Tworzymy petycję. Wspólnie!

Wszystko, co dotyczy problemów związanych z przepisami stworzonymi przeciwko nam i e-papierosom...
Mirek Kornaszewski
Płeć: nieokreślona

Re: Tworzymy petycję. Wspólnie!

Postautor: Mirek Kornaszewski » czw cze 25, 2015 11:26 am

Chciałbym zwrócić uwagę na tekst odpowiedzi na interpelację nr 20854 w sprawie kosztów leczenia chorób będących bezpośrednim wynikiem PALENIA TYTONIU. Mowa jest o 90 tys. zgonów rocznie. Biorąc pod uwagę, że z uprawy tytoniu utrzymuje się w Polsce 60 tys. ludzi... To może czas zaproponować tym 60 tys. trochę inny profil produkcji. ;)
Fakty dotyczące mniejszej szkodliwości wapowania są znane (fakty to fakty i z prawdą nie mają związku).
Myślę, że myślą przewodnią petycji powinno być uświadomienie politykom odpowiedzialnym za implementację dyrektywy tytoniowej, że ograniczenie szkodliwości przyjmowania nikotyny jest zdecydowanie bardziej skuteczną metodą zmniejszenia kosztów używania nikotyny, niż bezmyślne wrzucanie do jednego worka palenia papierosów i wapowania. Te 60 tys. ludzi utrzymujących się z uprawy tytoniu dla zagranicznych koncernów równie dobrze może zarabiać na uprawie tytoniu dla Polskich producentów e-płynów. ;)
Nie jest ważne, kto ma rację. Rację ma ten, kto potrafi przekonać innych do swojego zdania.
Politykowi trzeba zadawać pytania bez dobrych odpowiedzi.
Wapowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby związane z paleniem tytoniu (o ile były palacz w wyniku wapowania ogranicza liczbę wypalanych papierosów) nawet o 99%.
Dajmy politykom wizję przyszłości z i bez wapowania.
Z wapowaniem dostępnym dla pełnoletnich liczba 90 tys. zgonów rocznie będzie malała znacznie szybciej niż bez wapowania. Z wapowaniem dostępnym dla pełnoletnich wydatki na leczenie chorób odtytoniowych będą spadały znacznie szybciej niż bez wapowania.
Wiara mądrych głów w walkę z nałogiem tytoniowym (i odruchowo wrzucaną do jednego worka nikotyną) ma jedną wadę. Ludzie chcą używać nikotyny, czy to się komuś podoba, czy nie. Gówno znaczy dla palacza informacja o szkodliwości palenia tytoniu. On chce nikotyny i rytuału. Skoro ponad 20% Polaków świadomie decyduje się na palenie tytoniu znając skutki (wszystkie koncerny tytoniowe na to się powołują) , to obowiązkiem polityków jest umożliwienie im zaspokajania nałogu (do czasu, gdy zdecydują się go porzucić) w możliwie najmniej szkodliwy sposób. Banowanie e-papierosów, to głupota z czysto pragmatycznego punktu widzenia.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10897 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Tworzymy petycję. Wspólnie!

Postautor: Tommy Black » śr cze 24, 2015 1:44 pm

Stary Chemik pisze:Tłumaczenie badań? Moi drodzy - nie widzę sensu. Jeśli ktoś interesuje się na tyle, żeby wgryzać się w szczegóły dotyczące chromatografii gazowej, jonizacji płomieniowej czy też absorpcji atomowej, to na 99% zna angielski i sam sobie to poczyta. Jeśli nie jest specjalistą, te teksty mu tylko zaciemnią obraz.
Dlatego ja np. na blogu nie bawię się w tłumaczenie publikacji. Streszczam je. I to nie wszystkie, które czytam, ale te najważniejsze.
I myślę, że w takim kierunku powinniśmy iść.


Tak, dokładnie to miałem na myśli,bowiem trudno byłoby linkować komuś streszczone teksty,no i przetłumaczone z oryginalnych źródeł.
Jednak te źródla trzeba będzie tez podać. Z tego co posiadamy,z tego co nam tu podeślecie,czy podpowiecie,stworzymy takie małe kompendium wiedzy o ep, taki katalog umieścimy na naszych serwerach i tam można go będzie pobrać.
Osobnym problem sa tez przecież same tłumaczenia ,często bardzo hermetycznych ,medycznych tekstów.Trudno wymagać od politykow aby się zagłębiali w materię,która jest dla nich dość niezrozumiała,ba ,dla nas też bywa niezrozumiała momentami.
Luk Goth
Płeć: nieokreślona

Re: Tworzymy petycję. Wspólnie!

Postautor: Luk Goth » śr cze 24, 2015 1:43 pm

Stary Chemik pisze:Tłumaczenie badań? Moi drodzy - nie widzę sensu. Jeśli ktoś interesuje się na tyle, żeby wgryzać się w szczegóły dotyczące chromatografii gazowej, jonizacji płomieniowej czy też absorpcji atomowej, to na 99% zna angielski i sam sobie to poczyta. Jeśli nie jest specjalistą, te teksty mu tylko zaciemnią obraz.

Pisząc "najważniejsze fragmenty" miałem na myśli raczej konkluzje, znaczenie, streszczenie przekazu i wyników badań, nie zaś metodologię, ta bowiem jest bardziej dla naukowców i żaden nie-naukowiec, nawet znający dobrze angielski, nie będzie się zagłębiał w takie szczegóły - a naukowców wśród "decydentów" jak na lekarstwo. Natomiast z doświadczenia wiem, że w przypadku wielu osób w średnim wieku i o określonej mentalności (a są nimi rezydenci ul. Wiejskiej), widok jakiegokolwiek tekstu w j. angielskim powoduje jego natychmiastowe odłożenie ad acta z poważnym marsem na czole i eksperckim "Tak tak, oczywiście, mhm...". A my przecież chcemy, żeby główne przekazy z tych badań i najważniejsza treść do nich dotarła, żeby ją przeczytali. Stąd moim zdaniem potrzeba tłumaczenia.

Tommy Black pisze:
Luk Goth pisze:Nie wiem, czy najważniejszych fragmentów z tych badań nie trzeba będzie, właśnie na użytek "publiczny", przetłumaczyć na polski... :?


Dlatego właśnie,chcę je zebrać,posegregować,zrobić ich redakcję i tłumaczenia i dopiero linkować je w świat z naszego serwera.

Mogę pomóc w redakcji tekstów/tłumaczeń.


Pozdr.
Łukasz
Awatar użytkownika
Stary Chemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 352
Rejestracja: pn cze 08, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podzięk.: 347 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Tworzymy petycję. Wspólnie!

Postautor: Stary Chemik » śr cze 24, 2015 1:06 pm

Tłumaczenie badań? Moi drodzy - nie widzę sensu. Jeśli ktoś interesuje się na tyle, żeby wgryzać się w szczegóły dotyczące chromatografii gazowej, jonizacji płomieniowej czy też absorpcji atomowej, to na 99% zna angielski i sam sobie to poczyta. Jeśli nie jest specjalistą, te teksty mu tylko zaciemnią obraz.
Dlatego ja np. na blogu nie bawię się w tłumaczenie publikacji. Streszczam je. I to nie wszystkie, które czytam, ale te najważniejsze.
I myślę, że w takim kierunku powinniśmy iść.
Niezależny konsultant chemiczny przyglądający się liquidom na polskim rynku.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10897 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Tworzymy petycję. Wspólnie!

Postautor: Tommy Black » śr cze 24, 2015 12:46 pm

Luk Goth pisze:
Tommy Black pisze:Oprócz linków do badań i krótkich cytatów z nich, proponuje zebrać najważniejsze materiały w formie elektronicznej.Umieścimy je na naszym serwerze,w jednym katalogu i wtedy je podlinkujemy. Zastanawiam się także nad przygotowaniem kompletu tych materiałów na np. 12 płytkach CD.Te możemy przesłać kurierem.

Nie wiem, czy najważniejszych fragmentów z tych badań nie trzeba będzie, właśnie na użytek "publiczny", przetłumaczyć na polski... :?

Pozdro
Łukasz


Dlatego właśnie,chcę je zebrać,posegregować,zrobić ich redakcję i tłumaczenia i dopiero linkować je w świat z naszego serwera.
Luk Goth
Płeć: nieokreślona

Re: Tworzymy petycję. Wspólnie!

Postautor: Luk Goth » śr cze 24, 2015 12:34 pm

Tommy Black pisze:Oprócz linków do badań i krótkich cytatów z nich, proponuje zebrać najważniejsze materiały w formie elektronicznej.Umieścimy je na naszym serwerze,w jednym katalogu i wtedy je podlinkujemy. Zastanawiam się także nad przygotowaniem kompletu tych materiałów na np. 12 płytkach CD.Te możemy przesłać kurierem.

Nie wiem, czy najważniejszych fragmentów z tych badań nie trzeba będzie, właśnie na użytek "publiczny", przetłumaczyć na polski... :?

Pozdro
Łukasz
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10897 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Tworzymy petycję. Wspólnie!

Postautor: Tommy Black » śr cze 24, 2015 10:53 am

Tak, to wszystko musi mieć prostą i klarowną formę.Musi być krótkie,ale nie kosztem jasnego i rzetelnego wyartykułowania naszych postulatów.
Oprócz linków do badań i krótkich cytatów z nich, proponuje zebrać najważniejsze materiały w formie elektronicznej.Umieścimy je na naszym serwerze,w jednym katalogu i wtedy je podlinkujemy.
Zastanawiam się także nad przygotowaniem kompletu tych materiałów na np. 12 płytkach CD.Te możemy przesłać kurierem.
Awatar użytkownika
Alchemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1206
Rejestracja: czw cze 11, 2015 10:59 am
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 843 razy
Otrzymał podzięk.: 1597 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Tworzymy petycję. Wspólnie!

Postautor: Alchemik » śr cze 24, 2015 10:29 am

Stary Chemik pisze:(...) a drugi zawierający więcej informacji stricte naukowych, łącznie z odnośnikami do konkretnych prac.

Wchodzę w ten temat na 100%
:crystball: Kto szuka, ten znajdzie... :crystball:
Awatar użytkownika
Stary Chemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 352
Rejestracja: pn cze 08, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podzięk.: 347 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Tworzymy petycję. Wspólnie!

Postautor: Stary Chemik » śr cze 24, 2015 10:11 am

Ricc ma rację - brak biernego palenia jest bardzo istotny. To - plus różnica w ilości emitowanych toksyn.
Przekaz powinien być, moim zdaniem, dwuczęściowy. Jeden krótki, nie więcej niż kilkaset słów (jedna znormalizowana strona) napisanych językiem prostym, góra na poziomie licealnym, a drugi zawierający więcej informacji stricte naukowych, łącznie z odnośnikami do konkretnych prac.
Niezależny konsultant chemiczny przyglądający się liquidom na polskim rynku.
Awatar użytkownika
Alchemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1206
Rejestracja: czw cze 11, 2015 10:59 am
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 843 razy
Otrzymał podzięk.: 1597 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Tworzymy petycję. Wspólnie!

Postautor: Alchemik » śr cze 24, 2015 9:01 am

Jak tylko uporam się z robotą, to wieczorkiem usiądę i zrobię aktualizację przeglądu literaturowego :roll:
:crystball: Kto szuka, ten znajdzie... :crystball:

Wróć do „Dyrektywa - Wydarzenia, informacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 4 gości