Kawa - jaką pijacie?

Ogólnie o sprawach związanych z wapowaniem
WaAaFeL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: pn sty 31, 2022 6:59 pm
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podzięk.: 45 razy
Płeć: nieokreślona

Kawa - jaką pijacie?

Postautor: WaAaFeL » sob lip 02, 2022 6:53 pm

Cold Brew również polecam, proporcja 100 ml wody na 6 mg kawy. Wystarczy słoik lub nawet butelka, macerowane minimum 12 h. Czyli wieczorem zmielić kawę, zalać wodą o temperaturze pokojowej, wstawić do lodówki i rano upajać się boskim napojem.

K45
Awatar użytkownika
BloodCat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: ndz cze 12, 2022 9:50 am
Lokalizacja:
Podziękował: 161 razy
Otrzymał podzięk.: 399 razy
Płeć: Mężczyzna

Kawa - jaką pijacie?

Postautor: BloodCat » sob lip 02, 2022 5:14 pm

Mrożona to tylko macerowana. Słoik litrowy + 60 g kawy średnio / grubo zmielonej. Zalewamy całość zimną wodą, mieszamy, zakręcamy i odkładamy do lodówki na min. 24_h, raz w trakcie tego czasu wstrząsamy. Po czasie, przepuszczamy przez filtr. W Rossmanie są za drobne proste drippery (lejki brązowe) i filtry, nawet dobre 'Rubin' do tego, można ich potem używać do robienia pysznej kawy przelewowej.
Jak ktoś ma ochotę zgłębić temat, to może poszukać w Google moich artykułów na stronie Republiki Kawy. Bardzo można sobie polepszyć jej smak, przy minimum wysiłku. :)

eD
"Jestem odpowiedzialny za to, co napisałem - nie za to, co zrozumiałeś."
Awatar użytkownika
Marcin Gdynia
Nieaktywny
Nieaktywny
Posty: 723
Rejestracja: pt maja 28, 2021 8:35 am
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 828 razy
Otrzymał podzięk.: 1580 razy
Płeć: Mężczyzna

Kawa - jaką pijacie?

Postautor: Marcin Gdynia » pt lip 01, 2022 2:16 pm

Mamy lato, bardzo lubię w upalne dni mrożoną kawę. 2 litrowy dzbanek to 5 minut roboty. Wrzucam sporo kostek lodu do Thermomixa, zalewam zimnym mlekiem jednocześnie robiąc 200 ml espresso w ekspresie do kawy. Wlewam je do przygotowanej zawartości, wsypuję dużą łyżkę lodów śmietankowych i dwie łyżeczki cukru. Wszystko miksuję i gotowe. :)
Awatar użytkownika
S.Z.arak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 476
Rejestracja: śr maja 20, 2020 7:35 pm
Lokalizacja: Skoczów
Podziękował: 979 razy
Otrzymał podzięk.: 767 razy
Płeć: Mężczyzna

Kawa - jaką pijacie?

Postautor: S.Z.arak » pt lip 01, 2022 10:15 am

Ja od ponad 1,5 roku przerzuciłem się na kawę z kawiarki. Kupiłem sobie Bialetti Venus 4tz. Jak dla mnie idealna dla 1 osoby.
Metodą prób i błędów doszedłem do swojej idealnej, boskiej proporcji. Dla dobrego gęstego espresso kluczowy jest stosunek kawy do wody. Dla mnie wynosi on 1 cześć kawy i 5 części wody. Do mielenia używam starego młynka, który kiedyś dostałem na urodziny. Nie posiada on regulacji stopnia zmielenia. Aby była idealnie rozdrobniona, mielę ze stoperem. Proces trwa 20 sekund. Wówczas kawa jest zmielona idealnie do kawiarki, tzn. nie za grubo i nie za drobno. Aby napar był czystszy w smaku i nie posiadał osadów, daję filtr do aeropresu.
W przypadku konkretnej, mojej kawiarki wygląda to następująco:
24g kawy i 125-130ml wody (powinno być 120ml, ale ja daję ciut więcej, bo nie lubię niepełnej filiżanki ;-)). Nota bene, taką samą ilość kawy zużywałem jak piłem regularną "fusiarę" w półlitrowym kubku.
Finalnie otrzymuję ok. 88ml gęstego, aromatycznego naparu.
Dlaczego 5 razy więcej wody? Bo jedna objętość zostaje w zbiorniczku, a jedna wsiąka w kawę. Summa summarum otrzymujemy stosunek 1 do 3. Dla mnie perfekcyjne. Oczywiście eksperymentując i poszukując podpierałem się wiedzą znalezioną w czeluściach internetu.
Kawa dla ludzi lubiących ekstremalne doznania. :lol: smacznego. :bry3:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Wszystko można co nie można, byle z cicha i z ostrożna"
"Jak czegoś nie wolno, a bardzo się chce, to można"
3znaki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 129
Rejestracja: czw mar 08, 2018 7:50 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podzięk.: 74 razy
Płeć: Mężczyzna

Kawa - jaką pijacie?

Postautor: 3znaki » pt lip 01, 2022 8:10 am

Piję kawę dla smaku, parzona w kawiarce ala espresso z 18g zasypu otrzymuję 40ml płynu. Wypijam dwie dziennie czyli 1kg kawy w miesiącu, w kawę zaopatruję się w palarni.
P.S. Kawa parzona z filtrem z aeropresu jest delikatniejsza w smaku, jak potanieją ekspresy to może kupię Sage Barista. ;P
''Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia.''
Awatar użytkownika
agentlupus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz kwie 24, 2022 5:35 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podzięk.: 13 razy
Płeć: Mężczyzna

Kawa - jaką pijacie?

Postautor: agentlupus » pt lip 01, 2022 7:06 am

Dzień bez kawy jest dla mnie dniem straconym.
Jestem leniwy i używam ciśnieniowego ekspresu automatycznego, od prawie roku zasypywanym Blue Orca Coffee La Storia Crema e Gusto. Mieszanka 60% Arabiki i 40% Robusty, palona przez rodzimą firmę. Niezbyt duża kwasowość i średnia intensywność smaku - jeśli ktoś nie lubi mocnego smaku, to będzie w sam raz. Wcześniej była 100% Arabica "Brazylia Santos", aczkolwiek okazała się nieco zbyt kwaśna dla mnie.
Zwykle rano piję cappuccino, ale nie pogardzę też espresso lub Americano.

Na lato mogę też polecić orzeźwiające tonic espresso z plasterkiem limonki lub pomarańczy. Lejemy około 150 ml toniku, dodajemy kilka kostek lodu, wrzucamy plasterek jednego z wymienionych cytrusów i wlewamy espresso. Najlepiej przygotować je wcześniej i schłodzić. Przy gorącym nie mieszać od razu, bo się ostro spieni! Proporcje można zmieniać według upodobań smakowych.
Na razie Vaporesso Gen 80S + iTank...
Awatar użytkownika
yacoop
Patronauta
Patronauta
Posty: 791
Rejestracja: sob paź 23, 2021 5:21 pm
Lokalizacja: ...
Podziękował: 918 razy
Otrzymał podzięk.: 2066 razy
Płeć: Mężczyzna

Kawa - jaką pijacie?

Postautor: yacoop » ndz cze 26, 2022 10:56 am

Jeśli ktoś lubi próbować różne kawki (te tańsze i droższe), to w Biedronce jest aktualnie promo na:



...za zawrotne 9.99 PLN / opakowanie 250 g.

Kawka całkiem przyjemna.
Awatar użytkownika
jaro1959
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 406
Rejestracja: czw maja 18, 2017 5:56 am
Lokalizacja:
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podzięk.: 800 razy
Płeć: Mężczyzna

Kawa - jaką pijacie?

Postautor: jaro1959 » sob maja 28, 2022 8:49 am

A miałem się wybrać do Ciebie z wizytą :lol: .
Awatar użytkownika
Tenmen
Patronauta
Patronauta
Posty: 2389
Rejestracja: wt paź 18, 2016 10:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4559 razy
Otrzymał podzięk.: 2736 razy
Płeć: Mężczyzna

Kawa - jaką pijacie?

Postautor: Tenmen » sob maja 28, 2022 8:16 am

Ja ostatnio kupiłem na Shopee kawę Lavazza d'oro cena była atrakcyjna bo 49 zł 1 kg, piłem tą kawę wcześniej i była całkiem dobra. Ta którą kupiłem niestety jest paskudna nie przypomina jej ani zapachem ani smakiem. Zastanawiam się czy to podróbka, czy też schrzaniona partia. W każdym razie będzie dla gości. ;) ;)
Jacek_M
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pt maja 27, 2022 12:25 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 7 razy
Płeć: Mężczyzna

Kawa - jaką pijacie?

Postautor: Jacek_M » sob maja 28, 2022 7:38 am

U mnie kubek, dwie łyżeczki kawy, pół kubka wrzątku i reszta mleka. Tak z trzy razy za dnia.

/MGdy

Wróć do „Dyskusja ogólna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości