Tesla XT mini - sprawy techniczne

Tutaj trafiają warte zachowania wątki z działu "Szybkie pytanie". Takie szybkopytaniowe archiwum... ;)
Awatar użytkownika
SteveFC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: pt sty 17, 2020 11:11 am
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podzięk.: 47 razy
Płeć: Mężczyzna

Tesla XT mini - sprawy techniczne

Postautor: SteveFC » pt sty 17, 2020 1:36 pm

No ja stary a ciekawski zwłaszcza że jak pisałem wszystkie specyfikacje były dla mnie niejasne do końca i wszystko brałem na tzw. chłopski rozum.
Dla poczucia wyluzowania i ochłonięcia mojej skromnej osoby samo zapewnienie że te akumulatory (sprawne, nie uszkodzone i nie pseudo VTC5A jak chociażby Liitokala VTC5A) są odpowiednie - TAK zdecydowanie mi to wystarczy. :)

Zapewne masz wiele racji w tym że takie wartości jak 90-100W absolutnie nie będą używane w dłuższej perspektywie.Wzorem słów Azgara 90-100W to podałem taki "dupo-chron" o możliwości że kiedyś do testowego powapowania potraktuje jakieś grzały zbliżoną wartością. Raczej powyżej 60W nie wypuszczam się ...
Awatar użytkownika
Maciejko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 11:36 am
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1235 razy
Otrzymał podzięk.: 1684 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Tesla XT mini - sprawy techniczne

Postautor: Maciejko » pt sty 17, 2020 1:11 pm

To ja się jeszcze zapytam - chcesz od nas pełnego opisu działania takiego boxa, wraz z rozkładem energii elektrycznej na poszczególne ogniwa, czy wystarczy Ci zapewnienie, że VTC5A wystarczą? :-D

No i moc 90-100W, zobaczysz, że nie będziesz nawet takiej używał. Najbardziej zatwardziali DTLowcy jakich znam, rzadko kiedy przekraczają 50-60W. :)
Awatar użytkownika
Azgar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1705
Rejestracja: śr sie 30, 2017 7:49 pm
Lokalizacja: Michrów
Podziękował: 1293 razy
Otrzymał podzięk.: 1694 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Tesla XT mini - sprawy techniczne

Postautor: Azgar » pt sty 17, 2020 1:03 pm

Dokładnie. :)
Awatar użytkownika
SteveFC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: pt sty 17, 2020 11:11 am
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podzięk.: 47 razy
Płeć: Mężczyzna

Tesla XT mini - sprawy techniczne

Postautor: SteveFC » pt sty 17, 2020 1:03 pm

Innymi słowy, używając do nich najbardziej budżetowych jak się da (z tych najbardziej wysoko-prądowych powszechnie dostępnych) Sony VTC5A (z pewnego źródła), które to niby mają prąd rozładowania 35A i nie przekraczając na żadnym modelu grzałki 90-100W mogę tkwić w przekonaniu, że nie robię nic co mogłoby doprowadzić do niepożądanych sytuacji z powodu używania nieodpowiednich ogniw?

Kalkulator steam engine przy moich wszystkich parametrach użytkowania wskazuje na prąd max w okolicach 26 A.
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Tesla XT mini - sprawy techniczne

Postautor: Haze » pt sty 17, 2020 12:58 pm

SteveFC pisze:... skoro 2 akumulatory działają razem w boxie i ich pojemność się sumuje to prąd rozładowania 2 akumulatorów też się sumuje

To zależy jakie jest połączenie akusów w boksie. Sumowanie 'pojemności" to też dość nieprecyzyjne określenie, lepiej mówić o sumowaniu energii jaką może oddać układ - TUTAJ mały elementarz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Azgar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1705
Rejestracja: śr sie 30, 2017 7:49 pm
Lokalizacja: Michrów
Podziękował: 1293 razy
Otrzymał podzięk.: 1694 razy
Płeć: Mężczyzna

Tesla XT mini - sprawy techniczne

Postautor: Azgar » pt sty 17, 2020 12:28 pm

Większość zasilań niestety ogranicza prąd na wyjściu do 25A.
Tak jak np. Tesla XT 220, link do testu @
Awatar użytkownika
Haze
: viewtopic.php?f=32&t=4334

Podejrzewam że wszystkie trzy wymienione Tesle będą ograniczały prąd wyjściowy do 25A.
W przypadku 18650, osiągnięcie 40A jest praktycznie niemożliwe a przynajmniej graniczy z niemożliwym. (chodzi o jeden akumulator.)
Oczywiście to tylko moja opinia ale uważam że firmy podają te 40A jako przysłowiowy "Dupo-chron" a właściwy amperaż musimy sobie sami dopasować do własnych potrzeb. :good:
Awatar użytkownika
SteveFC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: pt sty 17, 2020 11:11 am
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podzięk.: 47 razy
Płeć: Mężczyzna

Tesla XT mini - sprawy techniczne

Postautor: SteveFC » pt sty 17, 2020 12:17 pm

Jako iż wymieniony w temacie box jest moim pierwszym boxem elektronicznym i o sprawach "elektro-elektronicznych" nie mam za wiele pojęcia to muszę sobie wyjaśnić parę kwestii, liczę na Waszą pomoc.
Box był na forum przedstawiany wraz z parametrami technicznymi które są powszechnie dostępne w internecie. Wszędzie (nawet na stronie producenta) wpisy są ujednolicone i nie odpowiadają na moje pytania. Studiowałem tutaj zdecydowaną większość jak nie wszystkie zagadnienia dotyczące produktów marki Teslacigs.

Pytania dotyczące akumulatorów do boxów Tesli pojawiały się lecz ja zagadnienie chcę rozbudować pytając jak to w końcu jest z tymi parametrami...

Tesla Punk
Tesla XT
Tesla XT Mini

W każdej specyfikacji przy akumulatorach wymienia się prąd rozładowania 35-40A zazwyczaj jest 40A.
Bardzo mało na rynku i mało osiągalne są akumulatory 18650 o prądzie rozładowania 40A (zaznaczam tu że zdaję sobie sprawę że takie istnieją).
Model XT ma możliwość włożenia 21700 i tu o wiele łatwiej o akumulatory 40 A natomiast XT mini ma tylko 18650.

Jak to jest liczone te niby wymagane 40A? To jest wartość na akumulator czy na sumę 2 akumulatorów? Bo skoro podaje się np. sumę 5200 czy 6000 mAh pojemności akumulatorów to jak jest z amperami? Zaznaczając jeszcze przy tym, że max prąd wyjściowy Tesli to 50 A.

Odpowiedzi nasuwają się niby same ale tak coś czuję że mogę być w grubym błędzie...

Dla mnie w różowych okularach wygląda to tak że skoro 2 akumulatory działają razem w boxie i ich pojemność się sumuje to prąd rozładowania 2 akumulatorów też się sumuje bo inaczej jak się to ma że maksymalny prąd wyjściowy 50 A a oni chcą 40 A albo wiecej na 1 akumulator?

Zdaję sobie również sprawę że te wartości to raczej takie wymogi przy dużych obciążeniach (watt)?

Wróć do „Z "Szybkie pytania" warte zachowania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Kazik i 3 gości