsze znajdzie się jakiś użytkownik który ma w nosie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Ja osobiście stronię od mechanicznych rurek. Skoro zawodzą sprzęty które mają zabezpieczenia, to nie zaufam rurce bez zabezpieczenia, pomimo prawidłowego doboru, skręceniu setupu do akumulatora i rury.

I potwierdzam. Miałem lata temu iJusta. W moim wypadku był to model drugi który grzał się fest podczas ładowania i go zutylizowałem. Co prawda młody wtedy byłem, ale czym grozi przegrzewanie ogniw wiedziałem od dziadka/ojca już na początku szkoły podstawowej...

EDIT. Mówienie, że 99,9% przypadków to wina użytkownika to przesada. Nie mówimy tutaj o niedopałku analoga rzuconym w suchym lesie tylko o sprzęcie elektronicznym który łapie usterki czy tego chcemy czy nie. A nagonkę w mediach za odpowiednią kasę można zrobić na wszelki temat z byle powodu.

eD
Ostatnio zmieniony 17 cze 2021, 09:47 przez GeciKowy, łącznie zmieniany 1 raz.
Aktualne parownik: DOVPO Blotto Mini RTA
Aktualne zasilanie: LostVape Thelema DNA 250C

Wróć do „Bezpieczeństwo”