MACRO-FOTO czyli jak uwieczniać nasze grzałki

Ogólnie o sprawach związanych z wapowaniem
Awatar użytkownika
sikor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: pn maja 15, 2017 10:38 am
Lokalizacja: opolskie
Podziękował: 1246 razy
Otrzymał podzięk.: 470 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: MACRO-FOTO czyli jak uwieczniać nasze grzałki

Postautor: sikor » śr lip 05, 2017 12:21 pm

No ja w sumie wprost nie określiłem, że oglądam małe, pod telefony... "dużych" nawet nie brałem pod uwagę
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

MACRO-FOTO czyli jak uwieczniać nasze grzałki

Postautor: Haze » śr lip 05, 2017 12:13 pm

Zwróć jeszcze uwagę, że "duże" statywy nawet maksymalnie złożone są dość wysokie:

Obrazek

Oczywiście ten po lewej będzie bardziej uniwersalny, ale strzelając grzałeczki, najczęściej pewnie na jakimś stole, będziesz się musiał trochę/dużo bardziej z nim nagimnastykować. No i zajmuje 5 razy więcej miejsca w szafie ;) Maluch jest o wiele bardziej poręczny do macro.
Obrazek
Awatar użytkownika
sikor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: pn maja 15, 2017 10:38 am
Lokalizacja: opolskie
Podziękował: 1246 razy
Otrzymał podzięk.: 470 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: MACRO-FOTO czyli jak uwieczniać nasze grzałki

Postautor: sikor » śr lip 05, 2017 11:17 am

Wyczerpałeś temat jak zawsze... teraz trzeba to przetrawić i sprzęt skompletować
Awatar użytkownika
TooCruel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 211
Rejestracja: sob mar 04, 2017 2:29 pm
Lokalizacja: Polska / Niemcy
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podzięk.: 289 razy
Płeć: Mężczyzna

MACRO-FOTO czyli jak uwieczniać nasze grzałki

Postautor: TooCruel » śr lip 05, 2017 11:14 am



Tzn żaden z nich. Nie ustabilizujesz na nich telefonu... Kilka przydatnych zabawek jeżeli chcesz się zamknąć w foceniu na tej bestii:
1. Coś do podpięcia myszki / jakiegoś urządzenia peryferyjnego do naciskania spustu(przy takim macro dotykanie tel nie jest wskazane :) ):
https://allegro.pl/kategoria/kable-adap ... e-1-2-0511
(sprawdź, czy na pewno siedzi w nim typ-c, bo nie wiem czy mam dobre oko) ...Jeżeli masz jakąś myszkę na BT to problem odpada...
2. Dobry / tani statyw? Nie jest to najlepsze połączenie :)
Jakiś mały camrock?
https://allegro.pl/listing?string=camro ... e-1-2-0511
https://www.ceneo.pl/Statywy/p:Camrock;n150;0115-1.htm
Na pewno nie te małe składaki, które podesłałeś, bo szkoda na nie każej złotówki.
3. Uchwyt statywowy na 1/4 cala? I tutaj fajnie sprawdzają się uchwyty z 2 i więcej otworami na 1/4 cala(z czego te najtańsze z mocnymi sprężynami dociskowymi to najczęściej szajs:
https://allegro.pl/listing?string=uchwy ... i-1-2-0511
4. Coś do doświetlenia nad czym będziesz w stanie zapanować... Jakieś pierdolniki ledowe? Lampki nocne? Co tam masz pod ręką... Ew opcja leniuch:
http://allegro.pl/namiot-bezcieniowy-st ... ml#thumb/2
(ale tak jak pisałem nie jestem zwolennikiem fotografii bezcieniowej) - coś w podobnym klimacie, ale jednak rzucające jakiś tam cień(bądź nie, według uznania) możesz zrobić samodzielnie. Jednak polecam kombinować z tzw pustką na tylnej ścianie, bo znacznie ułatwia to późniejsze fotoszopowanie, ostrzenie itd.

Co ciągle generuje kwotę na poziomie 100-150zł jak pisałem wcześniej(czyli zostaje 1850-1900zł z lustrzanki na waciki dla żony, a efekty mogą być oszałamiające).

Na temat rzucania światła na obiekty wolę się nie wypowiadać, bo każdy ma indywidualne preferencje. Sam praktycznie za każdym zdjęciem testuję / dostosowuję oświetlenie pod indywidualne potrzeby danej kompozycji. Np chociażby ostatnie zdjęcie mechanika:

Chciałem uzyskać rzut górny prostopadły światła i ładne cienie + czerń w tle. W tym celu zastosowałem od spodu tkaninę głośnikową(ładnie niweluje cienie i jest znacznie tańsza niż profesjonalne tła materiałowe). Rzut światła przedni pod niewielkim kątem(ledy z opcją zmiany temp światła). I ograniczniki rozpraszające światło pod kątem(również umieszczone od przodu pod kątem). Szybki zarys:
Obrazek

Edit: właśnie zauważyłem jak linki IG fajnie ścinają jakość :)
Obrazek

Edit2: Tutaj masz pełną rozdzielczość z małą kompresją(lepiej widać jak zostały z góry narzucone cienie - układają się do środka - MAGIA...):
http://s5.ifotos.pl/img/s55jpg_qpxxqax.jpg
Nazwa "s55" oznacza u mnie nic innego jak 5 stacking z 5 kompozycji, tak że życzę cierpliwości...
...99% sukcesu to wkład własny / praca nad ekspozycją / technika... Sprzęt już masz, pozostałe pierdoły to tylko dodatki...
Garaż(topka):
Mody: VT133, NX75, IPV5, Spartans, RX200
W terenie: EHpro Morph x2, TFV8(RBA-16), Merlin
Stacjonarnie: Temple 30mm, Velocity RDA, TF-RTA, Griffin 25+dziesiątki innych...
W planach: VT133 -> VT167
Brak pomysłów na setupy?: Instagram
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: MACRO-FOTO czyli jak uwieczniać nasze grzałki

Postautor: miblah » śr lip 05, 2017 10:38 am

Pierwszy z wyginanymi nóżkami bym odrzucił od razu, bo wygląda na totalny badziew.
Drugi... wygląda nie najgorzej; ale za tą cenę też nie można oczekiwać cudów. Profesjonalne statywy z głowicą olejową są dużo droższe... 30 zł to niewygórowana kwota w celu sprawdzenia ;)
Trzeci wygląda jak kopia produktu Manfrotto (http://allegro.pl/statyw-manfrotto-pixi-w-kolorze-czarnym-na-prezent-i6859585108.html). Manfrotto to porządna firma, robi statywy dla profesjonalistów. Ale tamto ma w zestawie ramkę na telefon, a manfrotto nie ma. Może to i dobra kopia, ale taniej kupisz pewnie na aliexpress.

Wszystkie mają głowice kulowe, co oznacza sporo tarcia w obrocie głowicą - małą płynność ruchu. Z drugiej strony, da się na tym ustawić ten telefon. Każdy lepszy niż brak (prócz pierwszego :>).
Obrazek
Awatar użytkownika
sikor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: pn maja 15, 2017 10:38 am
Lokalizacja: opolskie
Podziękował: 1246 razy
Otrzymał podzięk.: 470 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: MACRO-FOTO czyli jak uwieczniać nasze grzałki

Postautor: sikor » śr lip 05, 2017 10:15 am

Awatar użytkownika
TooCruel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 211
Rejestracja: sob mar 04, 2017 2:29 pm
Lokalizacja: Polska / Niemcy
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podzięk.: 289 razy
Płeć: Mężczyzna

MACRO-FOTO czyli jak uwieczniać nasze grzałki

Postautor: TooCruel » wt lip 04, 2017 7:33 pm

sikor pisze:Chcąc sfotografować sobie grzałeczki luzem czyli jeszcze nie zamontowane w parowniku to najlepiej je położyć na jakim tle? Białej, czarnej, szarej czy jakiej np kartce?

Zawiesić w powietrzu, tak aby AF / MF nie zbierał nic z tła / aby nie myśleć o tle?


Przynajmniej mi się tak najprościej foci... Białe tło zawsze "przyciemnia" druty, ale lepiej pozwala to pokazać ich detale:


Haze pisze:@sikor <- na ciemnej.

PS. Za sprawą TooCruela dodałem punkt 1.2 - jakoś chyba za bardzo zapatrzyłem się ostatnio w różne sprzęty i zupełnie nie doceniłem możliwości fonów :oops:


"Skala odwzorowania jest na poziomie "profesjonalnego" Tamrona :shock: Oczywiście ta soczewka nie jest doskonała optycznie, poza tym na tyle ściemnia obraz, że aparat musiał podjechać z iso do tego stopnia, że pojawiły się wyraźne szumy matrycy, ale JEST POTENCJAŁ w tym patencie!! Tylko upolować porządną soczewkę ... "

Soczewka jest dobra, tylko... Smartfon to nie Lustro... Technika focenia jest zupełnie inna. W fuji mogę wrzucić np ISO 12800 i go to wybitnie nie ruszy. W smartfonie ustawiasz ISO 100, czasy na przyzwoitym poziomie typu 1/50-1/100+, a cała reszta to zabawa światłem i balansem bieli. Mi Max ma cholernie ciemną optykę - w teorii jest to f/2.0 - w praktyce zdjęcia wychodzą jak na f/5.0(to tak po szybkim porównaniu z 2 poprzednio wymienionymi telefonami), więc tego światełka musi być dość dużo...
Garaż(topka):
Mody: VT133, NX75, IPV5, Spartans, RX200
W terenie: EHpro Morph x2, TFV8(RBA-16), Merlin
Stacjonarnie: Temple 30mm, Velocity RDA, TF-RTA, Griffin 25+dziesiątki innych...
W planach: VT133 -> VT167
Brak pomysłów na setupy?: Instagram
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

MACRO-FOTO czyli jak uwieczniać nasze grzałki

Postautor: Haze » wt lip 04, 2017 7:05 pm

@
Awatar użytkownika
sikor
<- na ciemnej.

PS. Za sprawą TooCruela dodałem punkt 1.2 - jakoś chyba za bardzo zapatrzyłem się ostatnio w różne sprzęty i zupełnie nie doceniłem możliwości fonów :oops:
Obrazek
Awatar użytkownika
sikor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: pn maja 15, 2017 10:38 am
Lokalizacja: opolskie
Podziękował: 1246 razy
Otrzymał podzięk.: 470 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: MACRO-FOTO czyli jak uwieczniać nasze grzałki

Postautor: sikor » wt lip 04, 2017 7:02 pm

Chcąc sfotografować sobie grzałeczki luzem czyli jeszcze nie zamontowane w parowniku to najlepiej je położyć na jakim tle? Białej, czarnej, szarej czy jakiej np kartce?
Awatar użytkownika
TooCruel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 211
Rejestracja: sob mar 04, 2017 2:29 pm
Lokalizacja: Polska / Niemcy
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podzięk.: 289 razy
Płeć: Mężczyzna

MACRO-FOTO czyli jak uwieczniać nasze grzałki

Postautor: TooCruel » wt lip 04, 2017 2:22 pm

sikor pisze:A to http://allegro.pl/aukey-pl-wd07-ora-2w1 ... 38856.html to co to? Dlaczego takie wielkie i jest x10, a ten co wskazałeś z GB jest x15 i sporo mniejszy... albo mi się wydaje


Bo jakoś musi wyłapywać 140stopni ("0.45x 140° szerokokątny (wide) "), ale akurat ta część cię nie interesuje... Dodatkowo pomijając zbędne tłumaczenia / nudy związane z optyką... Przy takiej odległości szkła konwertera, uwzględniając jego wielkość, oraz rozmiar matrycy... będzie bardzo fajny do robienia macro np :) parowników(bo do grzałek średnio się nada).

cd.. @
Awatar użytkownika
Haze
:
6. Światło:
Nie masz światła / nie panujesz nad warunkami oświetleniowymi... Nie zrobisz dobrego zdjęcia macro. Sztuka fotografii to nic innego jak odwieczna walka światła i cienia. I rozwinięcie tego tematu może zająć pewnie z 10 poradników(sam nie lubię używać pierdolników bezcieniowych - zdjęcia nienaturalne, więc nie nadaję się do szerszego rozpisania tej tematyki).
Garaż(topka):
Mody: VT133, NX75, IPV5, Spartans, RX200
W terenie: EHpro Morph x2, TFV8(RBA-16), Merlin
Stacjonarnie: Temple 30mm, Velocity RDA, TF-RTA, Griffin 25+dziesiątki innych...
W planach: VT133 -> VT167
Brak pomysłów na setupy?: Instagram

Wróć do „Dyskusja ogólna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości