Nie zabijajcie nas !

Wszystko, co dotyczy problemów związanych z przepisami stworzonymi przeciwko nam i e-papierosom...
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3888
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 0
Lokalizacja:
Podziękował: 4787 razy
Otrzymał podzięk.: 5905 razy
Płeć: Kobieta

Nie zabijajcie nas !

Postautor: basika » 06 lip 2017, 16:44

Rzad-szykuje-akcyze.jpg


Wiem, tytuł szokujący. Znalazłam go na YT (Oni Wapują) i uważam że jest adekwatny do sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Bo cóż innego można zawołać w reakcji na planowany przez nasze MF podatek akcyzowy na liquidy i bazy do e-papierosów ?

Przypominam, że [glow=red]12 lipca mija termin konsultacji społecznych[/glow]na ten temat. Każdy z nas ma prawo i obowiązek wziąć w nich udział. Na chwilę zostawmy inne sprawy, przestańmy się podniecać nowymi parownikami i zasilaniami, bo sprawa jest pilna i groźna w konsekwencjach dla nas wszystkich. Już niedługo, z powodów finansowych, koszt wapowania dla wielu ludzi będzie nie do udźwignięcia i pewnie część z nich wróci do palenia tytoniu, a reszta będzie się zaopatrywać na czarnym rynku i kupować bazy o nieznanym składzie. Chyba potrafimy przewidzieć wszystkie tego konsekwencje ?

Jak słusznie zauważyli waperzy, zaproponowana stawka akcyzy, to 700 zł od litra bazy, podczas gdy w litrowej butelce ze spirytusem wynosi ona ok. 53 zł. To skandal.
Planowany przychód z tego podatku wynosi 100 mln zł. Czy zostanie osiągnięty ?
Na pewno nie. Przykłady z innych krajów dobitnie o tym świadczą. A co zyskają?
Zniszczą polskich przedsiębiorców, którzy w większości zamkną firmy, lub uciekną do innych krajów.

Zresztą samo MF w ocenie ryzyka tego podatku też widzi zagrożenia. Kilka cytatów:
Wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców (w ujęciu niepieniężnym, bo w ujęciu pieniężnym nie chcieli, albo nie potrafili tego oszacować) oraz na rodzinę, obywateli i gospodarstwa domowe. :

„Może nastąpić wzrost obciążeń administracyjnych (konieczność spełnienia wymogów wprowadzonych ustawą m.in. w zakresie produkcji, przemieszczania, ewidencjonowania).”
( Może? Ależ oni są dowcipni)

„Może nastąpić wzrost wydatków na ww. używki ze względu na prawdopodobny wzrost ich ceny na skutek wprowadzanego opodatkowania.”
(Prawdopodobny wzrost cen ? Nadal sobie żartują)

„W przypadku przeniesienia przez podatników kosztów wprowadzenia akcyzy na płyny do papierosów elektronicznych na konsumentów, dochody rozporządzalne konsumentów mogą ulec zmniejszeniu w ujęciu miesięcznym o około 50 zł (roczne o około 670 zł), przy średnim zużyciu płynu do papierosa elektronicznego na poziomie 20 mililitrów tygodniowo na konsumenta.”
(Swoją drogą dość skromnie ocenili nasze możliwości jeśli chodzi o zużycie liquidów ;), a my już wiemy, że nasze koszty będą kilkakrotnie wyższe).

Wpływ na rynek pracy:
„Ze względu na fakt, iż regulacja wprowadza nowe obciążenie fiskalne przedsiębiorców działających w branży płynów do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, istnieje ryzyko, iż cześć podmiotów może redukować miejsca pracy.”
( Tylko część? Spokojnie, tych nielicznych którzy ocaleją, zniszczycie kontrolami)

Wpływ na pozostałe obszary:
„Wzrost cen ww. wyrobów spowodowany wprowadzeniem podatku może wpłynąć na ograniczenie liczby ich konsumentów oraz zmniejszenie legalnego rynku tych wyrobów.”
( I o to chodzi, niech wrócą do papierosów, bo tylko palacz jest prawdziwym patriotą. Nie tylko płaci państwu ogromny haracz, ale jeszcze na dodatek szybko schodzi z tego padołu łez, z czego niezmiernie cieszy się ZUS)

http://www.radapodatkowa.pl/pl/a/konsul ... owatorskie (PDF- trzecia pozycja)

Rodzi się więc pytanie: po co to ? Na pewno nie chodzi o wzięte z nieba 100 mln zł. Otóż na rynku pozostaną wielkie koncerny tytoniowe, które przy pomocy naszego państwa pozbędą się konkurencji i nadal będą bezkarnie sprzedawać papierosy i dyktować nam niebotyczne ceny za swoje nowatorskie wyroby, oraz firmy farmaceutyczne, które bez problemu będą wciskać nałogowym palaczom swoje plastry i gumy, mamiąc ich skutecznością, a EIN zginie i nie będzie po nim śladu, bo już dyrektywa skutecznie powstrzymała wszelką innowacyjność w tej branży, zredukowała ilość legalnych firm, a dodatkowe obciążenie, to przysłowiowy gwóźdź do trumny.
Na naszych oczach dobija się tę branżę, a nas waperów traktuje się z buta, nie licząc się z naszą wolą, zdrowiem i potrzebami. Nie możemy się na to zgodzić. Powiedzmy im głośno i jednomyślnie, że nigdy nie wyrazimy na to zgody. Jest nas wielu, warto o tym pamiętać, bo tylko wspólnie stanowimy siłę, z którą rząd powinien się liczyć.
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/1 ... /komentarz

A tu link do naszego FB
Proszę, nagłaśniajcie ten temat, udostępniajcie i apelujcie do ludzi, aby wyrazili swój sprzeciw w ramach konsultacji społecznych.
https://www.facebook.com/salonrozchmurz ... 07959453:0
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3888
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 0
Lokalizacja:
Podziękował: 4787 razy
Otrzymał podzięk.: 5905 razy
Płeć: Kobieta

Nie zabijajcie nas !

Postautor: basika » 07 lip 2017, 20:46

Odświeżę temat, bo to trzeba zobaczyć. Przyznaję, że trudno to słuchać i oglądać, a przecież już niedługo taka może być nasza rzeczywistość.
https://www.youtube.com/watch?v=cWaZdklvLBw
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14114
Rejestracja: 05 cze 2015, 09:23
Punkty reputacji: 11219
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 5368 razy
Otrzymał podzięk.: 13831 razy
Płeć: nieokreślona

Nie zabijajcie nas !

Postautor: Tommy Black » 08 lip 2017, 20:23

Ależ bym chciał żeby ten film obejrzeli wszyscy decydujący o akcyzie!
Awatar użytkownika
adamsud
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 557
Rejestracja: 30 kwie 2017, 21:54
Punkty reputacji: 0
Lokalizacja:
Podziękował: 314 razy
Otrzymał podzięk.: 571 razy
Płeć: Mężczyzna

Nie zabijajcie nas !

Postautor: adamsud » 08 lip 2017, 22:11

basika pisze:...Wiem, tytuł szokujący...

Mnie osobiście ten tytuł kojarzy się jak najgorzej. Niegdyś - w sytuacji faktycznie tragicznej - pewien tęgi jegomość z siwym zarostem (obecnie jeden z prominentnych polityków tegoż kraju reprezentujący go na arenie międzynarodowej) wykrzykiwał to hasło w celach ewidentnie politycznych. Ludzie (generalnie) zbyt wielkie znaczenie przywiązują do słów. Jednak nie przesadzajmy z używaniem mocnych zwrotów w sprawach koguciej wagi.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14114
Rejestracja: 05 cze 2015, 09:23
Punkty reputacji: 11219
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 5368 razy
Otrzymał podzięk.: 13831 razy
Płeć: nieokreślona

Nie zabijajcie nas !

Postautor: Tommy Black » 09 lip 2017, 08:52

adamsud pisze:Niegdyś - w sytuacji faktycznie tragicznej - pewien tęgi jegomość z siwym zarostem (obecnie jeden z prominentnych polityków tegoż kraju reprezentujący go na arenie międzynarodowej) wykrzykiwał to hasło w celach ewidentnie politycznych.


Nie kojarzę gościa , ale skoro obecnie jeden z prominentnych, to widocznie te okrzyki mu pomogły... :P

adamsud pisze:Jednak nie przesadzajmy z używaniem mocnych zwrotów w sprawach koguciej wagi.


Tak, zarówno dla partii rządzących, skoro już jesteśmy w polityce, jak i dla opozycji nasze sprawy, sprawy ein, są nawet nie koguciej a piórkowej wagi.
Trzeba sobie jasno i trzeźwo zdawać sprawę z tego że każdej partii i każdemu politykowi potrzebne są pieniądze.Bez pieniedzy jest byłym politykiem.
Branża ein, póki co, nikomu nie dostarcza na tyle dużych pieniędzy aby była choć warta mszy, więc tym bardziej nikt nie chce za nią umierać.
Na dodatek burzy od dawna ustalon ład i consensus polityczny. Zabiera zyski koncernom tytoniowym i pozbawia wpływów budżety państw.
Najgorsze jest to że sama branża ein, zarówno producenci i handlowcy, wykazują tu dość dziwne dla mnie lenistwo i uległość. Zwlaszcza biorąc pod uwagę
dość prymitywne ale skuteczne jednak, zabiegi koncernów tytoniowych.
Jakoś nie tylko w prasie, radiu, czy TV ale nawet w sieci, protestów przeciwko akcyzie trzeba dobrze poszukać...
Awatar użytkownika
DamianGR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 929
Rejestracja: 18 lip 2015, 21:50
Punkty reputacji: 620
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 601 razy
Otrzymał podzięk.: 979 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Nie zabijajcie nas !

Postautor: DamianGR » 09 lip 2017, 09:48

Dla polityków liczą się też (a może przede wszystkim) słupki. Jeśli duża część społeczeństwa odbiera EIN negatywnie to nikt z polityków nie będzie nadstawiał za nie swoich słupków sondażowych.
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3888
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 0
Lokalizacja:
Podziękował: 4787 razy
Otrzymał podzięk.: 5905 razy
Płeć: Kobieta

Nie zabijajcie nas !

Postautor: basika » 09 lip 2017, 20:56

adamsud pisze:Mnie osobiście ten tytuł kojarzy się jak najgorzej Niegdyś - w sytuacji faktycznie tragicznej - pewien tęgi jegomość z siwym zarostem (obecnie jeden z prominentnych polityków tegoż kraju reprezentujący go na arenie międzynarodowej) wykrzykiwał to hasło w celach ewidentnie politycznych.

Adam, ja też pamiętam pewnego polityka, który wykrzykiwał że go Niemcy biją, ale obecnie nie jest już politykiem. :-P
Ale nie w tym rzecz.
Mnie ten tytuł też kojarzy się jak najgorzej, ale z innych przyczyn, bowiem znałam osobiście człowieka – przedsiębiorcę, który na skutek zmiennych warunków gospodarczych, za którymi stali oczywiście politycy, nie wytrzymał, bo nie był stanie spłacać zaciągniętego kredytu i najzwyczajniej w świecie powiesił się. Zostawił bezradną żonę i malutkie dziecko.
Słowa są ważne, bo mają coś przekazać. Ich temperatura zależy od sytuacji, kontekstu i punktu widzenia. W tym przypadku, moim zdaniem, tytuł jest jak najbardziej na miejscu. Dla kogoś kto traci pracę, firmę, podstawy bytu, nie jest to sprawa koguciej wagi. Oby takich Robertów ( tak miał na imię owy przedsiębiorca) było jak najmniej. Pewnie, nie każdy od razu popełni samobójstwo, ale każdy z powodu bezmyślnej polityki rządu zapłaci osobistą tragedią.
O sytuacji nas waperów i tych, którzy nigdy nimi nie zostaną, bo papierosy będą dla nich tańsze, nawet nie chce mi się pisać. Wystarczy trochę wyobraźni żeby wiedzieć co nas czeka *girl_f*
Awatar użytkownika
adamsud
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 557
Rejestracja: 30 kwie 2017, 21:54
Punkty reputacji: 0
Lokalizacja:
Podziękował: 314 razy
Otrzymał podzięk.: 571 razy
Płeć: Mężczyzna

Nie zabijajcie nas !

Postautor: adamsud » 10 lip 2017, 11:44

basika pisze:..... Dla kogoś kto traci pracę, firmę, podstawy bytu, nie jest to sprawa koguciej wagi.

Z całym szacuneczkiem siostra ale powyższe argumenty brzmią demagogicznie. Podobny sposób argumentacji używają koncerny tytoniowe dowodząc, że w wyniku "podstępnych działań waperów" pracę tracą producenci, handlowcy i rolnicy działający w ich branży. A to są zapewne tysiące miejsc pracy. Mniej mnie jednak przejmuje los pracowników konkretnej dziedziny gospodarki. Świat się zmienia cały czas. Jedne branże padają, powstają inne. Najlepszy sposób na ograniczenie bezmyślnego zasilania budżetu państwa w postaci płacenia akcyzy to zapewne nie używanie produktów nią obarczonych. Mnie wyłącznie chodzi o używanie słów adekwatnych do sytuacji. Śmierć to śmierć, zabójstwo to zabójstwo, miłość to miłość a ograniczenie rynku to ograniczenie rynku i ... tyle. A ... nasze skojarzenia to jeszcze zupełnie inna sprawa :)
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14114
Rejestracja: 05 cze 2015, 09:23
Punkty reputacji: 11219
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 5368 razy
Otrzymał podzięk.: 13831 razy
Płeć: nieokreślona

Nie zabijajcie nas !

Postautor: Tommy Black » 10 lip 2017, 11:50

adamsud pisze:Z całym szacuneczkiem siostra ale powyższe argumenty brzmią demagogicznie.


Drugi braciszek powinien stanąć z szacunkiem, nie szacuneczkiem... ;) ale częściowo podziela opinię poprzednika.
Słowa to jednak tylko słowa... żeby tylko pozostać przy Hamlecie...
Dzisiejsze czasy i tempo , faktycznie powodują jednak nie tylko zmiany w rynkach i przyrodzie ale także w znaczeniu słów. Za szybko wszystko konsumujemy nawet słowa.
Dziś sam tytuł jeśli nie przyciągnie uwagi, kladzie cały tekst. Kto przeczyta,wracam do źródeł, artykul pod tytułem: " Pies pogryzł człowieka?"
Znacznie lepiej zatytułować : " Człowiek pogryzł psa!" Choć, dziś, czy ja wiem, czy to wystarczy? :P
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3888
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 0
Lokalizacja:
Podziękował: 4787 razy
Otrzymał podzięk.: 5905 razy
Płeć: Kobieta

Nie zabijajcie nas !

Postautor: basika » 10 lip 2017, 11:52

adamsud pisze:Z całym szacuneczkiem siostra


Z całym szacuneczkiem bracie, w tej kwestii pozostanę przy swoim zdaniu, a my przecież nie musimy się zgadzać. Zresztą często to nam się zdarza, no nie ?
Ale miłość siostrzano-braterska pozostanie na zawsze ;)

Wróć do „Dyrektywa - Wydarzenia, informacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość