Akcyza według BAT

Wszystko, co dotyczy problemów związanych z przepisami stworzonymi przeciwko nam i e-papierosom...
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Akcyza według BAT

Postautor: basika » ndz lip 29, 2018 5:18 pm

Pelikan2 pisze:Bardzo, ale to bardzo śmiem wątpić, że koszt wytworzenia Liquidu dla BAT to 10zł.

Też wątpię, ale widziałam kiedyś ceny ich liquidów na wysepkach. Mała 10 ml buteleczka kosztowała kilkanaście zł, a było to kilka ładnych lat temu. Najprawdopodobniej mają wysokie marże. Potem, przyznaję, przestałam się tym interesować, bo dość szybko sama zaczęłam mieszać.

miblah pisze: Baśka pisała o ogólnym działaniu rynku - chyba się nie dogadaliście. A faktycznie tu mamy do czynienia z monopolem...


Dokładnie, chciałam przedstawić mechanizm kalkulacji cen, a 10 zł było wzięte z nieba. Dlatego napisałam:
Wyobraźmy sobie, że koszt produkcji takiego 10 ml liquidu wyniósł 10 zł


miblah pisze: Dodatkowo BAT oczywiście stać na to, żeby koszty dodatkowe, przez wystarczająco długi okres czasu brać na siebie, a nie przerzucać ich na konsumentów, w celu wykończenia konkurencji.

Pewnie że ich stać, ale nie muszą tego robić. Są we wszystkich większych miastach Polski i z tego powodu mają nad konkurencją przewagę. A odkąd mamy zakaz sprzedaży przez internet, to nie muszą nic robić - klient sam przyjdzie i zapłaci, bo nie ma wyboru.
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Akcyza według BAT

Postautor: miblah » ndz lip 29, 2018 12:04 am

Z kosztami wytworzenia w BAT zapewne masz rację... Dodatkowo BAT oczywiście stać na to, żeby koszty dodatkowe, przez wystarczająco długi okres czasu brać na siebie, a nie przerzucać ich na konsumentów, w celu wykończenia konkurencji. A jak konkurencja będzie mikra, podniosą ceny do poziomu przynajmniej dochodowego dla siebie. Możliwe, że taki jest scenariusz. Baśka pisała o ogólnym działaniu rynku - chyba się nie dogadaliście. A faktycznie tu mamy do czynienia z monopolem...
Obrazek
Awatar użytkownika
Pelikan2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: sob maja 05, 2018 10:51 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podzięk.: 284 razy
Płeć: Mężczyzna

Akcyza według BAT

Postautor: Pelikan2 » sob lip 28, 2018 11:51 pm

Nie Pelikan, to tak nie działa. Wyobraźmy sobie, że koszt produkcji takiego 10 ml liquidu wyniósł 10 zł.

Bardzo, ale to bardzo śmiem wątpić, że koszt wytworzenia Liquidu dla BAT to 10zł. Może ich smaki nie są najgorsze, ale nie oszukujmy się, wybitne mieszanki z dziesiątek aromatów to to też nie są. Kupując hurtowo aromaty i glicerynę i glikol na taką skalę, nawet doliczając wszystkie koszta prowadzenia działalności, pracowników itp, jestem przekonany, że daleko im do 5zł za 10ml, a co dopiero do 10pln. E sprzedaje swoje BM za 3,90zł, a przecież nie dopłacają do biznesu.
Obrazek
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Akcyza według BAT

Postautor: basika » czw lip 26, 2018 8:44 pm

inawera pisze:Dyrektywa Tytoniowa i Ustawa o przeciwdziałaniu skutkom palenia tytoniu, jednoznacznie określa maksymalną pojemność płynu w opakowaniu jednorazowym do e-p na 10 ml. (słownie dziesięć mililitrów).


inawera pisze:Wymyślenie i wprowadzenie banderol na opakowania powyżej 10 ml. jednoznacznie potwierdzało by zgodę rządu na sprzedaż konsumentowi płynów do e-p w opakowaniach o większej pojemności, i co za tym idzie zgodę na łamanie przepisów w/w Ustawy i Dyrektywy.



Przypomnijmy sobie fakty. Zarówno dyrektywa jak i ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ograniczyły pojemność buteleczek do 10 ml, ale dotyczyło to tylko płynów z nikotyną.

Art. 11c. 1. Papierosy elektroniczne lub pojemniki zapasowe powinny spełniać następujące wymagania: 1) płyn zawierający nikotynę powinien być umieszczony wyłącznie w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach zapasowych, których pojemność nie może przekraczać 10 ml, a w przypadku papierosów elektronicznych jednorazowego użytku lub kartridży jednorazowych pojemność kartridży jednorazowych lub zbiorniczków nie może przekraczać 2 ml;
2) zawartość nikotyny w płynie nie może przekraczać 20 mg/ml;
„Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

18) pojemnik zapasowy – naczynie z płynem zawierającym nikotynę, który można wykorzystać do ponownego napełnienia papierosa elektronicznego;


Natomiast ustawa o podatku akcyzowym wprowadziła nową definicję:


Płyn do papierosów elektronicznych - roztwór wykorzystywany w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną jak i bez nikotyny, w tym baza do tego roztworu zawierająca glikol lub glicerynę;

Teraz, jak się okazało, MF przygotowało tylko jeden wzór banderoli legalizacyjnej w wysokości 5 zł, czyli dla buteleczek o pojemności 10 ml, zapominając że płyny bez nikotyny, zgodnie z prawem, mogą znajdować się w butelkach o większej pojemności, na co zwraca uwagę BAT, proponując te idiotyczne widełki, ale one, moim zdaniem, nie byłyby zgodne z ustawą, bo ta nakłada akcyzę w wysokości 50 gr za każdy 1 ml płynu.

Czyli mamy kolejny bubel prawny, którego skutków nie przemyślano. Ale co się dziwić : jaki rząd - takie prawo. Ustawę o Sądzie Najwyższym nowelizowano już 5 razy, a z tego co czytam, potrzebna będzie kolejna nowelizacja *girl_f*

Pelikan2 pisze: Te 5pln nie zrobi im różnicy, 2,5zł wezmą na klatę na siebie, 2,50 weźmie klient.


Nie Pelikan, to tak nie działa. Wyobraźmy sobie, że koszt produkcji takiego 10 ml liquidu wyniósł 10 zł. Do tej kwoty dochodzi marża, bo przecież firma musi na tym zarobić. – niech będzie 50 %. Czyli mamy już cenę 15 zł. Następnie musi doliczyć akcyzę w wysokości 5 zł. Mamy już 20 zł. Na koniec dochodzi VAT, czyli 23% od podstawy 20. Ostateczna cena to 24,60.

Vat i akcyza to podatki pośrednie, czyli bardzo specyficzne podatki. Nie będę wchodzić w szczegóły, bo nie chcę nikogo zanudzać, dlatego tylko powiem że
w tym przypadku podatnikami są przedsiębiorcy produkujący bądź sprzedający określone towary (lub wykonujący usługi). Jednak to nie oni ponoszą ekonomiczny ciężar tego podatku, ponieważ środki na jego zapłatę przerzucają na ostatecznego odbiorcę wyrobów akcyzowych, czyli kolejnych przedsiębiorców ( co nas kompletnie nie interesuje), lub na konsumenta ( i to jak najbardziej nas interesuje).
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Akcyza według BAT

Postautor: Tommy Black » śr lip 25, 2018 7:09 am

Ależ BAT bardzo czytelnie wyraził swoje intencje, tylko napisał to wyraźnie dla urzędników MF, bo przecież Oni, urzędnicy, nie wiedzą tego co my.

Jeżeli projektowane rozwiązania zostałyby wprowadzone w życie w obecnym kształcie, to podmioty wprowadzające na rynek płyny beznikotynowe poniosłyby znacznie niższe koszty niż podmioty wprowadzające na rynek płyny z nikotyną. Mianowicie, nałożenie legalizacyjnego znaku akcyzy o wartości: 5 zł na opakowanie jednostkowe płynu beznikotynowego o pojemności! 1.0£j mi spowodowałby, że wartość banderoli legalizacyjnej przypadającej na iml płynu beznikotynowego wyrosłaby 5 gr, podczas gdy dla płynów nikotynowych byłoby to 50.gr na 1ml (a więc 10-krotnie więceji). Prawdopodobne jest zatem stworzenie przed końcem 2018 roku dużych zapasów beznikotynowycjh płynów do e-papierosów w pojemnikach większych riiż 1.0ml i dalsza ich sprzedaż w 2019 roku po uprzednim oznaczaniu banderolami legalizacyjnymi, Taka sytuacja prowadziłaby również do obniżenia wpływów budżetowych. Konsumenci mogliby nabywać beznikotynowe płyny do e-papierosów w pojemnikach o dużej pojemności oraz płyny z nikotyną o maksymalnej dopuszczalnej prawnie zawartości nikotyny (tj. 20mg/1ml), a następnie mieszać je w prosty sposób, aby uzyskać płyn z nikotyną o pożądanej przez nich mocy. Takie działania są bardzo prawdopodobne, gdyż już w chwili obecnejna rynku popularne są wyroby przeznaczone do domowego sporządzania płynów do ę-papierosów.


No i ta troska o obniżenie wpływów budżetowych...przypomina mi troskę BAT o zdrowie palaczy, kiedy przed laty w amsterdamskich sądach walczyło o uzyskanie patentu na papierosa.
To dopiero bylaby rewolucja. Tylko BAT mógłby produkować papierosy a inne koncerny po uzyskaniu od nich stosownej licencji.BAT tę walkę po paru latach batalii sądowej przegrał..a szkoda... :-P
Awatar użytkownika
slaviop
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2439
Rejestracja: czw mar 03, 2016 11:41 am
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 1558 razy
Otrzymał podzięk.: 4400 razy
Płeć: Mężczyzna

Akcyza według BAT

Postautor: slaviop » wt lip 24, 2018 7:06 pm

Ostatnio mało bywalem na salonie. Teraz czytam i krew mi się burzy. To dotknie według mnie sprzedawców i zwykłych użytkowników ein. My to znaczy pierwsza liga a jak kto woli modomaniacy. Ci którzy już sami tworzymy płyny jakoś damy sobie radę. Polak potrafi. Faktem jest że ciężko jest kupić nikotynę a jak już jest w odpowiednim stężeniu to cena jest z kosmosu. Póki co ja się nie boję. Oby tylko do aromatów nie włożyli swoich brudnych Judaszowych łap. Panowie i panie. Waperzy i waperki. Trzeba czekac. Możemy wyrażać swoje zdanie i sypać panienkami i członkami ale to nic nie zmieni. Rząd działa razem z koncernami nikotynowymi. Ktoś płaci a ktoś bierze. Tak jest zawsze. Damy radę. My się prohibicji i zakazów nie boimy. Ceny mogą być kosmiczne a ja do śmierdzieli nie wrócę. Radzę zrobić zapasy i miejsce w lodówce na nie. Po jakimś czasie wszystko się wyklaruje. Cierpliwości...

Pisane mobilnie
Co cię nie zabije - to zginie z twojej ręki...
Awatar użytkownika
inawera
Sponsor
Sponsor
Posty: 154
Rejestracja: śr cze 17, 2015 9:17 am
Lokalizacja:
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podzięk.: 317 razy
Płeć: nieokreślona

Akcyza według BAT

Postautor: inawera » wt lip 24, 2018 11:46 am

Ja myślę że to o czym piszecie jest tylko burzą w szklance wody.
MF na nic nie podniesie wartości akcyzy bo zaprzeczyło by same sobie.
Dyrektywa Tytoniowa i Ustawa o przeciwdziałaniu skutkom palenia tytoniu, jednoznacznie określa maksymalną pojemność płynu w opakowaniu jednorazowym do e-p na 10 ml. (słownie dziesięć mililitrów).
W takim to opakowaniu płyn do e-p może kupić klient ostateczny, w Ustawie i Dyrektywie nazwany Konsumentem.
Wymyślenie i wprowadzenie banderol na opakowania powyżej 10 ml. jednoznacznie potwierdzało by zgodę rządu na sprzedaż konsumentowi płynów do e-p w opakowaniach o większej pojemności, i co za tym idzie zgodę na łamanie przepisów w/w Ustawy i Dyrektywy.
Wydaje mi się że pismo ESW jest cichym donosem do MF informującym że pomimo zakazu, sprzedaż płynów do e-p odbywa się w większych niż dozwolona pojemność.
Cały mój tekst odnosi się do sprzedaży płynów odbiorcy finalnemu tzw. konsumentowi.
Jeżeli chodzi o sprzedaż do producenta to jestem spokojny.
Awatar użytkownika
Pelikan2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: sob maja 05, 2018 10:51 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podzięk.: 284 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Akcyza według BAT

Postautor: Pelikan2 » pn lip 23, 2018 7:29 pm

Bo esw chyba głównie handluje 10ml, do tego mają chore ceny. Te 5pln nie zrobi im różnicy, 2,5zł wezmą na klatę na siebie, 2,50 weźmie klient. Mała cena za wykończenie konkurencji, która oferuje głównie pojemności powyżej 10ml i zlikwidowanie importu z zagranicy. Muszę przyznać, że jeżeli chodzi o własny biznes nieźle to wykombinowali. Waperzy ich znienawidzą, ale biznes będzie się kręcić.
Obrazek
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Akcyza według BAT

Postautor: basika » pn lip 23, 2018 5:56 pm

akcyza.PNG


Sorry panowie, ale dopiero dzisiaj miałam czas aby to przejrzeć.

BAT martwi się o wpływy budżetowe ? Kolki dostałam ze śmiechu. Bo to nie jest instytucja charytatywna i musi mieć w tym interes. Jaki ? Tego nie wiem. Być może strategia rozwoju firmy zakłada przede wszystkim utrzymanie sprzedaży klasycznych papierosów, a jednocześnie i na wszelki wypadek, szukanie zbytu na te ich, pożal boże, wyroby nowatorskie. Nie oszukujmy się. BAT zainwestował w Grupę Chic nie dlatego, że chce rozwijać rynek e-papierosów, ale po to aby zniszczyć konkurencję, a wtedy to on będzie dyktował warunki : co i za ile sprzeda złaknionym nikotyny palaczom.

Bo te widełki zaproponowane przez BAT, to jednak przegięcie. I o ile na 10 ml ma być akcyza w wysokości 5 PLN, i w przydatku 100 ml. 50 PLN, a dla 1000ml już 500 PLN, to ok. Jest to logiczne matematycznie. Wiemy że taki był plan MF aby opodatkować również zerówki. Ale dalej nie jest już tak przejrzyście. Bo za 11 ml i więcej także będziemy musieli zapłacić 50 PLN. Analogicznie przy pojemności ociupinkę powyżej 100 ml trzeba będzie wybulić 500 PLN.
Teraz wyobraźmy sobie że to przejdzie - wtedy ze świecą będziemy szukali producenta na rynku, który odważy się sprzedawać 10 ml płyny do e-papierosów, bo wystarczy że maszyna naleje trochę więcej, to mamy już akcyzę w wysokości 50 PLN. Prawdopodobnie zadziała tu podobny mechanizm jak przy ograniczeniu mocy nikotyny do 20 mg. Obecnie mamy na rynku maksymalnie 18-tki. Producenci będą się bali zbliżyć do granicznej ilości. I albo zaczną sprzedawać np. 9 ml i o tym nas poinformują na buteleczkach, albo zrobią to cichaczem. W obu przypadkach stracimy.

Mnie jeszcze jedno zastanawia.
Wyroby nowatorskie – 2 PLN.


Jak się domyślam jest to stawka akcyzy za sztukę. A kto zabroni BAT zwiększyć rozmiar wkładów do swoich wyrobów ? Wszak tutaj nie ma żadnych widełek. Pomijam już fakt, że nikt tak naprawdę nie wie co się w tych wkładach znajduje. I może z tego powodu bardziej się opłaca rozwijać ten rynek ?
Nie łudźmy się. Ta propozycja przejdzie, bo bardziej pazernego rządu nie mieliśmy od lat. Rozdawnictwo pod publikę kosztuje nas wszystkich. Ba, zapłacą za nie następne pokolenia...
Pasek1234
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: pn lut 19, 2018 12:09 pm
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podzięk.: 7 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Akcyza według BAT

Postautor: Pasek1234 » sob lip 21, 2018 8:39 pm

No właśnie to miałem na myśli, a że akcyza to podatek, to nasz rząd słynący z zamiłowania do naszych pieniędzy sobie to szybko przeliczy i BAT wyjdzie na swoje.

Wróć do „Dyrektywa - Wydarzenia, informacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 0 gości