Zadyma w pokoju a elektronika?

Używamy naszych e-papierosów odpowiedzialnie! Wszystko, co warto wiedzieć o bezpieczeństwie...
Awatar użytkownika
bulit73
Patronauta
Patronauta
Posty: 1813
Rejestracja: pn paź 14, 2019 3:09 pm
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 7874 razy
Otrzymał podzięk.: 1857 razy
Płeć: Mężczyzna

Zadyma w pokoju a elektronika?

Postautor: bulit73 » wt paź 06, 2020 7:05 pm

bertoVapes pisze: Musiałbym mieć chyba całą dobę pootwierane wszystkie okna by pozbyć się problemu.

Lub mały wiatraczek, który odganiałby chmury z monitora.
Obrazek
bertoVapes
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: ndz gru 23, 2018 10:36 am
Lokalizacja:
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podzięk.: 73 razy
Płeć: Mężczyzna

Zadyma w pokoju a elektronika?

Postautor: bertoVapes » wt paź 06, 2020 6:55 pm

VapeLab pisze:@bertoVapes W końcu będziesz mógł opowiedzieć swoją łzawą historię o powodzi w kompie. :lol:

Chyba już pisałem o tym na salonie albo na trawniku. Do tej pory na pewno wykończyłem 2 monitory i Radeona 7850. Z monitora po ok. 5 latach wapczenia dosłownie zaczęło mi w pewnym momencie kapać. Podobnie było z Radeonem. Nie dbałem o kompa, długo go nie otwierając. Jak już do tego doszło, odkryłem dosłownie kałużę na karcie graf. O dziwo tyle czasu komp działał bez zarzutu, aż w końcu zdechł. Teraz mam nową platformę, lepszą budę i chłodzenie. Sprawdzam co kilka miesięcy i jest zupełnie sucho, czego nie mogę powiedzieć o kolejnym monitorze wystawionym na kumulusy. Pewnie za jakiś czas kolejny zdechnie. Wietrzę pokój ile tylko się da ale to wciąż za mało. Musiałbym mieć chyba całą dobę pootwierane wszystkie okna by pozbyć się problemu.
Awatar użytkownika
Metall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2067
Rejestracja: sob lip 27, 2019 2:20 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 2128 razy
Otrzymał podzięk.: 2038 razy
Płeć: Mężczyzna

Zadyma w pokoju a elektronika?

Postautor: Metall » wt paź 06, 2020 6:18 pm

Haze pisze: ... jak masz blaszaka to otwórz go raz na jakiś czas i się przekonasz...

Stanowczo protestuję! Nie jestem jakąś puszką z mielonką tyrolską, żeby mnie bezczelnie otwierać i przekonywać się co mam w środku! :jezor:
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3677
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3216 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Zadyma w pokoju a elektronika?

Postautor: iron64 » wt paź 06, 2020 5:15 pm

@
Awatar użytkownika
Robson
a w LC się kiedyś bawiłeś?
Sorry za offtop, ale musiałem zapytać, bo ładne WC zobaczyłem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Robson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1042
Rejestracja: ndz lis 10, 2019 2:25 pm
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1966 razy
Otrzymał podzięk.: 1939 razy
Płeć: Mężczyzna

Zadyma w pokoju a elektronika?

Postautor: Robson » wt paź 06, 2020 4:25 pm

Frankosio pisze:Taki środek choćby testowo możecie sobie sami zrobić. Na 0,5 litra wody dodajcie łyżkę stołową gliceryny i wymieszajcie. Podczas sprzątania, odkurzania przetrzyjcie meble i inne twarde powierzchnie szmatką nawilżona przygotowanym roztworem wody z gliceryną.

Nie wolno takich rzeczy robić! Mam potem lizać meble jak mi zabraknie samogonu? :lol:
Żartuję oczywiście. ;)

Co do czyszczenia komputera stacjonarnego - swój czyszczę wewnątrz średnio co 4-5 miesięcy, 3 wentylatory 120 mm wciągające na przednim panelu + 1 od spodu od zasilacza z założonymi filtrami (przeciwkurzowymi czy tam przeciwpyłkowymi) wciągają e-parę elegancko, mimo iż kolejne 2 na górze i 1 z tyłu teoretycznie wypychają ją od razu na zewnątrz. "Tłuszczyk" zawsze jakiś się zbierze, dodatkowo sklejając trochę kurzu, głównie na chłodnicy oraz na łopatkach wentylatorów (także i na karcie graficznej). Potem sobie zmieniam jeszcze pasty pod radiatorami, czasem i termopady... i siadam sobie wtedy, odpalam komputerek i psychicznie wypoczywam, że nic mi się nie ugotuje w środku mojego misiunia... :lol:
Bardzo lubię mojego misiunia, kiedyś tu gdzieś chyba pisałem, że nawet w nagrodę zainstalowałem mu wewnątrz kamerkę z latopa, żeby podglądać stan borygo w rezerwuarze od chłodzenia cieczą. :lol:
Obrazek
Obrazek
Psychiczny fanatyk DNA & Arctic Fox oraz atomizerów Steam Crave (DTL).
Walić jednorazówki - to elektrośmieci!
Awatar użytkownika
Frankosio
AdminTechniczny
AdminTechniczny
Posty: 1678
Rejestracja: ndz cze 24, 2018 10:32 am
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1833 razy
Otrzymał podzięk.: 3018 razy
Płeć: Mężczyzna

Zadyma w pokoju a elektronika?

Postautor: Frankosio » wt paź 06, 2020 3:48 pm

Szyby parują niezależnie od tego, czy wapujemy w aucie czy nie. Nalot jaki osadza się na szybach jest tym większy, czym większa jest wilgotność powietrza na zewnątrz i jest to zarówno smog, kurz i inne zanieczyszczenia zewnętrzne jak i skutek działania klimatyzacji samochodowej.
Efekt tłustych i lekko zaparowanych szyb występuje również w autach w których nigdy nikt nie palił i nie wapował. Oczywiście chmurzenie w aucie zwiększa i przyspiesza efekt "tłustej szyby" ale nie jest to główna przyczyna. Chmurzenie w aucie pozostawia mleczną mgiełkę na szybach (nie tylko przedniej) i aby tego uniknąć wystarczy minimalne uchylenie szyby, a resztę załatwi cyrkulacja powietrza z nawiewów.
Co do środków czyszczących, to od wieków jednym z najbardziej efektywnych sposobów na czyszczenie szyb wszelakich jest roztwór wody z octem. Niektóre płyny do szyb, mają w opisie, że zawierają ocet. Oczywiście brudne szyby dobrze jest najpierw umyć płynem czyszczącym lub choćby wodą z dodatkiem płynu do naczyń, ale po tym dobrze jest jeszcze przetrzeć szybę roztworem wody z octem.
No i słówko o samej glicerynie... Oprócz stosowania jej w kosmetyce i wapowaniu gliceryna ma też zastosowanie w wielu środkach czyszczących tworząc powłoki antystatyczne.
Taki środek choćby testowo możecie sobie sami zrobić. Na 0,5 litra wody dodajcie łyżkę stołową gliceryny i wymieszajcie. Podczas sprzątania, odkurzania przetrzyjcie meble i inne twarde powierzchnie szmatką nawilżona przygotowanym roztworem wody z gliceryną.
Efekt: brak plam i śladów palców na meblach (wreszcie nie pozostawicie śladów na barku :lol: ) oraz kurz nie osadza się na meblach tak szybko jak normalnie.

Wapowanie w pomieszczeniach niewentylowanych (mały, nie wietrzony pokój) powoduje osadzanie się na elementach szklanych mlecznego nalotu mgiełki ORAZ podwyższoną wilgotność powietrza.
:chmurka: Obrazek :vape: Only MTL :ok2:
Awatar użytkownika
SzamanDM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 757
Rejestracja: wt cze 16, 2015 8:29 am
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 899 razy
Otrzymał podzięk.: 757 razy
Płeć: Mężczyzna

Zadyma w pokoju a elektronika?

Postautor: SzamanDM » wt paź 06, 2020 2:01 pm

Ja zauważam plusy dodatnie nalotu glikolowo-glicerynowego. Gdy się trochę zapomnieć i nie odkurzać przez jakiś czas to potem kurz z powierzchni gładkich łatwiej zebrać w połączeniu z naszym nalotem. :-D
Obrazek
⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️ ⚡️⚡️⚡️
#uniewinnicmariana
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Zadyma w pokoju a elektronika?

Postautor: Tomba » wt paź 06, 2020 1:18 pm

Parowanie okien wiążę się m.in. ze słabą wentylacją. Wraz z parą osadza się gliceryna. W aucie, zawsze w tym okresie, wymieniam filtr kabinowy. Koszt 45 zeta + minuta roboty. W sezonie jesienno-zimowym myję przednią szybę może ze 3 razy i nie jest to aż tak upierdliwe.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
lesstro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 655
Rejestracja: śr gru 14, 2016 10:10 am
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował: 435 razy
Otrzymał podzięk.: 727 razy
Płeć: Mężczyzna

Zadyma w pokoju a elektronika?

Postautor: lesstro » wt paź 06, 2020 12:57 pm

@
Awatar użytkownika
Krasnal45
nie chcę się kłócić, ale skoro gliceryna to alkohol, a ten służy zwyczajowo do czyszczenia i odtłuszczania, to gliceryna nie podlega tym regułom. Ciekawe dlaczego? Aha zapomniałem, może jeszcze spróbować IPA.
Obrazek
Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: sob cze 20, 2015 6:38 am
Lokalizacja: Aglomeracja Śląska
Podziękował: 5173 razy
Otrzymał podzięk.: 7643 razy
Płeć: Mężczyzna

Zadyma w pokoju a elektronika?

Postautor: Krasnal45 » wt paź 06, 2020 12:41 pm

@
Awatar użytkownika
lesstro

Gliceryna absolutnie nie jest "tłusta". Jest lepka. To dwa zupełnie różne zjawiska. Gliceryna jest alkoholem. ;)
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 1 gość