Fiber Freaks- na bazie jakiej celulozy?

Dział przeznaczony na sprawy techniczne związane z e-papierosami
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Fiber Freaks- na bazie jakiej celulozy?

Postautor: Tommy Black » śr wrz 28, 2016 3:10 pm

tinOFbeer pisze:Napisałaś w jego opisie, że się doskonale barwi

Tak napisalem w kontekscie opisu samego materiału.

Tommy Black pisze:
...Jest niezwykle wytrzymały, higieniczny, nie rozciąga się, nie kurczy w wodzie i doskonale barwi. Do tego jego produkcja jest najbardziej ekologiczna z wszystkich, ponieważ w trakcie wyeliminowano wszelkie toksyczne substancje, zastępując je organicznymi (tzw. NMMO).


Ale gdybym chciał poświęcić barwieniu Lyocellu coś więcej niż techniczną wzmiankę, to bym napisał, gdyby to miało dla nas jakiekolwiek znaczenie.
Nie sądziłem i nie sądzę aby kogoś tu interesował barwiony Lyocell. Bo barwi się go rzeczywiście trudno barwnikami naturalnymi. Ja celowo w swoich opisach tego materiału pomijałem barwienie.Ale jak widać zapomniałem, że najważniejsze rzeczy to są te, które ja, amator, zwykle pomijam. :-P
Awatar użytkownika
tinOFbeer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 921
Rejestracja: ndz lut 14, 2016 12:16 am
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podzięk.: 183 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Fiber Freaks- na bazie jakiej celulozy?

Postautor: tinOFbeer » śr wrz 28, 2016 2:12 pm

Napisałaś w jego opisie, że się doskonale barwi ;)

Wysłane z mojego Galaxy Nexus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Fiber Freaks- na bazie jakiej celulozy?

Postautor: Tommy Black » śr wrz 28, 2016 2:09 pm

tinOFbeer pisze:SŁABE STRONY Lyocell jest materiałem, który słabo absorbuje barwniki naturalne. Jego barwienie wymaga więc stosowania często niebezpiecznych, zarówno dla pracowników fabryk jak i konsumentów, barwników chemicznych, które wnikają głęboko w materiał.


Zauważ że ja pisalem o samym materiale Lyocell i jego produkcji a Ty przytaczasz jakąś większość :) opisów dotyczących jego barwienia.
Nigdzie nie pisałem o barwieniu i jego dość skomplikowanym procesie, bowiem na pewno nie interesuje nas, waperów, barwiony Lyocell .
Awatar użytkownika
tinOFbeer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 921
Rejestracja: ndz lut 14, 2016 12:16 am
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podzięk.: 183 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: RE: Fiber Freaks- na bazie jakiej celulozy?

Postautor: tinOFbeer » śr wrz 28, 2016 2:02 pm

Tommy Black pisze:...Jest niezwykle wytrzymały, higieniczny, nie rozciąga się, nie kurczy w wodzie i doskonale barwi. Do tego jego produkcja jest najbardziej ekologiczna z wszystkich, ponieważ w trakcie wyeliminowano wszelkie toksyczne substancje, zastępując je organicznymi (tzw. NMMO).


Większość opisów brzmi tak:
...
SŁABE STRONY
 
Lyocell jest materiałem, który słabo absorbuje barwniki naturalne. Jego barwienie wymaga więc stosowania często niebezpiecznych, zarówno dla pracowników fabryk jak i konsumentów, barwników chemicznych, które wnikają głęboko w materiał.


Wysłane z mojego Galaxy Nexus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Fiber Freaks- na bazie jakiej celulozy?

Postautor: Tommy Black » śr wrz 28, 2016 7:53 am

DamianGR pisze:Dodam tylko że Tencel jest znany także pod nazwą Lyocell .


Jest akurat odwrotnie. :)

Lyocell to włókno celulozowe III generacji. Zamiennie używa się nazwy Tencel, która jest nazwą handlową. Lyocell to wyjątkowy materiał, który właściwościami przewyższa najlepsze gatunki bawełny. Jest niezwykle wytrzymały, higieniczny, nie rozciąga się, nie kurczy w wodzie i doskonale barwi. Do tego jego produkcja jest najbardziej ekologiczna z wszystkich, ponieważ w trakcie wyeliminowano wszelkie toksyczne substancje, zastępując je organicznymi (tzw. NMMO).
Proces produkcji lyocellu polega na rozpuszczeniu celulozy. Proces ten, choć wydaje się być podobnym do procesu produkcji wiskozy, różni się znacząco, zwłaszcza na poziomie stosowanych substancji. Do produkcji wiskozy jako rozpuszczalnik stosuje się substancje żrące, takie jak dwusiarczek węgla (CS2) i wodorotlenek sodu (NaOH), zaś do produkcji lyocellu używany jest n-tlenek n-metylomorfoliny (NMMO). Lyocell produkowany jest głównie w Stanach Zjednoczonych (gdzie znany jest głównie pod nazwą Tencel), Indiach, Wielkiej Brytanii oraz Austrii.Lyocell łączy zalety bawełny i wiskozy. I ta informacja może być dla nas najważniejsza.Samą wiskozę już mogliśmy jednak przetestować w Fiber Freaks Original. Mieszankę
bawełny i wiskozy też, w FF Blend oraz specjalną wersję bawełny, przy produkcji której nie używa się żadnych płynów, tylko obróbka mechaniczna, czyli Angel Hair.
Lyocell wydaje się materiałem bardziej pożądanym dla przemysłu odziezowego niż dla nas, ale kto wie? :)
Posiada znakomite właściwości oddychającyce. Włókna w optymalnym stopniu pochłaniają wilgoć oraz regulują temperaturę, dzięki czemu lyocell nadaje się na każdą porę roku, a dodatkowo jest bardzo wytrzymały nawet gdy jest wilgotny.Czyli ta wytrzymałość w stanie wilgoci może być właśnie dla nas istotna.
Awatar użytkownika
tunajerzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: sob cze 20, 2015 2:30 pm
Lokalizacja: Świnoujście
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podzięk.: 373 razy
Płeć: Mężczyzna

Fiber Freaks- na bazie jakiej celulozy?

Postautor: tunajerzy » wt wrz 27, 2016 6:20 pm

Tommy Black pisze:
Haze pisze:Nieee, po co przepoławiać... Podzielcie się, np. jeden niech używa w dni tygodnia z literą "F" w nazwie, drugi z literą "M" :smile:

Co za przebiegła bestia...a który dzień tygodnia ma w nazwie literkę "f" ? :-P

A czy ktoś może wie, gdzie w Polsce można kupić ten nowy nośnik Tencel, ale nie w postaci nocnej koszulki, rozmiar obojętny...?


Dzień tygodnia z litrą f, to friday :D

Nośnika z nazwą Tencel, w chwili obecnej chyba nie dostaniesz, ale możesz poszukać czesanki wiskozowej.
Awatar użytkownika
DamianGR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1245
Rejestracja: sob lip 18, 2015 7:50 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 816 razy
Otrzymał podzięk.: 1360 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Fiber Freaks- na bazie jakiej celulozy?

Postautor: DamianGR » wt wrz 27, 2016 6:02 pm

Dodam tylko że Tencel jest znany także pod nazwą Lyocell .
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Fiber Freaks- na bazie jakiej celulozy?

Postautor: Tommy Black » wt wrz 27, 2016 5:49 pm

Haze pisze:Nieee, po co przepoławiać... Podzielcie się, np. jeden niech używa w dni tygodnia z literą "F" w nazwie, drugi z literą "M" :smile:

Co za przebiegła bestia...a który dzień tygodnia ma w nazwie literkę "f" ? :-P

A czy ktoś może wie, gdzie w Polsce można kupić ten nowy nośnik Tencel, ale nie w postaci nocnej koszulki, rozmiar obojętny...?
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Fiber Freaks- na bazie jakiej celulozy?

Postautor: Haze » wt wrz 27, 2016 5:43 pm

Nieee, po co przepoławiać... Podzielcie się, np. jeden niech używa w dni tygodnia z literą "F" w nazwie, drugi z literą "M" :smile:
Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Fiber Freaks- na bazie jakiej celulozy?

Postautor: Tommy Black » wt wrz 27, 2016 11:33 am

Haze pisze:Tak, do podziału.


Ale w sensie tej lutownicy do podziału? Czyli przepołowić ją?
Czy w sensie używalności co drugi dzień, czy jak?
Od razu mówię, w soboty i neidziele nie lutuję!

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: akds21 i 5 gości