Akumulatory Li-Ion fakty i mity czyli podstawowe informacje.

Używamy naszych e-papierosów odpowiedzialnie! Wszystko, co warto wiedzieć o bezpieczeństwie...
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Akumulatory Li-Ion fakty i mity czyli podstawowe informacje.

Postautor: Tommy Black » sob sie 15, 2015 8:27 am

Jakoś od tylu lat używane na świecie na takie same ogniwa latarki i inne urządzenia nie wybuchały i nie stwarzały takiego zagrożenia, jak nagle e-papierosy.Dziwne,choć może moja uwga jest złośliwa i obarczona brakiem wiedzy. Niemniej jednak powinniśmy chyba więcej uwagi poświęcać nie tylko na teksty o ogniwach,co na sposób w jaki je używamy...ogniwa ,nie teksty... ;)
paveletz
Płeć: nieokreślona

Re: Akumulatory Li-Ion fakty i mity czyli podstawowe informacje.

Postautor: paveletz » wt lip 14, 2015 12:48 pm

Dorzucę swoje trzy grosze do wypowiedzi Krasnego – a dokładnie, w sprawie wypomnianych zalet „bezpiecznej chemii” Li-Mn.
Otóż, najbardziej ekstremalną sytuacją dla ogniwa jest stan w którym zostanie ono długotrwale zwarte. Właśnie w takiej sytuacji, w zamkniętym obwodzie, którego częścią jest ogniwo zaczynają płynąć naprawdę duże prądy i wytwarzane jest ciepło. Ponieważ ciepło wydzielanie jest w całym obwodzie, grzeje się także samo ogniwo. Po osiągnięciu temperatury granicznej określanej w literaturze jako „thermal runaway” przegrzane ogniwo z dużym prawdopodobieństwem eksploduje ciśnieniowo. Próg „thermal runaway” jest ściśle związany z typem chemii zastosowanej w akumulatorze – przykładowo, dla popularnej chemii opartej na kobalcie, wynosi ona ok. 150°C, a dla omawianych tu ogniw opartych na manganie – nawet 250°C. Jak widać, różnica ta jest ogromna i oczywiście przekłada się bezpośrednio na margines bezpieczeństwa użytkowania. Dodatkowo, ogniwa Li-Mn jako znacznie nowocześniejsze, posiadają zazwyczaj nadmiarowe zabezpieczenia mechaniczne zapobiegające niebezpiecznemu zwiększeniu się ciśnienia wewnętrznego.

Z mojego doświadczenia wynika jednak, że prawdopodobieństwa eksplozji ogniwa (niezależnie od typu chemii) podczas pracy w modzie nie należy demonizować – oczywiście, jeżeli konstrukcja używanego moda jest w miarę solidna i przemyślana (niezależnie czy jest to konstrukcja własna czy jakaś „chińszczyzna”) – bo ryzyko wystąpienia awarii powodującej aż tak fatalne w skutkach zwarcie jest w takiej sytuacji minimalne, no chyba że użytkownik coś sam „inteligentnego” wykombinuje... Dodatkowo, w „porządnym modzie”, nawet gdy przytrafi się nam już jakaś awaria, większość ciepła zostanie najprawdopodobniej rozproszona przez obudowę (i tu dostrzegam pewną wyższość „blaszaków” nad „drewniakami”) zanim nastąpi przegrzanie ogniw i ogólne „bum”. Oczywiście zupełnie inaczej ma się ta sprawa przy ładowaniu ogniw – i w tym przypadku należy naprawdę uważać – ale to już są rozważania wykraczające poza ten temat.

BTW - W niektórych źródłach pojawia się także i „ogólna” temperatura uznawana dla większości li-ion za krytyczną, określana na ok. 176C (350F).
Mastertext
Płeć: nieokreślona

Re: Akumulatory Li-Ion fakty i mity czyli podstawowe informacje.

Postautor: Mastertext » pn lip 13, 2015 9:32 pm

Z tego co wyczytałem w internetach, ładowanie baterii litowo-jonowych obejmuje dwa etapy:

1. Ładowanie prądem o stałym natężeniu (constant current charge), zazwyczaj o szybkości od 0,5C do 1C (zalecane 0,8C dla zastosowań konsumenckich) do chwili gdy napięcie ogniwa osiągnie 4,1V, co w praktyce oznacza w przypadku ogniw o pojemności 2000 mAh i szybkości ładowania 1C nieco ponad godzinne ładowanie prądem o natężeniu 2000 mA.
2. Ładowanie nasycające (saturation charge), polegające na utrzymywaniu stałego napięcia ładowania 4,2 V do momentu, gdy prąd ładowania spadnie do około 10% prądu znamionowego akumulatora. (Czas ładowania w tej fazie wynosi około dwóch godzin i zależy do typu ogniwa, producenta, itd.).

W takich warunkach można uzyskać 95% do 99% sprawności akumulatorów przy relatywnie niskim wzroście ich temperatury w czasie ładowania.
Warto o tym pamiętać wybierając ładowarkę.
Mirek Kornaszewski
Płeć: nieokreślona

Re: Akumulatory Li-Ion fakty i mity czyli podstawowe informacje.

Postautor: Mirek Kornaszewski » pn lip 13, 2015 8:18 pm

Można dodać jeszcze, że podawane na koszulkach prądy rozładowania, zwłaszcza przez niektórych "producentów", marketingowo ukierunkowanych na waperów, należy traktować z dużą ostrożnością. ;)
Awatar użytkownika
Pamoko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: ndz lip 12, 2015 8:35 pm
Lokalizacja: Grądy
Podziękował: 96 razy
Otrzymał podzięk.: 121 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Akumulatory Li-Ion fakty i mity czyli podstawowe informacje.

Postautor: Pamoko » pn lip 13, 2015 7:49 pm

Obrazek
Mój rodzinny blog (dla lubiących stare fotografie i wyblakłe liściki): http://dziadkaheniapisanie.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Krasny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: ndz lip 12, 2015 9:43 pm
Lokalizacja: Mikorzyn
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podzięk.: 29 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Akumulatory Li-Ion fakty i mity czyli podstawowe informacje.

Postautor: Krasny » pn lip 13, 2015 7:23 pm

Według mnie nie ma znaczenia. Zawsze doładowuję na full żeby móc się cieszyć z nowego ogniwa. Tak naprawdę tyle oszczędzamy na śmierdzielach że akumulatory traktuję jako zwykłą eksploatację która i tak jest tańsza.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Akumulatory Li-Ion fakty i mity czyli podstawowe informacje.

Postautor: Tommy Black » pn lip 13, 2015 7:16 pm

Pamoko, mnie chyba tajwoj albo Adam - Haze powiedzieli że to w zasadzie nie ma znaczenia. Akumulatory mają jakąś określoną ilość cykli rozładowania- ladowania.Ja robie tak; nowe ogniwo mające ok 50- 60 % stanu naładowania , wkładam do moda, i jadę na nim do odcięcia prądu.
Dopiero potem laduję. Ale może wypowie się ktoś kto się zna, bo ja to wiecie.... :facepalm:
Awatar użytkownika
Pamoko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: ndz lip 12, 2015 8:35 pm
Lokalizacja: Grądy
Podziękował: 96 razy
Otrzymał podzięk.: 121 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Akumulatory Li-Ion fakty i mity czyli podstawowe informacje.

Postautor: Pamoko » pn lip 13, 2015 7:08 pm

Dzięki @
Awatar użytkownika
Krasny
za ten wątek:) I od razu pytanie do koleżeństwa (fajne słowo;): kupuję nowy, markowy akumulator i po włożeniu do moda/boxa pokazuje poziom naładowania powiedzmy 60%. Czyli był gdzieś w fabryce wstępnie naładowany. I teraz pytanie, używać do rozładowania, czy od razu ładować do 100%? Czy ma to jakieś znaczenie dla trwałości akumulatora?
Może od razu przedstawię moje zdanie:) Sądzę, że obecnie ogniwa (markowe) są tak zaawansowane technologicznie (choć oczywiście nie doskonałe), że nie ma to żadnego znaczenia:)
Mój rodzinny blog (dla lubiących stare fotografie i wyblakłe liściki): http://dziadkaheniapisanie.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Akumulatory Li-Ion fakty i mity czyli podstawowe informacje.

Postautor: Tommy Black » pn lip 13, 2015 6:55 pm

A ropuchy, całe stado ,poleciało zanim Ci odpisałem! :) :beer:
Awatar użytkownika
Krasny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: ndz lip 12, 2015 9:43 pm
Lokalizacja: Mikorzyn
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podzięk.: 29 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Akumulatory Li-Ion fakty i mity czyli podstawowe informacje.

Postautor: Krasny » pn lip 13, 2015 6:52 pm

Tommy Black pisze:Bardzo Ci dziekuję Krasny Jacku! :)
Takich postów nam tu potrzeba właśnie! Czegoś się znów dowiedzialem i przy okazji odmitologizowałem to co już wiedzialem!


No problem, zauważyłem że w tym dziale coś pusto to i naskrobałem.

ps1
A repuchy będą :lol:

ps2
Wystarczy Krasny, ale miło że pamiętasz ja mam zawsze z tym problem.

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość