Akcyza według BAT

Wszystko, co dotyczy problemów związanych z przepisami stworzonymi przeciwko nam i e-papierosom...
Awatar użytkownika
inawera
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Posty: 146
Rejestracja: 17 cze 2015, 11:17
Punkty reputacji: 526
Lokalizacja:
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podzięk.: 285 razy
Płeć: nieokreślona

Akcyza według BAT

Postautor: inawera » 24 lip 2018, 13:46

Ja myślę że to o czym piszecie jest tylko burzą w szklance wody.
MF na nic nie podniesie wartości akcyzy bo zaprzeczyło by same sobie.
Dyrektywa Tytoniowa i Ustawa o przeciwdziałaniu skutkom palenia tytoniu, jednoznacznie określa maksymalną pojemność płynu w opakowaniu jednorazowym do e-p na 10 ml. (słownie dziesięć mililitrów).
W takim to opakowaniu płyn do e-p może kupić klient ostateczny, w Ustawie i Dyrektywie nazwany Konsumentem.
Wymyślenie i wprowadzenie banderol na opakowania powyżej 10 ml. jednoznacznie potwierdzało by zgodę rządu na sprzedaż konsumentowi płynów do e-p w opakowaniach o większej pojemności, i co za tym idzie zgodę na łamanie przepisów w/w Ustawy i Dyrektywy.
Wydaje mi się że pismo ESW jest cichym donosem do MF informującym że pomimo zakazu, sprzedaż płynów do e-p odbywa się w większych niż dozwolona pojemność.
Cały mój tekst odnosi się do sprzedaży płynów odbiorcy finalnemu tzw. konsumentowi.
Jeżeli chodzi o sprzedaż do producenta to jestem spokojny.

Awatar użytkownika
slaviop
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Posty: 2238
Rejestracja: 03 mar 2016, 12:41
Punkty reputacji: 3809
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 1299 razy
Otrzymał podzięk.: 2683 razy
Płeć: Mężczyzna

Akcyza według BAT

Postautor: slaviop » 24 lip 2018, 21:06

Ostatnio mało bywalem na salonie. Teraz czytam i krew mi się burzy. To dotknie według mnie sprzedawców i zwykłych użytkowników ein. My to znaczy pierwsza liga a jak kto woli modomaniacy. Ci którzy już sami tworzymy płyny jakoś damy sobie radę. Polak potrafi. Faktem jest że ciężko jest kupić nikotynę a jak już jest w odpowiednim stężeniu to cena jest z kosmosu. Póki co ja się nie boję. Oby tylko do aromatów nie włożyli swoich brudnych Judaszowych łap. Panowie i panie. Waperzy i waperki. Trzeba czekac. Możemy wyrażać swoje zdanie i sypać panienkami i członkami ale to nic nie zmieni. Rząd działa razem z koncernami nikotynowymi. Ktoś płaci a ktoś bierze. Tak jest zawsze. Damy radę. My się prohibicji i zakazów nie boimy. Ceny mogą być kosmiczne a ja do śmierdzieli nie wrócę. Radzę zrobić zapasy i miejsce w lodówce na nie. Po jakimś czasie wszystko się wyklaruje. Cierpliwości...

Pisane mobilnie
Co cię nie zabije - to zginie z twojej ręki...
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16196
Rejestracja: 05 cze 2015, 09:23
Punkty reputacji: 17103
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 6630 razy
Otrzymał podzięk.: 16875 razy
Płeć: Mężczyzna

Akcyza według BAT

Postautor: Tommy Black » 25 lip 2018, 09:09

Ależ BAT bardzo czytelnie wyraził swoje intencje, tylko napisał to wyraźnie dla urzędników MF, bo przecież Oni, urzędnicy, nie wiedzą tego co my.

Jeżeli projektowane rozwiązania zostałyby wprowadzone w życie w obecnym kształcie, to podmioty wprowadzające na rynek płyny beznikotynowe poniosłyby znacznie niższe koszty niż podmioty wprowadzające na rynek płyny z nikotyną. Mianowicie, nałożenie legalizacyjnego znaku akcyzy o wartości: 5 zł na opakowanie jednostkowe płynu beznikotynowego o pojemności! 1.0£j mi spowodowałby, że wartość banderoli legalizacyjnej przypadającej na iml płynu beznikotynowego wyrosłaby 5 gr, podczas gdy dla płynów nikotynowych byłoby to 50.gr na 1ml (a więc 10-krotnie więceji). Prawdopodobne jest zatem stworzenie przed końcem 2018 roku dużych zapasów beznikotynowycjh płynów do e-papierosów w pojemnikach większych riiż 1.0ml i dalsza ich sprzedaż w 2019 roku po uprzednim oznaczaniu banderolami legalizacyjnymi, Taka sytuacja prowadziłaby również do obniżenia wpływów budżetowych. Konsumenci mogliby nabywać beznikotynowe płyny do e-papierosów w pojemnikach o dużej pojemności oraz płyny z nikotyną o maksymalnej dopuszczalnej prawnie zawartości nikotyny (tj. 20mg/1ml), a następnie mieszać je w prosty sposób, aby uzyskać płyn z nikotyną o pożądanej przez nich mocy. Takie działania są bardzo prawdopodobne, gdyż już w chwili obecnejna rynku popularne są wyroby przeznaczone do domowego sporządzania płynów do ę-papierosów.


No i ta troska o obniżenie wpływów budżetowych...przypomina mi troskę BAT o zdrowie palaczy, kiedy przed laty w amsterdamskich sądach walczyło o uzyskanie patentu na papierosa.
To dopiero bylaby rewolucja. Tylko BAT mógłby produkować papierosy a inne koncerny po uzyskaniu od nich stosownej licencji.BAT tę walkę po paru latach batalii sądowej przegrał..a szkoda... :-P
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3888
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 5
Lokalizacja:
Podziękował: 4775 razy
Otrzymał podzięk.: 5911 razy
Płeć: Kobieta

Akcyza według BAT

Postautor: basika » 26 lip 2018, 22:44

inawera pisze:Dyrektywa Tytoniowa i Ustawa o przeciwdziałaniu skutkom palenia tytoniu, jednoznacznie określa maksymalną pojemność płynu w opakowaniu jednorazowym do e-p na 10 ml. (słownie dziesięć mililitrów).


inawera pisze:Wymyślenie i wprowadzenie banderol na opakowania powyżej 10 ml. jednoznacznie potwierdzało by zgodę rządu na sprzedaż konsumentowi płynów do e-p w opakowaniach o większej pojemności, i co za tym idzie zgodę na łamanie przepisów w/w Ustawy i Dyrektywy.Przypomnijmy sobie fakty. Zarówno dyrektywa jak i ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ograniczyły pojemność buteleczek do 10 ml, ale dotyczyło to tylko płynów z nikotyną.

Art. 11c. 1. Papierosy elektroniczne lub pojemniki zapasowe powinny spełniać następujące wymagania: 1) płyn zawierający nikotynę powinien być umieszczony wyłącznie w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach zapasowych, których pojemność nie może przekraczać 10 ml, a w przypadku papierosów elektronicznych jednorazowego użytku lub kartridży jednorazowych pojemność kartridży jednorazowych lub zbiorniczków nie może przekraczać 2 ml;
2) zawartość nikotyny w płynie nie może przekraczać 20 mg/ml;
„Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

18) pojemnik zapasowy – naczynie z płynem zawierającym nikotynę, który można wykorzystać do ponownego napełnienia papierosa elektronicznego;


Natomiast ustawa o podatku akcyzowym wprowadziła nową definicję:


Płyn do papierosów elektronicznych - roztwór wykorzystywany w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną jak i bez nikotyny, w tym baza do tego roztworu zawierająca glikol lub glicerynę;

Teraz, jak się okazało, MF przygotowało tylko jeden wzór banderoli legalizacyjnej w wysokości 5 zł, czyli dla buteleczek o pojemności 10 ml, zapominając że płyny bez nikotyny, zgodnie z prawem, mogą znajdować się w butelkach o większej pojemności, na co zwraca uwagę BAT, proponując te idiotyczne widełki, ale one, moim zdaniem, nie byłyby zgodne z ustawą, bo ta nakłada akcyzę w wysokości 50 gr za każdy 1 ml płynu.

Czyli mamy kolejny bubel prawny, którego skutków nie przemyślano. Ale co się dziwić : jaki rząd - takie prawo. Ustawę o Sądzie Najwyższym nowelizowano już 5 razy, a z tego co czytam, potrzebna będzie kolejna nowelizacja *girl_f*

Pelikan2 pisze: Te 5pln nie zrobi im różnicy, 2,5zł wezmą na klatę na siebie, 2,50 weźmie klient.


Nie Pelikan, to tak nie działa. Wyobraźmy sobie, że koszt produkcji takiego 10 ml liquidu wyniósł 10 zł. Do tej kwoty dochodzi marża, bo przecież firma musi na tym zarobić. – niech będzie 50 %. Czyli mamy już cenę 15 zł. Następnie musi doliczyć akcyzę w wysokości 5 zł. Mamy już 20 zł. Na koniec dochodzi VAT, czyli 23% od podstawy 20. Ostateczna cena to 24,60.

Vat i akcyza to podatki pośrednie, czyli bardzo specyficzne podatki. Nie będę wchodzić w szczegóły, bo nie chcę nikogo zanudzać, dlatego tylko powiem że
w tym przypadku podatnikami są przedsiębiorcy produkujący bądź sprzedający określone towary (lub wykonujący usługi). Jednak to nie oni ponoszą ekonomiczny ciężar tego podatku, ponieważ środki na jego zapłatę przerzucają na ostatecznego odbiorcę wyrobów akcyzowych, czyli kolejnych przedsiębiorców ( co nas kompletnie nie interesuje), lub na konsumenta ( i to jak najbardziej nas interesuje).
Awatar użytkownika
Pelikan2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 06 maja 2018, 00:51
Punkty reputacji: 217
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 220 razy
Otrzymał podzięk.: 227 razy
Płeć: Mężczyzna

Akcyza według BAT

Postautor: Pelikan2 » 29 lip 2018, 01:51

Nie Pelikan, to tak nie działa. Wyobraźmy sobie, że koszt produkcji takiego 10 ml liquidu wyniósł 10 zł.

Bardzo, ale to bardzo śmiem wątpić, że koszt wytworzenia Liquidu dla BAT to 10zł. Może ich smaki nie są najgorsze, ale nie oszukujmy się, wybitne mieszanki z dziesiątek aromatów to to też nie są. Kupując hurtowo aromaty i glicerynę i glikol na taką skalę, nawet doliczając wszystkie koszta prowadzenia działalności, pracowników itp, jestem przekonany, że daleko im do 5zł za 10ml, a co dopiero do 10pln. E sprzedaje swoje BM za 3,90zł, a przecież nie dopłacają do biznesu.
Obrazek
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1493
Rejestracja: 24 wrz 2016, 20:47
Punkty reputacji: 18
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podzięk.: 1001 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Akcyza według BAT

Postautor: miblah » 29 lip 2018, 02:04

Z kosztami wytworzenia w BAT zapewne masz rację... Dodatkowo BAT oczywiście stać na to, żeby koszty dodatkowe, przez wystarczająco długi okres czasu brać na siebie, a nie przerzucać ich na konsumentów, w celu wykończenia konkurencji. A jak konkurencja będzie mikra, podniosą ceny do poziomu przynajmniej dochodowego dla siebie. Możliwe, że taki jest scenariusz. Baśka pisała o ogólnym działaniu rynku - chyba się nie dogadaliście. A faktycznie tu mamy do czynienia z monopolem...
Obrazek
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3888
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 5
Lokalizacja:
Podziękował: 4775 razy
Otrzymał podzięk.: 5911 razy
Płeć: Kobieta

Akcyza według BAT

Postautor: basika » 29 lip 2018, 19:18

Pelikan2 pisze:Bardzo, ale to bardzo śmiem wątpić, że koszt wytworzenia Liquidu dla BAT to 10zł.

Też wątpię, ale widziałam kiedyś ceny ich liquidów na wysepkach. Mała 10 ml buteleczka kosztowała kilkanaście zł, a było to kilka ładnych lat temu. Najprawdopodobniej mają wysokie marże. Potem, przyznaję, przestałam się tym interesować, bo dość szybko sama zaczęłam mieszać.

miblah pisze: Baśka pisała o ogólnym działaniu rynku - chyba się nie dogadaliście. A faktycznie tu mamy do czynienia z monopolem...


Dokładnie, chciałam przedstawić mechanizm kalkulacji cen, a 10 zł było wzięte z nieba. Dlatego napisałam:
Wyobraźmy sobie, że koszt produkcji takiego 10 ml liquidu wyniósł 10 zł


miblah pisze: Dodatkowo BAT oczywiście stać na to, żeby koszty dodatkowe, przez wystarczająco długi okres czasu brać na siebie, a nie przerzucać ich na konsumentów, w celu wykończenia konkurencji.

Pewnie że ich stać, ale nie muszą tego robić. Są we wszystkich większych miastach Polski i z tego powodu mają nad konkurencją przewagę. A odkąd mamy zakaz sprzedaży przez internet, to nie muszą nic robić - klient sam przyjdzie i zapłaci, bo nie ma wyboru.

Wróć do „Dyrektywa - Wydarzenia, informacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości