Poradnik - tworzymy swój pierwszy PREMIX!

O bazach, liquidach, aromatach - czym napełniamy e-papierosa
Awatar użytkownika
Donayo
Patronauta
Patronauta
Posty: 183
Rejestracja: pt sie 14, 2020 11:30 am
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 153 razy
Otrzymał podzięk.: 111 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Poradnik - tworzymy swój pierwszy PREMIX!

Postautor: Donayo » pn sty 25, 2021 8:41 pm

Poradnik o premixach, więc jasna sprawa ze słodzikiem, ale dla mnie największą przewagą "bimbrownictwa" jest właśnie brak słodzika, który nieprzyjemnie osadza się na ustach i zębach.
Obrazek

- Asmodus Colossal + Wotofo Flow Sub-Ohm Tank (12.01.2022)
- Oxva Origin 2 (20.08.2022)
- Oxva Origin SE (27.09.2022)
- Oxva Xlim SE (30.12.2023)
- Oxva Xlim Pro (31.01.2023)
- GeekVape Digi-Q (29.03.2024)
Awatar użytkownika
DooshPastesh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: śr paź 03, 2018 8:59 am
Lokalizacja: Gizycko
Podziękował: 995 razy
Otrzymał podzięk.: 2230 razy
Płeć: nieokreślona

Re: Poradnik - tworzymy swój pierwszy PREMIX!

Postautor: DooshPastesh » pn sty 25, 2021 7:38 pm

Dodam małe sprostowanie co do użytej sukralozy, bo widzę, że są wątpliwości.

Uwaga! Ten poradnik ma zapewnić jak najbliższe doznanie podobne do premixów! W premixach jest sukraloza. Tyle i aż tyle. Ten poradnik ma na celu wprowadzić ludzi przyzwyczajonych do tanich premixów w świat własnego mieszania. Bezboleśnie.

Oczywiście, również polecam słodzić etylomaltolem lub stewią (tego akurat nie próbowałem) bardziej niż sukralozą. No ale jeśli ma być premix, to słodzik niestety jest w składzie.
Gorąco zachęcam do rezygnowania ze słodzenia i używania wysokiej jakości aromatów, które nie wymagają słodzenia!!!
Don't drip and drive.
MTL: Aspire Paradox, BP Mods Pioneer
DTL:
Awatar użytkownika
Jaraczos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pn sty 25, 2021 1:18 pm
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podzięk.: 1 raz
Płeć: Mężczyzna

Poradnik - tworzymy swój pierwszy PREMIX!

Postautor: Jaraczos » pn sty 25, 2021 3:27 pm

Świetny poradnik, napisany prostym językiem. Wytłumaczony jak 'krowie na rowie' i to się ceni. Od siebie, jako fellow casuala, mogę dorzucić dwie rzeczy:

1. Kupując glicerynę i glikol oddzielnie, dobrze jest na starcie wymieszać je ze sobą w pożądanej proporcji. Np. ja z lenistwa zamawiam 2 litry gliceryny i litr glikolu propylenowego, wlewam to wszystko do gara, dosyć intensywnie mieszam do momentu zaniknięcia widocznych 'nitek' lub inaczej - do uzyskania jednolitej mieszaniny, a następnie rozlewam to wszystko do butelek i jest bueno baza 66/33 (nie zauważyłem większych różnic w smaku od 70/30). Dzięki temu, całość szybciej się przegryzie. No i z odmierzaniem będzie mniej zabawy - zamiast oddzielnie odmierzać glicerynę i glikol możemy raz wlać gotową bazę i pozostaje nam poczekać.

2. Z tego co zdążyłem się naczytać o słodzikach, to sukraloza jest potencjalnie niebezpieczna i nie wiem, czy lepszym słodzikiem nie byłby etylomaltol lub stewia - niemniej jednak, poprawcie mnie jeżeli się mylę.
Awatar użytkownika
DooshPastesh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: śr paź 03, 2018 8:59 am
Lokalizacja: Gizycko
Podziękował: 995 razy
Otrzymał podzięk.: 2230 razy
Płeć: nieokreślona

Poradnik - tworzymy swój pierwszy PREMIX!

Postautor: DooshPastesh » pn sty 11, 2021 1:10 pm

W dzisiejszym poradniku dla niedoświadczonych użytkowników DIY i osób chętnych zapoznać się z arkanami tworzenia własnych eliksirów, na przekór ustawie, podatkom i cenom zdzierczych sprzedawców w vapeshopach przedstawię tajemną wiedzę, która w końcu musi wyjść na jaw.

Dziś zrobimy PREMIX!!!
Premix najbardziej zbliżony do sklepowego, wykonany jak najprostszą metodą oraz przy najniższych kosztach, średnia półka smakowa. Dlaczego premix a nie liquid? Ponieważ zawiera słodzik! Ma również przypominać smakiem słodkie premixy sklepowe. Produkt zostanie wykonany metodą procentową (nie wagową, ze względu na małe wartości i brak potrzeby posiadania wagi). Wszystkie ceny są uśrednione, wzięte z internetu. Możliwe, że u was będzie trochę taniej/drożej. Oczywiście trzeba doliczyć koszt transportu i narzędzia! Ja większość produktów mam dostępnych lokalnie dlatego nie biorę dostawy pod uwagę.

Co nam będzie potrzebne?

Laboratorium:
Butelka 60 ml na gotowy produkt. Może być umyta po starym premixie, najważniejsze by po umyciu nie pachniało z niej poprzednim produktem. 0 zł – 3 zł.
Mała strzykawka 3 ml do aromatów (ew. igła) - 50 gr
Duża strzykawka 20 ml do gliceryny/glikolu. - 50 gr.

Chemia:
Gliceryna roślinna – 10 zł/1 l/1.26 kg
Glikol propylenowy – 28 zł/1 l
Aromat z gotową kompozycją – Inawera Black Magic – 11 zł
Nikotyna 70/30, 18 mg/10 ml – 3,50 zł
Słodzik 10% (sukraloza) – 11 zł/15 ml
Coolada 10% - 11 zł/15 ml

Proces tworzenia.
Cały proces liczenia możemy zrobić samemu lub skorzystać z kalkulatorów dostępnych na wiele platform. Ja w swoim przykładzie będę korzystał z kalkulatora VapeTool Pro dostępnego na platformę Android. Gorąco też polecam naszą aplikację Salonową!
Wyjątkowo, używam innej ze względu na możliwość przeliczenia ceny gotowego produktu oraz bazę aromatów, którą już tam zbudowałem.

Zaczynamy!

Nasz premix będzie miał stężenie 70/30 gliceryna/glikol, 3 mg nikotyny.
Aby otrzymać gotowy produkt będziemy potrzebować:

Nikotyna – 16,67% to jest 10 ml
Aromat – 3% to jest 1,80 ml
Słodzik – 1% to jest 0,60 ml
Coolada – 1% to jest 0,60 ml
Gliceryna – 58,33% to jest 35 ml
Glikol – 20% to jest 12 ml

Wszystkie produkty w podanych ilościach łączymy ze sobą w butelce 60 ml. Kolejność dowolna. Gotowe.

Dlaczego glikol/gliceryna nie jest w stężeniu 70/30? Ponieważ Aromaty i nikotyna już zawierają PG i VG i to powoduje mylne wrażenie złych proporcji.

Podsumowanie

Trudne? Chyba nie. Dzięki kalkulatorom nie musimy właściwie nic mierzyć, bo wartości mamy podane gotowe. Jedyna wiedza jaką musimy posiadać zanim przystąpimy do produkcji to zalecane stężenie aromatów. Resztę zrobi za nas kalkulator.

Teraz czas na podsumowanie kosztów. Z moich obliczeń, które wykonałem sam (na kalkulatorze waperskim :D ) okazuje się, że koszt tego premixu to siedem złotych i czterdzieści dziewięć groszy.
Cena ta jest sumą wszystkich cząstek użytych i zmieszanych w butelce. Bez laboratorium.

Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę różnice cen, koszty dostawy w zależności od ilości zamawianych produktów. Im więcej kupimy na zapas, tym niższa cena o koszt transportu. Cena finalna, przy zamawianiu wszystkiego przez internet będzie wyższa. Jednakże, gdyby nawet było to dwa razy tyle, to i tak jest o połowę taniej niż w sklepie! A smak? Smak jest kwestią subiektywną jak zawsze, ale wg mnie, przykładowy Black Magic w tej konfiguracji nie jest gorszy niż GoBears czy #Tag.
Don't drip and drive.
MTL: Aspire Paradox, BP Mods Pioneer
DTL:

Wróć do „Dział chemiczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 3 gości