Akcyza - co będzie od lipca?

Miejsce na szybkie pytania (nie tylko) początkujących waperów...
Awatar użytkownika
iron64
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 1598
Podziękował: 1217 razy
Otrzymał podzięk.: 969 razy

Re: Akcyza - co będzie od lipca?

Postautor: iron64 » 06 cze 2020, 04:19

No niestety, to prawda. Nie spodziewam się też, aby teraz coś się zmieniło, nadal nie będziecie wiedzieć nic przed lipcem. Rząd ma ważniejsze sprawy na głowie, jak wyżej wspomniałem.
Obrazek

Awatar użytkownika
SzamanDM
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 412
Podziękował: 574 razy
Otrzymał podzięk.: 439 razy

Postautor: SzamanDM » 06 cze 2020, 04:23

Może czas robić zapasy znów. Kraj z kartonu i mgły. Tej z cieniem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Krasnal45
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 1852
Podziękował: 784 razy
Otrzymał podzięk.: 1815 razy

Postautor: Krasnal45 » 06 cze 2020, 08:49

Awatar użytkownika
Frankosio
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 857
Podziękował: 185 razy
Otrzymał podzięk.: 378 razy

Postautor: Frankosio » 06 cze 2020, 10:21

Jest nikła nadzieja, że żadne zmiany odnośnie EIN w lipcu nie wejdą, a to za sprawą nowych dyrektyw unijnych z 27 maja 2020, które mają ujednolicić stawki akcyzowe w krajach członkowskich.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zwróciły się do Komisji Europejskiej z prośbą o objęcie nowymi regulacjami wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych i podgrzewaczy wyrobów tytoniowych.
Obecne przepisy dyrektywy 2011/64 UE stały się przestarzałe i niewystarczające w kwestii regulacji rynku e-papierosów oraz wyrobów podgrzewających tytoń. Unia Europejska jest zgodna i mówi o konieczności modernizacji ram regulujących podatki nakładane na nowe produkty zawierające nikotynę.
Dzisiaj każde państwo odrębnie stosuje własną politykę akcyzową, wg różnych stawek, dlatego tak ważne z punktu widzenia interesu Unii Europejskiej jest ujednolicenie stawek w krajach członkowskich. Obecny brak harmonizacji przepisów podatkowych ogranicza również możliwość monitorowania rozwoju branży tytoniowej i e-papierosów oraz kontroli ich ruchów.
Przedsiębiorcy związani z rynkiem tych produktów patrzą z niepokojem na nadchodzące zmiany i zdecydowanie będą walczyć o uzyskanie jak najniższego podatku akcyzowego.

Sytuacja na jednolitym rynku UE jest dość rozdrobniona, ponieważ niektóre państwa członkowskie opodatkowują e-płyny i podgrzewane wyroby tytoniowe według różnych stawek, podczas gdy inne w ogóle ich nie opodatkowują.
Przemysł tytoniowy twierdzi, że nowe wyroby tytoniowe i papierosy elektroniczne znacznie zmniejszyły ryzyko dla zdrowia w porównaniu z tradycyjnym paleniem i dlatego należy je odpowiednio traktować.

Więcej na EURACTIV.com
Zasilania: Ijoy Captain PD270, iJoy Saber, Armour Pro
Baniaki: Siren 2 GTA MTL, Ammit MTL RTA, Ares MTL RTA
Odstawione: iJust3, ElloDuro, Melo 4, Melo 5
Obrazek
Awatar użytkownika
lesstro
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 947
Podziękował: 216 razy
Otrzymał podzięk.: 364 razy

Postautor: lesstro » 06 cze 2020, 14:00

Czyli nikłe światełko w tym, nazwijmy to, mrocznym tunelu się pojawiło. Ale co ma wisieć... i co się odwlecze... Chcą nas psychicznie wykończyć, dranie. :szok1:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
iron64
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 1598
Podziękował: 1217 razy
Otrzymał podzięk.: 969 razy

Postautor: iron64 » 06 cze 2020, 19:16

Myślę, że po tylu latach to psychicznie już jesteśmy w stanie znieść sporo ze strony rządzących. Ja serio uważam, że do zakończenia wyborów nie ma co liczyć na zajęcie się czymkolwiek innym z ich strony, ich czyli polityków.
Obrazek
Awatar użytkownika
VapeLab
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 1467
Podziękował: 340 razy
Otrzymał podzięk.: 708 razy

Postautor: VapeLab » 06 cze 2020, 23:08

Dzięki @
Awatar użytkownika
Krasnal45
i @
Awatar użytkownika
Frankosio
. I powiedzcie mi, jak tu normalnie można żyć i robić cokolwiek. Niecały miesiąc przed
wejściem jej w życie zmieniają termin (i dobrze, zapas czasu na zdobycie przydasiów jest zawsze in plus, bo sam jeszcze
nie zdążyłem się wyposażyć we wszystko, żeby być niezależnym bytem) i myślą, że ludzie zawsze grzecznie czekają do końca. :bec:
Mnie zaniepokoiło jedno zdanie w tym co Krasnal przesłał. Niestety czytanie bełkotu prawnego jest dla mnie rzeczą,
której nie jestem czasem w stanie udźwignąć, ale zrozumiałem z tego, że zwolnienie obowiązuje tylko na rzeczy zakupione
i wyprodukowane przed 1 lipca a okres do października jest okresem przejściowym. Jeśli ktoś ma większy dar do ogarniania
tych niuansów, to niech da znać. Równocześnie nie wydaje mi się, że ujednolicenie stawek akcyzowych w UE będzie
gwarantem zatrzymania tego chorego pędu na kasę i nawet jeśli takowe będzie obligatoryjnie obowiązywać na terenie
całej Unii to i tak będzie to sugestia na zasadzie dyrektywy, że ma być w zgodzie z nią ale to państwo dokładnie
ustala jakie progi czemu nada. :|

@
Awatar użytkownika
lesstro
Czemu tylko ja jestem takim pesymistą i zawsze wszystko widzę w czarnych barwach? Może to z przyzwyczajenia
do życia w Polsce ale mam wrażenie, że to światełko w tunelu to nie słoneczko jakie znamy z piosenki "Pust Wsiegda Budiet Slonce"
ale raczej ciuchcia i to dość sporych gabarytów. :diabel:
ravenice8888
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 3
Otrzymał podzięk.: 3 razy

Postautor: ravenice8888 » 07 cze 2020, 00:22

Po tym co czytam jednak kupię ok. 100 baz 1 8mg i kilkadziesiąt premixów. Przynajmniej żeby starczyło na 6 m-cy, jak sytuacja może już się wyklaruje troszeczkę.
Aegis solo 100W, Smok G-PRIV 3 230W
WOTOFO Gear RTA, Ello Duro, TFV16 Lite
2x Sony VTC6 2x Samsung 30Q 2x LG HG2
Awatar użytkownika
lesstro
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 947
Podziękował: 216 razy
Otrzymał podzięk.: 364 razy

Postautor: lesstro » 07 cze 2020, 10:51

@
Awatar użytkownika
VapeLab
już przestań być takim pesymistą, porządku świata nie zmienisz. Od zawsze władzę wyciągali łapska po każdy grosz ciężko zarobiony przez lud pracujący. Stąd porzekadło, że w życiu pewną jest śmierć i podatki. Podchwycili to bandyci, krzycząc pieniądze albo śmierć i niektórzy ponoć zaczęli śmierdzieć, a starożytni Rzymianie wywnioskowali, że pieniądze nie śmierdzą. A taki głupawy ciąg logiczny mi wyszedł. :D
No dobra, teraz na poważnie. Na portalu Vapig360 pojawiło się pouczające zestawienie, jak do tej kwestii podchodzi się w innych szerokościach geograficznych. Rozrzut stawek jest, jak pierdyknięcie granata, od ułamka centa do 200% ceny podstawowej. Na tym tle, u nas jest średnio, a mieliśmy naprawdę lajtowo dzięki zerowej stawce. Tylko u nas oczywiście wylali dziecko z kąpielą nie wprowadzając racjonalnych przepisów wykonawczych i zrobiło się burdello, z tego co wnioskuję obserwując ten temat.
Tak dla odniesienia w kwestii dymania nas przez władców, rzad niemiecki obniżył właśnie podatek VAT od żywności, coby ludziom złagodzić trochę skutki zarazy. U nas, no cóż, utrzymanie władzy kosztuje, a nas mają w tym ciemnym tunelu.
Link do artykułu https://vaping360.com/learn/tax-rates-on-vaping-products/
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VapeLab
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 1467
Podziękował: 340 razy
Otrzymał podzięk.: 708 razy

Postautor: VapeLab » 07 cze 2020, 17:34

Ciekawy wywód prawny dot. akcyzy wyłożył tutaj pol:
http://www.e-papierosy-forum.pl/post1916807.html#p1916807

Nie do końca zgadzam się z nim w niektórych kwestiach, zwłaszcza w tej, która dotyczy wywoływania paniki
przeze mnie. Nawet jeśli coś jest podparte milionem ustaw rozciągniętych na przestrzeni ostatnich 15 lat
to czemu telefonicznie MF twierdzi, że nie są przygotowani? :co:
Ja sobie zdaję sprawę, że to co stanowi prawo a to co istnieje w rzeczywistości to często są dwie różne
kwestie, np. 30 dni na otrzymanie numeru BDO a fakt, że mają opóźnienie już dobre 5 miesięcy z nim
jeśli o mnie chodzi. Niemniej jednak pol to bardzo fajnie wyłożył a ja zgodnie z moją intuicją
wolę nie wchodzić na grząski grunt tylko po prostu iść tam gdzie jest bezpiecznie i zapewne
większość z Was tak by uczyniła. Ja nie widzę w tym żadnego interesu, że muszę niszczyć
wszystko co robiłem przez ostatnie lata i zaczynać po raz kolejny od zera... :(
Czytając to wszystko nie trudno jest się zgodzić, że my produkujemy prawo i zasypujemy
się niepotrzebnie dokumentami zamiast je upraszczać.
Amen

PS. A trzeba było znaleźć jakiś niezbadany grunt i ogłosić niepodległość na nim,
chociaż bym był królem. :-D

Wróć do „Szybkie pytanie”