Czas na zmianę nazwy e-papieros

Ogólnie o sprawach związanych z wapowaniem
Riccardo
Płeć: nieokreślona

Re: Czas na zmianę nazwy e-papieros

Postautor: Riccardo » czw sie 20, 2015 12:14 pm

Luk Goth pisze:"E-parownik" już zdecydowanie bardziej, "waporyzer" też, choć to bardziej neologizm pochodzenia obcego; ma przez to jednak w sobie coś międzynarodowego ;)

To może eparowacz?
Luk Goth
Płeć: nieokreślona

Re: Czas na zmianę nazwy e-papieros

Postautor: Luk Goth » czw sie 20, 2015 12:09 pm

el Petto pisze:Do ustalenia, czy nazwa ma być lokalna/krajowa, czy 'internacjonalna'?
W tym drugim przypadku "eps", czy "waps/vaps" dawały by radę.

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi i swój język mają!” :D

Jestem całym sercem za zachowaniem polskojęzycznego charakteru nazwy. I jednocześnie z całym szacunkiem dla dobrych pomysłów, ale "waps" czy "eps" nijak mi nie grają jako zamienne nazwy dla "e-papierosa" - bardziej trąca to internetowym slangiem niż poważną alternatywą językowo-semantyczną...
"E-parownik" już zdecydowanie bardziej, "waporyzer" też, choć to bardziej neologizm pochodzenia obcego; ma przez to jednak w sobie coś międzynarodowego ;)


Pozdr.
Łukasz
Awatar użytkownika
el Petto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: ndz lip 19, 2015 10:55 pm
Lokalizacja: nad Wisłokiem
Podziękował: 63 razy
Otrzymał podzięk.: 147 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Czas na zmianę nazwy e-papieros

Postautor: el Petto » czw sie 20, 2015 11:40 am

Wapnik (łac. Vapus Electricus) :lol:

Do ustalenia, czy nazwa ma być lokalna/krajowa, czy 'internacjonalna'?
W tym drugim przypadku "eps", czy "waps/vaps" dawały by radę.
Luk Goth
Płeć: nieokreślona

Re: Czas na zmianę nazwy e-papieros

Postautor: Luk Goth » czw sie 20, 2015 11:28 am

el Petto pisze:- zmiana nazwy musi wystąpić 'twardo i drastycznie' już na linii producent - sprzedawca, na opakowaniach i na wszystkich realnych i wirtualnych półkach sklepowych!

Również jestem bardzo za, zwłaszcza, że Internet to potężne narzędzia popularyzatorskie, a sklepów internetowych jest jak "mrówków". Może więc warto byłoby - po ustaleniu już ostatecznej alternatywnej nazwy - nawiązać dialog z często odwiedzanymi sklepami internetowymi, a mam na myśli E-dym, E-płyny, MA, Inawerę, Vapmana czy całą rzeszę innych popularnych sklepów, i namówić ich do jednolitej zmiany tego nazewnictwa w swoich witrynach internetowych?


Pozdr.
Łukasz
Irek
Płeć: nieokreślona

Re: Czas na zmianę nazwy e-papieros

Postautor: Irek » czw sie 20, 2015 11:25 am

A może jakaś zupełna abstrakcja? Nazwy nowych modeli samochodów to z reguły nic nie znaczące słowa, bez jakiejkolwiek etymologii, a dość szybko się przyjmują (szczególnie jeśli model udany).
el Petto pisze:- zmiana nazwy musi wystąpić 'twardo i drastycznie' już na linii producent - sprzedawca, na opakowaniach i na wszystkich realnych i wirtualnych półkach sklepowych!
Podpisuję się wszystkimi czterema kończynami, tylko.. czy to możliwe?
Awatar użytkownika
matatiti
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 944
Rejestracja: śr cze 10, 2015 1:31 pm
Lokalizacja: Ząbki
Podziękował: 1680 razy
Otrzymał podzięk.: 976 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Czas na zmianę nazwy e-papieros

Postautor: matatiti » czw sie 20, 2015 11:12 am

A może Waporyzer?
:budda:
Awatar użytkownika
el Petto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: ndz lip 19, 2015 10:55 pm
Lokalizacja: nad Wisłokiem
Podziękował: 63 razy
Otrzymał podzięk.: 147 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Czas na zmianę nazwy e-papieros

Postautor: el Petto » czw sie 20, 2015 11:09 am

Stary Chemik pisze:Tak, chmurnik to moja propozycja sprzed lat (myślałem też nad chmurzykiem). O ile pamiętam, to kiedyś nawet peleon tak nazwał jeden ze swoich modeli. Wydawało mi się, że chmurzenie i chmurnik pasują do siebie, a w Salonie Rozchmurzonych byłoby to też logiczne.
Co do nazwy "eps" - każdy, kto się pierwszy raz spotka z tą nazwą, spyta o etymologię. I wtedy padnie: no jak to skąd się to bierze... od e-papieros. I wracamy do punktu wyjścia. Niestety.
"E-parownik" brzmi nieźle, z kolei "buchawka" jakoś mi się z "huśtawką" kojarzy - i w ogóle z dziećmi.
Ale tak czy inaczej - warto o tym teraz dyskutować. Bo to chyba ostatni czas, aby próbować cokolwiek zmienić.


Tak, to było kilka lat temu - gdy na fali bodaj pierwszej 'paniki' w Środowisku (szczególnie dostawców, gdy pojawiły się symptomy akcji "zaczynają się brać za rynek e-p") próbowaliśmy znaleźć ogólną nazwę zastępczą dla naszego sprzętu.
W dyskusji na trawniku padło wiele propozycji, wśród których Twój Mirku "Chmurnik" był dla mnie najfajniejszą i najbardziej sympatyczną nazwą.
Ja rzuciłem wówczas "epaps", który (jmpnm) dzięki jednej z koleżanek zyskał fajniejszą formę "eps".
Strach minął i zanikły chęci zmiany nazwy...

Po mojemu nie trzeba się bać ani wstydzić etymologii słowa - zważywszy na fakty historyczne, gdzie pierwszy sprzęt - mający zastąpić w działaniu papierosa, miał również jego wygląd i rozmiar.

Oczywiście w pełni popieram ideę próby zmiany niefortunnej nazwy.
Jeśli nie "eps", to może "waps"? (miałem taka propozycję, a jak widzę nie ja jeden :D ) - albo coś koło tego...
Udało się oswoić "parownik", oraz w mniejszym stopniu "chmurzenie", "wapowanie/waping" - to może i to by się udało,
pod jednym podst.warunkiem:
- zmiana nazwy musi wystąpić 'twardo i drastycznie' już na linii producent - sprzedawca, na opakowaniach i na wszystkich realnych i wirtualnych półkach sklepowych!
Inicjatywa jedynie oddolna (poniekąd już trwa poprzez posługiwanie się alternatywnym nazewnictwem np.na forach) to operacja zbyt długotrwała.



ps. he he...tak się śmieję pod nosem na samą myśl o wpływie gruntownej zmiany nazewnictwa produktów w świetle/kontekście 'usrawy tytoniowej' :mrgreen: ;)
Awatar użytkownika
Stary Chemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 352
Rejestracja: pn cze 08, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podzięk.: 347 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Czas na zmianę nazwy e-papieros

Postautor: Stary Chemik » czw sie 20, 2015 9:19 am

Tak, chmurnik to moja propozycja sprzed lat (myślałem też nad chmurzykiem). O ile pamiętam, to kiedyś nawet peleon tak nazwał jeden ze swoich modeli. Wydawało mi się, że chmurzenie i chmurnik pasują do siebie, a w Salonie Rozchmurzonych byłoby to też logiczne.
Co do nazwy "eps" - każdy, kto się pierwszy raz spotka z tą nazwą, spyta o etymologię. I wtedy padnie: no jak to skąd się to bierze... od e-papieros. I wracamy do punktu wyjścia. Niestety.
"E-parownik" brzmi nieźle, z kolei "buchawka" jakoś mi się z "huśtawką" kojarzy - i w ogóle z dziećmi.
Ale tak czy inaczej - warto o tym teraz dyskutować. Bo to chyba ostatni czas, aby próbować cokolwiek zmienić.
Niezależny konsultant chemiczny przyglądający się liquidom na polskim rynku.
Awatar użytkownika
DamianGR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1245
Rejestracja: sob lip 18, 2015 7:50 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 816 razy
Otrzymał podzięk.: 1360 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Czas na zmianę nazwy e-papieros

Postautor: DamianGR » śr sie 19, 2015 9:14 pm

Ja nie wiem co wy macie z tym inhalowaniem - to czynność zupełnie poboczna - przecież od niedawna to w końcu Manualny Parowy Odświeżacz (Aromatyzator)Powietrza wykorzystywany do aromaterapii :lol:
Awatar użytkownika
SzamanDM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 757
Rejestracja: wt cze 16, 2015 8:29 am
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 899 razy
Otrzymał podzięk.: 757 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Czas na zmianę nazwy e-papieros

Postautor: SzamanDM » śr sie 19, 2015 9:01 pm

U profesora Sobczaka nazywają to ENDS (electronic nicotine delivery system).
Zdaje się, że kiedyś Stary Chemik zaproponował nazwę "chmurnik" ale pamięć może mnie mylić.

To bardzo dobry pomysł by zaprzestać używania mylącej nazwy e-papieros. Plastry też nie nazywamy papierosem-naklejką. Walka z tym będzie trudna tak jak z olejami.
Obrazek
⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️ ⚡️⚡️⚡️
#uniewinnicmariana

Wróć do „Dyskusja ogólna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości