Samoróbki - Liquidy robione samemu.

Awatar użytkownika
werc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: sob lip 14, 2018 2:06 pm
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 229 razy
Otrzymał podzięk.: 156 razy
Płeć: Mężczyzna

Samoróbki - Liquidy robione samemu.

Postautor: werc » sob sty 19, 2019 6:56 pm

Nie wiem, może ja mam wypaczony smak :lol: ale dawno przestałem się bawić w liczenie kropelek :brawo:
Bazę robię "na oko" - 50/50 w zimie i 30/70 w lecie. Czy będzie to 46,5/53,5 lub 28/72 to mnie ogólnie rzecz biorąc, nie robi na mnie wrażenia.
Co do aromatów fakt, szlag mnie trafia np. na Inawerę - podawanie proporcji w jakichś kropelkach???
Przecież to czysty kretynizm!
Muszę pochwalić Artura ( @MA ) np. 3% jest całkowicie zrozumiałe *yes*
Dalsza sprawa to - menzurki, pipetki i inne utensylia.
Po głębszym namyśle, polecam zakup wagi jubilerskiej (kieszonkowej) z dokładnością do 0,01 G.
Kosztuje grosze na alledrogo, a u "my friendów" to koszt dobrej kawy lub piwa (jak kto woli - kiedyś wolałem piwo) :-P
Do tego kalkulator - np. TEN i po krzyku.

Przestałem poszukiwać "złotego Graala" i tak NIGDY w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie powtórzyć żadnej receptury :lol:
Bimber ma być:
- dobry w smaku
- nie męczący
- nie wydzielać żadnych ubocznych zapachów!

Reasumując - za miesiąc i tak "coś" nam będzie bardziej odpowiadało, coś nowego się trafi, coś wróci do łask - więc po co komplikować sobie życie *puk*

P.S. Podziękowania dla mistrza @
Awatar użytkownika
Haze
- ta kropelka mięty do 50 ml., to baaaardzo dobry pomysł *friends*
Awatar użytkownika
Sixtysix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: czw gru 27, 2018 4:30 pm
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Podziękował: 37 razy
Otrzymał podzięk.: 64 razy
Płeć: Mężczyzna

Samoróbki - Liquidy robione samemu.

Postautor: Sixtysix » sob sty 19, 2019 6:41 pm

Ja osobiscie dopiero ucze się "gonic" :lol: liquidy i nie robie duzych ilosci. Nie jest to za dobre, ponieważ proporcje średnio wychodzą, jednak dla zwiekszenia dokładności zaczynam odmierzanie od powiedzmy - 0.1ml - pierwszej kreski na podziałce strzykawki( gdy potrzebuje 0.5ml to wtłaczam do strzykawki 0.6ml i wyciskam do 0.1ml). Metoda ta jest na pewno dokładniejsza i można już coś potestować ale ponowne wykonanie tej samej mieszanki w większej ilości bardzo prawdopodobnie( mimo dużej staranności) da nam inny efekt, czego musimy być świadomi.
Obrazek
Awatar użytkownika
DamianGR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1245
Rejestracja: sob lip 18, 2015 7:50 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 816 razy
Otrzymał podzięk.: 1360 razy
Płeć: Mężczyzna

Samoróbki - Liquidy robione samemu.

Postautor: DamianGR » sob sty 19, 2019 6:05 pm

Dokładnie - przy rozrabianiu 500ml czy 1l liquidu można już lać np 3 całe butelki aromatu zamiast odmierzać 30 ml . Błąd i tak będzie niewielki a różnica w smaku pomijalna.
Ja już dawno nie bawię się w w rozrabianie ilości mniejszych niż 100 ml . No chyba że mam jakiś ryzykowny aromat do przetestowania to robię 100ml.
Awatar użytkownika
Sixtysix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: czw gru 27, 2018 4:30 pm
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Podziękował: 37 razy
Otrzymał podzięk.: 64 razy
Płeć: Mężczyzna

Samoróbki - Liquidy robione samemu.

Postautor: Sixtysix » sob sty 19, 2019 5:16 pm

Tommy Black pisze:
Master_PiT pisze:Chyba, że mamy mega wydajne aromaty, które należy dawkować poniżej 1%, wówczas mamy problem...


A do jakiej ilości finalnego czy projektowanego dopiero liquidu dodaje się takie wartości?
Bo 1,2 % aromatu dodany do 10 ml mieszanki PG i VG daje inny efekt niż 1,2% tego samego aromatu dodany do 200 ml mieszanki PG i VG mimo że proporcje są zachowane.


Ja się z tą tezą zgodzę po części. Dlaczego?
Ponieważ zmieszanie bezbłędnie tych wartości da nam taki sam efekt, jednak właśnie to bezbłędnie nie jest takie łatwe.
Przykład:
1.2% z 10 ml wiadomo - 0.12ml
1.2% z 200 ml - 2.4 ml
Do obliczeń przyjmijmy strzykawke która przekłamuje pomiar o 0.1 ml w górę .
W pierwszym przypadku z 0.12ml robi się nam 0.22ml co jest wartością ponad 183% wyższą od wymaganej.
W drugim przypadku zamiast 2.4ml wychodzi wartość 2.5 ml procentowo wychodzi z tego ok 104%
Przedstawiony problem pokazuje nam, że przy produkcji naszych samogonow, użycie większych ilości składników zmniejszy znacznie błąd pomiarowy. Dany zabieg będzie skutkować bardziej dokładnymi proporcjami co z kolei zwiększy powtarzalność naszej produkcji, czy lepsze odzwierciedlenie używanego przepisu.
Mam nadzieję że nic nie skopałem w obliczeniach bo będzie *bicz* :D
Nie wiem tylko jak z mieszaniem się płynów o różnych objętościach. Czy mieszanie się nie będzie potrzebować więcej czasu. Chemia dawno temu była niestety :smile:

Edit: Chodziło mi nie o mieszanie się płynów o różnych objętościach tylko w różnych objętościach czyli np. W 10ml i 200 ml roztworu
Obrazek
Awatar użytkownika
krisIs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: śr lip 19, 2017 3:05 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 64 razy
Otrzymał podzięk.: 218 razy
Płeć: Mężczyzna

Samoróbki - Liquidy robione samemu.

Postautor: krisIs » sob sty 19, 2019 1:38 pm

Przy winach ma to zastosowanie, jest faktycznie różnica delikatna, ale my mieszamy ciecze, o zbliżonej/takiej samej objętości. Dlatego 10% aromatu 100%PG w bazie 50/50 PG/VG zawsze rozcieńczy go w tych samych "proporcjach". W 100ml będzie to 10ml i w końcowym rezultacie liquid nie będzie już 50/50. Nie za bardzo mi się chce liczyć teraz, ale za to będzie to nadal 10%. W 1litrze będzie to już 100ml aromatu, to nadal to jest te same 10% całkowitej objętości.

Trzeba mieć na uwadze, że żeby mieć ten 1 litr, bierzemy 900ml bazy :) Jak damy 1 litr i 100ml aromatu, to już nie będzie to 10%.

A żeby dokładność była laboratoryjna, to trzeba by liczyć przy użyciu mas molowych, podejrzewam, że takiego wariata nie ma, któremu chce się to robić.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Samoróbki - Liquidy robione samemu.

Postautor: Tommy Black » sob sty 19, 2019 1:21 pm

WE514 pisze:I raczej się Mylisz ,gdyż te 2 % na litr ( 20 ml ) i te 2% na 10 (0,2 ml ) to zupełnie inna objętość,a stosunek procentowy jest taki sam. a może lepiej popróbować w proporcjach wagowych ?

krisIs pisze:Dokładnie, 2% to 2% niezależnie czy w 10ml czy w 1m3


Jakoś tak się składa że z matematyki jestem kiepski ( trzy upadki po drodze do tablicy) ale nie na tyle żeby ją podważać. Nie wyjaśnię dziś zapewne więcej, ale może poniższa strona pomoże zrozumieć o co mi chodziło.
http://www.multimex.cc.pl/proporcje.html
Awatar użytkownika
krisIs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: śr lip 19, 2017 3:05 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 64 razy
Otrzymał podzięk.: 218 razy
Płeć: Mężczyzna

Samoróbki - Liquidy robione samemu.

Postautor: krisIs » sob sty 19, 2019 12:52 pm

Dokładnie, 2% to 2% niezależnie czy w 10ml czy w 1m3 :)
Awatar użytkownika
WE514
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: czw paź 13, 2016 4:28 pm
Lokalizacja: Niedrzwica Duza
Podziękował: 116 razy
Otrzymał podzięk.: 193 razy
Płeć: Mężczyzna

Samoróbki - Liquidy robione samemu.

Postautor: WE514 » sob sty 19, 2019 12:49 pm

I raczej się Mylisz ,gdyż te 2 % na litr ( 20 ml ) i te 2% na 10 (0,2 ml ) to zupełnie inna objętość,a stosunek procentowy jest taki sam. a może lepiej popróbować w proporcjach wagowych ?
Wapuję od20 grudnia 2012roku.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Samoróbki - Liquidy robione samemu.

Postautor: Tommy Black » sob sty 19, 2019 12:20 pm

Master_PiT pisze:Nie bardzo Cię rozumiem Tomaszu ?


Nie szkodzi. Nikt mnie ostatnio nie rozumie. :( W dużym skrócie, chodzi mi o to że dodawany aromat w większej ilości do większej ilości bazy, też ma swoją objętość. Więc wpływa to na ogólną charakterystykę finalnego płynu. Taki aromat też jest w czymś rozrobiony. I bywa że gdy doda się do 10 L 50/50 bazy np. 2% aromatu czyli też mieszanki w większości samego PG to ma to ogólny wpływ na końcowy wynik co łatwo wyliczyć. I nawet nie o samo to chodzi ale inaczej aromat "rozkłada się" "rozprowadza" w takiej dużej objętości a inaczej w malutkiej butelce.
Ale oczywiście mogę się mylić...
Awatar użytkownika
krisIs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: śr lip 19, 2017 3:05 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 64 razy
Otrzymał podzięk.: 218 razy
Płeć: Mężczyzna

Samoróbki - Liquidy robione samemu.

Postautor: krisIs » sob sty 19, 2019 12:18 pm

Też troszeczkę się zgubiłem :D
Matematyki nie oszukasz.

Chyba, że kwestia odczuć organoleptycznych.

Wróć do „Liquidy homemade”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 11 gości