Nowicjusza pierwszy zestaw - garść pytań

Miejsce na szybkie pytania (nie tylko) początkujących waperów...
Kurald
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 0
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podzięk.: 1 raz

Postautor: Kurald » 14 paź 2021, 12:52

Przedwczoraj wieczorem rozpakowałem swój pierwszy świeżo zakupiony zestaw Drag X Plus Pro. Przygotowałem grzałkę 0.15 oma wg poradnika z forum, umieściłem w atomizerze, zalałem jednym z trzech również zakupionych premixów i zacząłem chmurzyć. Zatrzymałem się z mocą na 35 W bo i chmura i smak były OK. na ten moment, wieczór upłynął przyjemnie. Drugiego dnia postanowiłem spróbować drugiego z premixów. Zalałem, chmurzyłem, smakowało również wedle wyobrażeń.

Pytanie 1:
Czy takie mieszanie płynów w jednym setupie jest jakoś dla niego szkodliwe?
2: Na grzałce jest zaznaczony minimalny poziom płynu, co jeśli spadnie poniżej?
3: Kiedy poznać że grzałka nadaje się do wymiany?
4: Zbiera mi się płyn pod atomizerem, czasami kropla lub kilka wyleje się przez airflow. Jak tego uniknąć? Czy muszę wapować na wyższych mocach? Widziałem w innych tematach ludzie wapują na podobnych parametrach.

Wcześniej korzystałem z urządzenia Logic Compact na wymienne kartridże, zaciąganie się tam było duuuużo ciaśniejsze i muszę przyznać że bardziej mi pasowało. Tak że docelowo chyba będę szukać parownika MTL.

Pytanie 5: Airflow musi być choć odrobinkę otwarty prawda? Nawet przy tej odrobince dla mnie niestety i tak za luźno.
6: Wczoraj pod koniec dnia i dzisiaj smak chmury już niestety jest mocno spłaszczony i nie taki jak na początku, po prostu nie smakuje prawie w ogóle. Dlaczego?

d1
TenKoles
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 49
Otrzymał podzięk.: 7 razy

Postautor: TenKoles » 14 paź 2021, 13:39

1. Prócz braku wyklarowanego smaku to nic.
2. Grzałka może się nie nasączać tak, jak powinna, co sukcesywnie będzie przyśpieszać jej zużywanie/wypalanie.
3. Wyczujesz smak spalenizny, coraz to gorsze oddawanie smaku etc.
4. Nie podałeś jakiego atomizera używasz, ale obstawiam, że ten sam, który jest w zestawie, czyli TPP jak dobrze pamiętam. Niestety większość atomizerów, które mają grzałki wciskane, będzie się pocić. Różnice temperatur, pozostałości liquidu w formie lotnej etc. i stąd te drobinki.
5. Tak, pamiętaj, że większość grzałek w tym atomizerze jest dostosowana pod wyższe moce i wapowanie w sposób DTL, co wymusza choć trochę przelotu, a co za tym idzie schłodzenia.
6. Kupiłeś premix'y, które w 99% mają w sobie cukier, słodziki etc. Nie jest to dobre dla grzałki, a tym bardziej, niektóre ulepy potrafią zabić grzałkę nawet w 1-2 dni. Cukier zawarty w premix'ie karmelizuje się na grzałce i pięknie ją zabija. A tym samym traci się smak, a za chwilę spali grzałkę. :)

Atomizer MTL, a przede wszystkim porzucenie premix'ów na rzecz samogon'ów, to może być panaceum na Twoje problemy. :)

eD
Awatar użytkownika
Nautilus
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 170
Otrzymał podzięk.: 122 razy

Postautor: Nautilus » 14 paź 2021, 13:47

1. Nie jest szkodliwe, a przynajmniej nie powinno być. Możesz zepsuć smak, jak mieszanina się nie skomponuje i tyle. Warto wtedy zalać czystą bazą bez smaku, aby pozbyć się z grzałki nadmiaru niepożądanych aromatów.
2. Nie spotkałem się z zaznaczeniem, ale nie mam takiego zestawu. Jeśli płynu będzie zbyt mało, to przypalisz bawełnę i uzyskasz efekt "bobra" (mało przyjemne). W ekstremalnej sytuacji możesz przepalić grzałkę, ale to mało możliwe.
3. Dużo osadu, uszkodzenia mechaniczne. Ty masz parownik na gotowe grzałki, więc dobrze wymieniać przynajmniej raz na miesiąc (aby zachować higienę zestawu).
4. Przy gotowych grzałkach nie powinno Ci nic kapać (choć parowniki ogólnie lubią się trochę "pocić"). Może coś jest słabo skręcone, uszkodzona grzałka, albo jakaś uszczelka. Nie ma sensu podkręcać mocy, jeśli chmura jest satysfakcjonująca. Przy najbliższej okazji obejrzyj dokładnie uszczelki. Problem może ustąpić po wymianie grzałki.
5. Widać MTL Ci bardziej odpowiada. Minimalny przewiew musi być. Może częściowo by pomógł wybór grzałki o większej rezystancji i zmniejszenie mocy.
6. Trudno się odnieść do odczuć smakowych. Może Ci się płyn przejadł. Sugeruje miętową landrynkę, czy innego tic-taca o tym smaku. To trochę "resetuje" odczucia kubków smakowych.

Edit. Gdy pisałem, to już ktoś odpowiedział. Co do pytania 4, to nie wiedziałem, że masz tam grzałki mocowane na wcisk. W takim przypadku faktycznie zwiększa się ryzyko nieszczelności.

d1
Zapraszam do alternatywy. *czajniczek*
Dobry system to Linux, bezpieczny komunikator nazywa się Matrix a fajna społeczność jest na Fediverse.
Kurald
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 0
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podzięk.: 1 raz

Postautor: Kurald » 14 paź 2021, 14:41

Super, dziękuję za elaboraty Panowie. :bry:

Wróć do „Szybkie pytanie”