Brązowy liquid

Awatar użytkownika
salto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: czw lip 26, 2018 5:46 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 276 razy
Otrzymał podzięk.: 500 razy
Płeć: Mężczyzna

Brązowy liquid

Postautor: salto » ndz kwie 14, 2019 10:00 pm

kompiler pisze:Na 5 zwojach wyszło tylko 0,3 ohm, przy 18W mod wskazuje 2,32V i mimo niskiego napięcia chmurka jest cieplejsza niż ostatnio i lepiej czuć smak.


Ta stalka, co ją zakupiłeś, to przy napięciu 2.3V nie pracuje. Powinieneś zamienić te liczby miejscami. Tyle, że wtedy Skyline nie wydoli 3.2V^2/0.3Ω = 34 J/s z chłodzeniem i znów pojawi się popirolizowy czyr. Oraz o MTL-u w takich warunkach można zapomnieć. Z tego co pamiętam, to Skyline w pełni otwarty oraz na najszerszej przelotce z zestawu dodatkowego, był w stanie odprowadzić ~25 J/s, tj. obsłużyć grzałkę min. 0.4Ω. Innymi słowy, kup drut taki, jak Ci poradził @
Awatar użytkownika
Haze
; nie bez powodu wskazał KA1, cieńki rdzeń oraz cieniutką owijkę.

Jako alternatywę możesz kombinować z drutami Ni80, są na tyle "szybkie" że osiągną - w rosądnym czasie - temperaturę roboczą przy niższym napięciu. Na tym co masz, to możesz spróbować przerzucić problem z grzałką na zasilanie. Włącz kontrolę temperatury; ustaw większą 40-50W moc i - eksperymentalnie, organoleptycznie - chłodną chmurę, manipulując temperaturą na wyświetlaczu.
Obrazek
Awatar użytkownika
kompiler
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: pt kwie 12, 2019 10:01 am
Lokalizacja: Tychy
Podziękował: 234 razy
Otrzymał podzięk.: 642 razy
Płeć: Mężczyzna

Brązowy liquid

Postautor: kompiler » ndz kwie 14, 2019 7:51 pm

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi w temacie. Ostatnia grzałka była faktycznie do kitu. Kupując bawełnę zaopatrzyłem się też w clapton wire przeznaczony do MTL, ale sprzedawca w sklepie twierdził, że "najlepszy będzie pojedynczy drut", dlatego najpierw próbowałem sił w przedstawionej wyżej grzałce. Teraz wiem, że źle dobrałem drut i w przyszłości zastosuję się do przekazanych mi tutaj porad.
Tymczasem kolejny raz rozebrałem Skyline i zrobiłem grzałkę z clapton wire MTL. Na 5 zwojach wyszło tylko 0,3 ohm, przy 18W mod wskazuje 2,32V i mimo niskiego napięcia chmurka jest cieplejsza niż ostatnio i lepiej czuć smak.
Na razie tak powapuję ponieważ nie mam już innych materiałów na grzałki, ale chętnie posłucham jeszcze dobrych rad jakie druciki zakupić.
Zdjęcia w linku https://drive.google.com/folderview?id=1v-ePrDUF05XQYipfjwDcdA1XGdCUsTT3
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Brązowy liquid

Postautor: Tommy Black » ndz kwie 14, 2019 6:31 pm

SuwMar pisze:Ja wapuje MTL i wybacz ale jak zrobię liquid X który mi smakuje i jak go rozcieńczę czy to samym glikolem, czy gliceryną to niestety nie ma możliwości żeby nie odczuć utraty smaku.


Ma więc miejsce zapewne ta sytuacja:

Tommy Black pisze:Osobną sprawą jest tu sam premix. Bo faktycznie, mogą być takie które nie zniosą dobrze żadnego rozcieńczenia ponad zalecane przez producenta.


Czasem z konieczności, czasem z ciekawości, próbowałem tego o czym pisałem. Ale to też pewnie kwestia indywidualnej percepcji smaku. ;)
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Brązowy liquid

Postautor: Haze » ndz kwie 14, 2019 6:27 pm

kompiler pisze:Proszę o wskazówki dotyczące sprawdzonej i dobrze działającej grzałki pod Skyline

Jak dla mnie za dużo brechy do nagrzania, czyli za gruby drut i za dużo zwojów. O średnicy też można dyskutować - najstarsi górale mówią o 2,5 mm ale mnisi tybetańscy już tylko 2 mm :mrgreen:
Jeśli interesuje Cię klasyczny MTL to celuj w rezystancje 0,8-1,4 oma. Uzyskasz to stosując np. 5-6 zwojów kanthala 0,3 mm. A najlepszą sensowną (czyli taką, do zrobienia której nie trzeba stosować obrabiarki CNC :lol:) grzałką do MTL jest cienki clapton, typu 0,15/0,1 (rdzeń/owijka). Dużo różnych splotów próbowałem i takiego claptona naprawdę ciężko pobić.
Obrazek
SuwMar
Płeć: nieokreślona

Brązowy liquid

Postautor: SuwMar » ndz kwie 14, 2019 6:20 pm

Tommy Black pisze:
SuwMar pisze:
Tommy Black pisze:
kompiler pisze: Do buteleczki dolana jest nikotyna 18 tworząc w całości 3,
wydaje mi się to za słabe, ale mocniejszych nie było w sklepie, a nie chcę wlewać dwa razy nikotyny żeby nie rozcieńczyć i nie zgubić znacznej części smaku liquidu.


Jeśli dodasz nikotynę w wersji 70PG/30VG to nie odczujesz efektów utraty smaku, możesz sobie pozwolić na takie rozcieńczenie, bo to MTL.


Dość ciekawe stwierdzenie.


Sformułowanie Dość ciekawe stwierdzenie niewiele wnosi do tematu. Swoją opinię w tej materii oparłem na wiedzy i doświadczeniu. Nikotyna występuje w sklepach w kilku mutacjach.
Nie jest to kwestia przypadku wcale. Gęstość gliceryny skutecznie utrudnia rozcieńczanie się w niej nikotyny a poza tym sama gliceryna w istotny sposób wpływa na doznania smakowe. Także kolejność uwalniania aromatów. Glikol jest tu w zasadzie substancją obojętną. Tyle że zmienia w istotny sposób gęstość finalnego płynu. W przypadku MTL nie ma to jednak aż takiego znaczenia, zwłaszcza w przypadku takiego atomizera jak Skyline.Polecam kiedys zrobić sobie takie eksperymentalne doświadczenie, nic się nie straci... :P
Osobną sprawą jest tu sam premix. Bo faktycznie, mogą być takie które nie zniosą dobrze żadnego rozcieńczenia ponad zalecane przez producenta.


Nie chodziło mi o stosunek VPG, czy o to jaki ze składników bazy wpływa na doznania smakowe. Zainteresowało mnie to stwierdzenie: Jeśli dodasz nikotynę w wersji 70PG/30VG to nie odczujesz efektów utraty smaku, możesz sobie pozwolić na takie rozcieńczenie, bo to MTL
Ja wapuje MTL i wybacz ale jak zrobię liquid X który mi smakuje i jak go rozcieńczę czy to samym glikolem, czy gliceryną to niestety nie ma możliwości żeby nie odczuć utraty smaku.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Brązowy liquid

Postautor: Tommy Black » ndz kwie 14, 2019 6:02 pm

SuwMar pisze:
Tommy Black pisze:
kompiler pisze: Do buteleczki dolana jest nikotyna 18 tworząc w całości 3,
wydaje mi się to za słabe, ale mocniejszych nie było w sklepie, a nie chcę wlewać dwa razy nikotyny żeby nie rozcieńczyć i nie zgubić znacznej części smaku liquidu.


Jeśli dodasz nikotynę w wersji 70PG/30VG to nie odczujesz efektów utraty smaku, możesz sobie pozwolić na takie rozcieńczenie, bo to MTL.


Dość ciekawe stwierdzenie.


Sformułowanie Dość ciekawe stwierdzenie niewiele wnosi do tematu. Swoją opinię w tej materii oparłem na wiedzy i doświadczeniu. Nikotyna występuje w sklepach w kilku mutacjach.
Nie jest to kwestia przypadku wcale. Gęstość gliceryny skutecznie utrudnia rozcieńczanie się w niej nikotyny a poza tym sama gliceryna w istotny sposób wpływa na doznania smakowe. Także kolejność uwalniania aromatów. Glikol jest tu w zasadzie substancją obojętną. Tyle że zmienia w istotny sposób gęstość finalnego płynu. W przypadku MTL nie ma to jednak aż takiego znaczenia, zwłaszcza w przypadku takiego atomizera jak Skyline.Polecam kiedys zrobić sobie takie eksperymentalne doświadczenie, nic się nie straci... :P
Osobną sprawą jest tu sam premix. Bo faktycznie, mogą być takie które nie zniosą dobrze żadnego rozcieńczenia ponad zalecane przez producenta.
SuwMar
Płeć: nieokreślona

Brązowy liquid

Postautor: SuwMar » ndz kwie 14, 2019 5:31 pm

Tommy Black pisze:
kompiler pisze: Do buteleczki dolana jest nikotyna 18 tworząc w całości 3,
wydaje mi się to za słabe, ale mocniejszych nie było w sklepie, a nie chcę wlewać dwa razy nikotyny żeby nie rozcieńczyć i nie zgubić znacznej części smaku liquidu.


Jeśli dodasz nikotynę w wersji 70PG/30VG to nie odczujesz efektów utraty smaku, możesz sobie pozwolić na takie rozcieńczenie, bo to MTL.


Dość ciekawe stwierdzenie.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Brązowy liquid

Postautor: Tommy Black » ndz kwie 14, 2019 5:12 pm

kompiler pisze:Azgar, miałeś rację z przybrązowieniem bawełny mimo, że to był dzisiejszy więc świeży setup.


No to rzeczywiście, jak na świeży setup, bawełna jest przybrązowiona acz jeszcze nie w takim stopniu aby miała wpływ nie tylko na brązowienie liquidu ale nawet na smak.
Natomiast,
kompiler pisze:Obecnie mam założoną grzałkę
z drutu 0,4 SS316L na średnicy 2,5mm, 10 ciasno ułożonych zwojów. Może to nie najlepszy układ do Skyline
, tu masz absolutną rację, ten setup kompletnie nie nadaje się do Skyline.
Pomijam juz to że grzalka nie jest dobrze wygrzana i uformowana, co widać na drugiej serii zdjęć. W środkowej części masz takie nagromadzenie nagaru że eliminuje to jakiekolwiek dobre chmurzenie. Miejsca w których pojawia się brązowy liquid, sugerują że to reakcja rozgrzanych izolatorów ( PEEK) z którymś ze składników liquidu w połączeniu z temperaturą.

kompiler pisze: Do buteleczki dolana jest nikotyna 18 tworząc w całości 3,
wydaje mi się to za słabe, ale mocniejszych nie było w sklepie, a nie chcę wlewać dwa razy nikotyny żeby nie rozcieńczyć i nie zgubić znacznej części smaku liquidu.


Jeśli dodasz nikotynę w wersji 70PG/30VG to nie odczujesz efektów utraty smaku, możesz sobie pozwolić na takie rozcieńczenie, bo to MTL.
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Brązowy liquid

Postautor: basika » ndz kwie 14, 2019 5:00 pm

@
Awatar użytkownika
kompiler
, brązowa strużka w liquidzie, to zawsze dowód na przypalenie bawełny, albo zasyfienie grzałki. A powodów może być kilka. Zbyt duża moc, słaby transport, inaczej mówiąc, bawełna za wolno się nawilża, często słodki liquid bardzo szybko niszczy grzałkę i osadza się w postaci ciemnego nagaru. który nie tylko niszczy smak, ale własnie brązowi płyn.
Moc liquidu możesz zwiększyć dolewając nikotynę, nie ma innej możliwości.Współczuję Ci jako początkującemu waperowi, bo teraz jest odgórnie narzucona maksymalna moc nikotyny do 20 mg. Ja zaczynałam na 36 i 24. Ale to były czasy, gdy UE i WHO jeszcze nie zwalczały wapingu.
I jeszcze jedna uwaga. Cena za jaką kupujesz płyny niekoniecznie przekłada się na ich jakość. Niestety. Mam nadzieję, że niedługo zaczniesz robić własne. Powodzenia. *czajniczek*
Awatar użytkownika
kompiler
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: pt kwie 12, 2019 10:01 am
Lokalizacja: Tychy
Podziękował: 234 razy
Otrzymał podzięk.: 642 razy
Płeć: Mężczyzna

Brązowy liquid

Postautor: kompiler » ndz kwie 14, 2019 4:45 pm

Azgar, miałeś rację z przybrązowieniem bawełny mimo, że to był dzisiejszy więc świeży setup.
Oczyściłem grzałkę, założyłem nową bawełnę i nie przekraczam 15W, zobaczę co z tego wyjdzie.
Na początku odczuwam niezbyt ciepłą chmurkę, właściwie chłodną, ale obfitą, za to smak dość słaby.
Powapuję tak dziś tak do wieczora i zobaczę czy z czasem coś się zmieni.
Pod linkiem zdjęcia https://drive.google.com/drive/folders/18qBgrMkSC2hRQl6NluWfKT9tTqFCFuvY
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Problemy techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości