Akcyza według BAT

Wszystko, co dotyczy problemów związanych z przepisami stworzonymi przeciwko nam i e-papierosom...
Awatar użytkownika
Sathiel
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 127
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podzięk.: 61 razy

Akcyza według BAT

Postautor: Sathiel » 21 lip 2018, 19:08

:bry:

Dosłownie kilka minut temu otrzymałem powiadomienie z jednej z grup "waperskich" na FB o zamieszczeniu posta przez jednego z użytkowników. Posta, który wydaje mi się być bardzo ważny, gdyż nie słyszałem wcześniej o tej sprawie a dotyczy ona nas wszystkich bardzo bezpośrednio.
Grupa BAT (ESW) wystosowała pismo do Ministra Finansów, wyrażając zainteresowanie pracami nad projektem zmiany rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy. Według grupy BAT niesprawiedliwe jest, że wyroby bez nikotyny miałyby być oznaczane taką samą banderolą akcyzową jak te z nikotyną (kosztującą 5 złotych), gdyż wtedy nawet premixy o pojemności np.100 ml byłyby objęte akcyzą w wysokości 5 zł. Proponowane przez nich zmiany to wprowadzenie osobnej banderoli dla płynów od 10 do 100 ml z opłatą równą 50 zł oraz dla płynów powyżej 100 ml z opłatą 500 zł.

Powiem szczerze, że nie wiem jak to skomentować. Dokument można zobaczyć tutaj:
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//502/ ... 350761.PDF

Przeniesione z W mediach - Komentarze do Dyrektywa - Wydarzenia, informacje on 21 lip 2018, 21:01 przez Azgar

Awatar użytkownika
Bimaczow
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 14
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podzięk.: 72 razy

Re: Akcyza według BAT

Postautor: Bimaczow » 21 lip 2018, 21:15

No tak .. bo po ch... Wspierać Polski biznes jak można go wyssać aż zdechnie a potem importować, rozumowanie ministrów (bez znaczenia partia bo każda robi to samo ) jest dla mnie zbyt dużą abstrakcja ! To raczej logiczne że gdy pomagasz małym przedsiębiorcom to rynek się rozwija a za tym idzie bogacenie się państwa, ale co tam.. wyssać niech padnie ! Vaty, zusy, akcyzy i inne gówno za które utrzymują się te nieroby
Awatar użytkownika
Sathiel
Użytkownik
Użytkownik

Akcyza według BAT

Postautor: Sathiel » 21 lip 2018, 21:23

Wydaje mi się, że patrzysz na to trochę ze złej strony. BAT ogarnia, że mimo ich usilnych starań rynek e-papierosów cały czas notuje dość dynamiczny wzrost (podobno w ciągu ostatniego roku wręcz bardzo dynamiczny). Nie są w stanie wygrać z nami dalej kłamiąc o szkodliwości e-palenia porównywalnej do analogów, więc muszą stłamsić rynek inaczej. Wprowadzenie akcyzy w wysokości 50 złotych za premixy powyżej 10 ml wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Troska o klienta czy rynek małych przedsiębiorców jest tutaj pojęciem abstrakcyjnym bo chodzi tylko o jedno - żebyś nadal palił analogi.
Awatar użytkownika
Pelikan2
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 134
Podziękował: 209 razy
Otrzymał podzięk.: 194 razy

Postautor: Pelikan2 » 21 lip 2018, 21:48

50 zł za akcyzy za 100ml? Równie dobrze mogą zakazać ep całkowicie. To wyrok dla branży.
Obrazek
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 0
Podziękował: 1297 razy
Otrzymał podzięk.: 989 razy

Postautor: miblah » 21 lip 2018, 22:15

BAT jest zainteresowany by rynek ep działał, najlepiej tak, by nabijać ich kieszeń. Zapomnieliście, że to oni są właścicielami esw oraz potężnym już producentem liquidow...
Obrazek
Pasek1234
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 7
Otrzymał podzięk.: 7 razy

Postautor: Pasek1234 » 21 lip 2018, 22:24

Brak ep lepiej dla nich zadziała, zamiast wydawać krocie na research w branży ep lepiej ciułać hajs z dobrze rozwiniętej gałęzi analogów.

Ten debil Maowiecki na to pojdzie, zaświecą mu się dolarki w oczach i odda żonę/córkę żeby mieć większość za tym projektem.
Awatar użytkownika
Sathiel
Użytkownik
Użytkownik

Akcyza według BAT

Postautor: Sathiel » 21 lip 2018, 22:31

Pasek1234 pisze:Brak ep lepiej dla nich zadziała, zamiast wydawać krocie na research w branży ep lepiej ciułać hajs z dobrze rozwiniętej gałęzi analogów.

Ten debil Maowiecki na to pojdzie, zaświecą mu się dolarki w oczach i odda żonę/córkę żeby mieć większość za tym projektem.

Może trochę się wstrzymajmy z wydawaniem tak drastycznych ocen. Ja to widzę tak - wydaje mi się, że dla nich bardziej opłacalny jest klient palący analogi - przede wszystkim ze względu na badania o których napisałeś. Ale nie tylko to - tak naprawdę tutaj występuje ciekawa sytuacja w której naprawdę duża firma może działać na niekorzyść całej branży w której jest dość silnym zawodnikiem dlatego, że przeniesienie klienta do innego obszaru swojej działalności (powrót do palenia tytoniu) będzie bardziej opłacalne. Jeśli rynek ep upadnie oni tak naprawdę nie stracą bo duża liczba osób wróci do palenia analogów.
Pasek1234
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 7
Otrzymał podzięk.: 7 razy

Postautor: Pasek1234 » 21 lip 2018, 22:39

No właśnie to miałem na myśli, a że akcyza to podatek, to nasz rząd słynący z zamiłowania do naszych pieniędzy sobie to szybko przeliczy i BAT wyjdzie na swoje.
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Punkty reputacji: 0
Otrzymał podzięk.: 5898 razy

Akcyza według BAT

Postautor: basika » 23 lip 2018, 19:56

akcyza.PNG

Sorry panowie, ale dopiero dzisiaj miałam czas aby to przejrzeć.

BAT martwi się o wpływy budżetowe ? Kolki dostałam ze śmiechu. Bo to nie jest instytucja charytatywna i musi mieć w tym interes. Jaki ? Tego nie wiem. Być może strategia rozwoju firmy zakłada przede wszystkim utrzymanie sprzedaży klasycznych papierosów, a jednocześnie i na wszelki wypadek, szukanie zbytu na te ich, pożal boże, wyroby nowatorskie. Nie oszukujmy się. BAT zainwestował w Grupę Chic nie dlatego, że chce rozwijać rynek e-papierosów, ale po to aby zniszczyć konkurencję, a wtedy to on będzie dyktował warunki : co i za ile sprzeda złaknionym nikotyny palaczom.

Bo te widełki zaproponowane przez BAT, to jednak przegięcie. I o ile na 10 ml ma być akcyza w wysokości 5 PLN, i w przydatku 100 ml. 50 PLN, a dla 1000ml już 500 PLN, to ok. Jest to logiczne matematycznie. Wiemy że taki był plan MF aby opodatkować również zerówki. Ale dalej nie jest już tak przejrzyście. Bo za 11 ml i więcej także będziemy musieli zapłacić 50 PLN. Analogicznie przy pojemności ociupinkę powyżej 100 ml trzeba będzie wybulić 500 PLN.
Teraz wyobraźmy sobie że to przejdzie - wtedy ze świecą będziemy szukali producenta na rynku, który odważy się sprzedawać 10 ml płyny do e-papierosów, bo wystarczy że maszyna naleje trochę więcej, to mamy już akcyzę w wysokości 50 PLN. Prawdopodobnie zadziała tu podobny mechanizm jak przy ograniczeniu mocy nikotyny do 20 mg. Obecnie mamy na rynku maksymalnie 18-tki. Producenci będą się bali zbliżyć do granicznej ilości. I albo zaczną sprzedawać np. 9 ml i o tym nas poinformują na buteleczkach, albo zrobią to cichaczem. W obu przypadkach stracimy.

Mnie jeszcze jedno zastanawia.
Wyroby nowatorskie – 2 PLN.

Jak się domyślam jest to stawka akcyzy za sztukę. A kto zabroni BAT zwiększyć rozmiar wkładów do swoich wyrobów ? Wszak tutaj nie ma żadnych widełek. Pomijam już fakt, że nikt tak naprawdę nie wie co się w tych wkładach znajduje. I może z tego powodu bardziej się opłaca rozwijać ten rynek ?
Nie łudźmy się. Ta propozycja przejdzie, bo bardziej pazernego rządu nie mieliśmy od lat. Rozdawnictwo pod publikę kosztuje nas wszystkich. Ba, zapłacą za nie następne pokolenia...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Pelikan2
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 134
Podziękował: 209 razy
Otrzymał podzięk.: 194 razy

Postautor: Pelikan2 » 23 lip 2018, 21:29

Bo esw chyba głównie handluje 10ml, do tego mają chore ceny. Te 5pln nie zrobi im różnicy, 2,5zł wezmą na klatę na siebie, 2,50 weźmie klient. Mała cena za wykończenie konkurencji, która oferuje głównie pojemności powyżej 10ml i zlikwidowanie importu z zagranicy. Muszę przyznać, że jeżeli chodzi o własny biznes nieźle to wykombinowali. Waperzy ich znienawidzą, ale biznes będzie się kręcić.
Obrazek

Wróć do „Dyrektywa - Wydarzenia, informacje”