MOD - sprawny na niskich watach

Miejsce na szybkie pytania (nie tylko) początkujących waperów...
optimus84
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 0

Postautor: optimus84 » 11 lut 2019, 19:17

Witam forumowiczów.

Szukam MODa do MTL czyli niskich watów 14-20wat. Problem polega na tym, że MODy z którymi ja się spotkałem mają niską sprawność w tym przedziale mocy. Korzystając z kalkulatora steam-engine oszacowałem sobie że dla AL85 przy 15 watach wychodzi mi sprawności poniżej 50% natomiast przy 30 watach już prawie 90%. Dla Wismec Sinuous P80 przy 14 Watach wyszło mi ok 10% sprawności - LG HG2 starczało zaledwie na 120-140 puffnięć (po ok 2sec)

Żeby dodać sobie komfortu i wydłużyć czas pracy jednego naładowania no i oszczędzić trochę aku szukam czegoś bardziej dopasowanego pod moje potrzeby. Czy może ktoś robił podobne szacowania i natrafiłby na takiego MODa, któremu lepiej idzie sprawnościowo w małych watach czyli ok 14-20 Wat - najlepiej możliwie mały oraz na jedno ogniwo 18650.

Może, któryś z poniższych?
iStick Pico 75W
Tesla WYE 85W TC
IJOY CAPO 100 21700
Tesla Punk 85W TC
Smok G-Priv Baby
Eleaf IStick Pico S
IJOY Saber

Przeniesione z Zasilania elektroniczne do Szybkie pytanie on 11 lut 2019, 19:23 przez sikor

Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Punkty reputacji: 5546
Podziękował: 2100 razy
Otrzymał podzięk.: 3058 razy

Postautor: Haze » 11 lut 2019, 19:34

optimus84 pisze:Korzystając z kalkulatora steam-engine oszacowałem sobie że dla AL85 przy 15 watach wychodzi mi sprawności poniżej 50% natomiast przy 30 watach już prawie 90%. Dla Wismec Sinuous P80 przy 14 Watach wyszło mi ok 10% sprawności - LG HG2 starczało zaledwie na 120-140 puffnięć (po ok 2sec)

Eeeee... poczekaj tylko wstanę z podłogi... bo mnie osłabiłeś tymi rewelacjami :lol: Możesz przybliżyć JAKIM KUŹWA CUDEM uzyskałeś takie wyniki na steamie?!? :wow:

optimus84 pisze:Witam forumowiczów.

Mamy do tego specjalny wątek... ;)
optimus84
Użytkownik
Użytkownik

Postautor: optimus84 » 11 lut 2019, 20:00

Haze pisze:
optimus84 pisze:Korzystając z kalkulatora steam-engine oszacowałem sobie że dla AL85 przy 15 watach wychodzi mi sprawności poniżej 50% natomiast przy 30 watach już prawie 90%. Dla Wismec Sinuous P80 przy 14 Watach wyszło mi ok 10% sprawności - LG HG2 starczało zaledwie na 120-140 puffnięć (po ok 2sec)

Eeeee... poczekaj tylko wstanę z podłogi... bo mnie osłabiłeś tymi rewelacjami :lol: Możesz przybliżyć JAKIM KUŹWA CUDEM uzyskałeś takie wyniki na steamie?!? :wow:

Porównałem czas pracy grzałki z kalkulatora z czasem, który mi wyszedł doświadczalnie.
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert

Postautor: Haze » 11 lut 2019, 20:44

To policz jeszcze raz bo robisz gdzieś gruby błąd - jest zupełnie ODWROTNIE. W skrócie: im większą moc ustawisz po stronie wtórnej przetwornicy (czyli na parowniku) tym większa moc musi zostać pobrana po stronie pierwotnej czyli z bateryjki. Ponieważ napięcie baterii jest stałe (spadające oczywiście w miarę wyładowywania) to mod wyciąga z niej odpowiednią moc pobierając większy prąd (P=U*I). A im większy prąd płynie z baterii tym większy spadek napięcia na jej rezystancji wewnętrznej i szybsze odcięcie...

Zobacz sobie np. testy Moocha dla HG2:

mooch-lg.png

Im MNIEJSZY prąd płynie przez bateryjkę tym WIĘKSZA wychodzi jej pojemność.

Ja również niektóre baterie testuję dla dwóch poziomów mocy, np. TUTAJ - widać, że po zwiększeniu mocy z 20 do 45 W wydajność (pojemność) bateryjki spada nawet o kilkadziesiąt procent.

Tak że z tych modów, które wymieniłeś brałbym WYE85 - na przyzwoitej batce 18650 pozwala na odparowanie ~10 ml liquidu przy mocy 20 W, co w moim przypadku przekłada się na, UWAGA, jakieś 780 sztachów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
optimus84
Użytkownik
Użytkownik

Postautor: optimus84 » 11 lut 2019, 21:17

Haze pisze:To policz jeszcze raz bo robisz gdzieś gruby błąd - jest zupełnie ODWROTNIE. W skrócie: im większą moc ustawisz po stronie wtórnej przetwornicy (czyli na parowniku) tym większa moc musi zostać pobrana po stronie pierwotnej czyli z bateryjki. Ponieważ napięcie baterii jest stałe (spadające oczywiście w miarę wyładowywania) to mod wyciąga z niej odpowiednią moc pobierając większy prąd (P=U*I). A im większy prąd płynie z baterii tym większy spadek napięcia na jej rezystancji wewnętrznej i szybsze odcięcie....

Ja to wszystko doskonale rozumiem ale doświadczalnie wychodzi zupełnie co innego. Wkładam do AL85 grzałkę pod 30 wat i mam ponad 500 puffów 2sec. wkładam 14 watową grzałkę oczekuję prawie dwa razy tyle co poprzednio a jest jedynie 650 puffów 2 sec. Wkładam 14 watową grzałkę do P80 i mam zaledwie ok 130 puffów. Oczywiście ogniwo to samo w pełni naładowane.
Wnioski jakie wyciągam to to że brakująca energia zamienia się w ciepło i widocznie tak mała moc dla tych MODów jest po za ich optymalnym punktem pracy. Dlatego pytam czy ktoś zna mod, który będzie miał optymalny punkt pracy w okolicach 14W żeby nie męczyć akusów i nie tracić cennych puffów.

Jak kolega ma pomysł jak temu zaradzić nie kupując nowych modów to ja bardzo chętnie posłucham :smile:
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert

Postautor: Haze » 11 lut 2019, 21:51

No ciekawe rzeczy... co do P80 to nie komentuję, bo w sumie krążyły jakieś ploty o jego kiepskiej wydajności. Ale żeby AŻ TAK? A na ile sztachów wystarcza na tej grzałce 30W?

Natomiast jeśli chodzi o AL-a to sorry, ale to co piszesz zakrawa na herezję albo zyebany scalak *shock* Tak się składa, że gdzieś go jeszcze mam, więc odkurzę :smile: i sprawdzę. Jeśli się potwierdzi to dokonałeś niezłego odkrycia.

Druga rzecz, która budzi lekkie wątpliwości to "równość" sztachów - rzeczywiście brałeś tak samo długie sztachy na 14 i 30 W??
Kajtek
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 6
Otrzymał podzięk.: 21 razy

Re: MOD - sprawny na niskich watach

Postautor: Kajtek » 11 lut 2019, 22:51

I jeszcze opór grzałki trzeba wziąć pod uwagę.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 43
Podziękował: 67 razy
Otrzymał podzięk.: 66 razy

Re: MOD - sprawny na niskich watach

Postautor: iron64 » 12 lut 2019, 04:50

Właśnie sądzę, że rezystancja grzałki jest tutaj kluczowa. Jakie napięcie masz na tych 14W, a jakie na 30W?
A co do P80, mam i sobie chwalę z Arctic Fox to bardzo fajny mod, na HG2 wystarcza mi na jakieś 15ml płynu przy 45-50W.
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert

Postautor: Haze » 12 lut 2019, 07:10

iron64 pisze:... rezystancja grzałki jest tutaj kluczowa.

Wręcz przeciwnie Panowie :mrgreen: rezystancja grzałki nie ma (prawie) ŻADNEGO wpływu na bilans mocy moda! Powtarzam to już chyba trzeci raz na Forum :twisted:
Weźmy sobie dwie grzałki: pierwsza niech ma 0,2 oma i chcemy na niej jechać na 40W, druga niech ma 1 om i chcemy wyciągnąć na niej 20 W. Tak więc na pierwszą grzałkę mod przyłoży niecałe 2,9 V a na drugą aż 4,5 V. Czy w związku z tym na drugiej grzałce powapujemy krócej?? No nie, o wiele dłużej...

A dlaczego "prawie"? Bo w skrajnych przypadkach, kiedy mod jedzie po bandzie swoich widełek napięciowych, czyli blisko napięcia min lub max sprawność przetwornicy może trochę spaść, o kilka(naście) procent.
Cinmar
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 55
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podzięk.: 60 razy

Postautor: Cinmar » 12 lut 2019, 07:13

Jest jakieś forum, na którym jeszcze nie założyłeś takiego tematu?

Wróć do „Szybkie pytanie”