Cała (?) prawda o ŁADOWARKACH

Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Cała (?) prawda o ŁADOWARKACH

Postautor: Haze » ndz lis 17, 2019 5:23 pm

Dłuuugi czas żyłem sobie w błogim przekonaniu, że przynajmniej ładowarek nie muszę obmierzać bo robi to doskonale Lygte więc nie ma sensu ponownie odkrywać Ameryki. No a potem zaczęła się "Epicka saga o ładowarkach", a właściwie to spór dwóch Panów @s (głównie) o ładowarkę EverActive UC-4000. Spór, który powinien zostać umieszczony w Sèvres jako wzorzec Konstruktywnych Sporów Forumowych :D bo nie dość że odbył się BEZ obrzucania inwektywami to jeszcze jego szanownym interlokutorom udało się zmobilizować mnie do próby zdiagnozowania tejże ładowarki. Tak że podziękowania dla @
Awatar użytkownika
Superlux
i @
Awatar użytkownika
salto
, no i jedziemy!

UKŁAD POMIAROWY

Obrazek

Kluczowe były tu dwa elementy:
* multimetr potrafiący przekazywać pomiary do kompa,
* styki pomiarowe, które podczas ładowania wchodzą w szereg z bateryjką:

Obrazek

Ze względu na moje powszechnie znane zdolności manualne :-D nie pokazuję dokładniejszych zbliżeń tych styków, w każdym razie były to dwie blaszki miedziane (0,5 mm), oddzielone oczywiście izolatorem.
Multimetr zapisywał prąd co sekundę, napięcie odczytywałem co 10 minut z wyświetlacza ładowarki. Wiem, że to uproszczenie z tym napięciem, ale KLUCZOWY w tych testach jest PRĄD, więc sobie na nie pozwoliłem.


METODYKA

Pacjentem zawsze była (będzie) taka bateryjka 18650:

Obrazek

Między innymi dlatego, że to absolutny przeciętniak bez jakichś wybitnych osiągów, więc łatwiej (szybciej) idzie zarówno jej ładowanie jak i rozładowywanie.
Bateryjkę rozładowywałem (normalnie wapując) do poziomu 3,5 V, i z takim napięciem lądowała w ładowarce.
Następnie odbywało się jej ładowanie prądem 1 A (teoretycznie). Przebieg PRĄDU tego ładowania to ISTOTA tych pomiarów.
Po naładowaniu notowałem jeszcze czas naładowania, wpompowaną energię oraz końcowe napięcie batki, potem następowało jej rozładowanie w sposób kontrolowany, czyli w modzie vt75nano ( :beer2: @
Awatar użytkownika
Maciejko
), tak aby sprawdzić przy okazji czy sposób ładowania wpływa jakoś na osiągi batki.

I to z grubsza tyle, teraz pierwsze wyniki.

- - - - - - - -

Zaczynam od PEWNIAKA, czyli od SkyRC MC3000, z dwóch trzech powodów:
* to chyba najlepiej obmierzona ładowarka w sieci, więc będzie dobrym sprawdzeniem mojej metody pomiarowej,
* pod wieloma względami działa ona w sposób WZORCOWY, więc będzie dobrym odniesieniem dla kolejnych modeli,
* z powyższych względów użyję jej do opisania wykresu.

Obrazek

Obrazek

1. Na czerwono przebieg prądu, zarejestrowany przez multimetr i soft na kompie - skala po lewej (na czerwono).
2. Na niebiesko napięcie, odczytywane co 10 minut z wyświetlacza ładowarki - skala po prawej (na niebiesko). Taki interwał rejestracji powoduje, że wykres napięcia zawsze będzie lekko "kanciasto-schodkowy", ale to nie napięcie jest tu przedmiotem inwestygacji.
3. Na dole czas ładowania w sekundach. Przypominam 3600 s = 1 godzina :-D .
4. Niebieski prostokąt - wartość napięcia bateryjki zmierzona multimetrem po minucie od zakończenia ładowania.
5. Czerwony prostokąt - ostatnia zarejestrowana wartość prądu przed pokazaniem przez ładowarkę "FULL".

Interpretacja wykresu: od początku ładowania prąd IDEALNIE trzyma zadany 1 A (konkretnie 1,03 A ale to szczegół), napięcie sobie oczywiście rośnie, i DOKŁADNIE w momencie kiedy dojdzie do ~4,2 V prąd zaczyna spadać, również w sposób WZORCOWY (bez żadnych skoków i niespodzianek). Napięcie w tym czasie stoi już na poziomie ~4,2 V. W momencie kiedy prąd zejdzie do 0,1 A następuje zakończenie ładowania - czyli ładowarka ma tak ustawione odcięcie.

Zwróćcie uwagę na pogrubione słowa IDEALNIE i DOKŁADNIE - zwłaszcza kiedy pojawią się wyniki kolejnych ładowarek.

Na koniec WAŻNA UWAGA:
zapamiętajcie ten przebieg prądu bo długo nie zobaczycie nic tak ELEGANCKIEGO.
Wahania prądu są na DRUGIM miejscu po przecinku :szok1: ,
po prostu PIĘKNIE pracuje ta ładowarka.

To która ładowarka następna? Opus? Może Boxer? Evera może zostawimy na koniec, jako wisienkę na torcie? (dość spleśniałą na marginesie) :-D
Obrazek

Wróć do „Haze i jego testy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości