1 list - 34 Instytucje!

Wszystko, co dotyczy problemów związanych z przepisami stworzonymi przeciwko nam i e-papierosom...
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: 1 list - 34 Instytucje!

Postautor: Tommy Black » pt lip 31, 2015 2:59 pm

SzamanDM pisze:Jest jakiś efekt wysłania tego listu? Jakieś odpowiedzi przyszły?


Szaman, ten list nie był komentarzem do ustawy. Został wysłany do instytucji z listy ministerialnych podmiotów konsultacyjnych.
Wiele z tych instytucji o e-papierosach miało dość mgliste pojęcie. Dlatego wyslaliśmy ten list, aby wiedzieli nieco lepiej,w jakiej materii mają się poruszać. Nie spodziewaliśmy się odpowiedzi, list do niczego nie obligował.Mimo to na mój mail i podany w liście telefon otrzymaliśmy kilka odpowiedzi,ale w formie zapytań i prośby o wyjaśnienia niektórych kwestii.O efektach listu jednak na razie za wcześnie mowić.Nie znamy przecież stanowiska tych instytucji wobec projektu ustawy.Myślę że dobrze że ten list stworzyliśmy,bowiem wiedza o e-p była dość hmm...problematyczna.
Awatar użytkownika
SzamanDM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 757
Rejestracja: wt cze 16, 2015 8:29 am
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 899 razy
Otrzymał podzięk.: 757 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: 1 list - 34 Instytucje!

Postautor: SzamanDM » pt lip 31, 2015 2:32 pm

Jest jakiś efekt wysłania tego listu? Jakieś odpowiedzi przyszły?
Obrazek
⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️ ⚡️⚡️⚡️
#uniewinnicmariana
kch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: sob lip 18, 2015 5:29 pm
Lokalizacja: Wlk
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podzięk.: 8 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: 1 list - 34 Instytucje!

Postautor: kch » wt lip 21, 2015 11:26 pm

Nie żebym negował, czy bawił się w "czarno-widza", ale poseł, z którym rozmawiałem to właśnie poseł Dolata z PIS.
Mam nadzieję, że to "nietypowy" przypadek, chociaż wizja teoretycznie 1,5-milionowgo elektoratu go nie podnieciła...
k73
Płeć: nieokreślona

Re: Treść projektu ustawy - nasze stanowisko

Postautor: k73 » wt lip 21, 2015 10:43 am

Witam pierwszy raz w tym miejscu,

Jako że jestem przedstawicielem jednych z tych małych graczy na rynku chciałbym się również wypowiedzieć.

Zapoznałem się szczegółowo z projektem ustawy i z innymi dokumentami jej towarzyszącymi.

Moje refleksje:

List 34 - słuszny w treści, bo skierowany do określonych środowisk (głównie lekarskich). Jednak moim zdaniem ludzie ci nie będą aż tak wnikać w treść ustawy, bo wymaga to długiego czasu. Najważniejsze jest uzasadnienie oraz Ocena kierunków regulacji. Bo to będą głównie czytać. A w Ocenie wszystko jest jasno wyłożone. Ale co się rzuca w oczy, to: praktycznie nie ma słowa o szkodliwości e-papierosów (w przeciwieństwie do analogów, gdzie analiza szkodliwości, skutków społecznych, wydatków na lecznictwo, itp, jest dokładnie podana, włącznie z oceną po wprowadzeniu tej ustawy). Z tym się zgodzi większość z podmiotów zobligowanych do zaopiniowania. No i z automatu klepnie też e-fajki, niestety. Jest jednak druga, może nawet ważniejsza strona tego projektu: kwestie organizacyjne i finansowe. 1 mln PLN to koszty IT biura chemicznego, 600 tys PLN to koszty zatrudnienia 4 osób w Biurze Chemicznym. Przewidują przeprowadzenie 176 analiz o składnikach i 75 weryfikacji dostarczonych sprawozdań (tytoń + e-fajki) - wobec 269 firm. Dane te są chyba w ujęciu rocznym. 251 dni roboczych w roku, wychodzi 1 analiza lub weryfikacja dziennie. Tak to zostało dokładnie wyliczone. Mają to zrobić te 4 osoby z biura.
To klepną wszystkie instytucje - stwierdzą: OK, od nas nic nie żądają, niech ta czwórka to robi.
Plus kontrole Sanepidu za ponad 1 mln PLN + organy samorządowe (czyli Straż Miejska?), kosztów nieoszacowano. I tu widzę pole do sprzeciwu tych urzędów. Dodatkowi ludzie, dodatkowe kompetencje, szkolenia, itd.

I tu dochodzimy do sedna: jest wyraźny zapis, że w budżecie nie zagwarantowano dodatkowych środków na te cele. Czyli trzeba będzie komuś zabrać. I na to nikt się nie zgodzi. Tu jest największa szansa na to, że tę ustawę ograniczą. Że może ktoś podpowie, że może wystarczą tylko wytyczne do obostrzeń na opakowaniach papierosów, dla e-fajek ograniczenia do lat 18, zakaz reklamy, ograniczenia miejsc używania, może te ulotki do produktów oraz wybiórcze kontrole punktów sprzedaży. I żadnych raportów, analiz, weryfikacji. Wystarczą oświadczenia importera / dystrybutora. Bo to wtedy będą o wiele mniejsze koszty, w większości firm, a nie wydatki państwa.

A co do samej ustawy, to rzuca się w oczy, że albo ktoś z automatu przerzucił tematy z analogów na e-fajki, albo ktoś posmarował porządnie. Zapisy o markach liquidów - , o nadrukach w języku polskim na opakowaniach e-fajek - czyli produkty brandowane tylko, czyli zamówienie no namów na ponad 500 sztuk, bo znane firmy producenckie nie idą na brandowanie. Czyli nazwy wymyślone w Polsce dla nie znanych produktów e-papierosowych. Sęk w tym, że ludzie są już uświadomieni i nawet wiadomo kto musiał wejść w prawdziwe światowe marki. No, ale jeśli ich nie będzie na rynku, a to zdaje się, zakłada ustawa, to polskie "marki" wrócą w wielkim stylu...
Lutor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: ndz lip 19, 2015 9:23 am
Lokalizacja:
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podzięk.: 33 razy
Płeć: nieokreślona

Re: 1 list - 34 Instytucje!

Postautor: Lutor » wt lip 21, 2015 10:02 am

Partie - czegoś takiego nie ma, to tylko szopka dla nas, to są koledzy i znajomi działający tylko w swoim interesie, a ich interes to tworzenie zakazów i rozbudowa aparatów administracji i represyjnych bo z tego mają kasę w formie stanowisk dla rodziny i haraczy(podatki, akcyzy, kary). Najwięksi antagoniści łączą się w głosowaniach w sejmie jeśli ustawa uderza w ich kieszenie. Nie wierzę w jakąś reakcję czy pomoc partii "opozycyjnych". Jeśli jednak uważacie inaczej próbujcie, ja nie znam trzeźwo myślących, uczciwych polityków.

Jedynym ratunkiem były by media(rzetelne), które jednak stoją po przeciwnej stronie. Media jednak idą za sensacją i kasą. Potrzeba by wielkiej społecznej nawałnicy, happeningów by zwrócić na siebie uwagę i dotrzeć do większej liczby ludzi. Wczoraj przeprowadziłem sondę. Popytałem ludzi chmurzących w moim mieście, tylko nieliczni wiedzieli o pracach nad ustawą, jakie skutki ona przyniesie, twierdzili, że dla nich nic się nie zmieni, a jeśli by wszedł całkowity zakaz to wzruszali ramionami, za to większość wiedziała o nagonkach mediów na szkodliwość inhalacji nikotyny, zagrożeniach i rozważała porzucenie wapowania na rzecz papierosów "bo to tak samo szkodliwe, lub mniej".
bananowyandrzej
Płeć: nieokreślona

Re: 1 list - 34 Instytucje!

Postautor: bananowyandrzej » wt lip 21, 2015 9:38 am

Rozumiem Cię, to był tylko pomysł nagłośnienia sprawy. Faktycznie, kontrowersje są nam niepotrzebne. Dobrze, że zajmują się tym osoby kompetentne. Mam nadzieję, że wszystko skończy się dobrze. Nie przeszkadzam wam w dalszej pracy i podpisuję się pod tym, co robicie obiema rękami.
Awatar użytkownika
Stary Chemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 352
Rejestracja: pn cze 08, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podzięk.: 347 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: 1 list - 34 Instytucje!

Postautor: Stary Chemik » wt lip 21, 2015 9:34 am

Jeśli chodzi o ludzi typu Stonoga, Kukiz czy JKM - jestem zdecydowanie przeciw. To może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Niezależny konsultant chemiczny przyglądający się liquidom na polskim rynku.
bananowyandrzej
Płeć: nieokreślona

Re: 1 list - 34 Instytucje!

Postautor: bananowyandrzej » wt lip 21, 2015 9:04 am

Witam się z tego miejsca, ponieważ specjalnie utworzyłem konto, aby dołączyć do dyskusji. :)
Co do pomysłu skontaktowania się z partiami politycznymi (w zamyśle PiS), to popieram - niezależnie od poglądów i sympatii politycznych. To byłaby kolejna broń do bombardowania Platformy. Mogliby na to pójść.
Idąc dalej, ja bym pomysł rozszerzył i poza PiSem skontaktowałbym się z partiami antyrządowymi czy też ze Stonogą (chociaż nie wiem, czy w naszym przypadku byłby On pomocny - potrafi narobić szumu, ale nie jestem pewien, czy jest to nam teraz potrzebne). Generalnie - im więcej ugrupowań bombardujących pomysł ustawy, tym - według mnie - lepiej.
Awatar użytkownika
Raknor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: wt lip 14, 2015 9:25 am
Lokalizacja:
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podzięk.: 8 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: 1 list - 34 Instytucje!

Postautor: Raknor » wt lip 21, 2015 8:36 am

hrb pisze:W filmiku pan Jerzy Jurczyński osobiście przyznał, że miał dostęp do prac nad ustawą i już jest przygotowany, podczas gdy większość podmiotów gospodarczych o zmianach i wymogach dowiaduje się dopiero teraz.


yyyy przespali fakt uchwalenia dyrektywy?

to raczej zabieg marketingowy - jesteśmy przygotowani nic się nie zmiana, jeżeli chcecie zacząć e-palenie to się nie martwcie, nie będziecie musieli wrócić do zwykłych papierosów w 2016
Riccardo
Płeć: nieokreślona

Re: 1 list - 34 Instytucje!

Postautor: Riccardo » wt lip 21, 2015 8:13 am

Nie śledzę uważnie Salonu :oops: , wybaczcie - brak czasu. Ale tutaj viewtopic.php?f=51&t=94&p=1721#p1721 Kch wysnuł bardzo dobry wniosek, żeby wysłać list do przyszłego prezydenta. Myślę, że warto ogólnie zbombardować PiS - obojętnie od własnych sympatii lub nie. Oni generalnie negują wszystkie pomysły PO, więc myślę, że to nasza szansa na odrzucenie tej ustawy. O ile oczywiście sami nie są w niej umoczeni.
Jeśli już to ktoś wcześniej napisał, to przepraszam za śmiecenie.

Wróć do „Dyrektywa - Wydarzenia, informacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości